Texas TSA

Texas TSA State Judges

Texas TSA would love to have your assistance with evaluating our students' work! Judges don't need to know anything about TSA or any specific events--we will train!

UTE means "Unique to Texas Events." These events are mostly static displays with minimal documentation.

NQE stands for "National Qualifying Events." These are contests written by National TSA and have more in-depth research required on the part of student with very specific rubrics for grading. A few of these events do have requirements for knowledge of a certain subject (CAD, Architecture, etc) and these are marked on the sign up.

(HS) is for High School Events

(MS) is for Middle School Events

Texas TSA asks that judges abide by the following guidelines:

1. If you are associated with a school, please avoid signing up to judge an event in which you have a student competing.
2. Please make sure the events you choose do not conflict timewise. 
3. Please dress business casual to judge--no ripped jeans or t-shirts.
4. Judges are asked to check in 15 minutes prior to the event time.

Any questions can be sent to Tanya Snook, Judging Coordinator for Texas TSA at the mail link below.

Thank you for helping to make our event a success!

Location: Fort Worth Convention Center

Created by:   Texas TSA
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Time (CDT) Available Slot
04/16/2020 (Thu.) 9:00am - 1:00pm  

NQE: Flight Endurance (HS) (2)

Assist coordinator with timing and measuring planes

 
1 of 2 slots filled
Elizabeth Mullins
Flight Endurance HS

NQE: Tech Problem Solving (HS) (2)

Assist coordinator with onsite student challenge

 
9:30am - 2:30pm  

NQE: System Control (HS) (MS) (3)

Knowledge of system programming is needed

 

NQE: Coding (HS) (2)

Assist coordinator with observing and testing student code

 
1 of 2 slots filled
Forest Cole
9:30am - 11:30pm  

NQE: Written Test Proctor Session I (MS) (HS) (6)

Indicate preference (if any) in comments: Coding (MS), Electrical Apps (MS), Tech Bowl

 
3 of 6 slots filled
Amanda Salinas
Tech Bowl
Christina Sweek
Coding
Thomas Tolson
Tech Bowl
10:00am - 2:00pm  

NQE: Structural Engineering Spec Check (HS) (MS) (4)

Check specifications and measure pre-built structures

 

UTE: On-Site Computer Tests (HS) (MS) (4)

 

NQE: Problem Solving (MS) (2)

Assist coordinator with onsite challenge

 
10:00am - 5:00pm  

NQE: Speaking Events Session (HS) (MS) I (10)

Indicate preference (if any) in comment: Debate, Extemp, Challenging Tech Issues

 
4 of 10 slots filled
Katie Callaghan
Debate
Cody Fults
Debate
Jordan Eromonsele (2)
Afternoon or as needed
10:30am - 2:30pm  

NQE: Flight (MS) (3)

Supervise build and assist with glider flights

 
11:00am - 2:00pm  

NQE: Written Test Proctor Session II (MS) (HS) (4)

Indicate preference (if any) in comments: Chapter Team or Forensics

 
11:00am - 7:00pm  

VEX Judges and Assistants (HS) (MS) (10)

 
11:30am - 5:30pm  

NQE: High School Events Session I (HS) (30)

Indicate preference (if any) in comments: 3D Animation, Children's Stories, Digital Video, Future Tech Teacher, Music Production, Photographic Tech, Promo Design, SciViz, Software Development, Video Game

 
8 of 30 slots filled
Tyler Tran
Music Production
Lawrence Engels II
Music Production
Victor Musasia II
Music Production
Sean McGinty
Digital Video
Dawn Broadway
childrens stories
Brittany Godwin
Photographic Tech
Mecca Brown
3D Animation
Carolyn Nguyen
NQE 3D Animation
12:00pm - 5:00pm  

NQE: Middle School Events Session I (MS) (20)

Indicate preference (if any) in comments: Career Prep, Children's Stories, Community Service Video, Digital Photography, Promotional Marketing, STEM Animation, Video Game Design

 
12:30pm - 4:30pm  

NQE: Leadership Strategies (MS) (3)

 
1:00pm - 6:00pm  

NQE: Tech Bowl Oral Rounds (MS) (3)

Assist coordinator with running oral rounds

 
1:00pm - 7:00pm  

NQE: Architectural Design (HS) (4)

Knowledge of architectural design required

 
2 of 4 slots filled
Roberta Mortensen
None
Christopher Alfstad, AIA
1:30pm - 5:30pm  

NQE: Mechanical Engineering (MS) (3)

Evaluate devices and student demonstrations

 
2:00pm - 4:00pm  

NQE: IT Tests Proctor (HS) (3)

 
2:00pm - 5:00pm  

NQE: Webmaster (HS) & Web Design (MS) Interviews (4)

Indicate preference (if any) for MS or HS in comment

 
2:00pm - 7:00pm  

NQE: Static Displays (HS) (10)

Indicate preference (if any) in comments: Bio Tech, Board Game, Engineering Design, Fashion Design

 
2:30pm - 7:30pm  

NQE: Static Displays (MS) (15)

Indicate preference (if any) in comments: Bio Tech, Construction Challenge, Data Analytics, Inventions & Innovations, Mass Production, Medical Tech, Microcontroller Design, Off the Grid

 
3:00pm - 8:00pm  

NQE Dragster Spec Check (MS) (HS) (3)

Assist coordinator with measuring cars

 
3:30pm - 5:30pm  

NQE: Cybersecurity Exam Proctor (MS) (HS) (2)

 

NQE: Mass Production Interview (MS) (2)

 
3:30pm - 6:30pm  

UTE: RC Vehicles (MS) (HS) (3)

 
4:00pm - 7:00pm  

NQE: Structural Onsite Build (MS) (HS) (2)

Assist with supervising students building structures

 
4:00pm - 8:00pm  

NQE: Transportation Modeling (HS) (3)

 

NQE: Junior Solar Sprint Spec Check (MS) (3)

Evaluate Cars and Documentation

 
04/17/2020 (Fri.) 9:00am - 12:00pm  

NQE: Software Development (HS) (3)

Knowledge of software development required

 

NQE: Forensics Crime Scene (MS) (2)

 
All slots filled
Alex Pearson
Dawn Broadway

NQE: Off the Grid (MS) Interviews (2)

 

UTE: Drones (MS) (HS) (2)

 

NQE: Electrical Applications (MS) (3)

Evaluate onsite student build of circuit

 
9:00am - 2:00pm  

NQE: Animatronics (HS) (3)

Evaluate live demonstrations

 
1 of 3 slots filled
Forest Cole

VEX Driving Skills Judges & Assistants (MS) (HS) (10)

 
9:00am - 3:00pm  

NQE: Tech Bowl Oral Rounds (HS) (3)

Assist coordinator with scorekeeping and traffic flow

 

NQE: Future Tech Teacher (HS) (3)

Evaluate live demonstrations

 
1 of 3 slots filled
Melinda Zarate
9:00am - 4:00pm  

NQE: Chapter Team (MS) (HS) (3)

Knowledge of parlimentary procedure required

 
9:30am - 12:30pm  

NQE: CO2 Race Assistants (MS) (HS) (4)

 
9:30am - 1:30pm  

UTE: Graphic Solutions (MS) (HS) (3)

 
1 of 3 slots filled
Devon Thompson
10:00am - 2:00pm  

NQE: Semi Finals Session I (MS) (HS) (12)

Indicate preference (if any) in comments: Career Prep (MS), Digital Photography (MS), Medical Tech (MS), Photographic Tech (HS), Promotional Marketing (MS), Video Game Design (MS)

 
1 of 12 slots filled
Robby Wilson
Photography
10:00am - 4:00pm  

NQE: Prepared Presentation (HS) (3)

 
1 of 3 slots filled
Chuck Hinkle

NQE: Prepared Speech (MS) (3)

 

NQE: Children's Stories Semi Finals (HS) (3)

 
10:30am - 3:30pm  

NQE: Promotional Design (HS) (3)

Evaluate students onsite creating solution to given problem

 
2 of 3 slots filled
Devon Thompson
MISTIE GOAINS
10:30am - 4:30pm  

NQE: CAD Engineering (HS) (3)

Knowledge of CAD and working drawings required

 

NQE: CAD Architecture (HS) (3)

Knowledge of architectural drafting required

 
11:00am - 2:00pm  

Junior Solar Sprint (MS) (3)

Races and Interviews

 
11:00am - 3:00pm  

UTE: Fixed Wing & Rotocraft (MS) (HS) (3)

 
1 of 3 slots filled
Darrell Tompkins
12:00pm - 4:00pm  

NQE: Architectural Design (HS) Interviews (3)

Knowledge of architectural design required

 
1:00pm - 4:00pm  

NQE: Semi Finals Session II (MS) (HS) (16)

Indicate preference (if any) in comments: BioTech (MS), BioTech (HS), Construction Challenge (MS), Engineering Design, SciViz and Video Game Design

 
1:00pm - 6:00pm  

NQE: Forensics Crime Scene (HS) (3)

Evaluate live student crime scene investigation

 
1:00pm - 7:00pm  

NQE: On Demand Video (HS) (3)

Evaluate student video productions

 
1:30pm - 5:30pm  

NQE: Fashion Design (HS) (3)

 
1 of 3 slots filled
Kelly Perez
2:00pm - 5:00pm  

NQE: Semi Finals Session III (MS) (HS) (12)

Indicate preference (if any) in comments: Board Game Design, Children's Stories (MS), Inventions and Innovations (MS), Micro controller Design (MS), Music Production, STEM Animation (MS)

 
1 of 12 slots filled
Lawrence Engels II
Music Production

NQE: Computer Integrated Manufacturing (HS) (3)

Evaluate student project and demonstration

 
1 of 3 slots filled
Socorro Rios

NQE: Tech Design (MS) (2)

 
1 of 2 slots filled
Lee Brockman

UTE: CO2 Car Events (MS) (HS) (2)

Assist coordinator with running races

 
2:00pm - 6:00pm  

NQE: Cybersecurity Semi-Finals (MS & HS) (3)

Knowledge of cyber security is required

 
2:30pm - 6:00pm  

UTE: Written Exam Proctors (MS) (HS) (3)

 
3:00pm - 6:00pm  

UTE: Catapult Launch (MS) (HS) (4)

 

NQE: 3D Animation Semi Finals (HS) (3)

Evaluate student project and interview

 
2 of 3 slots filled
Mecca Brown
NQE 3D Animation
Carolyn Nguyen
NQE 3D Animation

VEX Finals Judges & Assistants (6)

 
3:00pm - 10:00pm  

UTE: Wood Projects (10)

 
1 of 10 slots filled
Bill Simms

UTE: Metal Projects (10)

 
2 of 10 slots filled
Randy Hardin
Alex Pearson

UTE: CAD Projects (10)

Knowledge of CAD drawings required

 
1 of 10 slots filled
Abdulla Zeki

UTE: Multimedia Projects (20)

 

UTE: Photography Projects (10)

 

UTE: Miscellaneous Projects (20)

 
3:30pm - 6:30pm  

NQE: CAD Foundations (MS) (3)

Knowledge of CAD required

 

NQE: Coding (MS) (2)

Evaluate onsite coding problem

 
4:00pm - 6:00pm  

NQE: Data Analytics Semi Finals (MS) (3)

 
©2020 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service | Do not sell my info