Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
2019 CYFO Volunteer Sign Up

2019 Coventry Wildcats Volunteer Sign Up

CYFO Youth Football & Cheer is proudly a 100% volunteer based youth sports program.  We greatly appreciate all the time and assistance our football coaches, cheer coaches, and families provide throught the season.  Thank-you!!

We've heard you! This year you can pick any open slot from this sign up (first come, first choice) to fullfill your volunteer commitment and make this season a success for our cheerleaders & players!!

Simply pick one slot from below per child registered

PLEASE ADD YOUR CHILD's NAME/ Grade or Squad in comments box!

All of these Games are on a Sunday and this is the game schedule:

Coventry (Sundays):

Flag- 8:00

2nd Grade - 9:15

3rd Grade - 10:45

4th Grade - 12:15

5th Grade - 2:00

6th Grade - 3:45

Many Thanks for being the Best Families Around!! Go Wildcats!!

Created by:   Gina Charsha
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy EDT) Location Available Slot
08/25/2019
(Sun. 8:00am - 2:00pm)
Summer Brawl 4th & 5th @OJR HS Concessions 

745am-945am (2)

Set-up/ Concessions Summer Brawl

 
All slots filled
Jen Brandt
Jen Brandt
Kelly Franz
Kelly Schnarrs-Maverick Syron / 4th

945am-1145am (2)

Summer Brawl Concessions

 
All slots filled
Jamie Bechtold
Concession
Jennifer Seraphin
Concessions

1145am-145pm (2)

Summer Brawl Concessions

 
All slots filled
Jamie Bechtold
Concession
Danielle Gross
for Ryan Rumler
09/08/2019
(Sun. 8:00am - 5:30pm)
OJR HS 

730am-900am (2)

Concessions & Set up- Flag Game

 
All slots filled
Katie Daily
child=Teya Daily - White cheer squad
Rikki Iatarola
Chase Soto 2nd grade

9am-1045am (3)

Chains- 2nd Grade Game

 
All slots filled
Kevin Kirby
son Kaiden, 2nd
Judy Durante
Carter Durante (Bryan Durante)
Christine Henry
Thompson Boys fam

900am-1045am (3)

Concessions- 2nd Grade Game

 
All slots filled
Lemuel Moore
For Bailey Moore
shannon kohn
Kristian Kohn, 3rd Grd Tackle
Michael Schimek
Aubrey schimek

1045am-1215pm (3)

Concessions- 3rd Grade Game

 
All slots filled
Heather Carr
Owen Carr
Stephanie Paolucci
Steph Paolucci Daman Brant 4th
Michelle Nice
Chase Nice

1045am-1215pm (3)

Chains- 3rd Grade Game

 
All slots filled
Kevin Kirby
son Kolton, 3rd
John Cooper
Johnny, 3rd
Jennifer Keck
Dominic Keck, 3rd Grade

1215pm-200pm (3)

Concessions- 4th Grade Game

 
All slots filled
Alexa Piantone
Rocco-4th grade
Meredith Albitz
For Ayden Shaffer
Tonia Slocum
Malaki Groff

1215pm-200pm (3)

Chains- 4th Grade Game

 
All slots filled
Megan Campbell
Jim Campbell
Katie Cook
Drew Brandt
Parker Loomis
Izzy Loomis- 6th grade cheer

200pm-345pm (3)

Concessions- 5th Grade Game

 
All slots filled
Heather Peterman
Charlotte Peterman
Crystal Moore
Preston Moore 6th grade team
Michele Coudon
Sophia Spotts White Squad

200pm-345pm (3)

Chains- 5th Grade Game

 
All slots filled
Christine Henry
Thompson boys fam
Joe Simon
J.J. Simon, 5th grade
Robert Smith
chain

345pm-530pm (2)

Concessions & Pack-up- 6th Grade Game

 
All slots filled
Traci Patel
Raina Patel, Silver Squad
Marybeth Harmer
Marybeth Harmer- Rory, 6th

345pm-530pm (3)

Chains- 6th Grade Game

 
All slots filled
Jonas Wilmoth
Liam, 6th grade
Steve Winnick
Gavin Winnick
Archie Parker
Hayden Parker
09/22/2019
(Sun. 8:00am - 5:30pm)
OJR HS 

730am-900am (2)

Concessions & Set up- Flag Game

 
All slots filled
Heather Salamone
Lyla Salamone
Benita Davis
!

9am-1045am (3)

Chains- 2nd Grade Game

 
All slots filled
Lemuel Moore
For Caleigh moore
Zach Stabley
None
Stephen Rolek
Stephen rolek

900am-1045am (3)

Concessions- 2nd Grade Game

 
All slots filled
James Or Marissa Watson
Connor Watson - K
Alyssa Stabley
Makayla Stabley
Rick Young
For Isaiah Young

1045am-1215pm (3)

Concessions- 3rd Grade Game

 
All slots filled
Rikki Iatarola
Carter Soto 4th grade
Kristen Filipovic
Rylie Filipovic -4th grade
Heidi Brobst
Evan Brobst 4th Grade

1045am-1215pm (3)

Chains- 3rd Grade Game

 
All slots filled
Christine Henry
Thompson boys fam
Brian Fields
Brian Fields grade 3
Veronica Kegel
David Kegel - Mason Walters

1215pm-200pm (3)

Concessions- 4th Grade Game

 
All slots filled
Elizabeth Gaboriault
Logan’s Mom
Joanne Santini
Na
Kristie Smith
Gus smith mom

1215pm-200pm (3)

Chains- 4th Grade Game

 
All slots filled
Judy Durante
Connor Durante (Bryan Durante)
Natasha Ganley
Ganley - 4th grade
Gina Charsha
Benita Davis

200pm-345pm (3)

Concessions- 5th Grade Game

 
All slots filled
Crystal Moore
Bobby Moore-6th grade tackle
Julia Frevert
Kevin Frevert
Kelly Grosser
Delaney Grosser - White squad

200pm-345pm (3)

Chains- 5th Grade Game

 
All slots filled
Gary Gaboriault
Chains
Felicity Groth
Cooper Groth, 5th grade
Gina Charsha
Jeff Cook

345pm-530pm (2)

Concessions & Pack-up- 6th Grade Game

 
All slots filled
Anna Levengood
Noah Levengood / 6th Grade
Marybeth Harmer
Marybeth Harmer- Rory, 6th grade

345pm-530pm (3)

Chains- 6th Grade Game

 
All slots filled
Megan Daubert
Jeff Daubert(for Jeremy 6th)
Michael Miller
Michael Miller
Lynn Schlegel
Lynn Schlegel
09/29/2019
(Sun. 8:00am - 5:30pm)
OJR HS 

730am-900am (3)

Concessions & Set up- Flag Game

 
All slots filled
Kathryn Markloff
Abby Markloff- White Squad Cheer
Joseph Facciolli
Done
Katie Daily
child=Cian Daily - 4th grade football

9am-1045am (3)

Chains- 2nd Grade Game

 
All slots filled
Chris Blendy
For Emma Blendy
Jen Ferrell
Addison Ferrell
Rick Young
For Isaiah Young

900am-1045am (3)

Concessions- 2nd Grade Game

 
All slots filled
Teresa Schimek
Riley Schimek
Chad Brenner
Parker Brenner. Flag
Julie Spinozzi
Zoe Spinozzi -Red Cheer Squad

1045am-1215pm (3)

Concessions- 3rd Grade Game

 
All slots filled
Tammi Garner
Comacs mom
Michelle Nice
Chase Nice
Julie Spinozzi
Andi Spinozzi Silver Cheer squad

1045am-1215pm (3)

Chains- 3rd Grade Game

 
2 of 3 slots filled
Jared Weaver
DJ Weaver
Tom Frevert
Kevin Frevert

1215pm-200pm (3)

Concessions- 4th Grade Game

 
All slots filled
Elizabeth Gaboriault
Logan’s Mom
Trish Leh
Adam Leh 5th grade
Amy Locklear
Amy Locklear ( Cole 5th grade)

1215pm-200pm (3)

Chains- 4th Grade Game

 
All slots filled
Eric Leblanc
Braeden LeBlanc-4th
Parker Loomis
Maclin Loomis
Rich Pupek
Russel

200pm-345pm (4)

Concessions- 5th Grade Game

 
3 of 4 slots filled
Jeanette Kovach
Jaycen 5th
Karyn Hunsberger
Brody H. 5th
Christine Lucas
Rose Lucas - Silver Squad

200pm-345pm (3)

Chains- 5th Grade Game

 
All slots filled
Gary Gaboriault
Chains
Katie Cook
Jeff Cook-Greyson Cook 5th grade
Felicity Groth
Cole Seponski, 5th grade

345pm-530pm (2)

Concessions & Pack-up- 6th Grade Game

 
All slots filled
Jennifer MacMullen
Please let me know if I’m needed to volunteer anywhere else also.
Jennifer Macmullen
Please Let me know if I can be of use anywhere else as well.

345pm-530pm (3)

Chains- 6th Grade Game

 
All slots filled
Michael Miller
Michael Miller ( Jonathan Miller 6th)
Dave Miller
Dave Miller ( klye Miller. 6th)
Sherry Farnum
Brock-6th grade
10/11/2019
(Fri. 6:00pm - 10:00pm)
Bingo @ Coventry Mall

600pm-800pm (6)

Event Help/ Sales

 
3 of 6 slots filled
Jeanette Kovach
Jaycen 5th
Danielle Moyer
Tyler Moyer 3rd Gr
Evija Garrity
Red cheer (Eliza Garrity)

800pm-1000pm (6)

Event Help/ Clean-Up

 
2 of 6 slots filled
Danielle Beane
Benjamin 2nd
Jessica Rolek
Jessica Rolek red cheer (briannah saddler)
10/13/2019
(Sun. 8:00am - 5:30pm)
OJR HS- Homecoming/ Pink out 

730am-900am (3)

Concessions & Set up- Flag Game

 
2 of 3 slots filled
Kathryn Markloff
Jake Markloff-Flag
Lori Wadsworth
Coltun Wadsworth

9am-1045am (3)

Chains- 2nd Grade Game

 
All slots filled
Steve Hook
Zoey Hook
Casey Hook
Natalie Hook
Jen Nathan
Cheer red

900am-1045am (3)

Concessions- 2nd Grade Game

 
2 of 3 slots filled
Jennifer Hagerty
Brody Hagerty-Flag
Anna Hicks
James Hicks-flag

1045am-1215pm (3)

Concessions- 3rd Grade Game

 
2 of 3 slots filled
Shannon Schmoyer
Sophia Schmoyer- White Cheer Squad
Amy Musumeci
Isabella Musumeci white cheer squad

1045am-1215pm (3)

Chains- 3rd Grade Game

 
2 of 3 slots filled
Jared Weaver
DJ Weaver
Tom Frevert
Kevin Frevert

1215pm-200pm (3)

Concessions- 4th Grade Game

 
All slots filled
Elizabeth Gaboriault
Logan’s Mom 5th Grade
Amy Holland
David Holland
Kelly Schmoyer
Bella Schmoyer white squad

1215pm-200pm (3)

Chains- 4th Grade Game

 
All slots filled
Damien Gregory
Jayden
Monique Cole
Jacob Cole 4th grade team
Jeremy Fanucci
Noah Fanucci (5th Grade)

200pm-345pm (3)

Concessions- 5th Grade Game

 
All slots filled
DNae Stewart
Mekhi Graham/6th
Benita Davis
!
Erica O'Meara
Brianna O’Meara - Red Squad

200pm-345pm (3)

Chains- 5th Grade Game

 
All slots filled
Joe Simon
J.J. Simon, 5th grade
Felicity Groth
Cooper Groth, 5th grade
Damien Gregory
Matthew

345pm-530pm (2)

Concessions & Pack-up- 6th Grade Game

 
1 of 2 slots filled
DNae Stewart
Mekhi Graham/6th

345pm-530pm (3)

Chains- 6th Grade Game

 
All slots filled
Lynn Schlegel
Matt Schlegel
Mike Godri
Michael Godri/6th
Dave Miller
Dave Miller. ( Kyle Miller 6th)
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service