Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
USACE Tulsa

8am-11am - One-on-One Government Meetings

This opportunity is for Small and Large businesses to have a short one-on-one meeting with Government Officials. Each company is allowed ONLY 2 TIME SLOTS. You must put your Company Name and your Employee's Name in the time slot. Each time slot is 8-10 minutes.  A virtual meeting invite will be sent to you from the person you are meeting with at a time between 8 a.m. and 11 a.m. Wednesday, February 24.  Address any scheduling conflicts with the meeting organizer. Thank you!

Date: 02/24/2021 (Wed.)

Created by:   SAME Tulsa Post
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot Location Time (CST)

Acquisition Program Manager (IDIQs)

Laura Shoopman

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Clif Warren
Olsson: Clif Warren, Subject Matter Expert / Federal Government Sector
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Miroslav Kurka
Miro Kurka Mead&Hunt
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Stacey Guthiel
Stacey Guthiel, SYNCADD
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Mike Poe
Mason & Hanger, Mike Poe
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
Alfonso Riera
Michael Baker International - Al Riera
Virtual Slot 6 

8:00am - 11:00am

 
Markus Henneke
IMEG, Markus Henneke
Virtual Slot 7 

8:00am - 11:00am

 
Michael Geer
Tetra Tech - Mike Geer
Virtual Slot 8 

8:00am - 11:00am

 
Larry Holtgreive
Aerial Data Service - Larry Holtgreive
Virtual Slot 9 

8:00am - 11:00am

 
Arl Altman
A Cubed Arl Altman
Virtual Slot Ten (10) 

8:00am - 11:00am

 
Mark Masters
Chloeta, Mark Masters

Business Development

Gene Snyman

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Mark Masters
Chloeta, Mark Masters
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Paige Rhodes
Paige Rhodes, EAS
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
David Nelson
Gary Mayer, ATI
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Kate Bartz
Cardno, Kate Bartz
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
Melanie Hernandez
Scout Environmental, Melanie Hernandez
Virtual Slot 6 

8:00am - 11:00am

 
Patty CullumI
Cape Fox Mountain Point, LLC
Virtual Slot 7 

8:00am - 11:00am

 
Troy Crews
Waldrop Construction, Inc. , Troy Crews
Virtual Slot 8 

8:00am - 11:00am

 
Emmett DuBose
Stantec, Fort Worth
Virtual Slot 9 

8:00am - 11:00am

 
Jeff Cornell
BV
Virtual Slot Ten (10) 

8:00am - 11:00am

 
Holly Armstrong
Holly Armstrong, White Hawk Engineering

Contracting Div, Business Oversite

Brian Hutchison

Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Patty CullumI
Cape Fox Mountain Point,LLC
Virtual Slot Ten (10) 

8:00am - 11:00am

 
Bill Kemp
Southwind Construction Services, LLC Bill Kemp

Contracting Div, Construction

Rudy Morales

Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Fabian Mendoza
CP&Y, Inc Fabian E. Mendoza Jr.
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Sam Mayes
Management Solutions, Sam Mayes
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Robert Clark
Gilbane; Rob Clark
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
Ali Tweel
StructSure Projects - Ali Tweel, Phillip Brandon

Contracting Div, Construction & AE

Shay Hill

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Steve Antonioli
GEO-Stanley Joint Venture 2, Steve Antonioli
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Tony Price
Apogee Consulting Group, Tony Price
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Lori Walters
Win Engineering, LLC / Lori Walters
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
Jeff Jerome
S&B Jeff Jerome

Contracting Div, Regional Planning & Env CTR

Woody Reed

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Paige Rhodes
Paige Rhodes, EAS
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Brian O'Ferrall
EA Engineering
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Bridget Redfern
Tetra Tech, Bridget Redfern
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Michael Stout
JESCO Mike Stout
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
Frank Bissett
Trevet, Frank Bissett
Virtual Slot 6 

8:00am - 11:00am

 
Robert Aycock
SpecPro Sustainment & Environmental
Virtual Slot 7 

8:00am - 11:00am

 
Constantine Tsentas
PARS Environmental, Inc.
Virtual Slot 8 

8:00am - 11:00am

 
Sarah Bigger
Banda Group International & Sarah Bigger
Virtual Slot 9 

8:00am - 11:00am

 
Paul Fensterer
Civil & Environmental Consultants, Inc. Paul Fensterer
Virtual Slot Ten (10) 

8:00am - 11:00am

 
Mikael Spangberg
Crawford Environmental Services, LLC; Mikael Spangberg

Contracting Div, Regional Planning & Env CTR

Brenda Anderson

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
John Ratz
John Ratz, Parsons
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Dennis Ellington
Woolpert, Inc.; Dennis Ellington
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Aaron Siders
Solution Foundry, Aaron Siders
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Mark Stoker
DAWSON
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
Glen Turney
Glen Turney, HDR
Virtual Slot 6 

8:00am - 11:00am

 
Todd Trometer
Tehama-BV JV
Virtual Slot 7 

8:00am - 11:00am

 
Steve Houser
Stantec, Steve Houser
Virtual Slot 8 

8:00am - 11:00am

 
Hilda Quinones
Q&A Diversified LLC
Virtual Slot 9 

8:00am - 11:00am

 
Robert Aycock
SpecPro Sustainment & Environmental
Virtual Slot Ten (10) 

8:00am - 11:00am

 
Douglas McClure
ECC, Doug McClure

Contracting Div, Service Contracts (Mowing/Janitorial etc)

Amy Feemster

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Garrett Smith
AGEISS Garrett Smith

Eng & Const Div, Area Eng TAFB

Daniel de Robles

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Lance Marrs
Marrs Patriot Construction/ Lance Marrs
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Tiffany Hill
Prairie Engineers, P.C. - Tiffany Hill

Eng & Const Div, Fort Sill/Altus/Sheppard

Daniel Miller

Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Lance Marrs
Marrs Patriot Construction / Lance Marrs
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Melissa Grasso
Melissa Grasso, ERRG
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
Scott Perkins
Prairie Engineers, P.C. - Scott Perkins

Eng & Const Div, Chief

Kathryn White

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Miroslav Kurka
Miro Kurka Mead&Hunt
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Robert Clark
Gilbane; Rob Clark
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Tony Price
Apogee Consulting Group, Tony Price
Virtual Slot 6 

8:00am - 11:00am

 
Marilyn Lewis
American Engineers, Inc

Eng & Const Div, Engineering Branch

Shawn Painter

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Brad Ezell
Halff Associates
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Clif Warren
Olsson, Clif Warren: Subject Matter Expert / Federal Government Sector
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Don Pedigo
American Engineers, Inc.
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Mario Short
SYTE Corp, Mario Short
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
Lori Walters
Win Engineering , LLC / Lori Walters
Virtual Slot 7 

8:00am - 11:00am

 
Paul Rieger
Black & Veatch

Eng & Const Div, Hydropower

Jay Surman

Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Bryce Langley
HDR Bryce Langley
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
Mike Poe
Mason & Hanger, Mike Poe

Eng & Const Div, KC-46

Ron Rosebrook

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Sarah Hodge
Merrick & Company, Sarah Hodge

Eng & Const Div, Military Design

Chris Strunk

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Don Pedigo
American Engineers, INc.
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Michael Geer
Tetra Tech - Mike Geer

Eng & Const Div, Tulsa Resident Office (Civil Works)

Jacob West

Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Marilyn Lewis
American Engineers, INc.
Virtual Slot 9 

8:00am - 11:00am

 
Jeff Jerome
S&B, Jeff Jerome

Operations Div, Chief

Rex Ostrander

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Anthony Moore
EWI, Anthony Moore

Operations, Dep Chief

Allen Ryan

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Michael Stout
JESCO Mike Stout

Programs Div, Assistant Chief

Michelle Lay

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Alfonso Riera
Michael Baker International - Al Riera
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Steve Houser
Stantec, Steve Houser
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Bryce Langley
HDR Bryce Langley

Programs Div, Civil Works

Mike Abate

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Larry Holtgreive
Aerial Data Service - Larry Holtgreive
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Bill Kemp
Southwind Construction Services, LLC Bill Kemp

Programs Div, Military and Interagency Programs

Patrick Beard

Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Markus Henneke
IMEG, Markus Henneke
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Fabian Mendoza
CP&Y, Inc.
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Sarah Hodge
Merrick & Company, Sarah Hodge
Virtual Slot 6 

8:00am - 11:00am

 
Arl Altman
A Cubed Arl Altman
Virtual Slot 8 

8:00am - 11:00am

 
Paul Rieger
Black & Veatch

Programs Div, Tinker AFB

Ruben Del Rio

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Ramon Sellers
Siemens, Ramon Sellers
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Scott Perkins
Prairie Engineers, P.C. - Scott Perkins

Programs Div, Altus-Vance-Sheppard AFBs

Todd Hughes

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Troy Crews
Waldrop Construction, Inc, Troy Crews
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Ramon Sellers
Siemens, Ramon Sellers
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Ali Tweel
StructSure Projects - Ali Tweel, Phillip Brandon
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Tiffany Hill
Prairie Engineers, P.C. - Tiffany Hill

Regional Plan & Env CTR, Air Force Env.

James Waldo

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Todd Trometer
Tehama - BV JV
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Tom Daues
Leidos
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Brian Mosley
KGS/Trinity
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Peter van Noort
HydroGeoLogic
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
Sam Mayes
Management Solutions, Sam Mayes
Virtual Slot 6 

8:00am - 11:00am

 
Sonya Yungeberg
Ayuda Companies, Sonya Yungeberg
Virtual Slot 7 

8:00am - 11:00am

 
Paige Rhodes
Paige Rhodes, EAS
Virtual Slot 8 

8:00am - 11:00am

 
Ali Sadrieh
Plexus Scientific Corporation & Ali Sadrieh
Virtual Slot 9 

8:00am - 11:00am

 
Frank Bissett
Trevet, Frank Bissett
Virtual Slot Ten (10) 

8:00am - 11:00am

 
Bonnie Hopke
FPM Remediations, Inc

Regional Plan & Env CTR, Army Env

Scottie Fiehler

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Doug Schlagel
Doug Schlagel, Auxilio Management Services
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Ellen Eveland
MSE Group / Ellen Eveland
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
John Sparks
Arcadis, John Sparks
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Brian Mosley
KGS/Trinity
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
Peter van Noort
HydroGeoLogic
Virtual Slot 6 

8:00am - 11:00am

 
John Ratz
John Ratz, Parsons
Virtual Slot 7 

8:00am - 11:00am

 
Glen Turney
Glen Turney, HDR
Virtual Slot 8 

8:00am - 11:00am

 
Hillary Weber
Bay West, Hillary Weber
Virtual Slot 9 

8:00am - 11:00am

 
Garrett Smith
AGEISS Garrett Smith
Virtual Slot Ten (10) 

8:00am - 11:00am

 
Jeff Cornell
ERRG BV JV

Regional Plan & Env CTR, FUDS Env

DJ Myers

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Hillary Weber
Bay West, Hillary Weber
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Bonnie Hopke
FPM Remediations, Inc
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Sonya Yungeberg
Ayuda Companies, Sonya Yungeberg
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Ali Sadieh
Plexus Scientific Corporation
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
Mark Stoker
DAWSON
Virtual Slot 6 

8:00am - 11:00am

 
Melissa Grasso
Melissa Grasso, ERRG
Virtual Slot 7 

8:00am - 11:00am

 
Anthony Moore
EWI, Anthony Moore
Virtual Slot 8 

8:00am - 11:00am

 
Tommy Wells
FMF Pandion, Tommy Wells
Virtual Slot 9 

8:00am - 11:00am

 
Todd Trometer
Tehama - BV
Virtual Slot Ten (10) 

8:00am - 11:00am

 
Todd Buchanan
GEO Consultants Corporation - Todd Buchanan

Regional Plan & Env CTR, M&I Environmental Branch

Loretta Turner

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Kate Bartz
Cardno, Kate Bartz
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Brad Ezell
Halff Associates
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Aaron Siders
Solution Foundry, Aaron Siders
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
Doug Schlagel
Doug Schlagel, Auxilio Management Services
Virtual Slot 5 

8:00am - 11:00am

 
John Sparks
Arcadis, Mike Madl
Virtual Slot 6 

8:00am - 11:00am

 
David Nelson
David Nelson, ATI
Virtual Slot 7 

8:00am - 11:00am

 
Ellen Eveland
MSE Group /Ellen Eveland
Virtual Slot 8 

8:00am - 11:00am

 
Ryan Pingree
Scout Environmental; Ryan Pingree
Virtual Slot 9 

8:00am - 11:00am

 
Tom Daues
Leidos
Virtual Slot Ten (10) 

8:00am - 11:00am

 
Jay Robinson
Jay Robinson, White Hawk Engineering

RPEC-Master Planning

Rob Morrow/Katherine Ogut

Virtual Slot 1 

8:00am - 11:00am

 
Dennis Ellington
Woolpert, Inc.; Dennis Ellington
Virtual Slot 2 

8:00am - 11:00am

 
Emmett DuBose
Stantec, Fort Worth
Virtual Slot 3 

8:00am - 11:00am

 
Heather Mendenall
Tetra Tech
Virtual Slot 4 

8:00am - 11:00am

 
David Brewster
PARS Environmental, Inc.
Virtual Slot 7 

8:00am - 11:00am

 
Steve Baird
Black & Veatch, Steve Baird
Virtual Slot Ten (10) 

8:00am - 11:00am

 
Tommy Wells
FMF Pandion, Tommy Wells
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
©2021 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  | 

NO SLOTS AVAILABLE. SIGN UP IS FULL.