Communities In Schools of Georgia in Marietta/Cobb County

22-23 Reality U Financial Literacy Events

Thank you so much for your interest in supporting our mission to empower student success and achievement in life!

Through the Reality U program, we help students gain important financial literacy knowledge to help them plan for their future while recognizing the importance of their education today and how it is tied to their financial future. It’s all packed into a highly interactive 75-minute simulation of life!

Cobb County Reality U volunteer opportunites will be found here throughout the year.   Volunteers are requested to arrive promptly so that Volunteer Orientation can be completed.     

Please save this link and check for updated schools and dates for future volunteer opportunites.   Once the date and shifts are confirmed, the volunteer times will be posted.

Thank you so much for your time to help support financial literacy in our schools!

For more information about Communities In Schools of Georgia in Marietta/Cobb County, please visit www.cismcc.org

 

If you have any questions, please email Natalie Rutledge at [email protected]

Created by:   Natalie Rutledge
 
Already signed up? You can change your sign up.
Date (mm/dd/yyyy EST) Location Session Shifts
09/22/2022
(Thu. 9:00am - 4:00pm)
Garrett Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
14 of 20 slots filled
Nelson Gale
Alethia Avery-Joseph
Stephanie Langmaid
Beatrice Washington
Beatrice Washington
Allison Carroll
Lolita Wylie
Lolita Wylie
Jamilah Burney
Timothy Parham
Abena Asabea Agyire
Keeli Bowen
Lolita Wylie
Diane Nwosu
Garrett Middle
Diane Nwosu
Garrett Middle

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
9 of 20 slots filled
Shenna Jones
Christi Walker
Stephanie Langmaid
Allison Carroll
Nicohl Webb
Tre Hutchins
Rhonda Yearwood
Diane Nwosu
Diane Nwosu
10/12/2022
(Wed. 8:30am - 3:30pm)
Wheeler High School

Morning Shift: 8:00 am - 11:30 am (20)

 
12 of 20 slots filled
Lolita Wylie
Abner Breban
Michele Thomas
Tre Hutchins
Michele Simmons
Collage Warner
Pilar Kornegay
Kristy Flowers
Christi Walker
Sarah Kirwan
KIMBERLY COVINGTON
Sarah Fullmer

Afternoon Shift: 11:45 pm-1:30 pm (20)

 
13 of 20 slots filled
Jasmine Smokes
Kathy Winiarczyk
Adam Basilio
Abner Breban
Karen Pasqual
Nikita Mehta
Reid Jones
Michele Simmons
Renee Fraley
Carol Fey (2)
KIMBERLY COVINGTON
Sarah Fullmer
10/14/2022
(Fri. 9:00am - 4:00pm)
Campbell Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
16 of 20 slots filled
Alison George
Heather Kuemmerle
Mary Campbell
Susie Anderson
Carrie Lamb
Amanda Randles
Jennifer Bredemeier
Marie Daniel
Jessica Meade
Sally Wilson
Chelisa Boyd
Melissa Pope
Shera Williams
Addie Wallace
Wendy Wolff
Angela Castaneda
Isabella

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
16 of 20 slots filled
Carolyn Brown
Tre Hutchins
Christie Gooch
Nola Craig
Niya Mciver
Carlos Valencia
Penny Santner
Pauline Santner
Carol Fey (2)
Emory Allen Allen
Bibiana Zamora
Kimberly Quick
Montonio Reid
Angela Castaneda
Parent of Isabella Castaneda
Lajoi Ford
11/07/2022
(Mon. 9:00am - 4:00pm)
Mabry Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
19 of 20 slots filled
Nelson Gale
Nelson Gale
Fran Friedrich
Garrett Rowland
Carolyn Heinl
Andrew Falgiano
Sue Wyatt
Tyler Hughes
Renasant Bank
Scott Rossman
Patty Breh
Ishel Baughan
Sharon Hannan
Rebekah Scott
Tia Luckey
Sara Christopher
Emily Waldron
Dena Loadwick
Tatiana Boxa
John Skinner

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
18 of 20 slots filled
Julie Pike
Fran Friedrich
Garrett Rowland
Eric Rein
Nicolle Landress
Adam Green
Runi Perkins
Cheryl Brand
Melanie Coon
Seetal Patel
Eric Glidewell
Ryan Hammack
Jerry Wielogorski
Jenifer Grazian
Ying Ding
Laura Skinner
Andrew Falgiano
Sheila Graber
11/09/2022
(Wed. 9:00am - 4:00pm)
Smitha Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
11 of 20 slots filled
Anjeannette Barker
Nelson Gale
Stephanie Langmaid
Caleb Ely Ely
Marsha Ogden
Julie Banks
Morning shift only
Holly McClure
Morning Shift
Sharita Rolle
Chaquoya Brown
Garrett Rowland
Kenneth Perkey

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
9 of 20 slots filled
Stephanie Langmaid
Tre Hutchins
Sharita Rolle
Allison Carter
Claudette Simmonds
Lucius Rouser IV
Garrett Rowland
Eric Brown
Lourdes Garcia-Magana
12/09/2022
(Fri. 4:00am - 11:00am)
Floyd Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
8 of 20 slots filled
Sharlesha Gurley
Greg Fuller
Heather Kuemmerle
Tiffany Parker
Need to cancel
Ashley Jeter
Megin Bailey
Renasant Bank
Debbie Lemus Reed
Renasant Bank
Stephanie Langmaid

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
3 of 20 slots filled
Megin Bailey
Renasant Bank
Debbie Lemus Reed
Renasant Bank
Stephanie Langmaid
12/14/2022
(Wed. 9:00am - 4:00pm)
Dodgen Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
5 of 20 slots filled
Harriett Pyburn
Patricia LeVeque Eoff
Don Philpotts Philpotts
Keeli Bowen
Greg Fuller

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
3 of 20 slots filled
Carrie Lamb
Carol Fey (2)
01/13/2023
(Fri. 9:00am - 4:00pm)
McClure Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
14 of 20 slots filled
Amanda Shaw
Lisa Williams
Nancy Gospodareck
Nelson Gale
Morning Shift only
Julie Banks
Morning shift only
Keeli Bowen
Greg Fuller
Allison Carter
Lindsey Fairey
Amanda Futrell
Amy Valdez
Bekka Fedusiv
Jessica Scirica
Karen Boyd

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
11 of 20 slots filled
Angela Christian
Brandy Hunter
Brooke Cotton
Carol Fey (2)
Allison Carter
Megan Bell
Lindsey Fairey
Bekka Fedusiv
Chichi Okafor
Karen Boyd
01/17/2023
(Tue. 8:30am - 3:00pm)
Hightower Trail Middle School

Morning Shift: 8:30 am - 11:30 am (20)

 
2 of 20 slots filled
Nelson Gale
Carrie Lamb

Afternoon Shift: 11:30 am-3:00 pm (20)

 
3 of 20 slots filled
Julie Pike
Carol Fey (2)
01/19/2023
(Thu. 9:00am - 4:00pm)
Daniell Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
1 of 20 slots filled
Nelson Gale

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
3 of 20 slots filled
Carol Fey (2)
Christi Walker
01/26/2023
(Thu. 9:00am - 4:00pm)
Griffin Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
01/27/2023
(Fri. 9:00am - 4:00pm)
Pearson Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
1 of 20 slots filled
Nelson Gale

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
02/03/2023
(Fri. 9:00am - 4:00pm)
Pine Mountain Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
7 of 20 slots filled
Nelson Gale
Marion Hegedus
Greg Fuller
Keeli Bowen
Nancy Gospodareck
Michele Thomas
Ebony Payno

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
6 of 20 slots filled
Amanda Shaw
Angela Christian
Brandy Hunter
Brooke Cotton
Carol Fey (2)
02/06/2023
(Mon. 9:00am - 4:00pm)
Palmer Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
1 of 20 slots filled
Nelson Gale

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
02/17/2023
(Fri. 9:00am - 4:00pm)
McCleskey Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
2 of 20 slots filled
Nelson Gale
Marion Hegedus

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
2 of 20 slots filled
Carol Fey (2)
03/21/2023
(Tue. 9:00am - 4:00pm)
Tapp Middle School

Morning Shift: 9:00 am - 12:30 pm (20)

 
5 of 20 slots filled
Nelson Gale
Deborah Pendergrass
Tre Hutchins
Taylor Edwards
McEachern HS
Julie Banks
Morning Shift only

Afternoon Shift: 12:30 pm-4:00 pm (20)

 
4 of 20 slots filled
Carol Fey (2)
Tre Hutchins
Keeli Bowen
03/31/2023
(Fri. 8:30am - 3:00pm)
Osborne High School

Morning Shift: 8:30 am - 11:30 am (20)

 
7 of 20 slots filled
Nelson Gale
Marion Hegedus
WHITNEY PALMER
KIMBERLY COVINGTON
Tre Hutchins
Akeisha Mabins
Julie Banks
Morning shift only

Afternoon Shift: 12:00 pm-3:00 pm (20)

 
4 of 20 slots filled
Nancy Gospodareck
WHITNEY PALMER
Tre Hutchins
Keeli Bowen
©2022 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  |