Scottish Swimming - West District

2021 Short Course Time Trial No 2

Please review the available slots below, tick all the ones you want to SignUp for, click on the "Submit and SignUp" button, complete requested information and your SignUp is complete. Thank you!

Location: Tollcross ISC

Created by:   John Deans
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (dd/mm/yyyy) Time (GMT) Available Slot
20/11/2021 (Sat.) 9:15am - 12:15pm  

Referees (8)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
3 of 8 slots filled
Sheena McCall
Tom Mills
Karen Gray

Starters (J2S) (8)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
2 of 8 slots filled
Fiona Sinnett
Marc Scott

J2 for J2S Mentoring (2)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 
All slots filled
Ross Stewart
Steven Horn
J2S mentoring if poss.

Judges (J2) (3)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
All slots filled
Jennifer Garrity
Puiwah Wong
Deborah Hart

J1 for J2 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 
1 of 4 slots filled
Iain Wyper
Judge 2. Mentoring if possible please

Judges (J1) (12)

Depending on response, you may be allocated alternative duties.

 
11 of 12 slots filled
John Cole
Robert Cunningham
Paul Burgess
Ed McCardie
Robert Fleming
Paul Connolly
Shirley Robertson
Tamela Kringeliene
Brian Donnachie
Niall McKinnon
Caroline Boyle

Timekeepers for J1 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 

Timekeepers (15)

 
12 of 15 slots filled
Angela Wilson
Rona Fleming
Steven Watson
Angela Wardlaw
David Dickson
Lesley Baird
Kirsty Macfarlane
or can marshall if needed (PVG'd)
Paul Landman
Alison Chambers
Andrea Hammond
Helen Taylor
Elaine Cannon

Recorder (2)

Please do not SignUp for other TO positions.

 

1 x Covid Officer / 2 x Covid Stewards (3)

Co Glasgow Covid qualified personnel encouraged to sign up as they have local knowledge..

 
2 of 3 slots filled
Lesley Dickson
Carys Winship

Marshalling Steward (2)

Volunteers (PVG certfd) required to check swimmers in at Marshalling Area

 
All slots filled
Robyne McLaughlin
Shona Stewart

Announcers (2)

Announcers at Club Meets are encouraged to volunteer.

 
All slots filled
Robert Taylor
Happy to assist any new volunteers
Stuart Stevenson

AOE Operators - Swiss Timing - Quantum (2)

Operators of Quantum Timing System at Club Meets encouraged to volunteer.

 
All slots filled
Frazer Dunn
Elizabeth Stewart

Hytek "Meet Manager" Operators (2)

Operators of HyTek Meet Manager at Club Meets invited to volunteer.

 
1 of 2 slots filled
Debbie Scobbie
Can timekeep instead if required

Information Table (2)

Club volunteers invited to help with registration of swimmers and contact point for Coaches/Clubs

 
1 of 2 slots filled
Deirdre Simpson
Session 1 only
1:45pm - 4:45pm  

Referees (8)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
3 of 8 slots filled
Sheena McCall
Tom Mills
Karen Gray

Starters (J2S) (8)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
2 of 8 slots filled
Fiona Sinnett
Marc Scott

J2 for J2S Mentoring (2)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 
1 of 2 slots filled
Ross Stewart

Judges (J2) (3)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
2 of 3 slots filled
Jennifer Garrity
Caroline Boyle

J1 for J2 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 
1 of 4 slots filled
Iain Wyper
Judge 2 mentoring if possible please

Judges (J1) (12)

Depending on response, you may be allocated alternative duties.

 
10 of 12 slots filled
John Cole
Robert Cunningham
Paul Burgess
Robert Fleming
Paul Connolly
Shirley Robertson
David Dickson
Elaine Cannon
Brian Donnachie
Niall McKinnon

Timekeepers for J1 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 

Timekeepers (15)

 
9 of 15 slots filled
Angela Wilson
Rona Fleming
Steven Watson
Gillian Cochrane
Kirsty Macfarlane
or can marshall if needed (PVG'd)
Ruth Craig
J2S
Ailsa Stewart
Can marshall if needed pvg’d or J1
Rosemary Logie
Calum Fischer-Keogh

Recorder (2)

Please do not SignUp for other TO positions.

 

1 x Covid Officer / 2 x Covid Stewards (3)

Co Glasgow Covid qualified personnel encouraged to sign up as they have local knowledge..

 
2 of 3 slots filled
Lesley Dickson
Carys Winship

Marshalling Steward (2)

Volunteers (PVG certfd) required to check swimmers in at Marshalling Area

 
1 of 2 slots filled
Susan Johnston

Announcers (2)

Announcers at Club Meets are encouraged to volunteer.

 
All slots filled
Robert Taylor
Happy to assist any new volunteers
Stuart Stevenson

AOE Operators - Swiss Timing - Quantum (2)

Operators of Quantum Timing System at Club Meets encouraged to volunteer.

 
All slots filled
Frazer Dunn
Elizabeth Stewart

Hytek "Meet Manager" Operators (2)

Operators of HyTek Meet Manager at Club Meets invited to volunteer.

 
1 of 2 slots filled
Debbie Scobbie
Can timekeep instead if required

Information Table (2)

Club volunteers invited to help with registration of swimmers and contact point for Coaches/Clubs

 
21/11/2021 (Sun.) 9:15am - 12:15pm  

Referees (8)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
1 of 8 slots filled
Tom Mills

Starters (J2S) (8)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
1 of 8 slots filled
Arleen Tennant

J2 for J2S Mentoring (2)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 
1 of 2 slots filled
Ross Stewart

Judges (J2) (3)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging/Timekeeping duties.

 
1 of 3 slots filled
Eileen Brown

J1 for J2 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 
1 of 4 slots filled
Graeme Barton
J2 mentoring if possible

Judges (J1) (12)

Depending on response, you may be allocated alternative duties.

 
10 of 12 slots filled
Graeme Barton
Ian Croxford
John Cole
Ed McCardie
Scott Alison
Paul Connolly
Andy Ross
Katie Saunderson
Mhairi Willis
Ghyll McCallum

Timekeepers for J1 Mentoring (4)

Depending on availability of mentors, priority will be given to those most advanced in training.

 
1 of 4 slots filled
John Easton

Timekeepers (15)

 
All slots filled
John Easton
Claire McArthur
Julie McConnell
Gayle Colvin
Riham Khairallah
Happy to help thanks
Jackie Mcguire
Gavin Herdman (2)
Laura and Gavin Herdman
Anna Dunlop
Karen Cassidy
Louise Gibson
Dawn Millar
Laura Lammie
Edward Machin
Louise Taylor

Recorder (2)

Please do not SignUp for other TO positions.

 
1 of 2 slots filled
Jean King

1 x Covid Officer / 2 x Covid Stewards (3)

Co Glasgow Covid qualified personnel encouraged to sign up as they have local knowledge..

 
All slots filled
Mark Hinton
Happy to assist
Janet Ferrie
Happy to help
Suzanne Paterson

Marshalling Steward (2)

Volunteers (PVG certfd) required to check swimmers in at Marshalling Area

 
All slots filled
Robert Barratt
Alexa Crawford

Announcers (2)

Announcers at Club Meets are encouraged to volunteer.

 
1 of 2 slots filled
Robert Taylor
Happy to assist any new volunteers

AOE Operators - Swiss Timing - Quantum (2)

Operators of Quantum Timing System at Club Meets encouraged to volunteer.

 
1 of 2 slots filled
Elizabeth Stewart

Hytek "Meet Manager" Operators (2)

Operators of HyTek Meet Manager at Club Meets invited to volunteer.

 
1 of 2 slots filled
David Bunten

Information Table (2)

Club volunteers invited to help with registration of swimmers and contact point for Coaches/Clubs

 
All slots filled
Fiona Conway
Kerry Morrice
©2021 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  |