Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
GWSPO Judging

2019-2020 Tournament SIGN UP

Welcome!

The students and community of George Washington High School's Speech & Debate team appreciate that you're fulfilling your family's responsibility to judge in our tournaments. It's a great way to participate in a significant experience with your children, we hope that you find inspiration in their creative dedication, and your community appreciates your time. We're glad you're here!

Sincerely,

George Washington Speech & Debate Parent Organization (GWSPO)

If you have problems using the website, questions about the events, or need training, please contact Andrew Rex at: [email protected]; or 720-539-3500.

Created by:   GWSPO Judging
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (MDT) Available Slot
10/05/2019 (Sat.) Chatfield High School  3:00pm - 6:00pm  

Training, Speech & Debate events (30)

"Quick and dirty," addresses judging for both kinds

 
3 of 30 slots filled
Phil Gosch
Christy Ryan
Travis Haby
10/12/2019 (Sat.) Cherry Creek High School  10:00am - 12:00pm  

Training, Speech & Debate events (30)

"Quick and dirty," addresses judging for both kinds

 
6 of 30 slots filled
Christina Firouztash
Benjamin Harling
Susan Conway
carrie krambeck
Amber Sieja
Alice Watson
10/19/2019 (Sat.) TBA  3:00pm - 6:00pm  

Training, Speech & Debate events (30)

"Quick and dirty," addresses judging for both kinds

 
10/23/2019 (Wed.) George Washington High School  6:00pm - 8:00pm  

Training, Speech Only (30)

 
6 of 30 slots filled
Jessica Sieren
Karen De Zoeten
Jenny Jack
Amber Sieja
noriko rothberg
Alice Watson
10/26/2019 (Sat.) Castle View High School  10:00am - 12:00pm  

Training, Speech & Debate events (30)

"Quick and dirty," addresses judging for both kinds

 
10/28/2019 (Mon.) George Washington High School  6:00pm - 8:00pm  

Training, Debate only (30)

 
3 of 30 slots filled
Myrna Schnur
Halle Holmes
noriko rothberg
11/02/2019 (Sat.) Cherry Creek High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Cherry Creek Classic (3)

Need 3 for the early shift

 
2 of 3 slots filled
Halle Holmes
Amber Sieja
Loveland High School  7:30am - 2:00pm  

Loveland Invitational (2)

Need 2 for the early shift

 

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 
Cherry Creek High School  1:30pm - 8:00pm  

Cherry Creek Classic (3)

Need 3 for the late shift

 

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 
Loveland High School  1:30pm - 8:00pm  

Loveland Invitational (2)

Need 2 for the late shift

 

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 
11/08/2019 (Fri.) George Washington High School  3:30pm - 10:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

The 5280 (40)

Need 40 for Friday

 
1 of 40 slots filled
Renee Raabe
11/09/2019 (Sat.) George Washington High School  7:30am - 2:00pm  

The 5280 (50)

Need 50 for Saturday

 
10 of 50 slots filled
Leslie Stratton
extemporaneous preferred
Paul Stratton
Jessica Sieren
Christina Firouztash
Benjamin Harling
Roberta Linkow
Speech, Humor, Drama etc
Renee Raabe
Amber Sieja
Craig Parent
Travis Haby

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 
Golden High School  7:30am - 2:00pm  

Demon Invitational

Depends on entry numbers

 

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 
George Washington High School  1:30pm - 8:00pm  

The 5280 (50)

Need 50 for Saturday

 
5 of 50 slots filled
Janet Shih Hajek
(202) 489-8512
Jenny Jack
Phil Gosch
Jamie Armatas
Elisa Canova

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 
Golden High School  1:30pm - 8:00pm  

Demon Invitational

Depends on entry numbers

 

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 
11/16/2019 (Sat.) Eaglecrest High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Raptor Rumble (3)

 
2 of 3 slots filled
Kathryn Blackburn
Sarah Jean Watterson
Greeley Central High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Castle Classic (3)

 
Eaglecrest High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Raptor Rumble (3)

 
Greeley Central High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Castle Classic (3)

 
11/23/2019 (Sat.) Fairview High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Fairview Invitational (3)

 
Strive Prep SMART Academy  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

SMART Academy Invitational (3)

 
Fairview High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Fairview Invitational (3)

 
Strive Prep SMART Academy  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

SMART Academy Invitational (3)

 
12/06/2019 (Fri.) University of Denver  3:30pm - 10:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Mile High Tournament (5)

 
1 of 5 slots filled
Phil Gosch
12/07/2019 (Sat.) University of Denver  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Mile High Tournament (5)

 
All slots filled
Pia Abramson
speech please
Christina Firouztash
Benjamin Harling
Amber Sieja
Craig Parent
1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Mile High Tournament (5)

 
2 of 5 slots filled
Janet Shih Hajek
(202) 489-8512
Travis Haby
12/14/2019 (Sat.) Cherry Creek High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Winter Wonder (3)

 
2 of 3 slots filled
Kathryn Blackburn
Sarah Jean Watterson
Fort Collins High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Collins Clash (3)

 
Cherry Creek High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Winter Wonder (3)

 
Fort Collins High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Collins Clash (3)

 
01/03/2020 (Fri.) Golden High School  3:30pm - 10:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Golden Invite (3)

 
01/04/2020 (Sat.) Golden High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Golden Invite (3)

 
1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Golden Invite (3)

 
01/11/2020 (Sat.) George Washington High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 
Paul Stratton

Patriot Games (30)

 
5 of 30 slots filled
Roberta Linkow
Speech, Humor, Duo, Drama
Renee Raabe
Kathryn Blackburn
Sarah Jean Watterson
Craig Parent
Poudre High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Poudre Varsity (3)

 
George Washington High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Patriot Games (30)

 
2 of 30 slots filled
Elisa Canova
Alice Watson
Poudre High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Poudre Varsity (3)

 
01/17/2020 (Fri.) Mullen High School  3:30pm - 10:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Colorado Cup (3)

 
1 of 3 slots filled
Phil Gosch
Rocky Mountain High School  3:30pm - 10:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Lobo Howl (3)

 
01/18/2020 (Sat.) Mullen High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Colorado Cup (3)

 
Rocky Mountain High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Lobo Howl (3)

 
Mullen High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Colorado Cup (3)

 
Rocky Mountain High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Lobo Howl (3)

 
01/25/2020 (Sat.) Pueblo Public Schools  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

PPS Tournament (3)

 
1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

PPS Tournament (3)

 
02/01/2020 (Sat.) Fairview High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Fairview Freeze (3)

 
South High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

DPS Tournament (12)

 
1 of 12 slots filled
Craig Parent
Fairview High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Fairview Freeze (3)

 
South High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

DPS Tournament (12)

 
2 of 12 slots filled
Christina Firouztash
Benjamin Harling
02/08/2020 (Sat.) Jeffco Public Schools  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Jeffco Invitational (3)

 
1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Jeffco Invitational (3)

 
02/15/2020 (Sat.) Columbine High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Columbine Invitational (3)

 
Fairview High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Fairview Freeze (3)

 
Columbine High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Columbine Invitational (3)

 
Fairview High School  1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

Fairview Freeze (3)

 
02/21/2020 (Fri.) Regis High School  3:30pm - 10:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

National Qualifier (4)

 
02/22/2020 (Sat.) Regis High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

National Qualifier (4)

 
1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

National Qualifier (4)

 
02/28/2020 (Fri.) To Be Determined  3:30pm - 10:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

State Qualifier (4)

 
02/29/2020 (Sat.) To Be Determined  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

State Qualifier (4)

 
1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

State Qualifier (4)

 
03/20/2020 (Fri.) Cherokee Trail High School  3:30pm - 10:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

CHSAA State Tournament (3)

 
1 of 3 slots filled
Phil Gosch
03/21/2020 (Sat.) Cherokee Trail High School  7:30am - 2:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

CHSAA State Tournament (3)

 
1:30pm - 8:00pm  

LEAD JUDGE

Please leave phone number in Comment field.

 

CHSAA State Tournament (3)

 
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service