Recreation Center

Greeley Recreation Center

Book your visit to the Greeley Recreation Center! See the calendar below for available times to utilize the facility!

Reservation Details

  • Reservations may be made up to 8 days in advance.
  • Reservations may be made for 4 people per time slot.
  • Upon arrival, each individual must check in with Guest Services staff to verify one's reservation and remit payment.
  • At the end of each time block, all visitors must exit the facility promptly.
  • If visitors have made reservations for multiple time slots on the same day, payment will be required prior to each entry.
  • Reservations will be forfeited if the reservee fails to arrive and check in within 15 minutes from the beginning of the time slot.
  • Reservations may be adjusted/cancelled up to one day in advance. If adjustments/cancellations are needed within one day, please call the Greeley Recreation Center at (970) 350-9400.
  • There will be the following number of slots available during each time block for each of the specified areas within the facility:
    • Weight Room – 15
    • Gymnasium (Main) - 20
    • Gymnasium (Auxiliary) -10
    • Racquetball - 2 per court
      • Reservation of one's time slot does not guarantee use of any particular piece of equipment.
      • Equipment will not be available.
    • Lap Swim* - 16
    • Water Walking* - 8

*Pool sessions are 75 minutes in length.
 

Greeley Recreation Center Hours

  • Monday-Friday: 6:00am-7:00pm
  • Saturday & Sunday: CLOSED


Greeley Recreation Center Admission Fees

  • 5 & Under:                    $2:00
  • Youth (Ages 6-15):        $5.00
  • Adult (Ages 16-59):       $6.00
  • Senior (Ages 60+):        $5.00
  • Military:                        $5.00

*Student Discount - Receive $1.00 Off Admission (Student ID Required)


COVID-19 Information

  • The City reminds everyone that current state and CDC-recommended hygiene and social distancing still apply at the Recreation Center.
  • Avoid groups of 10 or more people at all times.
  • A face covering is required for all individuals while inside any City of Greeley facility, per the State of Colorado Mask Order effective July 17, 2020.
  • It is highly encouraged for members and guests to be "ready" upon arrival at the Family FunPlex, already dressed in appropriate attire for the activity in which they are participating.
  • Locker Rooms will be open, but the lockers will be unavailable. There will be minimal storage available for personal items. 
  • Visitors should bring adequate water and hand sanitizer.
  • Anyone with COVID-19 or flu-like symptoms – a fever, cough, or shortness of breath – should not enter or use city facilities including the Recreation Center.
Created by:   Greeley Recreation
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (MDT) Gymnasium
10/30/2020 (Fri.)   6:00am - 7:30am  

Gymnasium (main) (20)

 
3 of 20 slots filled
Robert Abbas
Carlos Vargas
Chris Orejel

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
2 of 12 slots filled
Paula Turner
George Padilla

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 

Lap Swim (16)

 
5 of 16 slots filled
Carl Alm
Deanna Alexander
Robert Weis
Karen Carolyn (2)

Water Walking (8)

 
3 of 8 slots filled
Doris Gilreath (3)
8:00am - 9:30am  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
Carol Greener

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
10:00am - 11:30am  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
raul loma

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
12:00pm - 1:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
4 of 12 slots filled
joseph malone
Travis Winter
arthur perez
Frankie Gallegos

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 

Lap Swim (16)

 
4 of 16 slots filled
Rosemary Mattern
Don Wambolt
Beth Richards
Sarah Gostenik

Water Walking (8)

 
2:00pm - 3:30pm  

Pickleball Drop In (main gym) (16)

Balls/Nets provided. 4 people/pickleball court

 
8 of 16 slots filled
Mike Leburn
ted trujillo (2)
bob allen
Betsy Klein
Vivian Watson
Steve Craig
Karen Barkley
Diane McVicker

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
4:00pm - 5:30pm  

Gymnasium (Aux) (10)

 
8 of 10 slots filled
Riley Vigil
Ryan Hansen (4)
Ty Andrews
eric sigerol
Zayden Gonzales

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
Shawn Wertin

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
6:00pm - 7:00pm  

Gymnasium (Aux) (10)

 
6 of 10 slots filled
areal Moreno (2)
Kevin Sanchez (4)

Weight Room (12)

 
4 of 12 slots filled
Margarita Padilla (2)
Rafael Bironche (2)

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
11/02/2020 (Mon.)   6:00am - 7:30am  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
2 of 12 slots filled
Paula Turner
George Padilla

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 

Lap Swim (16)

 
10 of 16 slots filled
Chris Bierdeman
Steve Cattles Cattles
Robert Weis
Carl Alm
LeAnne Bodine
Gary Sheveland
Amy Sands
Robert Weis
Natalie Steitz (2)
Natalie and Daniel

Water Walking (8)

 
4 of 8 slots filled
Doris Gilreath (4)
8:00am - 9:30am  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
10:00am - 11:30am  

Pickleball Drop In (main gym) (16)

Balls/Nets provided. 4 people/pickleball court

 
14 of 16 slots filled
Colleen sherriff
judy foote
Connie Holcomb
Steve Craig
John Towart
Theodore Trujillo (3)
Bob Allen Don Sutton
Ann Dingeman (2)
Tom Dingeman
dan wilson
Jane Eastin
Jill Johnson
Vivian Watson

Gymnasium (Aux) (10)

 
6 of 10 slots filled
Coleen Matthews
Vivian Watson
Cindy Keesis
Sandy Vance
Barbara Blehm
John Cowart

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
Frankie Gallegos

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
12:00pm - 1:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
2 of 12 slots filled
joseph malone
Travis Winter

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 

Lap Swim (16)

 
4 of 16 slots filled
Don Janklow
Lynn Richardson
Rosemary Mattern
Paul Jackson

Water Walking (8)

 
2:00pm - 3:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
4:00pm - 5:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 
3 of 20 slots filled
John Romero
Josh Rosalez
Marco Moreno

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
6:00pm - 7:00pm  

Gymnasium (main) (20)

 
18 of 20 slots filled
John Romero
Josh Rosalez
Marco Moreno
Andre Jackson (15)

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
1 of 2 slots filled
Josh Rosalez
11/03/2020 (Tue.)   6:00am - 7:30am  

Gymnasium (main) (20)

 
1 of 20 slots filled
Josh Rosalez

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
Paula Turner

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 

Lap Swim (16)

 
1 of 16 slots filled
Marsha Powers

Water Walking (8)

 
8:00am - 9:30am  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 
All slots filled
Doug Norman (10)

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
10:00am - 11:30am  

Gymnasium (main) (20)

 
1 of 20 slots filled
Bob Allen

Gymnasium (Aux) (10)

 
All slots filled
ted trujillo (4)
Don Sutton Mike Labrun John Cowart
Bill Eastin (2)
Jan Eastin
Tom Digeman (3)
Dan Wilson

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
Frankie Gallegos

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
12:00pm - 1:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
Travis Winter

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 

Lap Swim (16)

 
8 of 16 slots filled
Rosemary Mattern
Sarah Gostenik
Beth Richards
Paul Jackson
Don Janklow
Carolyn Gage
Don Wambolt
Lynn Richardson

Water Walking (8)

 
2:00pm - 3:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 
All slots filled
Vicky Gettman (4)
Pball have net and balls
Betsy Klein (4)
John Cowart
Pickleball
Jill Johnson

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
4:00pm - 5:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 
4 of 10 slots filled
Vicky Gettman (4)
Pball have net and balls

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
6:00pm - 8:00pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
11/04/2020 (Wed.)   6:00am - 7:30am  

Gymnasium (main) (20)

 
1 of 20 slots filled
Jane Doe

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
2 of 12 slots filled
George Padilla
Paula Turner

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 

Lap Swim (16)

 
6 of 16 slots filled
Steve Cattles Cattles
Carl Alm
Amy Sands
Robert Weis
Natalie Steitz (2)
Daniel and Natalie

Water Walking (8)

 
4 of 8 slots filled
Doris Gilreath (4)
8:00am - 9:30am  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
10:00am - 11:30am  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 
9 of 10 slots filled
Theodore Trujillo (3)
Don Sutton Bob Allen
Bob Allen
Carol riggs (4)
colleen sherriff

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
Frankie Gallegos

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
12:00pm - 1:30pm  

Lap Swim (16)

 
3 of 16 slots filled
Rosemary Mattern
Don Janklow
Lynn Richardson

Water Walking (8)

 
2:00pm - 3:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 
4 of 10 slots filled
Carol Riggs (4)

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
4:00pm - 5:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 
All slots filled
Traci Rydegren (2)

Racquetball Court 2 (2)

 
6:00pm - 7:00pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
11/05/2020 (Thu.)   6:00am - 7:30am  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (aux) (10)

 
All slots filled
Doug Norman (10)

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
Paula Turner

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 

Lap Swim (16)

 
1 of 16 slots filled
LeAnne Bodine

Water Walking (8)

 
4 of 8 slots filled
Doris Gilreath (4)
8:00am - 9:30am  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
10:00am - 11:30am  

Pickleball Drop In (main gym) (16)

Balls/Nets provided. 4 people/pickleball court

 
13 of 16 slots filled
Carol Riggs
Dan Wilson
Ann Norman
Steve Craig
Connie Holcomb
Ann Dingeman (2)
Tom Dingeman
Lori Shoop
Karen Barkley
Theodore Trujillo (2)
Don Sutton
Betsy Klein
Jill Johnson

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
Frankie Gallegos

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
12:00pm - 1:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
Travis Winter

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 

Lap Swim (16)

 
5 of 16 slots filled
Rosemary Mattern
Stacy Sparrow
Don Wambolt
Lynn Richardson
Paul Jackson

Water Walking (8)

 
2:00pm - 3:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 
8 of 10 slots filled
Betsy Klein (4)
Vicky Gettman (4)
Pball have net and balls

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
4:00pm - 4:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 
4 of 10 slots filled
Vicky Gettman (4)
Pickleball have net and balls

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
6:00pm - 7:00pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
Paula Turner

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
11/06/2020 (Fri.)   6:00am - 7:30am  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 

Lap Swim (16)

 
7 of 16 slots filled
Beth Richards
Robert Weis
Carl Alm
Deanna Alexander
marcia segelke
Natalie Steitz (2)
Daniel and Natalie

Water Walking (8)

 
4 of 8 slots filled
Doris G. (4)
8:00am - 9:30am  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
10:00am - 11:30am  

Gymnasium (main) (20)

 
5 of 20 slots filled
Ann Dingeman (4)
Tom Dingeman, Jill Johnson, Judy Foote/will bring own pickleball net
Dan Wilson

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 
1 of 12 slots filled
Frankie Gallegos

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
12:00pm - 1:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 

Lap Swim (16)

 
4 of 16 slots filled
Rosemary Mattern
Stacy Sparrow
Don Wambolt
Lynn Richardson

Water Walking (8)

 
2:00pm - 3:30pm  

Pickleball Drop In (main gym) (16)

Balls/Nets provided. 4 people/pickleball court

 
7 of 16 slots filled
Susan Blomquist
Diane McVicker
Karen Barkley
Anice Young
John Cowart
Vivian Watson
Donna Roberts
Tom Roberts

Gymnasium (Aux) (10)

 
4 of 10 slots filled
Vicky Gettman (4)
Pickleball have net and balls

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
4:00pm - 5:30pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 
4 of 10 slots filled
Vicky Gettman (4)
Pickleball have equipment

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
6:00pm - 7:00pm  

Gymnasium (main) (20)

 

Gymnasium (Aux) (10)

 

Weight Room (12)

 

Racquetball Court 1 (2)

 

Racquetball Court 2 (2)

 
©2020 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  |  Do not sell my info