Scottish Swimming - West District

2019 Sprints & Relay Championships

Please review the available slots below and click on the button to sign up. Thank you!

Location: Tollcross ISC

Created by:   John Deans
 
Already signed up? You can change your sign up.

PLEASE NOTE: The sign up period for this event has ended. Contact the creator for more details.

Date (dd/mm/yyyy) Time (BST) Available Slot
07/09/2019 (Sat.) 9:30am - 12:30pm  

Referees

Depending on response, you may be allocated alternative Judging duties.

 
3 slots filled - more available
Sheena Mccall
George Lawrie
Craig Macdonald

Starters (J2S)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging duties.

 
5 slots filled - more available
Eric Shiels
Janette Shedden
Keith Waddell
Marie McCormick
Arleen Tennant

Judges (J2)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging duties.

 
8 slots filled - more available
Ross Stewart
Deborah Hart
Eileen Brown
Marc Scott
Nicole Simpson
Tanya Harkness
Graham Crawford
Caroline Boyle

Judges (J1)

 
16 slots filled - more available
Fiona Mccall
J2 mentoring please
David Chambers
Ira McDonald
Ray Frew
Alexis Kavanagh
Judge 2 mentoring if possible
Maresa Walker
Neil McGowan
J2 mentoring please
Niall McKinnon
Gillian Halket
John Cole
David Dickson
J2 mentoring if possible
Roslyn Kelly
J2 Mentoring if possible please
Catherine (White or) Hughes
Lynne Gibson
Jane Waller
J2 mentoring
Yvonne Creaney

Judges to be Mentored (20)

Every effort will be made to accommodate Mentoring Requests, however this will depend on the available experienced Judges on poolside.

 
17 of 20 slots filled
Andy Ross
J1 mentoring please
Fiona Mccall
Andy Goodhall
J1 Assessment if possible
Louisa Edwards
J1 mentoring please
Sharon McBurnie
J1 mentoring please
Kimberley Chan
J1 Mentoring please, CIOT if possible
Morven Wallace
Judge 1 mentoring if possible, signed up for timekeeper
David Dickson
J2 mentoring if possible please
nicola Armstrong
J1mentoring please
Gordon Steele
J1 if available
Michelle Stewart
Judge 1 mentoring please
Linda McGuire
J1 mentoring please
Leigh Wilkie
Signed up as tk but J1 mentoring if poss
Neil McGowan
J2 Mentoring please
Helen Dorrance
Chief Inspector of Turns if possible
Paul Burgess
Graham Crawford
J2S mentoring

Recorder

 
2 slots filled - more available
Stewart Finlayson
Toni Ferretti
Mentoring request.

Timekeepers (32)

 
All slots filled
Alison Chambers
Anna White
Louisa Edwards
Scott Alison
Ailsa Stewart
J1 Mentoring - CIOT if possible
Ruth McArthur
Morven Moir
Jan Robertson
Judith McDowall
Alan Williamson
J1 mentoring if available
Michelle Stewart
Judge 1 mentoring if possible please
Morag Gordon
Kirsten Birkin
Grant Taylor
Suzanne Williamson
Colin Calder
Looking for J1 mentoring if possible
Scott Watson
Lorraine Richmond
Frazer Scott
Still to do Chief Timekeeper
Heather Gilmore
Mhairi Willis
Was looking for j1 mentoring if possible, no available space left on drop down
Kim Chan
J1 Mentoring please
Yvonne Hopkins
Katie Saunderson
Possible J1 Assessment?
Kimberley Mccue
Kath Lees
Claire Garner
Ian Sproat
Rozi Patankar
Still Chief timekeeper slot to do
Gillian McCallum
Either myself or my husband Neil McCallum will be available to timekeep.
Kirsty MCGINLEY
Leigh Wilkie
J1 mentoring please

Announcers (4)

 
3 of 4 slots filled
Robert Taylor
Stuart Stevenson
Ivor Campbell

AOE Operators - Swiss Timing - Quantum (2)

 
1 of 2 slots filled
Ross MacPhee

Hytek "Meet Manager" Operators (2)

 
All slots filled
John Deans
Elizabeth Stewart

Medals Table

Club volunteers invited to help with admin/issue of medals.

 
4 slots filled - more available
Allan Fletcher
Ian Mills
Sarah Wilson
1st time at WD meet, I'm willing to help if I'm shown any specifics of the role
Sharon Douglas
I have not helped with the medals before so any guidance would be appreciated.

Front Desk / Photo Passes (6)

Club volunteers invited to help with door entries and issue of photo permission bands.

 
All slots filled
Margaret McGhee
Jackie Smith
Ann Dwane
Morag Campbell
First time volunteering at West Districts - any info would be great
Alison Carre
No previous experience
Kirsty Macfarlane
2:00pm - 5:00pm  

Referees

Depending on response, you may be allocated alternative Judging duties.

 
3 slots filled - more available
Sheena Mccall
George Lawrie
Craig Macdonald

Starters (J2S)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging duties.

 
3 slots filled - more available
Eric Shiels
Janette Shedden
Arleen Tennant

Judges (J2)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging duties.

 
7 slots filled - more available
Ross Stewart
Stuart Shaw
Eileen Brown
Marc Scott
Nicole Simpson
Tanya Harkness
Graham Crawford

Judges (J1)

 
19 slots filled - more available
Robert Fleming
Fiona Mccall
J2 mentoring please
David Chambers
Lynsey Moir
Ira McDonald
Ray Frew
Alexis Kavanagh
Judge 2 mentoring please
Maresa Walker
Frances Fowlie
Iain Wyper
Niall McKinnon
Alison Burns
John Cole
David Dickson
J2 mentoring if possible
Laura Young
Roslyn Kelly
J2 Mentoring if possible please
Catherine (White or) Hughes
Jane Waller
Yvonne Creaney

Judges to be Mentored (20)

Every effort will be made to accommodate Mentoring Requests, however this will depend on the available experienced Judges on poolside.

 
11 of 20 slots filled
Fiona Mccall
Andy Goodhall
J1 Assessment if possible
Sharon McBurnie
J1 mentoring please
Ray Frew
J2 mentoring
Alexis Kavanagh
Judge 2 mentoring please
Kimberley Chan
J1 Mentoring please, CIOT if possible
David Dickson
J2 mentoring if possible please
Gordon Steele
J1 mentoring or assessment if at all possible, signed in as a tk
Graham Crawford
J2S mentoring please
Chris Campbell
signed up as a timekeeper too
Chris Campbell
Have also signed up as time keeper.

Recorder

 
4 slots filled - more available
Stewart Finlayson
Fiona Sinnett
Mentoring. I've passed the exam and would like to try
Michael Joseph McGuire
Registering for time keeping
Michael McGuire
Signing up again

Timekeepers (32)

 
All slots filled
Alison Chambers
Rona Fleming
Ed McCardie
Ruth McArthur
Chris Campbell
Debbie Scobbie
Leona M McLaughlin
Colin Calder
J1 mentoring if possible
Carol Thomson
Iona Reid
Kim Chan
J1 Mentoring please
Clair Kirkham
Julie Vause
I am unable to Timekeep at this session
Yvonne Hopkins
Kimberley Mccue
Ian Sproat
Simon Shanks
CarolAnn Gray
Rozi Patankar
still chief timekeeping slot to do
Andrea Baird
Fiona Wilson
Gordon Steele
can do morning as well and possible J1 assessment if workshop 3 completed during day
Karen Gracie
Sally Johnson
Helen Dorrance
Hopefully being mentored in the am
Grant Gibson
Elaine Morton
Karen Rae
Julia McGinigal
Alastair MacArthur
Lisa McGuigan
Mhairi McCrae

Announcers (4)

 
All slots filled
Robert Taylor
Jean King
Ivor Campbell
Stuart Stevenson

AOE Operators - Swiss Timing - Quantum (2)

 
1 of 2 slots filled
Ross MacPhee

Hytek "Meet Manager" Operators (2)

 
All slots filled
John Deans
Elizabeth Stewart

Medals Table

Club volunteers invited to help with admin/issue of medals.

 
1 slot filled - more available
Allan Fletcher

Front Desk / Photo Passes (6)

Club volunteers invited to help with door entries and issue of photo permission bands.

 
All slots filled
Margaret McGhee
Jackie Smith
Ann Dwane
Morag Campbell
First time volunteering at West Districts - any info would be great
Michael Homfray
No previous experience at WD
Jillian Fergusson
08/09/2019 (Sun.) 9:30am - 12:30pm  

Referees

Depending on response, you may be allocated alternative Judging duties.

 
2 slots filled - more available
George Lawrie
Karen Gray

Starters (J2S)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging duties.

 
4 slots filled - more available
Eric Shiels
Keith Waddell
Glen Johnstone
Marie McCormick

Judges (J2)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging duties.

 
10 slots filled - more available
Ross Stewart
Eileen Brown
Marc Scott
Nicole Simpson
Paul McArthur
Tanya Harkness
Graham Crawford
Caroline Boyle
Jason Gillespie
Neil McCulloch

Judges (J1)

 
16 slots filled - more available
Robert Fleming
Lynsey Moir
Ira McDonald
Ray Frew
Alexis Kavanagh
Maresa Walker
Iain Wyper
Niall McKinnon
Alison Burns
John Cole
Brian Donnachie
Catherine (White or) Hughes
Lynne Gibson
Jane Waller
Sheena Currie
Shirley Lynch

Judges to be Mentored (20)

Every effort will be made to accommodate Mentoring Requests, however this will depend on the available experienced Judges on poolside.

 
12 of 20 slots filled
Louisa Edwards
J1 mentoring please
Sharon McBurnie
J1 mentoring please
Ray Frew
J2 mentoring
Alexis Kavanagh
Scott Alison
Turns
Kimberley Chan
J1 Mentoring please, CIOT if possible
nicola Armstrong
J1 mentoring / assessment please
Michelle Stewart
Judge 1 mentoring please
Leigh Wilkie
Signed up as tk but J1 mentoring if poss
Helen Dorrance
CIoT if possible. Last thing I need. Have signed as TK
Karen Thomson
Judge 1 please
Graham Crawford
J2S mentoring please

Recorder

 
5 slots filled - more available
Stewart Finlayson
Janette Shedden
Mentoring please
Michael Joseph McGuire
Registering for time keeping
alison lambie
Michael McGuire
Signing up again

Timekeepers (32)

 
All slots filled
Alison Chambers
Catherine Hardy
Louisa Edwards
Gail Myatt
Chris Campbell
Jan Robertson
MIke Donaldson
J1 assessment if possible please
Alan Williamson
J1 mentoring if available please
Michelle Stewart
Judge 1 mentoring if possible please
Derek Stark
Scott Watson
Karen Morrison
Kim Chan
J1 Mentoring please
Angie Stark
Clair Kirkham
Julie Vause
Adele McIntyre
James Burns
Shelley Percival
Simon Shanks
Rozi Patankar
still Chief timekeeping slot to do pls
Andrea Baird
Emma Boyle
Ive 4 sessions timekeeping signed and need 1 more thanks
Lorna Shaw
Lorraine Richmond
Miranda Barkham
Lyndsay Elliott
Linda Tuzcu
Leigh Wilkie
J1 mentoring please
Louise Cent
Sara Lang
Helen Dorrance
Have requested J1 mentoring

Announcers (4)

 
3 of 4 slots filled
Robert Taylor
Jean King
Ivor Campbell

AOE Operators - Swiss Timing - Quantum (2)

 
1 of 2 slots filled
Ross MacPhee

Hytek "Meet Manager" Operators (2)

 
All slots filled
John Deans
Elizabeth Stewart

Medals Table

Club volunteers invited to help with admin/issue of medals.

 
1 slot filled - more available
Allan Fletcher

Front Desk / Photo Passes (6)

Club volunteers invited to help with door entries and issue of photo permission bands.

 
All slots filled
Margaret McGhee
Jackie Smith
Catrina Steele
First time on front desk at WD
Lorraine Gilchrist
No previous experience
Michael Homfray
Sandra McCulloch
First time at WD desk
2:00pm - 5:30pm  

Referees

Depending on response, you may be allocated alternative Judging duties.

 
2 slots filled - more available
George Lawrie
Karen Gray

Starters (J2S)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging duties.

 
3 slots filled - more available
Eric Shiels
Janette Shedden
Glen Johnstone

Judges (J2)

Depending on response, you may be allocated alternative Judging duties.

 
10 slots filled - more available
Stuart Shaw
Deborah Hart
Eileen Brown
Marc Scott
Nicole Simpson
Tanya Harkness
Caroline Boyle
Jason Gillespie
Ross Stewart
Neil McCulloch

Judges (J1)

 
9 slots filled - more available
Ira McDonald
Niall McKinnon
John Cole
Brian Donnachie
Catherine (White or) Hughes
Sheena Currie
Keith Sutherland
Shirley Lynch
Iain Wyper
Previous signed up for sat afternoon and sun morn. This is adding Sunday afternoon. Cannot see how to remove Sunday morning (?) but can no longer manage Sunday morning.

Judges to be Mentored (20)

Every effort will be made to accommodate Mentoring Requests, however this will depend on the available experienced Judges on poolside.

 
7 of 20 slots filled
Andy Ross
J1 mentoring please
Sharon McBurnie
J1 mentoring please
Bruce Dickson
J1 Mentoring please
Michelle Stewart
Judge 1 mentoring
Mhairi Willis
J1 mentoring if possible
Kimberley Chan
J1 Mentoring please, CIOT if possible
nicola Armstrong
j1 mentoring / assessment please

Recorder

 
2 slots filled - more available
Stewart Finlayson
Fergus MacLean

Timekeepers (32)

 
27 of 32 slots filled
Rona Fleming
Alison Chambers
Janet Weir
Ed McCardie
Stephen Aitchison
Gail Myatt
Lynn Carswell
Cannot attend
Jan Robertson
Michelle Stewart
Judge 1 mentoring if possible please
Bruce Dickson
Leona M McLaughlin
Carol Thomson
Pauline Hanlon
Time keeper Sunday pm
Kim Chan
J1 Mentoring please
Angie Stark
Kirsty McGinley
Derek Cowie
Tracey Dunn
Andrea Baird
Craig Pollock
Karen Thomson
Tonii Snaddon
Catherine Hardy
Scott Davidson
Mhairi McCrae
Marie McMahon
Margaret Houston

Announcers (4)

 
3 of 4 slots filled
Robert Taylor
Jean King
Ivor Campbell

AOE Operators - Swiss Timing - Quantum (2)

 
1 of 2 slots filled
Ross MacPhee

Hytek "Meet Manager" Operators (2)

 
All slots filled
John Deans
Elizabeth Stewart

Medals Table

Club volunteers invited to help with admin/issue of medals.

 
1 slot filled - more available
Allan Fletcher

Front Desk / Photo Passes (6)

Club volunteers invited to help with door entries and issue of photo permission bands.

 
All slots filled
Margaret McGhee
Jackie Smith
Michael Homfray
Sandra McCulloch
Maria Corrieri
First time doing desk at WD
Sandra Reid
No previous experience, happy to learn
©2019 SignUpGenius. All Rights Reserved. Privacy Policy | Terms of Service