Council for Exceptional Children (CEC)

CEC 2019 INDY CONVENTION & EXPO

THE VOLUNTEER SITE IS OPEN TO ALL INDIVIDUALS.  ALL ATTENDEES ARE ELIGIBLE TO SAVE $$ ON CONVENTION REGISTRATION BY:

1. SIGNING UP FOR VOLUNTEER TIME (THE MORE HOURS YOU SIGN UP FOR THE MORE YOU SAVE (2 HOURS, SAVE 10%; 4 HOURS, SAVE 20%; 6 HOURS, SAVE 30%; 8 HOURS; SAVE 40%).

2. DOWNLOADING THE REGISTRATION FORM AND SUBMITTING IT ON OR BEFORE DECEMBER 15, 2018.

If you have already registered but would still like to volunteer to SAVE, a refund form will be available for you at the Volunteer desk in INDY, and the refund will be based on the number of volunteer hours worked (8, 6, 4 or 2 hours).?

THANK YOU. SEE YOU IN INDY!

Location: INDIANA CONVENTION CENTER

Related files:

Created by:   Carol Serrano May
 
Already signed up? You can change your sign up.
Date (mm/dd/yyyy) Time (EST) Available Slot
01/28/2019 (Mon.) 10:00am - 6:00pm  

Bag Stuffing (10)

 
All slots filled
Kristen Baker
Stephanie Lawless
Mindy Staton
Misty Crouch
Amber Wolf
Kharon Grimmet
Angie Holtsclaw
Sam Ells
Dana Williams
Talandra Neff
01/29/2019 (Tue.) 11:00am - 1:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Mindy Staton
Reem Muharib

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
William Crifell
Member of CEC administrator elementary school
CHERYL BEYIOKU

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Dana Williams
Talandra Neff
Chastity Woodrum
Sara Timm
Sarah Larrison
Wm Critell
Glad to help looking forward to it
Theresa Clark
Brenda Brannigan
Kerry Fletcher

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Michelle Neff
ICASE PD Co-Chair assist with Vendors
William Critell
Member of CEC familiar with area willing to help
Jackie Balkevicius
Alisa Schank
1:00pm - 3:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Andrea Lakin
Brenda Brannigan

Diversity Booth/Table

 
Kristan Sievers-Coffer

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
June Robinson
Kathleen Dowell

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Dana Williams
Amy Selby
Chastity Woodrum
Laura Strickler
Tracy Graham
Amanda Keusch
Terri Owens
susie hurt
Millicent Carmouche

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Sara Timm
Debra Lorenz
Michelle Neff
ICASE PD Co-Chair assist with Vendors
Kristy Wright
3:00pm - 5:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Constance Hempstead
Larry Bryant

Diversity Booth/Table

 
Jackie Balkevicius

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
June Robinson
Kathleen Dowell

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Amy Selby
Debra Lorenz
Laura Strickler
CHERYL BEYIOKU
Tracy Graham
Terri Owens
Amanda Keusch
Brenda Linky
susie hurt

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Michelle Neff
ICASE PD Co-Chair assist with Vendors
William Critell
Millicent Carmouche
Larry Bryant
5:00pm - 7:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Spencer Gaither
Faith Felice

Diversity Booth/Table

 
CHERYL BEYIOKU

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Gregory Eaken
Theresa Clark

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Amy Selby
Julie Hursey
Pam Whitaker
Laura Strickler
Brenda Linky
susie hurt
Wendy Hite
Patti Kem
Constance Hempstead

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Millicent Carmouche
Beth Brogan
Leslie Brown
Larry Bryant
01/30/2019 (Wed.) 7:00am - 9:00am  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Andrea Lakin
Brent Freeman

Diversity Booth/Table

 
Kristan Sievers-Coffer

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Loui Lord Nelson
Joanna Mulligan

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Amy Selby
Talandra Neff
Julie Hursey
Sara Timm
susie hurt
Tamara Stowers
Jackie Balkevicius
Constance Hempstead
Sharon Dunlevy

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Larry Bryant
Benjamin Tillotson
Jennifer
Spencer Gaither
9:00am - 11:00am  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Ashley Ushi
Terri Branson

Diversity Booth/Table

 
Millicent Carmouche

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
William Critell
Joanna Mulligan

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
annie van horn
Talandra Neff
Jenny Smithson
Tammy Meyers
Sarah Larrison
Brenda Brannigan
Kendra Bryant (2)
Tracy Graham

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Michelle Neff
ICASE PD Co-Chair assist with Vendors
Kristy Wright
steve yockey
Jen Thompson
11:00am - 1:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Jackie Balkevicius
Patti Kem

Diversity Booth/Table

 
Ghirmay Alazar

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Traci Henn
Constance Hempstead

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
annie van horn
Jenny Smithson
Tammy Meyers
Terri Branson
Joanna Mulligan
Tamara Stowers
Haley Makowski
Courtney Clark
Emily Cernick

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Brenda Brannigan
Millicent Carmouche
Andy Hensley
Marcus Fuller
1:00pm - 3:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Joanna Mulligan
Tamara Stowers

Diversity Booth/Table

 
Alisa Schank

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Traci Henn
Jennifer Culhan

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
annie van horn
Tammy Meyers
Jenny Berry
Tracy Graham
Amanda Keusch
Courtney Clark
Haley Makowski
Emily Cernick
Ghirmay Alazar

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Michelle Neff
ICASE PD Co-Chair assist with Vendors
Kristy Wright
William Critell
Brenda Brannigan
3:00pm - 5:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Jackie Balkevicius
Bill Anderson

Diversity Booth/Table

 
Spencer Gaither

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Traci Henn
Leslie Brown

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
annie van horn
Tammy Meyers
Jenny Berry
Terri Branson
Aimee Daniel
Ann Higgins
Angie Blanton
Holly Wells
Marcus Fuller

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Courtney Clark
Haley Makowski
Emily Cernick
Andy Hensley

Special Events--General Session #1 (8)

Assist with crowd control and seating. May need to place flyer on seats. Also, assist with Keynote booksigning immediately following the general session.

 
All slots filled
Theresa Clark
Laura Strickler
Terri Owens
Benjamin Tillotson
emilie maule
Annette Fields
April Haas
Mary Mann
4:00pm - 8:00pm  

General Session, Special Event (6)

 
All slots filled
June Robinson
Kathleen Dowell
Jenny Smithson
Pam Whitaker
Xinyue Liu
Ghirmay Alazar
5:00pm - 7:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Julie Hursey
Ronda Rufsvold

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Kendra Bryant (2)
Sue Corbin
Aimee Daniel
Leslie Brown
Jennifer
Ann Higgins
Marcus Fuller
April Haas

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Emily Cernick
Courtney Clark
Haley Makowski
Beth Brogan

Special Events--General Session #1 (8)

Assist with crowd control and seating. May need to place flyer on seats. Also, assist with Keynote booksigning immediately following the general session.

 
All slots filled
Katie Yoder
Wendy Lane-Ginder
Jeff Radel
Karla Mettert
Joan Riley
Rachel Burley
Benjamin Tillotson
emilie maule
01/31/2019 (Thu.) 7:00am - 9:00am  

Accessibility (2)

 
All slots filled
April Haas
Kelly Kozlowski

Diversity Booth/Table

 
Kristan Sievers-Coffer

General Session, Special Event (6)

 
All slots filled
Jennifer
Annette Fields
blanche glimps
blanche glimps
Lisa Falardeau
Keva Brown

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Loui Lord Nelson
Patti Kem

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Sara Timm
Theresa Clark
Kendra Bryant (2)
Sue Corbin
Sharon Dunlevy
Alli Chance
Khailey Brown
Sanikan Wattanawongwan

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Marcus Fuller
Sandra Lampear
Millicent Carmouche
B Tennant

Special Events--General Session #2 (8)

Assist with crowd control, seating. May be passing out prize tickets. Assist with keynote booksigning.

 
All slots filled
Susan Harmeyer
Benjamin Tillotson
emilie maule
Angie Blanton
Holly Wells
Annette Fields
Halee Barker
Kathy Bahr
9:00am - 11:00am  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Terri Branson
Tamara Stowers

Diversity Booth/Table

 
Alisa Schank

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Angie Blanton
Holly Wells

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Cheryl Bremer (8)
Grace College
Darlene Perner

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Kristy Wright
Sarah Larrison
steve yockey
Kelly Kozlowski

Special Events--General Session #2 (8)

Assist with crowd control, seating. May be passing out prize tickets. Assist with keynote booksigning.

 
All slots filled
jana maric
Theresa Clark
Amanda Keusch
Brenda Linky
Ara Nelson-Mercer
Annette Fields
Mary Mann
Halee Barker
9:30am - 11:30am  

Poster Sessions (2)

 
All slots filled
Brenda Brannigan
Seyma Intepe

Learning Lab 1

 
Rose Mary Bunag

Learning Lab 2

 
Ronda Rufsvold

Learning Lab 3

 
Lisa Falardeau

Learning Lab 4

 
Kathy Bahr
11:00am - 1:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
April Haas
Halee Barker

Diversity Booth/Table

 
Keva Brown

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Patti Kem
emilie maule

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Ashley Hendee
Cheryl Bremer (7)
Grace College
Darlene Perner

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Rebecca Lee (3)
Linda Holland
11:30am - 1:30pm  

Poster Sessions (2)

 
All slots filled
Seyma Intepe
Sanikan Wattanawongwan

Learning Lab 1

 
Brenda Linky

Learning Lab 2

 
Rose Mary Bunag

Learning Lab 3

 
Otensia Peets-Allamby

Learning Lab 4

 
Juliemae Pickering
1:00pm - 3:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Keva Brown
Byul Yoon

Diversity Booth/Table

 
Rose Mary Bunag

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Jennifer Culhan
Angie Blanton

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Ashley Hendee
Cheryl Bremer (8)
Grace College

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Andy Hensley
Halee Barker
Keva Brown
Ronda Fritz
1:30pm - 4:30pm  

Poster Sessions (2)

 
All slots filled
Jannis Floyd
Joan Gilbert

Learning Lab 1

 
Ambady Gopi

Learning Lab 2

 
Meijia Liu

Learning Lab 3

 
Angela McIntosh

Learning Lab 4

 
Carrie Veit
Carrie Veit

Yes I Can Lunch/Rehearsal/Ceremony (8)

 
All slots filled
emilie maule
Mary Mann
Sandra Lampear
Otensia Peets-Allamby
Juliemae Pickering
Mallory Poole
Sally Blizzard
Meijia Liu
3:00pm - 5:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Faith Felice
B Tennant

Diversity Booth/Table

 
Rebecca Zirnheld Zirnheld

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Annette Fields
blanche glimps

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Penny Craig
Julie Hursey
Cheryl Bremer (7)
Grace College

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Michelle Neff
ICASE PD Co-Chair assist with Vendors
jana maric
Sarah Camel
Linda Holland
02/01/2019 (Fri.) 7:00am - 9:00am  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Kimmie Tang
Kelly Kozlowski

Diversity Booth/Table

 
Kristan Sievers-Coffer

General Session, Special Event (6)

 
All slots filled
Sanikan Wattanawongwan
Annette Fields
Rose Mary Bunag
Otensia Peets-Allamby
Juliemae Pickering
Elizabeth Lorenz

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Annette Fields
Keva Brown

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Talandra Neff
Matt Brock
Sue Corbin
Susan Harmeyer
Sharon Dunlevy
Barb Olszewski
blanche glimps
Jannis Floyd
Reneae Staley

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
B Tennant
Ryan Martin
Jessica Sheckler
Charlene Trotter

Yes I Can Lunch/Rehearsal/Ceremony (8)

 
All slots filled
Jennifer
Keva Brown
blanche glimps
Mallory Poole
Sally Blizzard
Kristi Helvie
Kerri Shoppell
gregory white
9:00am - 11:00am  

Accessibility (2)

 
All slots filled
blanche glimps
Lisa Falardeau

Diversity Booth/Table

 
Kimmie Tang

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Kathy Bahr
Emma Albert

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Ashley Hendee
Rebecca Lee (3)
jana maric
Sarah Camel
Angie Blanton
Holly Wells
Sanikan Wattanawongwan

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
steve yockey
Jen Thompson
Terri Owens
Linda Holland
9:30am - 11:30am  

Poster Sessions (2)

 
All slots filled
Seyma Intepe
Faith Felice

Learning Lab 1

 
Byul Yoon
9:30am - 12:00pm  

Learning Lab 2

 
Otensia Peets-Allamby

Learning Lab 3

 
Juliemae Pickering

Learning Lab 4

 
Ambady Gopi
11:00am - 1:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Rose Mary Bunag
Reneae Staley

Diversity Booth/Table

 
Jannis Floyd

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Emma Albert
Ronda Fritz

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Ashley Hendee
Sarah Camel
Kendra Bryant (2)
Kimmie Tang
Byul Yoon
Joan Gilbert
Nicole Marsh
Chrystal Streeter

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Rebecca Lee (3)
jana maric
11:30am - 1:30pm  

Poster Sessions (2)

 
All slots filled
Sue Corbin
Seyma Intepe

Learning Lab 1

 
Meijia Liu
11:30am - 3:30pm  

Representative Assembly (2)

 
All slots filled
Michelle Kalos
Angela McIntosh
1:00pm - 3:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Carrie Veit
Suzanne Mahaja

Diversity Booth/Table

 
Jannis Floyd

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Lauren Phipps
Cindy Berger

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Kimmie Tang
Emma Albert
Carolyn Lindstrom
Katelin Lothamer
Susan Wueste
Meijia Liu
Amy Schilawski
Sojung Jung
Gina Richig

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Michelle Neff
ICASE PD Co-Chair assist with Vendors
Reneae Staley
Brad Sickler
Meijia Liu
1:30pm - 4:30pm  

Poster Sessions (2)

 
All slots filled
Joan Gilbert
Ambady Gopi
3:00pm - 5:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Faith Felice
Gina Richig

Diversity Booth/Table

 
Kimmie Tang

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Sally Blizzard
Meijia Liu

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (9)

 
All slots filled
Anna Epperly (7)
SCEC Officers and Faculty from Anderson University
Emma Albert
Amy Schilawski

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
B Tennant
Lisa Falardeau
Mallory Poole
Cindy Berger
02/02/2019 (Sat.) 7:00am - 9:00am  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Kelly Kozlowski
Michelle Kalos

Diversity Booth/Table

 
Spencer Gaither

Headquarters Office (2)

 
1 of 2 slots filled
Heather Walton

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (4)

 
All slots filled
Talandra Neff
Sharon Dunlevy
Leslie Brown
Lyndsey Miller

Volunteer Floater (4)

 
All slots filled
Michelle McClendon
Melinda Keller
Angela McIntosh
Olivia Shaffer
8:00am - 11:30am  

Poster Sessions (2)

 
1 of 2 slots filled
Meijia Liu
9:00am - 11:00am  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Ambady Gopi (2)

Diversity Booth/Table

 

Headquarters Office (2)

 
1 of 2 slots filled
Heather Walton

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (4)

 
All slots filled
Pam Whitaker
Julie Culver-Smith (3)
I will be attending with my co-teachers-Julie Witherspoon and Amanda Simmions and they would like to volunteer as well so I have marked quantity as 3 volunteers. If this is not alright please let me know.

Volunteer Floater (4)

 
11:00am - 1:00pm  

Accessibility (2)

 

Diversity Booth/Table

 
Rebecca Zirnheld Zirnheld

Headquarters Office (2)

 
1 of 2 slots filled
Heather Walton

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (4)

 
1 of 4 slots filled
Byul Yoon

Volunteer Floater (4)

 
3 of 4 slots filled
Jaclyn LaSuer
Sarah Wagner
Gina Richig
1:00pm - 3:00pm  

Accessibility (2)

 

Diversity Booth/Table

 
Rebecca Zirnheld Zirnheld

Headquarters Office (2)

 
1:00pm - 3:00pm  

Poster Sessions (2)

 
1 of 2 slots filled
Heather Walton

Registration --Onsite, Program Pickup, Show&Go (4)

 

Volunteer Floater (4)

 
2 of 4 slots filled
Kimberly Luke Scherer
Gina Richig
3:00pm - 5:00pm  

Accessibility (2)

 
All slots filled
Mindy Staton
Sandra Lampear

Headquarters Office (2)

 
All slots filled
Carol Serrano
Amy Schilawski
©2018 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home