Volunteer Ushers at A Noise Within Theater

Volunteers Ushers at A Noise Within Theater

Thank you for your interest in Ushering at A Noise Within located at 3352 E Foothill Blvd, Pasadena, CA 91107.  No experience is necessary to Usher. You arrive 90 minutes before the performance, at that time you will be given a brief orientation and an assignment such as ticket taking , passing out programs, seating etc. to be done before the show begins, you will  also help out during intermission and briefly after the show. You will be able to see the entire performance. Dress is all-black "nice clothes".

If this is your first time Volunteering at A Noise Within, please sign up then send an email to [email protected] so I van send you further details.

Sometimes signing up so far in advance can be difficult, so you are welcome to visit this site as often as you wish. If something come up you can change it on this site. We will send out reminders 5 days prior to the performance. If it is only a few days before the performance please let us know directly by notifying  [email protected]     818 324 0258.

Please note , the times listed on the sign up sheet are the usher ARRIVAL times , not the curtain time.

The Productions for Fall 2019 are:

Nick Dear’s FRANKENSTEIN • August 11–September 8, 2019

From the novel by Mary Shelley
Directed by Michael Michetti
California Premiere

This electrifying tale of a creature cast away by his creator into a hostile world—only to wind his way back in a dangerous game of destruction—has captivated audiences for over 200 years. The gothic story comes to life with Nick Dear’s adaptation of the chilling fable by Mary Shelley, animating the themes of social rejection, intellectual hubris, and the nascency of good and evil. 

August Wilson’s GEM OF THE OCEAN • September 22–November 16, 2019

Directed by Gregg T. Daniel

Pulitzer Prize winner August Wilson unfolds the African American legacy in the first chronological episode of his celebrated American Century Cycle—a soaring, mystical tale of a man desperate for redemption in 1904 Pittsburgh. Aunt Ester, a 285-year old “soul cleanser,” sends him on a spiritual journey that dissects the nature of freedom amidst oppression and spurs him to take up the mantle of justice.

Sam Shepard’s BURIED CHILD • October 13–November 23, 2019

Directed by Julia Rodriguez-Elliott

Set in America’s heartland, Sam Shepard’s powerful Pulitzer Prize-winning play details, with shocking hilarity, the disintegration of the American Dream. When 22-year-old Vince unexpectedly shows up at the family farm with his girlfriend Shelley, no one recognizes him. So begins the unraveling of dark secrets. A surprisingly funny look at disillusionment and morality, Shepard’s masterpiece is the family reunion no one anticipated. 

Please review the slots below to sign up.

 

Created by:   Melody Moore
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (PDT) Available Slot
07/26/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

The Sinner from Toledo (6)

 
3 of 6 slots filled
mary margaret swift
Jessica Moc
Susan Zucker
Rehearsal Room  6:30pm  

Appropriate (6)

 
5 of 6 slots filled
Anita Karauski (2)
d trask
Sage Smith
Melody Moore
07/27/2019 (Sat.) ANW Stage  12:30pm  

Broken Eggs (6)

 
4 of 6 slots filled
mary margaret swift
Susan Zucker
Fred Camerer
d trask
ANW Rehearsal Room  4:00pm  

Appropriate (6)

 
2 of 6 slots filled
mary margaret swift
Fred Camerer
ANW Stage  6:30pm  

Le Switch (6)

 
3 of 6 slots filled
Anita karauski (2)
Fred Camerer
07/28/2019 (Sun.) ANW Stage  12:30pm  

Book Of Will (6)

 
5 of 6 slots filled
mary margaret swift
Susan Zucker
Anita Karuski (2)
d trask
ANW Reheasal Room  4:00pm  

Dutchman (6)

 
5 of 6 slots filled
mary margaret swift
Anita Karauski (2)
Lee Theisen
d trask
ANW Stage  6:00pm  

Midsummer (6)

 
All slots filled
mary margaret swift
Jessica Moc
Susan Zucker
Anita Karauski
Elizabeth Jouvenat
Dorn T
08/11/2019 (Sun.) A Noise Within Theater  12:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
7 of 8 slots filled
Heidrun Burghardt
Jeff Bulosan
David Billman
Mary Marg Swift
KATIE MANDEL
Harlan Moyer
Ginny Moyer
08/14/2019 (Wed.) ANW  6:00pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
6 of 8 slots filled
Anita Karaauski
Angie Marie
Jeffrey Pendo
Susan Houser
Dorn T
Rebecca Rees
08/15/2019 (Thu.) ANW  6:00pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
4 of 8 slots filled
Evelyn Ochoa
Dinah Gross
Emmanuel Todorov
Paula Gooden
08/16/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
All slots filled
Erich B
Maggie Chatman
Ben Fitzsimmons (2)
Mirna Peterson
Emmanuel Todorov
Mia Banales
Alexis Acosta
08/17/2019 (Sat.) Opening night/Docents Only  6:30pm  

Usher for Frankenstein (10)

 
All slots filled
Donald Bergmann (2)
Sherry Michaels
Heidrun Burghardt
Joseph Makhluf
Susan Zucker
Tracey Sugihara Jost
Susan Zucker
Changed from 11/16 because of conflict
anita Karauski
Angie Marie
08/18/2019 (Sun.) ANW  12:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
6 of 8 slots filled
Elizabeth Mabry
Sean Lewis (2)
I will be bringing a friend to usher as well.
Nora Eidelberg (2)
Marti Rood
08/22/2019 (Thu.) ANW  6:00pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
All slots filled
Sue Gibson
Frank Mihelich
James Stevens
Scott Rydelski
Robert Babish
Robert Gutierrez (2)
Sage Smith
08/23/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
6 of 8 slots filled
Fran Papa
Susan Zucker
Donald Bergmann
Lynne Bassis
Angie Marie (2)
08/24/2019 (Sat.) ANW  12:30am  

Usher for Frankenstein (8)

 
4 of 8 slots filled
Elizabeth Mabry
Diane Locklear
Stennis & Joanne WALDON (2)
Stennis AND Joanne
6:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
5 of 8 slots filled
Mary Marg Swift
Joan Emery
Adrineh Aghajani (2)
Zareh says he will usher too.
Gan Tu
08/25/2019 (Sun.) ANW  12:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
All slots filled
Elizabeth Mabry
Marti Rood
Lee Theisen
Fred Camerer
Elaine Werner (4)
5:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
5 of 8 slots filled
Dawna Miceli
Elaine Wilson
Fred Camerer
Paula Gooden
Marymarg Swift
Switched from sat night show to sun night show
08/28/2019 (Wed.) ANW Student Matinee  9:30am  

Usher for Frankenstein (4)

 
All slots filled
Susan Zucker
Jeffrey kahan
Mirna Peterson
Marianna Nikolaidou
ANW  6:00pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
6 of 8 slots filled
Donald Bergmann
Sara Lawson
Orlando Mendoza
Nova Mandel (3)
Me, Gabi Roberts, and Garrett Carpenter
08/29/2019 (Thu.) ANW Student Matinee  9:30am  

Usher for Frankenstein (4)

 
3 of 4 slots filled
Tracey Sugihara Jost
Melody I can’t do the Wednesday SMAT but I can make it for Thursday.
Neda Farid
Ruoyi Wu
ANW  6:00pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
7 of 8 slots filled
Evelyn Ochoa
Dinah Gross
Leslie Sokolow (2)
Jeff and Leslie Sokolow (2 ushers)
Beth Elder (2)
George Elder
Robert Gutierrez
other persons name- Angela Corona
08/30/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
6 of 8 slots filled
Donald Bergmann
Claire Read
Barbara Naylor
Hugh/Cynthia Stilley (2)
Garrett Carpenter
08/31/2019 (Sat.) ANW  12:30am  

Usher for Frankenstein (8)

 
4 of 8 slots filled
Elsa Frausto (2)
Victor Chen
Jordan Collier
6:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
7 of 8 slots filled
Heidrun Burghardt
Joseph Makhluf
Kenn Schmidt
Joan Emery
Victor Chen
Charmaine Phipps
Sage Smith
09/01/2019 (Sun.) ANW  12:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
6 of 8 slots filled
Judith Bruner
Victor Chen
Mirna Peterson (3)
Katherine (shes ushered before)and Hannah (new to ushering)will join me
Ken Ivy
09/03/2019 (Tue.) ANW Student Matinee  9:30am  

Usher for Frankenstein (4)

 
2 of 4 slots filled
Amy Sosa
Neda Farid
09/04/2019 (Wed.) ANW Student Matinee  9:30am  

Usher for Frankenstein (4)

 
2 of 4 slots filled
Tracey Sugihara Jost
Mirna Peterson
09/05/2019 (Thu.) ANW Student Matinee  9:30am  

Usher for Frankenstein (4)

 
3 of 4 slots filled
Lynne Bassis
Mae Mei Fong
Tonnie Fong
ANW  6:00pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
6 of 8 slots filled
Sherry Michaels
Marianna Nikolaidou
Victoria Grant
Claire Read
Sofia Enger
Serene Rhodes
09/06/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
5 of 8 slots filled
Donald Bergmann
Hugh/Cynthia Stilley (2)
Ruoyi Wu
Sage Smith
09/07/2019 (Sat.) ANW  12:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
6 of 8 slots filled
Victor Suarez
James Calvert
Susan Keller
Eric Wang
Victor Chen
Angelica Lane-Flanigan
6:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
6 of 8 slots filled
Joseph Makhluf
Debbie Stover
Cindy Wells
Joan Emery
Susan Zucker
Marjorie Green
09/08/2019 (Sun.) ANW  12:30pm  

Usher for Frankenstein (8)

 
All slots filled
Jay and Esther plotzker
Esther Plotzker/Macner
Heidrun Burghardt
David Billman
David Billman
Marti Rood
Stennis & Joanne WALDON (2)
"""""""""""""""""
09/22/2019 (Sun.) ANW  12:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
5 of 8 slots filled
Jeff Bulosan
Sean Lewis (2)
I will be bringing a friend to usher as well.
Donald Bergmann
Marti Rood
09/25/2019 (Wed.) ANW  6:00pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
6 of 8 slots filled
Sue Gibson
Anita karauski (2)
Nicholas Sanchez
Susan Houser
Eleni Tsaggouri
09/26/2019 (Thu.) ANW  6:00pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
4 of 8 slots filled
Dorn T
Sara Lawson
Maggie Chatman
Cece Tio
09/27/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
7 of 8 slots filled
Fran Papa
Debbie Stover
Cindy Wells
Donald Bergmann
Hugh/cynthia Stilley (2)
Genevieve Hercules
09/28/2019 (Sat.) Opening Night/Docents only  6:30pm  

Gem Of The Ocean (10)

 
7 of 10 slots filled
Sherry Michaels
Heidrun Burghardt
Anita Karauski (2)
Mary Marg Swift
Evelyn Ochoa
Joan Emery
09/29/2019 (Sun.) ANW  12:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
All slots filled
Elizabeth Mabry
James Walsh
David Billman
Marti Rood
Lynne Bassis
Stennis & Joanne WALDON (2)
"""""""""""""
Dawna Miceli
10/02/2019 (Wed.) ANW Student Matinee  9:30pm  

Gem Of The Ocean (4)

 
All slots filled
Mae Mei Fong
Tonnie Fong
Mirna Peterson
Claire Read
10/04/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
5 of 8 slots filled
Donald Bergmann
Anita Karauski (2)
Ruoyi Wu
Simonetta May
10/05/2019 (Sat.) ANW  12:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
All slots filled
Victor Suarez
Lynne Bassis
Gloria Barnett
Harlan Moyer (2)
Fred Camerer
Rebecca Rees
Kelly Taylor
6:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
6 of 8 slots filled
Heidrun Burghardt
Ben Fitzsimmons (2)
Joan Emery
Fred Camerer
Mia Banales
10/13/2019 (Sun.) ANW  12:30pm  

Buried Child (8)

 
5 of 8 slots filled
David Billman
Donald Bergmann
Marti Rood
Judith Bruner
Gloria Barnett
10/16/2019 (Wed.) ANW  6:00pm  

Buried Child (8)

 
6 of 8 slots filled
Anita Karauski (2)
Susan Houser
Sara Lawson
Tracey Jost
Mia Banales
10/17/2019 (Thu.) ANW  6:00pm  

Buried Child (8)

 
4 of 8 slots filled
Dorn
Ruoyi Wu
Sofia Enger (2)
10/18/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

Buried Child (8)

 
6 of 8 slots filled
Fran Papa
Debbie Stover
Cindy Wells
Ruoyi Wu
Mirna Peterson
Genevieve Hercules
10/19/2019 (Sat.) Opening Night/Docent Ushers only  6:30pm  

Buried Child (10)

 
All slots filled
Sherry Michaels
Heidrun Burghardt
Elizabeth Mabry
Joseph Makhluf
Anita Karauski (2)
Harlan Moyer
ginny Moyer
Mary Marg Swift
Joseph Makhluf
10/20/2019 (Sun.) ANW  12:30pm  

Buried Child (8)

 
All slots filled
Ben Fitzsimmons (2)
Jeff Bulosan
Dawna Miceli
Elaine Nelson
jim Walsh
Scott Rydelski
Rocky Estevez
10/24/2019 (Thu.) ANW Student Matinee  9:30am  

Gem Of The Ocean (4)

 
All slots filled
Amy Sosa
Harlan Moyer (2)
Gloria Barnett
ANW  6:00pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
5 of 8 slots filled
Evelyn Ochoa
Beth Elder (2)
George
Jeffrey kahan
Sarah Zuk
10/25/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
4 of 8 slots filled
Donald Bergmann
Genevieve Hercules
Marianna Î?ικολαÎ?ΎοÏ?
Tracey Jost
10/26/2019 (Sat.) ANW  12:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
5 of 8 slots filled
Elizabeth Mabry
Joseph Makhluf
Elaine Nelson
Genevieve Hercules
Robert Babish
6:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
5 of 8 slots filled
Heidrun Burghardt
Susan Zucker
Kenn Schmidt
Margy Stein
Charmaine Phipps
10/27/2019 (Sun.) ANW  12:30pm  

Buried Child (8)

 
All slots filled
James Walsh
Frank Mihelich
Sean Lewis (2)
I will be bringing a friend to usher as well.
Marti Rood
Stennis & Joanne WALDON (2)
""""""""""""""""
Anita Karauski
5:30pm  

Buried Child (8)

 
5 of 8 slots filled
Jeffrey kahan
Simonetta May
Sophia Oliveri
Beth Elder (2)
George
10/29/2019 (Tue.) ANW Student Matinee  9:30am  

Gem Of The Ocean (4)

 
1 of 4 slots filled
Amy Sosa
10/30/2019 (Wed.) ANW Student Matinee  9:30am  

Gem Of The Ocean (4)

 
2 of 4 slots filled
Susan Zucker
Tracey Jost
ANW  6:00pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
1 of 8 slots filled
Sherry Michaels
11/01/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

Buried Child (8)

 
All slots filled
Claire Read
Barbara Naylor
Cynthia/hugh Stilley (2)
Marianna Nikolaidou
Mirna Peterson
Robert Babish
Eleni Tsaggouri
11/02/2019 (Sat.) ANW  12:30pm  

Buried Child (8)

 
6 of 8 slots filled
Susan Zucker
Victor Suarez
Dorn T
Fred Camerer
Rob and Claire Read (2)
6:30pm  

Buried Child (8)

 
4 of 8 slots filled
Joseph Makhluf
Joan Emery
Charmaine Phipps
Fred Camerer
11/03/2019 (Sun.) ANW  2:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
2 of 8 slots filled
Leslie Sokolow (2)
Jeff and Leslie Sokolow (2 ushers)
5:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
3 of 8 slots filled
Jay and Esther Plotzker (2)
Elaine Wilson
11/05/2019 (Tue.) ANW Student Matinee  9:30am  

Gem Of The Ocean (4)

 
1 of 4 slots filled
Tracey Sugihara Jost
11/07/2019 (Thu.) ANW Student Matinee  9:30am  

Buried Child (4)

 
All slots filled
Sue Gibson
Show time is 9:30 am?
Amy Sosa
Evelyn Ochoa
Mae Mei Fong
ANW  6:00pm  

Buried Child (8)

 
4 of 8 slots filled
Evelyn Ochoa
pls chg me from student matinee to evening ck incorrect bx
Leslie Sokolow (2)
Jeff and Leslie Sokolow (2 ushers)
Maggie Chatman
11/08/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

Buried Child (8)

 
4 of 8 slots filled
Susan Zucker
Donald Bergmann
Marjorie Green
Brigid Kelley
11/09/2019 (Sat.) ANW  12:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
3 of 8 slots filled
Joseph Makhluf
Diane Locklear
Victor Suarez
6:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
1 of 8 slots filled
Joan Emery
11/10/2019 (Sun.) ANW  12:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
6 of 8 slots filled
Marti Rood
Stennis & Joanne WALDON (2)
""""""""""
Judith Bruner
Donald Bergmann (2)
5:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
2 of 8 slots filled
James Walsh
Sophia Oliveri
11/12/2019 (Tue.) ANW Student Matinee  9:30am  

Gem Of The Ocean (4)

 
3 of 4 slots filled
Marianna Nikolaidou
Mirna Peterson
Tracey Jost
11/13/2019 (Wed.) ANW  6:00pm  

Buried Child (8)

 
11/14/2019 (Thu.) ANW  6:00pm  

Buried Child (8)

 
2 of 8 slots filled
Evelyn Ochoa
Marianna Î?ικολαÎ?ΎοÏ?
11/15/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
All slots filled
Claire Read
Susan Zucker
Barbara Naylor
Donald Bergmann
Cynthia/Hugh Stilley (2)
Marjorie Green
Sofia Enger

Gem Of the Ocean (8)

 
11/16/2019 (Sat.) ANW  12:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
3 of 8 slots filled
Victor Suarez
Neda Farid
Eric Wang
Tentative (TBD)
6:30pm  

Gem Of The Ocean (8)

 
4 of 8 slots filled
Heidrun Burghardt
Joseph Makhluf
Mary Marg Swift
Joan Emery
11/17/2019 (Sun.) ANW  12:30pm  

Buried Child (8)

 
All slots filled
Jay and Esther Plotzker (2)
Elizabeth Mabry
David Billman
Diane Locklear
Marti Rood
Stennis & Joanne WALDON (2)
"""""""""""""
5:30pm  

Buried Child (8)

 
1 of 8 slots filled
Elaine Wilson
11/21/2019 (Thu.) ANW  6:00pm  

Buried Child (8)

 
2 of 8 slots filled
Susan Zucker
Tracey Jost
11/22/2019 (Fri.) ANW  6:30pm  

Buried Child (8)

 
2 of 8 slots filled
Cynthia/hugh Stilley (2)
11/23/2019 (Sat.) ANW  12:30pm  

Buried Child (8)

 
2 of 8 slots filled
Elizabeth Mabry
Victor Suarez
6:30pm  

Buried Child (8)

 
6 of 8 slots filled
Heidrun Burghardt
Joseph Makhluf
Kenn Schmidt
Mary Marg Swift
Lynne Bassis
Margy Stein
©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service