Scottish Swimming - West District

2022 District SC June "Dual Pool" AG Meet

POOL 1 = Scoreboard End    POOL 2 = Window End

Please review the available slots below, tick all the ones you want to SignUp for, click on the "Submit and SignUp" button, complete requested information and your SignUp is complete. Thank you!

Location: Tollcross ISC

Created by:   John Deans
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (dd/mm/yyyy) Time (BST) Available Slot
11/06/2022 (Sat.) 9:00am - 12:00pm  

Pool Referees (12)

Minimum of 1 per Pool required for Accreditation - Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
3 of 12 slots filled
Karen Gray
Craig Macdonald
Elizabeth Fitzsimmons

Starters (J2S) (8)

Minimum of 2 for Accreditation of BOTH Pools - Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
6 of 8 slots filled
Eileen Brown
Ross Stewart
Ruth Craig
Lyndsay Hamilton
Tom Mills
Now that the cobwebs are well gone!
Hazel Hastings

J2 for J2S Mentoring (2)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 

Judges (J2) (6)

Minimum of 4 for Accreditation of BOTH Pools - Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
2 of 6 slots filled
Puiwah Wong
Paul McArthur
Will be first time poolside for over 2 years.

J1 for J2 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 

Judges (J1) (22)

Minimum of 20 for Accreditation of BOTH Pools - Depending on response, you may be allocated alternative duties.

 
9 of 22 slots filled
Mhairi Willis
Lindsey Shepherd
Michael Homfray
Ray Frew
Michelle Stewart
Ghyll McCallum
Ian Jones
Paul McCrorey
first time judging post covid
Finlay Hastings

Timekeepers for J1 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 
3 of 4 slots filled
David Steele
Just need final sign off from referee following discussion with mentor. Thanks.
Neil Law
J1 course completed. Half way through poolside mentoring.
Angela Wardlaw

Timekeepers (30)

Minimum of 20 for Accreditation of BOTH Pools

 
All slots filled
Moira Johnstone
Can I request pool 2 as my daughter cora johnstone should be swimming here, also I have only carried out timekeeping duties a couple of times, I do not want to act as chief timekeeper.
Lynsey Notman
Colin Henderson
Rhona Lindsay
Lovat MacGregor
Gideon Gontor
Raymond Borland
Kenny Archbold (2)
Elif Archbold
Kirsty Reynolds
Morning session only please
RIHAM KHAIRALLAH
Amanda Duncan
I believe my child (Morven Duncan) is swimming in pool 1. Could I please be assigned to this pool. Thank you.
Ruth McArthur
Millie McArthur
Iona Reid
Jim Davidson
Graeme McDonald
Michelle Craw
Gail McMillan
Iain Forrest
Chris Marsh
Mark Gilchrist
Sobia Ibrahim
Jennifer McClafferty
Barry Mcclafferty
Louise Taylor
Gideon Gontor
Lynne Kernweiss
I do not want to act as chief time keeper
Naomi Spirit-Hawthorne

Recorder (TO) / Results Checker (Non STO) (3)

Unqualified Club Volunteers with interest in checking data/results encouraged to SignUp

 
1 of 3 slots filled
Iain Callan
Results Checker

Marshalling Stewards - Pool 1 (3)

Volunteers (PVG certfd) required to check swimmers in at Marshalling Area

 
All slots filled
Dawn Armitt
Linda Hughes
Lesley Hill
sorry - meant to sign up for Marshalling NOT recorder for session 1 Saturday

Marshalling Stewards - Pool 2 (3)

Volunteers (PVG certfd) required to check swimmers in at Marshalling Area

 
All slots filled
Shona Stewart
Lynne Bryceland
Karen McCaffrey

Awards Table (2)

To manage the collection of medals by swimmers.

 
All slots filled
Jade Anderson
Kyle Wong
Hello. My son is 16 at end of month and able to volunteer in this session. He’s not TK and not PVG’d so can help do this role though he prefers to Marshall if he could. He himself is a swimmer but not taking part in this event.

Announcers (3)

Announcers at Club Meets are encouraged to volunteer.

 
2 of 3 slots filled
Robert Taylor
Nicola Todd

AOE Operators - Swiss Timing - Quantum (3)

Minimum of 2 experienced required for Accreditation of BOTH Pools - Operators of Quantum Timing System at Club Meets encouraged to volunteer.

 
All slots filled
Stuart Glen
Frazer Dunn
Nigel Smith

Hytek "Meet Manager" Operators (3)

Operators of HyTek Meet Manager at Club Meets invited to volunteer.

 
1 of 3 slots filled
Colin Dunn

Spectators Entry Desk (3)

07.30am to 10.00am - Club volunteers invited to collect Gallery Entry Fees, process Start Lists and manage Photography Forms and Bands.

 
All slots filled
Katherine Peckover
Elizabeth-Ann Craig
First time
Jody MacRae
1:15pm - 4:15pm  

Pool Referees (12)

Minimum of 1 per Pool required for Accreditation - Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
3 of 12 slots filled
Karen Gray
Craig Macdonald
Elizabeth Fitzsimmons

Starters (J2S) (8)

Minimum of 2 for Accreditation of BOTH Pools - Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
6 of 8 slots filled
Eileen Brown
Ross Stewart
Ruth Craig
Lyndsay Hamilton
Tom Mills
Hazel Hastings

J2 for J2S Mentoring (2)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 

Judges (J2) (6)

Minimum of 4 for Accreditation of BOTH Pools - Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
1 of 6 slots filled
Paul McArthur
Will be my first time poolside on over 2 years

J1 for J2 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 

Judges (J1) (22)

Minimum of 20 for Accreditation of BOTH Pools - Depending on response, you may be allocated alternative duties.

 
6 of 22 slots filled
Michael Homfray
Ray Frew
Ian Jones
Paul McCrorey
first time judging post covid
Mhairi Willis
Finlay Hastings

Timekeepers for J1 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 
1 of 4 slots filled
Neil Law
J1 training completed. Poolside mentoring required.

Timekeepers (30)

Minimum of 20 for Accreditation of BOTH Pools

 
All slots filled
Moira Johnstone
Can I request pool 2 as my daughter cora johnstone should be swimming here, also i do not want to act as chief timekeeper, as have only carried out timekeeping duties a few times before.
Amanda McDonald
Rhona Lindsay
Lovat MacGregor
Accredited Timekeeper
Gideon Gontor
Rayo Borland
RIHAM KHAIRALLAH
Amanda Duncan
Ruth McArthur
Millie McArthur
Patrick Noonan
Graeme McDonald
Michelle Craw
Louise Ross
Gail McMillan
Iain Forrest
Chris Marsh
Sobia Ibrahim
Lynsey Notman
Happy to be chief timekeeper if required, have done it twice previously.
Ian Morton
Grant Gibson
Lynne Bryceland
Alison Lapping
I’d like to be in Pool 2, session 4 please.
Yvonne Jackson
Keith Howat
Elizabeth-Ann Craig
Pool 1 if possible
Alison Donaldson
Would appreciate Pool 2 please
Lynn Wilson
Stephanie McDevitt
Sarah Jones

Recorder (TO) / Results Checker (Non STO) (3)

Unqualified Club Volunteers with interest in checking data/results encouraged to SignUp

 
1 of 3 slots filled
Iain Callan
Results Checker

Marshalling Stewards - Pool 1 (3)

Volunteers (PVG certfd) required to check swimmers in at Marshalling Area

 
2 of 3 slots filled
Dawn Armitt
Heather Rendall

Marshalling Stewards - Pool 2 (3)

Volunteers (PVG certfd) required to check swimmers in at Marshalling Area

 
2 of 3 slots filled
Karen McCaffrey
Lesley Hill

Awards Table (2)

To manage the collection of medals by swimmers.

 
All slots filled
Jade Anderson
Mark Ridyard

Announcers (3)

Announcers at Club Meets are encouraged to volunteer.

 
2 of 3 slots filled
Robert Taylor
Jackie Smith

AOE Operators - Swiss Timing - Quantum (3)

Minimum of 2 experienced required for Accreditation of BOTH Pools - Operators of Quantum Timing System at Club Meets encouraged to volunteer.

 
All slots filled
Stuart Glen
Frazer Dunn
Nigel Smith

Hytek "Meet Manager" Operators (3)

Operators of HyTek Meet Manager at Club Meets invited to volunteer.

 
1 of 3 slots filled
Colin Dunn

Spectators Entry Desk (3)

12.00noon to 2.15pm - Club volunteers invited to collect Gallery Entry Fees, process Start Lists and manage Photography Forms and Bands.

 
All slots filled
Katherine Peckover
Michele Aaen
Miriam Daferera
12/06/2022 (Sun.) 9:00am - 11:00am  

Pool Referees (12)

Minimum of 1 per Pool required for Accreditation - Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
2 of 12 slots filled
Arleen Tennant
Elizabeth Fitzsimmons

Starters (J2S) (8)

Minimum of 2 for Accreditation of BOTH Pools - Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
6 of 8 slots filled
Ross Stewart
Lyndsay Hamilton
Stuart Shaw
Tom Mills
Hazel Hastings
Fiona Sinnett

J2 for J2S Mentoring (2)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 

Judges (J2) (6)

Minimum of 4 for Accreditation of BOTH Pools - Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
1 of 6 slots filled
Iain Dickens

J1 for J2 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 
1 of 4 slots filled
Kim Chan
First session

Judges (J1) (22)

Minimum of 20 for Accreditation of BOTH Pools - Depending on response, you may be allocated alternative duties.

 
8 of 22 slots filled
Lynn Carswell
pool 2 plse
Colin Calder
Mhairi Willis
Scott Alison
Ed McCardie
Pool 1, if poss pls
Ian Jones
Finlay Hastings
Suzanne Paterson

Timekeepers for J1 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 

Timekeepers (30)

Minimum of 20 for Accreditation of BOTH Pools

 
22 of 30 slots filled
David Cunningham
Karin Steele
Amanda Strachan
Pool 1 if possible
Louisa Edwards
Craig Edwards
Mark Hinton
Time keeper
Rhona McLaughlin
Pool 2 please
Louise Taylor
Jacqueline Traynor
Fiona McCaig
Clare Harper
Pool 2 if possible please
Deirdre Simpson
Emma Fair
Pool 2 please
Yvonne Hopkins
Andy Mathie
Pool 1
Kerry Morrice
Lewis Beck
Patrick Von Moeller
Fiona Rousseau
Alan Cartwright
Trish Dobson
Not chief timekeeper please
Edward Machin
Pool 1 please

Recorder (TO) / Results Checker (Non STO) (3)

Unqualified Club Volunteers with interest in checking data/results encouraged to SignUp

 

Marshalling Stewards - Pool 1 (3)

Volunteers (PVG certfd) required to check swimmers in at Marshalling Area

 
2 of 3 slots filled
Kenny Hamill
Helen Taylor

Marshalling Stewards - Pool 2 (3)

Volunteers (PVG certfd) required to check swimmers in at Marshalling Area

 
2 of 3 slots filled
Zoe Noonan
Nicola Law
Only marshalled at Small club competitions before

Awards Table (2)

To manage the collection of medals by swimmers.

 
All slots filled
Sarah Wilson
JILL MONTGOMERY
Will do Entry Desk first

Announcers (3)

Announcers at Club Meets are encouraged to volunteer.

 
All slots filled
Jackie Smith
Robert Taylor
Wendy Kirk

AOE Operators - Swiss Timing - Quantum (3)

Operators of Quantum Timing System at Club Meets encouraged to volunteer.

 
2 of 3 slots filled
Frazer Dunn
Nigel Smith

Hytek "Meet Manager" Operators (3)

Operators of HyTek Meet Manager at Club Meets invited to volunteer.

 
1 of 3 slots filled
Graham Crawford

Spectators Entry Desk (3)

07.30am to 10.00am Club volunteers invited to collect Gallery Entry Fees, process Start Lists and manage Photography Forms and Bands.

 
All slots filled
Ann Dwane
Karen Harvey
JILL MONTGOMERY
Will go to Awards Table after Entry Desk
12:00pm - 1:30pm  

Pool Referees (12)

Minimum of 1 per Pool required for Accreditation - Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
2 of 12 slots filled
Arleen Tennant
Elizabeth Fitzsimmons

Starters (J2S) (8)

Minimum of 2 for Accreditation of BOTH Pools - Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
6 of 8 slots filled
Lyndsay Hamilton
Ross Stewart
Stuart Shaw
Tom Mills
Hazel Hastings
Fiona Sinnett

J2 for J2S Mentoring (2)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 

Judges (J2) (6)

Minimum of 4 for Accreditation of BOTH Pools - Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
3 of 6 slots filled
Jane Waller
Iain Dickens
Eric Shiels
Stick me anywhere

J1 for J2 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 

Judges (J1) (22)

Minimum of 20 for Accreditation of BOTH Pools - Depending on response, you may be allocated alternative duties.

 
7 of 22 slots filled
Lynn Carswell
pool 2 plse
Scott Alison
Ed McCardie
Pool 1, if poss pls
Ian Jones
Mhairi Willis
Finlay Hastings
Kim Chan

Timekeepers for J1 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 

Timekeepers (30)

Minimum of 20 for Accreditation of BOTH Pools

 
19 of 30 slots filled
James Jeffreys
Amanda Strachan
Pool 1 if possible
Fiona Mccaig
Sobia Ibrahim
David Cunningham
Grant Gibson
Paul Crawford
Jacqueline Traynor
Craig Edwards
Louisa Edwards
Deirdre Simpson
Yvonne Hopkins
Andy Mathie
Pool 2
Alan Conway
Patrick Von Moeller
Fiona Rousseau
Gilles Rousseau
Trish Dobson
Not chief timekeeper please
Louise Littlejohn

Recorder (TO) / Results Checker (Non STO) (3)

Unqualified Club Volunteers with interest in checking data/results encouraged to SignUp

 

Marshalling Stewards - Pool 1 (3)

Volunteers (PVG certfd) required to check swimmers in at Marshalling Area

 
1 of 3 slots filled
Kenny Hamill

Marshalling Stewards - Pool 2 (3)

Volunteers (PVG certfd) required to check swimmers in at Marshalling Area

 
All slots filled
Sarah Wilson
Not Marshalled before but will tag along in morning to learn until results come through (on awards table in am)
Sara Hamilton
Not marshalled before
Nicola Law
Only marshalled at Small club competitions before

Awards Table (2)

To manage the collection of medals by swimmers.

 
All slots filled
Carys Winship
JILL MONTGOMERY
Will do Entry Desk first

Announcers (3)

Announcers at Club Meets are encouraged to volunteer.

 
2 of 3 slots filled
Jackie Smith
Robert Taylor

AOE Operators - Swiss Timing - Quantum (3)

Operators of Quantum Timing System at Club Meets encouraged to volunteer.

 
2 of 3 slots filled
Nigel Smith
Frazer Dunn

Hytek "Meet Manager" Operators (3)

Operators of HyTek Meet Manager at Club Meets invited to volunteer.

 
1 of 3 slots filled
Graham Crawford

Spectators Entry Desk (3)

10.45am to 12.30pm - Club volunteers invited to collect Gallery Entry Fees, process Start Lists and manage Photography Forms and Bands.

 
2 of 3 slots filled
Ann Dwane
JILL MONTGOMERY
Will go to Awards Table after Entry Desk
©2022 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  |