USA Climbing Division 8

Bouldering Division 8 Championships at BETA Climbing + Fitness

USA Climbing Bouldering Division 8 Championships
Saturday & Sunday, January 12 and 13, 2019
BETA Climbing + Fitness - Stamford CT

Note: everyone at this event, including Volunteers, will need a waiver. Please complete an online waiver at least 72 hours before the competition. Thanks!

See the USA Climbing New England West Regional page for schedule and competition details. Volunteer slot times below are based on preliminary schedule, subject to change.

Saturday (Qualifiers) schedule:
  Session#1 FYB,FYC,MYB
  Session#2 FYA,MYC,FYD,MYA
  Session#3 FJr,MYD,MJr

Sunday (Finals) schedule:
  Single Session - all categories.

All judges must watch the USA Climbing Judges video prior to Divisionals. 
http://www.usaclimbing.org/Officials/Rulebook.htm

Saturday Judges: Meet at the designated location in the gym at beginning of your first shift for a short briefing to review the video and other judging items.

Sunday Judges: We'll have a short de-brief of Saturday's judging and address any other issues at 8:10am. (All Sunday judges must attend)

If you can judge more than one Session, thanks! Your judging assignments will not overlap.

All volunteers need to check-in at front desk with Volunteer Coordinator upon arrival.

Thanks for volunteering!

Created by:   Jayme Talbot
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (EST) Available Slot
01/12/2019 (Sat.) Q#1 FYB,FYC,MYB  7:20am - 10:30am  

Volunteer Coordinator

Check-in and direct volunteers to briefings

 
Reserved
7:30am - 8:45am  

Iso Checkin (4)

 
All slots filled
Christina Lin
CRG Watertown; FYC
Katrina Yolen
CRG Watertown, FYB, regionals & divisional
Brenda Spiegel
Crg stoneham, myc
David Oddi
Team Rock, MYB
8:00am - 10:30am  

Iso Coordinator (2)

 
All slots filled
Jayme Talbot
CRG -Hadley
Suzanne Skolnik
Team Rock; MYA

Iso Monitor/Escort (8)

 
7 of 8 slots filled
Eric Steinberg
1) NA 2) limited experience 3) NA
David Gordon
Metrorock/FYC
Beth Griffith
CRG Watertown, MJr
Colleen McKee
Team Salt Pump; MYC
Richard Greenburg
None
Jen Levesque
CRG Hadley; FYD
Shawn Korf
CRG Watertown: FYD

Judge (32)

 
31 of 32 slots filled
Dave Griffith
CRG Watertown; MJr; DH, Reg, Div
Helen Steinberg
1) NA; 2) Top Roping; 3) judged 4 regional competitions for Fairfield rock climbing gym
Carrie West
CRG Worcester, FYB Climber, Judged at Regionals and Divisionals
Michele Chapman
1) CRG-Stoneham; 2) MYB; 3) Judged at Bouldering Regionals
Yevgeniy Yefimov
N/A
Jeff Squire
CRG Hadley, MYB, 6 years judging
Iris Perez
Team Rock, FYC, judged once at bouldering regionals
James Donovan
Completed online course in bouldering judging, no other experience
Margaret Tucker
Judged a informal college comp at RCF
Kristen Oddi
Team Rock. MYB, Certified Judge
Melissa Korf
1) CRG Watertown; 2) FYD; 3) local comp and regionals
Dan Nolan
CRG Watertown, FYA, Certified Judge
Tim Pay
Metrorock; MYB, FYA, Judged twice
Patti Rube
Team Rock, FYB, Certified Judge.
Kathy McGilvray
BKB, FYB, Regionals & Divisionals
Karen Astorina
Team Rock, female junior, divisionals, regional, and local bouldering judging for four years, national judging for top rope/ sport and speed.
Toni Ann Canora
N/a
Trevor Lamphier
N/A
Udai Dadwal
CRG Worcester, MYB Climber, Judged at Regionals twice.
Linda Lee
CRG Watertown, no climber, certified judge
Charles Lamb
CRG Watertown, no climber, certified judge
Neil Budzinski
CRG Watertown,MYA,Regionals
Vincent Maganzini
MetroRock, FYB
David Edwards
BKB FYB Local and Regionals
Andrew Gelling-Zurek
metrorock, fyc, regionals, divisionals
Melanie Gelling-Zurek
metrorock,fyc, regionals and divisionals
Carl Hedlund
None
Oliver Kaufman
NA
Chris Misra
CRG Hadley; MYB; 3 years judging
Kristin Botnen
BKB, FYC, regionals
Avi Montia
Bkbeasts no climbers in this comp , habe judged before.
8:30am - 11:00am  

Scorecard Runner

Carries scorecard from last judge to scorekeeper.

 
Parker Lin-Butler
CRG Watertown; FYC

Score Entry (2)

 
All slots filled
Reserved (2)
Q#2 FYA,MYC,FYD,MYA  10:20am - 1:30pm  

Volunteer Coordinator

Check-in and direct volunteers to briefings

 
Reserved
10:30am - 11:45am  

Iso Checkin (4)

 
All slots filled
Dmitry Gorenburg
Team RSC, FYA
Betsy Drury
Petra Cliffs; MYC
Michelle Fulton
Beta MYC
Imran Husain
N/a, none
11:00am - 1:30pm  

Iso Coordinator (2)

 
All slots filled
Jayme Talbot
CRG-Hadley
Jenifer Shahjahan
No team; no comp experience

Iso Monitor/Escort (8)

 
6 of 8 slots filled
Eric Steinberg
1) NA 2) limited experience 3) NA
James Chi
Team Rock, FYD, MYC, FYB - prefer to be escort
Shelly Skoglund
Beta, FJR
Beth Griffith
CRG Watertown, MJr
Judy Phillips
N/A
Scott Simon
Team Rock MYC

Judge (42)

 
All slots filled
Brian Fulton
Beta MYC regionals & divisional
Dave Griffith
CRG Watertown; MJr; DH, Reg, Div
Christina Lin
CRG Watertown; FYC, local comps, div last yr
Helen Steinberg
1) NA; 2) Top Roping; 3) judged 4 regional competitions for Fairfield rock climbing gym
Mary Li
Two times bouldering judging experiences in Fairfield rock climbing gym.
Margaret Daly
GMRCC, MYC &MJr, reg/div
Katrina Yolen
CRG Watertown, FYB, regionals & divisional
Jamie Perillo
Team Rock, Female C, regional and divisional bouldering judging experience
Pete Gillis
Team Salt Pump; FYD; local & regional
Bo Yang
CRG Watertown FYD regional
Carrie West
CRG Worcester, FYB Climber, Judged at Regionals and Divisionals
Melissa Korf
1) CRG Watertown; 2) FYD; 3) local comp and regionals
Aakash Bhambhani
No team/volunteer experience
Rex Rexroad
No Team, Regionals and Divisionals for 2016 & 2017 as well as many local comps, Dark Horse Finals including championship round (2 Years)
Lisa Wilcox
CRG Glastonbury, FYB and MYD, have judged regionals and divisionals
Jeff Squire
CRG Hadley, MYB, 6 years judging
Kim Motylewski
CRGWatertown, FYA, multiple regionals & divisionals
Patti Rube
Team Rock, FYB, Certified Judge
Peter Horstmann
CRG Watertown, FYA, Certified
Kristen Oddi
Team Rock, MYB, Certified Judge
Ana Barun
N/A
Jonathan Leff
Team Rock. MYB. Experience judging at Regionals & Divisionals.
Johnny Huang
Team Rock, FYC, regional and local comps judge
Scott Butler
CRG watertown, FYC, local & regionals
Demetri Orlando
CRG Watertown, FYD, regionals
Jack Baumgartel
Rock City Crew Youth C I have judged divisional competitions before and I competed for 5 years with USAC
Larysa Lototska
1) N/A 2) MYA 3) Regionals, Divisionals
Dan Rube
Team Rock, FYB, Certified Judge
Karen Astorina
Team Rock, female junior, divisional, regional and local judge x 5 years, nationals judge sport climbing.
Justin Carter
The Cliffs Vikings, no children climbing, judged all sessions of New England West Regional Championships
Matthew Ming
1) n/a 2) n/a 3) No experience
Stephanie Hogan
1) N/A 2) N/A 3) no experience
Trevor Lamphier
N/A
Andrew Gelling-Zurek
metrorock,fyc, regionals and divisionals
Melanie Gelling-Zurek
metrorock,fyc, regionals and divisionals
Carl Hedlund
None
Mike Wiecek
Metrorock, MYA, certified judge
Lisa Granick
Metrorock, MYA, certified judge
Frank Gillett
CRG Watertown, FYA, have judged regionals previously
Sorba Brima
None
Greg Fanslow
Petra Cliffs, FYB, championship experience
Kyle Caruso
Na/ lead boulder top rope
11:30am - 2:00pm  

Scorecard Runner

Carries scorecard from last judge to scorekeeper.

 
Karin Wompa
Cliffs Vikings - FYA

Score Entry (2)

 
All slots filled
Reserved (2)
Q#3 FJr,MYD,MJr  1:20pm - 4:30pm  

Volunteer Coordinator

Check-in and direct volunteers to briefings

 
Reserved
1:30pm - 2:45pm  

Iso Checkin (4)

 
All slots filled
Liz Hecker
Team Rock
Catherine Mirick
Rockspot, FJr
Karen Huang
Team Rock FYD&FYC
Grace Fehrenbach
1) CRG Watertown 2) MYD
2:00pm - 4:30pm  

Iso Coordinator (2)

 
All slots filled
Jayme Talbot
CRG-Hadley
Jen Levesque
CRG Hadley; FYD

Iso Monitor/Escort (8)

 
6 of 8 slots filled
Janice Allman
Team Rock Spot, FYA
Michelle Fulton
Beta MYC
Eric Steinberg
1) NA 2) limited experience 3) NA
Judy Wolf
Central Rock Hadley/MJr
Michael Katcher
None
Pier Vasquez
None

Judge (32)

 
All slots filled
Brian Fulton
Beta MYC regionals & divisionals
Dave Griffith
CRG Watertown; MJr; DH, Reg, Div
Mehrdad Haghpassand
Rock Spot RI, MYC, have watched USAC judges video
James Moran
Bouldering experience at Beta Rocks - 5 months
Helen Steinberg
1) NA; 2) Top Roping; 3) judged 4 regional competitions for Fairfield rock climbing gym
Laura Low
Team Rock Spot RI, FYD, never judged before
Margaret Daly
GMRCC, MYC & MJr, reg/div
Jamie Perillo
Team Rock, Female C, regional and divisional bouldering judging experience
James Chi
Team Rock, FYD, MYC, FYB
Bo Yang
CRG Watertown FYD regional
Carrie West
CRG Worcester, FYB Climber, Judged at Regionals and Divisionals
David Bateman
NA, MJR, local Regionals & Dark Horse
John Wyeth
1. BKBeasts 2. MYC 3. local and regional
Aakash Bhambhani
No team/volunteer experience
Rex Rexroad
No Team, Regionals and Divisionals for 2016 & 2017 as well as many local comps, Dark Horse Finals including championship round (2 Years)
Kim Motylewski
CRGWatertown, FYA, multiple regionals & divisional
Dan Rube
Team Rock, FYB, Certified Judge
Brandi Drake
1) Beta. 2) son in mya. 3) judged at regionals 2017--in various locals.
Peter Horstmann
CRG Watertown, FYA, Certified
Betsy Holland
CRG Watertown, FYB, Regionals and Divisionals
Dan Nolan
CRG Watertown, FYA, Certified Judge
Tai Sutliff
CRG Watertown; FYD; judged one comp
Joey Molko
BKB Queensbridge, FYB, MYD, judged local comps and regionals
Craig Agricola
1) MetrorockVT 2) MYD 3) no certifications; I have judged regional and divisional champs in the past, as well as many local comps
Fernando Soto
N/A
Karen Astorina
Team Rock, female junior, divisional, regional, and local judge bouldering for 5 years, nationals judge for sport climbing.
Nikolay Nemchuk
Waimea, MJr, some
rufus frost
salt pump, MYD, multiple events judging
Katy Lamoutte
The Edge Halfmoon, FYA, FYB. judged once at Regionals
Greg Fanslow
Petra Cliffs, FYB, championship experience
Thomas Rodriguez
1. None, 2. None, 3. Climbing coach and previous judge
Rich Ludwig
Team rock, MYD, local,regional aund divisional experience
2:30pm - 5:00pm  

Scorecard Runner

Carries scorecard from last judge to scorekeeper.

 
Erin Weinberg
CRG Watertown, MYD

Score Entry (2)

 
All slots filled
Reserved (2)
01/13/2019 (Sun.) Finals: all categories  7:20am - 10:30am  

Volunteer Coordinator

Check-in and direct volunteers to briefings

 
Reserved
7:30am - 8:45am  

Iso Checkin (4)

 
All slots filled
Brenda Spiegel
Crg stoneham, myc
Beth Metzger
(1) Cliffs Vikings (2) MYC (3) none
Ana Barun
N/A
Martha Hall
Brooklyn Boulders
8:00am - 1:00pm  

Iso Coordinator (2)

 
All slots filled
Jayme Talbot
CRG-Hadley
Jenifer Shahjahan
No team; no comp experience

Iso Monitor/Escort (8)

 
6 of 8 slots filled
Zack Dean
No kids competimg
Denise Graham
No kids competing
Judy Wolf
CRG Hadley/MJr
Warren Hurlock
None
Fernando Soto
N/A
Shawn Korf
CRG Wateetown; FYD

Judge (56)

 
42 of 56 slots filled
Dave Griffith
CRG Watertown; MJr; DH, Reg, Div
Jeff Squire
CRG Hadley, MYB, 6 years judging
Kim Motylewski
CRGWatertown, FYA, multiple regionals & divisional
Patti Rube
Team Rock, FYB, Certified Judge
Dan Rube
Team Rock, FYB, Certified Judge
Jen Appell
1. N/A 2. N/A 3. Have judged collegient and youth comps at gravity vault
Hassan Khokhar
1. N/A 2. N/A 3. Have judged collegient and youth comps at gravity vault
Peter Horstmann
CRG Watertown, FYA, Certified
Betsy Holland
CRG Watertown, FYB, Regionals and Divisionals
Dan Nolan
CRG Watertown, FYA, Certified Judge
Nikolay Nemchuk
Waimea, MJr, some
Matthew Ming
1) n/a 2) n/a 3) No experience
Stephanie Hogan
1) N/A 2) N/A 3) no experience
Trevor Lamphier
N/A
Ian Roth
1) N/A 2) N/A 3) have judged in past
Andrew Gelling-Zurek
metrorock,fyc, regionals and divisionals
Melanie Gelling-Zurek
metrorock,fyc, regionals and divisionals
Mike Wiecek
Metrorock, MYA, certified judge
Eli Roth
1) N/A 2) N/A 3) No
Frank Gillett
CRG Watertown, FYA, have judged regionals previously
Joseph Cruz
1. N/a 2. N/a 3. No experience
Benjamin Marcus
None, None, None - Can judge from 8 to 11:30
Jon Levy
N/A
Joshua Rainer
none
Stephen Saxenian
CRG Hadley, Male Youth A, Experience: Judged at 801 New England West Regionals
Brooke Weil
1) The Cliffs Vikings 2) none 3) Competed, judged, and coached for ~10 years
Greg Fanslow
Petra Cliffs, FYB, Reg/div exp
Jen Levesque
cry Hadley, FYD, none
Brian Fulton
Beta MYC regionals & divisionals
Christina Lin
CRG-Watertown, FYC, Div2018,Div2019
Scott Butler
CRG-Watertown, FYC, Regionals2018, Divisional 2019
Pete Gillis
Team SaltPump, FYD, Divisional/Regional/Local
Rich Ludwig
Team rock, MYD, local,regional aund divisional experience
Tai Sutliff
CRG Watertown; FYD; judged one comp and Saturday
Katy Lamoutte
The Edge Halfmoon, FYB, once st Regionals and 1/12/19
Abby Lamoutte
The Edge Halfmoon, FYB, no experience but is a FYA climber
Mariel Calderon
The Edge Halfmoon, FYb, judged at Regionals, FYJr climber
Melissa Korf
1) CRG Watertown; 2) FYD; 3) local comp, regionals, and qualifiers
Katrina Yolen
CRG Watertown, FYB, REG & Div
Margaret Daly
GMRCC, MYC, reg/div
Johnny Huang
Team Rock, FYC (not compete today), local and regional comp judge
Oliver Kaufman
NA, NA, no experience

Scorecard Runner

Carries scorecard from last judge to scorekeeper.

 
Yevgeniy Yefimov
N/A

Score Entry (2)

 
All slots filled
Reserved (2)


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home