Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
U. S. Ski & Snowboard Region 3

Boyne Mountain's Race February 27 and 28, 2021

This signup is for the Races being held on Saturday and Sunday February 27 and 28, 2021 at Boyne Mountain.  On Saturday, we will have two slalom races for the U12 and younger men and women and two slalom for U14 and older men.  On Sunday, we will be having two slalom races for the U14 and older women.   Please review the race fact sheet on the CR3 web site for more information regarding the races.  Please make sure you complete the Covid Form prior to arriving at Boyne Highlands on the day on which you are volunteering.  All racers, officials and Volunteers must complete the Covid form.  

All racers must sign up on US for all races in which they want to race.  As of Saurday, February 20th, the U14 and older Women's race is not full.  The U14 and older Men's race is full and there is a wait list for that race.

If you want to volunteer for a licensed position not listed below, please contact Don Stellin ([email protected]) to volunteer for those positions.

Thanks,

Thanks,

Yvette

Created by:   Yvette Thrush
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (EST) Available Slot
02/26/2021 (Fri.) Boyne Mountain  2:00pm - 6:00pm  

Put b-net up. Meet at 2:00 pm at the top by the bnet. Please call Ken Griffin at 231.838.3222 if you need a ticket to assist with bnet. (6)

 
1 of 6 slots filled
Larry Robel
02/27/2021 (Sat.) U12 and Younger  7:00am - 11:00am  

Chief of Course

MUST BE LICENSED

 

Registration desk/Equipment (2)

Hands out equipment in the morning to workers and collects it at the end of the day

 
1 of 2 slots filled
Kari Robel

Bib Person / Awards (2)

Makes sure the bibs are given out to the right racers at the finish line and collects the bibs in the finish arena at the end of the race

 

Course Workers (8)

Must work the whole time for which they are signed up- all runs and should be ready to work when the chair lift opens to put up netting (in the morning) and help tear down the courses and put away all equipment after all the races (in the afternoon)

 
6 of 8 slots filled
Jeremy Kirby
Scott Cervin
Ken Janczarek
Larry Robel
Leigh Lindsey
dan cleary
  7:30am - 11:00am  

Assistant Timing

Timing Shack

 
chad caudill
U12 and Younger  7:30am - 11:00am  

Chief of Gates

 
Emmett Yaksich

Gatekeepers (6)

 
2 of 6 slots filled
Armina Yaksich
Megan Love

Start Referee

MUST BE LICENSED

 

Starter

 
Shane O'Neill

Assistant Starter

 
Sara Irwin

Start Hand Timer

 

Start Hand Timer - Scribe

 

Finish Referee

MUST BE LICENSED

 

Finish Hand Timer

 
Charu Savoie

Finish Hand Timer - Scribe

 
Gyl Savoie
Men  9:00am - 5:00pm  

Registration desk/Equipment

Hands out equipment in the morning to workers and collects it at the end of the day

 
Kari Robel

Bib Person / Awards (2)

Makes sure the bibs are given out to the right racers at the finish line and collects the bibs in the finish arena at the end of the race

 
All slots filled
Jamie Natter
Carly Ellis
10:30am - 5:00pm  

Course Workers (8)

Must work the whole time for which they are signed up- all runs and should be ready to work when the chair lift opens to put up netting (in the morning) and help tear down the courses and put away all equipment after all the races (in the afternoon)

 
4 of 8 slots filled
Pete Buckmaster
Jack Rowell
Michael Kenny
Michael Kenny
Liz Kenny

Chief of Gates

 
Dick DeBoer

Gatekeepers (6)

 
2 of 6 slots filled
Brent Forsberg
Jim Schramski

Start Referee

MUST BE LICENSED

 
Susan Benivegna
Vince Benivegna -for U14 and older race

Starter

 
Daniel DeWindt

Assistant Starter

 

Start Hand Timer

 
Susan Benivegna
Susan Benivegna-for U14 and older race

Start Hand Timer - Scribe

 

Finish Referee

MUST BE LICENSED

 
Jeremy Lewandowski

Finish Hand Timer

 
Jennifer Trovato

Finish Hand Timer - Scribe

 
Jessica Gerber

Assistant Timing

 
Jeff Krumm

Chief of Course MUST BE LICENSED

 
02/28/2021 (Sun.)   7:00am - 5:00pm  

Chief of Course

MUST BE LICENSED/ALL DAY

 
Jerry Thrush
Women  7:00am - 5:00pm  

Registration desk/Equipment (2)

Hands out equipment in the morning to workers and collects it at the end of the day

 
1 of 2 slots filled
Jenny Pfannenstiel

Bib Person / Awards (2)

Makes sure the bibs are given out to the right racers at the finish line and collects the bibs in the finish arena at the end of the race

 
1 of 2 slots filled
Soroya VanArtsen

Course Workers (8)

Must work the whole time for which they are signed up- all runs and should be ready to work when the chair lift opens to put up netting (in the morning) and help tear down the courses and put away all equipment after all the races (in the afternoon)

 
All slots filled
Bart Roeser
Andy Sill
Jack VanArtsen
Dave Colliver
Jeff Towner
Martha Ahluwalia
GTS PARENT
Gary Minneman
Leigh Lindsey
7:30am - 5:00pm  

Chief of Gates

 
Chris Lunseth
Racer Olivia Lunseth

Gatekeepers (6)

 
3 of 6 slots filled
David Lakatos
Jon Plummer
Michael Grimes

Start Referee

MUST BE LICENSED

 

Starter

 
Scott Nemec

Assistant Starter

 
Paul Drayer

Start Hand Timer

 
Paul Drayer

Start Hand Timer - Scribe

 

Finish Referee

MUST BE LICENSED

 
Tony Kuberski

Finish Hand Timer

 
Brad Warren

Finish Hand Timer - Scribe

 
Jessica Gerber

Assistant Timing

 
Lynn Grzelak
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
©2021 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  |