Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
Arts Edge Dance Company Parents

Arts Edge Dance Company 2020-2021

Please review the available slots below and click on the button to sign up. 

Once you sign up for your class(es), Megan will send you the official dance registration Google Form. 

Created by:   Megan Williams
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

Shooting Stars - Ballet (12)

Monday 4:00-4:30 - Age 4

 
All slots filled
Katherine Van Steenburgh
Chloe
Kayla Geddis
Aida Carty
MaryBeth Sudbey
Peyton Sudbey
Erin Robo
Kylie
Cheryl Fay
Makenna Fay
Vera Sajin
Vera
Antoaneta Jovanov
Yovanna Jovanov
Krystal Bearse
Ava Bearse
Hailey Theoharidis
Alexis Theoharidis
Catherine Holmes
Luhna medina
Mary Franklin
KC Franklin
Elizabeth Marsh
Kelsey Marsh

Level I - Ballet/Tap/Jazz (12)

Mondays 4:45-5:45 - Ages 7-8

 
All slots filled
Amy Gregoire
Jose Gregoire
Lynn Pike
Olivia Pike
Carrie Sullivan
Isla Sullivan
Desiree Spinner
Wesleigh
Elizabeth Hoff
Grace H.
Lindsay Strimaitis
Sage Strimaitis
Julie Quintero-Schulz
Elly
Amanda Hingston
Haley Hingston
Emma Riker
Leah Riker
Kristen Chun
Henry Chun
Laiza Oliveira
Lavinia
Josias Garcia
Laura Garcia

Level II - Tap/Jazz (12)

Monday 6:00-6:45 - Ages 9-13

 
10 of 12 slots filled
Julie Angiolillo (2)
Nora and Amelia Angiolillo
Kate Richter
Lilah Richter
Kristy Senatori
Savannah Senatori
Karen Pulit
Annabelle Pulit
Danielle Follett
Carissa Follett
Kristen Chun
Kaitlin Chun
Susan Toto
Sarah Toto
Kathleen Allen
Maxine Allen
Emma Riker
Mila Riker

Level II Ballet/Lyrical (12)

Monday 6:45-7:30 - Ages 9-13

 
7 of 12 slots filled
Kate Richter
Lilah Richter
Kristy Senatori
Savannah Senatori
Kristen Chun
Kaitlin Chun
Susan Toto
Sarah Toto
Kathleen Allen
Maxine Allen
Karen Pulit
Annabelle Pulit
Mikayla Fay
Mikayla Fay

Adult Tap/Jazz (12)

Monday 7:45-8:30

 
4 of 12 slots filled
Molly Shanahan
Molly Shanahan
Melanie Sachs
Melanie
Alice Greenwood
Alice Greenwood
Brittany Eldridge
Brittany Eldridge

Rising Stars - Ballet/Tap (12)

Tuesday 4:00-4:45 - Ages 5-6

 
11 of 12 slots filled
Megan Williams
Mia Williams
Heather Barabe
Ava Barabe
Ellen Bearse
Silja Bearse
ADELYA KOVAL
KARINA KOVAL
Catherine Shaw
Jewell Shaw
Kathleen Keating
Sydney
Amanda Henderson
Madelyn Henderson
Amy Gregoire
Susie Gregoire
Corrie Bridgeman
Gracie Bridgeman
Tina Webber
Isla Webber
Kristin Wood
Eliza Tivey

Junior Elite Team Ballet/Pre-Pointe (15)

Tuesday 5:00-5:45

 
14 of 15 slots filled
Brittany Fidler
Isabelle Fidler
Shea/ Quinn Eldredge (2)
Shea and Quinn Eldredge
JUSTINE HEISE
Dominic Heise
Stacey Curley
Jacqueline Curley
Wendy Grossman
Heidi Grossman
Mindy Herington
Mae Herington
Sofia Naoom
Amira naoom
Mazie Hollenbaugh
Luli Hollenbaugh
Bethany Silveira
Alice parece
Giordana Cote
Graycen Cote
Jen Watkins
Phoebe Watkins
Kimberley Power
Sydney Power
Kyle Moreno
Scout Moreno

Junior Elite Team - Modern/Contemporary (15)

Tuesday 5:45-6:30

 
12 of 15 slots filled
Brittany Fidler
Isabelle Fidler
Shea & Quinn Eldredge (2)
Shea & Quinn Eldredge
JUSTINE HEISE
Dominic Heise
Stacey Curley
Jacqueline Curley
Wendy Grossman
Heidi Grossman
Mindy Herington
Mae Herington
Sofia Naoom
Amira naoom
Mazie Hollenbaugh
Luli H
Giordana Cote
Graycen Cote
Jen Watkins
Phoebe Watkins
Kimberley Power
Sydney Power

Senior Elite Team - Ballet/Pointe (15)

Tuesday 6:45-7:45

 
10 of 15 slots filled
Evelyn Barbara
Evelyn Barbara
Stacey Curley
Catherine Curley
Wendy Grossman
Julia Grossman
Janette Creedon
Abby Creedon
julie timmerman
Allie Timmerman
Kim Lyons
Gwendolyn Lyons
Hannah Murphy
hannah murphy
Valerie Sullivan
Emma Sullivan
LATASHA BORDUN
Nadia bordun
Janette Creedon
Anna Creedon

Senior Elite Team - Tap (15)

Tuesday 7:45-8:30

 
13 of 15 slots filled
Evelyn Barbara
Evelyn Barbara
Stacey Curley
Catherine Curley
Wendy Grossman
Julia Grossman
Janette Creedon
Abby Creedon
Janette Creedon
Anna Creedon
julie timmerman
Allie Timmerman
Hannah Murphy
hannah murphy
Valerie Sullivan
Emma Sullivan
Alice Greenwood
Alive greenwood
Molly Shanahan
Molly Shanahan
Melody Fadness
Sophia Kahn
Kristen Terrio
Charlotte Terrio
LATASHA BORDUN
Nadia bordun

Intermediate Hip Hop (15)

Wednesday 4:15-4:45 - Ages 9-13

 
10 of 15 slots filled
Brittany Fidler
Isabelle Fidler
Shea & Quinn Eldredge (2)
Shea & Quinn Eldredge
Melissa Laakso
Amber Laakso
Sofia Naoom
Amira naoom
Karen Pulit
Annabelle Pulit
Rebecca Woodbury
Isaiah Woodbury
Cheryl Fay
Makenzie Fay
Yanislav Stoyanov
Zornitsa Stoyanova
Lia Adames
10

Intermediate Musical Theater (17)

Wednesday 5:00-5:45 - Ages 9-13

 
14 of 17 slots filled
Brittany Fidler
Isabelle Fidler
Shea & Quinn Eldredge (2)
Shea & Quinn Eldredge
Julie Angiolillo
Nora and Amelia Angiolillo
JUSTINE HEISE
Dominic Heise
Wendy Grossman
Heidi Grossman
Sofia Naoom
Amira naoom
Karen Pulit
Annabelle Pulit
Jeannie Hagopian
Margaret Hagopian
Kelly Chase
Lilly Chase
Cheryl Fay
Mikayla Fay
Cheryl Fay
Makenzie Fay
Jen Watkins
Phoebe Watkins
Presley Lewis
Presley Lewis

Senior Elite Team - Musical Theater (15)

Wednesday 6:00-6:45

 
12 of 15 slots filled
Evelyn Barbara
Evelyn Barbara
Stacey Curley
Catherine Curley
Wendy Grossman
Julia Grossman
Janette Creedon
Abby Creedon
Janette Creedon
Anna Creedon
julie timmerman
Allie Timmerman
Hannah Murphy
hannah murphy
Jen Watkins
Phoebe Watkins
Valerie Sullivan
Emma Sullivan
Kristen Terrio
Charlotte Terrio
Wendy Herren
Teaghan Herren
LATASHA BORDUN
Nadia bordun

Senior Elite - Modern/Contemporary (15)

Wednesday 6:45-7:45

 
12 of 15 slots filled
Evelyn Barbara
Evelyn Barbara
Stacey Curley
Catherine Curley
Wendy Grossman
Julia Grossman
Janette Creedon
Abby Creedon
Janette Creedon
Anna Creedon
julie timmerman
Allie Timmerman
Hannah Murphy
hannah murphy
Jen Watkins
Phoebe Watkins
Valerie Sullivan
Emma Sullivan
Kristen Terrio
Charlotte Terrio
Wendy Herren
Teaghan Herren
LATASHA BORDUN
Nadia bordun

Advanced Hip Hop (15)

Wednesday 7:45-8:30 - Ages 13+

 
8 of 15 slots filled
Evelyn Barbara
Evelyn Barbara
Stacey Curley
Catherine Curley
Janette Creedon
Abby Creedon
Janette Creedon
Anna Creedon
Hannah Murphy
hannah murphy
Valerie Sullivan
Emma Sullivan
Kristen Terrio
Charlotte Terrio
LATASHA BORDUN
Nadia Bordun

Hip Hop Stars (12)

Thursdays 3:30-4:00

 
9 of 12 slots filled
Casey Schmidt
Camille Schmidt
Tracy Stello
Everett Stello
Amanda Hingston (2)
Paige and Piper Hingston
Jill Meyer (2)
Cynthia and Eleanor Meyer
Aaleeyha Pires
Aaleeyha
Desiree Spinner (2)
Wesleigh and Wren Spinner

Tiny Stars - Ballet (8)

Thursday 4:15-4:45 - Ages 2.9-3

 
7 of 8 slots filled
Kate F
Moe
Nikki Lauzon
Prudence Lauzon
Adriana Braga
Anastasia
Josalyn Gibson
Selena MacPherson
Corrie Bridgeman
Luca Bridgeman
Kristen Souweine
Samantha Souweine
Katie Freeman
Madeline Freeman

Junior Elite - Ballet/Pre-Pointe (15)

Thursday 5:00-5:45

 
14 of 15 slots filled
Brittany Fidler
Isabelle Fidler
Shea & Quinn Eldredge (2)
Shea & Quinn Eldredge
Kimberley Power
Sydney Power
JUSTINE HEISE
Dominic Heise
Stacey Curley
Jacqueline Curley
Wendy Grossman
Heidi Grossman
Mindy Herington
Mae Herington
Sofia Naoom
Amira naoom
Mazie Hollenbaugh
Luli H
Bethany Silveira
Alice parece
Giordana Cote
Graycen Cote
Jen Watkins
Phoebe Watkins
Kyle Moreno
Scout Moreno

Junior Elite Team - Jazz (15)

Thursday 5:45-6:45

 
12 of 15 slots filled
Brittany Fidler
Isabelle Fidler
Shea & Quinn Eldredge (2)
Shea & Quinn Eldredge
Kimberley Power
Sydney Power
JUSTINE HEISE
Dominic Heise
Stacey Curley
Jacqueline Curley
Wendy Grossman
Heidi Grossman
Mindy Herington
Mae Herington
Sofia Naoom
Amira naoom
Mazie Hollenbaugh
Luli H
Giordana Cote
Graycen Cote
Jen Watkins
Phoebe Watkins

Senior Elite Team - Ballet/Pointe (15)

Thursday 6:45-7:45

 
11 of 15 slots filled
Evelyn Barbara
Evelyn Barbara
Stacey Curley
Catherine Curley
Wendy Grossman
Julia Grossman
Janette Creedon
Abby Creedon
Janette Creedon
Anna Creedon
julie timmerman
Allie Timmerman
Kim Lyons
Gwendolyn Lyons
Hannah Murphy
hannah murphy
Melody Fadness
Sophia Kahn
Kristen Terrio
Charlotte Terrio
LATASHA BORDUN
Nadia Bordun

Senior Elite - Jazz (15)

Thursday 7:45-8:45

 
11 of 15 slots filled
Evelyn Barbara
Evelyn Barbara
Stacey Curley
Catherine Curley
Wendy Grossman
Julia Grossman
Janette Creedon
Abby Creedon
Janette Creedon
Anna Creedon
julie timmerman
Allie Timmerman
Hannah Murphy
hannah murphy
Jen Watkins
Phoebe Watkins
Melody Fadness
Sophia Kahn
Kristen Terrio
Charlott Terrio
LATASHA BORDUN
Nadia Bordun

Mini Team - Choreo/Rehearsal (10)

Friday 4:00-4:30 *Must take Rising Stars or Level I Class*

 
6 of 10 slots filled
Megan Williams
Mia Williams
Amy Gregoire (2)
Josie and Susie Gregoire
Lynn Pike
Olivia Pike
Carrie Sullivan
Isla Sullivan
Heather Barabe
Ava Barabe

Hip Hop Stars (14)

Friday 4:30-5:00 - Ages 5-8

 
12 of 14 slots filled
Amy Gregoire
Josie Gregoire
Carrie Sullivan
Isla Sullivan
Lynn Pike
Olivia Pike
Jennifer Wright (2)
Roy & Maisie Wright
Nina Johnson
Solina Johnson
Catherine Shaw
Jewell Shaw
ADELYA KOVAL
KARINA KOVAL
Farran Jalbert
Russell Jalbert
Amy Gregoire
Susie Gregoire
Kathleen Bovino
Grace Bovino
Katerina Popa
Anthony Popa

Intermediate Team - Choreo/Rehearsal (10)

Friday 5:15-6:00 *Must take all Level II Classes to participate*

 
5 of 10 slots filled
Kristy Senatori
Savannah Senatori
Kate Richter
Lilah Richter
Julianne Angiolillo
Amelia Angiolillo
Susan Toto
Sarah Toto
Karen Pulit
Annabelle Pulit

Junior Elite - Tap (15)

Saturday 9:00-9:30

 
11 of 15 slots filled
Brittany Fidler
Isabelle Fidler
Shea & Quinn Eldredge (2)
Shea & Quinn Eldredge
Kimberley Power
Sydney Power
JUSTINE HEISE
Dominic Heise
Stacey Curley
Jacqueline Curley
Wendy Grossman
Heidi Grossman
Mindy Herington
Mae Herington
Mazie Hollenbaugh
Luli H
Giordana Cote
Graycen Cote
Jen Watkins
Phoebe Watkins

Junior Elite - Lyrical (15)

Saturday 9:30-10:30

 
12 of 15 slots filled
Brittany Fidler
Isabelle Fidler
Shea & Quinn Eldredge (2)
Shea & Quinn Eldredge
Kimberley Power
Sydney Power
JUSTINE HEISE
Dominic Heise
Stacey Curley
Jacqueline Curley
Wendy Grossman
Heidi Grossman
Mindy Herington
Mae Herington
Mazie Hollenbaugh
Luli H
Giordana Cote
Graycen Cote
Jen Watkins
Phoebe Watkins
Kyle Moreno
Scout Moreno

Junior Elite - Choreo/Rehearsal (12)

Saturday 10:30-11:15 (Large Group) 11:15-12:00 (Solos, Duos, Small Groups)

 
9 of 12 slots filled
Brittany Fidler
Isabelle Fidler
Shea & Quinn Eldredge (2)
Shea & Quinn Eldredge
JUSTINE HEISE
Dominic Heise
Stacey Curley
Jacqueline Curley
Wendy Grossman
Heidi Grossman
Mindy Herington
Mae Herington
Mazie Hollenbaugh
Luli H
Jen Watkins
Phoebe Watkins

Senior Elite - Lyrical (15)

Saturday 12:30-1:30

 
13 of 15 slots filled
Stacey Curley
Catherine Curley
Wendy Grossman
Julia Grossman
Janette Creedon
Anna Creedon
Janette Creedon
Abby Creedon
julie timmerman
Allie Timmerman
Hannah Murphy
hannah murphy
Jen Watkins
Phoebe Watkins
Valerie Sullivan
Emma Sullivan
Melody Fadness
Sophia Kahn
Kristen Terrio
Charlotte Terrio
Wendy Herren
Teaghan Herren
Angie Cullinan
Evelyn Barbara
LATASHA BORDUN
Nadia Bordun

Senior Elite Choreo/Rehearsal (15)

Saturday 1:30-2:30 (Large Groups) 2:30-3:30 (Solos, Duos, Small Groups)

 
11 of 15 slots filled
Stacey Curley
Catherine Curley
Wendy Grossman
Julia Grossman
Janette Creedon
Anna Creedon
Janette Creedon
Abby Creedon
julie timmerman
Allie Timmerman
Hannah Murphy
hannah murphy
Jen Watkins
Phoebe Watkins
Angie Cullinan
Evelyn Barbara
Kristen Terrio
Charlotte Terrio
Wendy Herren
Teaghan Herren
LATASHA BORDUN
Nadia Bordun
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
©2021 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  |