Bozeman Track Club

2019 USATF Region 11 Track Meet

BTC is hosting the Junior Olympic Regional Meet June 20-22. We are expecting a large turn out of athletes from Montana, Idaho, Utah and Wyoming for this event and are in need of many helping hands. We appreciate that you agreed to help when you signed your athlete up for our outdoor track & field season. We couldn't do this without you! Is your athlete in a field event? Signing up to work that event is a great way to get a front seat view of their competition! There will be someone working each event that is "in the know" so don't be worried that you won't understand what to do because you'll have help and guidance.

PLEASE NOTE THAT ALL EVENT SPECIFIC TIMES ARE ESTIMATES. ADMISSION FEES ARE WAVED FOR THOSE ON THE VOLUNTEER LIST.

Useful items to remember when volunteering: Sun Block, hat, water bottle, snacks.

Remember...Many hands make for light work!

Created by:   Bozeman Track Club
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Time (MDT) Available Slot
06/20/2019 (Thu.) 1:00pm - 6:00pm  

Meet Director

 
Chad Coley

Meet Referee

 
Dave Skelton

FAT Timing (2)

Run FAT Timing System

 
All slots filled
Liza Dennehy (2)

Video Board

 
Andrew Pedersen
5:30pm - 7:00pm  

Packet Assembly (5)

 
All slots filled
Lisa Innes
Evans Innes
Sarah Jones-Popiel
Sarah Antonucci Antonucci
Ronalea Gordon
06/21/2019 (Fri.) 9:00am - 9:00pm  

Meet Director

 
Chad Coley

Meet Referee

 
Dave Skelton

FAT Timing (2)

Run FAT Timing System

 
All slots filled
Liza Dennehy (2)

Video Board

 
Andrew Pedersen
2:30pm - 4:45pm  

Admissions (2)

Sell admission tickets

 
All slots filled
Susan Miller
Patrice Parks

Packet Pick Up/Volunteer Check In (2)

Hand out athlete packets and direct volunteers to locations.

 
All slots filled
Sarah Antonucci Antonucci
Annmarie Hamling
3:00pm - 9:00pm  

Announcer (2)

 
1 of 2 slots filled
Rob Nash Nash

General Runner

Assist meet director with errands, etc.

 
Lucy Coley
3:30pm - 4:30pm  

Implement Check In

Weigh and measure throwing implements.

 
Jennifer Allen
3:30pm - 6:00pm  

Clerk of Course

Check in Athletes

 
Jason Nicholas

Marshall (3)

Organize and usher athletes to the starting line.

 
All slots filled
Dale Kennedy
Susan Atkinson
Shantel Jager

Spike Inspector

Confirm that spikes meet requirements

 
Kay Newman

Clerk Assistant (2)

Assist in checking in athletes and making sure their hip numbers are on.

 
All slots filled
Amy Higman
Michele Decker
3:45pm - 6:15pm  

Finish Line Assistant (2)

User athletes after the race.

 
All slots filled
Chelsea Embry
Ritt Hoblitt

Basket Handler (2)

Retrieve warm ups for athletes.

 
1 of 2 slots filled
Nash Coley
3:45pm - 8:30pm  

Starter (2)

Start running events.

 
All slots filled
Dave Copock
Kirk Keller
4:00pm - 9:00pm  

Results (2)

Manage results.

 
All slots filled
Linda Skelton
Lydia Trom

Results Runner

Bring results from booth to the awards stand and results wall.

 
Lori Johnson
4:15pm - 6:30pm  

Javelin Assistant (4)

Assist with javelin measuring, retrieving and reader board.

 
2 of 4 slots filled
Chris Boor
Julie Kimm

Javelin Official

Direct javelin measuring, retrieving, reader board and assistants.

 
Jack Ward

Awards (3)

Announce and hand out awards to athletes

 
4:45pm - 6:30pm  

Admissions (2)

Sell admission tickets

 
All slots filled
Jamie Critelli
Rebecca Spear

Packet Pick Up/Volunteer Check In (2)

Hand out athlete packets and direct volunteers to locations.

 
5:00pm - 8:00pm  

Hospitality Runner

Visit event sites to see if the officials need anything.

 
Silvia Crooks
I figured this would be a way to help with whatever...
5:15pm - 8:15pm  

Hammer Official

Direct hammer measuring, retrieving, reader board and assistants.

 
Justin Jessop

Hammer Assistant

Assist in Hammer measuring, retrieval and reader board.

 
6:00pm - 8:30pm  

Clerk of Course

Check in Athletes

 
Jason Nicholas

Marshall (3)

Organize and usher athletes to the starting line.

 
2 of 3 slots filled
Mike Phillips
Shantel Jager

Spike Inspector

Confirm that spikes meet requirements

 
Kay Newman

Clerk Assistant (2)

Assist in checking in athletes and making sure their hip numbers are on.

 
6:15pm - 8:45pm  

Finish Line Assistant (2)

User athletes after the race.

 
All slots filled
Chelsea Embry
Ritt Hoblitt

Basket Handler (2)

Retrieve warm ups for athletes.

 
1 of 2 slots filled
Nash Coley
6:30pm - 8:45pm  

Javelin Assistant (4)

Assist with javelin measuring, retrieving and reader board.

 

Javelin Official

Direct javelin measuring, retrieving, reader board and assistants.

 
Jack Ward

Awards (3)

Announce and hand out awards to athletes

 

Packet Pick Up

Hand out athlete packets.

 
Lauranna Cossins
6:45pm - 9:00pm  

Lap Counter (8)

Assist in counting laps for athletes during the 3000M Run, 1500M Walk, 3000M Walk, 1500M Run and steeplechase.

 
2 of 8 slots filled
Jen MacFarlane
Alisa Drenner
06/22/2019 (Sat.) 7:45am - 10:00am  

Admissions (2)

Sell admission tickets

 
1 of 2 slots filled
Michele Decker

Packet Pick Up/Volunteer Check In (2)

Hand out athlete packets and direct volunteers to locations.

 
1 of 2 slots filled
Eva Muller
8:00am - 9:30am  

Spike Inspector

Confirm that spikes meet requirements

 
Kay Newman
8:00am - 1:00pm  

Announcer (2)

 
1 of 2 slots filled
Mary-Martha Bahn
8:00am - 6:00pm  

Medical Trainer

Run the Medical Tent and assist athletes that need attention.

 
Pro Chiropractic
8:00am - 7:00pm  

Meet Director

 
Chad Coley

Meet Referee

 
Dave Skelton

General Runner

Assist meet director with errands, etc.

 
Lucy Coley

FAT Timing (2)

Run FAT Timing System

 
All slots filled
Liza Dennehy (2)

Video Board

 
Andrew Pedersen
8:30am - 10:30am  

Implement Check In

Weigh and measure throwing implements.

 
8:45am - 10:45am  

Pit 1 - Long Jump Assistant (Girls 10 & Under) (3)

Assist with raking, measuring and the reader board for long jump.

 

Pit 2 - Long Jump Assistant (Boys 10 & Under) (3)

Assist with raking, measuring and the reader board for long jump.

 
2 of 3 slots filled
Lori Johnson
Bob Johnson
Todd Wester

Pit 1 - Long Jump Official (Girls 10 & Under)

Direct raking, measuring, reader board and assistants for long jump.

 
Baker

Pit 2 - Long Jump Official (Boys 10 & Under)

Direct raking, measuring, reader board and assistants for long jump.

 
Bob Johnson / Jeff Kim

Pit 1 - High Jump Official (Girls & Boys 15-16)

Direct the measuring, judging, reader board and assistants at high jump.

 
Scott MacFarlane

Pit 2 - High Jump Assistant (Girls 1-12) (3)

Assist with the bar and reader board at high jump.

 
2 of 3 slots filled
Susan Atkinson
Rob Meshew

Pit 2 - High Jump Official (Girls 1-12)

Direct the measuring, judging, reader board and assistants at high jump.

 
Brian Stromme

Pit 1 - High Jump Assistant (Girls & Boys 15-16) (3)

Assist with the bar and reader board at high jump.

 
1 of 3 slots filled
Rob Meshew
8:45am - 11:15am  

Discus Assistant (Girls 15-18 & Boys 17-18) (3)

Assist in the measuring and reader board at the discus.

 

Discus Official (Girls 15-18 & Boys 17-18)

Direct measuring, recording, reader board and assistants at the discus.

 
Kevin Dennehy

Shot Put Official (Girls 13-16 & Boys 15-16)

Direct measuring, recording, reader board and assistants at the shot put.

 
Toni & Garrett Hansen

Shot Put Assistant (Girls 13-16 & Boys 17-18) (3)

Assist in the measuring and reader board at the shot put.

 
2 of 3 slots filled
Ron Schott
Lacey Simon
9:00am - 1:30pm  

Results (2)

Manage results.

 
All slots filled
Mike Phillips
Linda Skelton

Results Runner

Bring results from booth to the awards stand and results wall.

 
Riley Schott
9:15am - 12:15pm  

Awards (3)

Announce and hand out awards to athletes

 
9:30am - 11:30pm  

Clerk of Course

Check in Athletes

 
Jason Nicholas

Marshall (3)

Organize and usher athletes to the starting line.

 
All slots filled
Josie Coley
Dale Kennedy
Rob Nash Nash

Spike Inspector

Confirm that spikes meet requirements

 
Kay Newman

Clerk Assistant (2)

Assist in checking in athletes and making sure their hip numbers are on.

 
1 of 2 slots filled
Amy Higman
9:45am - 11:00am  

Lap Counter (8)

Assist in counting laps for athletes during the 3000M Run, 1500M Walk, 3000M Walk, 1500M Run and steeplechase.

 
4 of 8 slots filled
Ryan Bartholomew
Jen MacFarlane
Alisa Drenner
Gina Himes Boor
9:45am - 11:45am  

Finish Line Assistant (2)

User athletes after the race.

 
All slots filled
Chelsea Embry
Ritt Hoblitt

Basket Handler (2)

Retrieve warm ups for athletes.

 
All slots filled
Nash Coley
Kash Embry
9:45am - 1:45pm  

Pole Vault Assistant (Girls) (3)

Assist in replacing the pole vault bar and running the reader board.

 

Pole Vault Official (Girls)

Direct the pole vault and assistants.

 
Tom Partiss
9:45am - 6:00pm  

Starter (2)

Start running events.

 
All slots filled
Dave Copock
Kirk Keller
10:00am - 12:15pm  

Admissions (2)

Sell admission tickets

 
1 of 2 slots filled
Lydia Trom

Packet Pick Up/Volunteer Check In (2)

Hand out athlete packets and direct volunteers to locations.

 
1 of 2 slots filled
Eva Muller
10:00am - 1:00pm  

Hospitality Runner

Visit event sites to see if the officials need anything.

 
10:45am - 11:45am  

Hurdle Crew (10)

Move and adjust hurdles.

 
4 of 10 slots filled
Chris Bahn
Lauranna Cossins
Jen MacFarlane
Alisa Drenner
10:45am - 12:45pm  

Pit 1 - Long Jump Assistant (Girls 11-14) (3)

Assist with raking, measuring and the reader board for long jump.

 
All slots filled
CRISTIE Tate (3)
The whole family will cover this one.

Pit 2 - Long Jump Assistant (Boys 11-14) (3)

Assist with raking, measuring and the reader board for long jump.

 
2 of 3 slots filled
Hiller Higman
Michele Decker

Pit 1 - Long Jump Official (Girls 11-14)

Direct raking, measuring, reader board and assistants for long jump.

 
Baker

Pit 2 - Long Jump Official (Boys 11-14)

Direct raking, measuring, reader board and assistants for long jump.

 
Bob Johnson / Jeff Kim

Pit 1 - High Jump Official (Boys & Girls 17-18)

Direct the measuring, judging, reader board and assistants at high jump.

 
Scott MacFarlane

Pit 1 - High Jump Assistant (Boys & Girls 17-18) (3)

Assist with the bar and reader board at high jump.

 
1 of 3 slots filled
Rob Meshew

Pit 2 - High Jump Official (Boys 9-12)

Direct the measuring, judging, reader board and assistants at high jump.

 
Brian Stromme

Pit 2 - High Jump Assistant (Boys 9-12) (3)

Assist with the bar and reader board at high jump.

 
1 of 3 slots filled
Susan Atkinson
11:00am - 1:00pm  

Starting Blocks (2)

Move starting blocks to the starting line.

 
11:15am - 1:45pm  

Discus Assistant (Boys 13-16 & Girls 13-14) (3)

Assist in the measuring and reader board at the discus.

 

Discus Official (Boys 13-16 & Girls 13-14)

Direct measuring, recording, reader board and assistants at the discus.

 
Kevin Dennehy

Shot Put Official (Boys 13-14, 17-18 & Girls 17-18)

Direct measuring, recording, reader board and assistants at the shot put.

 
Toni & Garrett Hansen

Shot Put Assistant (Boys 13-14, 17-18 & Girls 17-18)

Assist in the measuring and reader board at the shot put.

 
Ron Schott
11:30am - 12:00pm  

Relay Judge (6)

Watch exchange zones for violations.

 
4 of 6 slots filled
Tracy Wekkin
Janicka Umilie
Jen MacFarlane
Alisa Drenner
11:30am - 1:30pm  

Clerk of Course

Check in Athletes

 
Jason Nicholas

Marshall (3)

Organize and usher athletes to the starting line.

 
2 of 3 slots filled
Josie Coley
Shantel Jager

Spike Inspector

Confirm that spikes meet requirements

 
Kay Newman

Clerk Assistant (2)

Assist in checking in athletes and making sure their hip numbers are on.

 
1 of 2 slots filled
Lori Johnson
11:45am - 1:45pm  

Finish Line Assistant (2)

User athletes after the race.

 
All slots filled
Melissa Ward
Ritt Hoblitt

Basket Handler (2)

Retrieve warm ups for athletes.

 
All slots filled
Nash Coley
Kash Embry
12:15pm - 2:30pm  

Admissions (2)

Sell admission tickets

 
1 of 2 slots filled
Jamie Critelli

Packet Pick Up/Volunteer Check In (2)

Hand out athlete packets and direct volunteers to locations.

 
1 of 2 slots filled
Eva Muller
12:15pm - 3:15pm  

Awards (3)

Announce and hand out awards to athletes

 
2 of 3 slots filled
Nancy Steiner (2)
12:45pm - 2:45pm  

Pit 1 - Long Jump Assistant (Girls 15-18) (3)

Assist with raking, measuring and the reader board for long jump.

 

Pit 2 - Long Jump Assistant (Boys 15-18) (3)

Assist with raking, measuring and the reader board for long jump.

 
2 of 3 slots filled
Todd Wester
Sally Schrank

Pit 1 - Long Jump Official (Girls 15-18)

Direct raking, measuring, reader board and assistants for long jump.

 
Baker

Pit 2 - Long Jump Official (Boys 15-18)

Direct raking, measuring, reader board and assistants for long jump.

 
Bob Johnson / Jeff Kim

Pit 1 - High Jump Official (Girls 13-14)

Direct the measuring, judging, reader board and assistants at high jump.

 
Scott MacFarlane

Pit 1 - High Jump Assistant (Girls 13-14) (3)

Assist with the bar and reader board at high jump.

 
1 of 3 slots filled
Rob Meshew

Pit 2 - High Jump Official (Boys 13-14)

Direct the measuring, judging, reader board and assistants at high jump.

 
Brian Stromme

Pit 2 - High Jump Assistant (Boys 13-14) (3)

Assist with the bar and reader board at high jump.

 
All slots filled
Hiller Higman
Susan Atkinson
Michele Decker
1:00pm - 5:00pm  

Hospitality Runner

Visit event sites to see if the officials need anything.

 
1:00pm - 6:00pm  

Announcer (2)

 
1 of 2 slots filled
Mary-Martha Bahn
1:15pm - 2:00pm  

Lap Counter (8)

Assist in counting laps for athletes during the 3000M Run, 1500M Walk, 3000M Walk, 1500M Run and steeplechase.

 
2 of 8 slots filled
Jen MacFarlane
Alisa Drenner

Steeplechase Crew (4)

 
1:30pm - 3:30pm  

Clerk of Course

Check in Athletes

 
Jason Nicholas

Marshall (3)

Organize and usher athletes to the starting line.

 
2 of 3 slots filled
Josie Coley
Shantel Jager

Spike Inspector

Confirm that spikes meet requirements

 
Kay Newman

Clerk Assistant (2)

Assist in checking in athletes and making sure their hip numbers are on.

 
1:30pm - 5:30pm  

Starting Blocks (2)

Move starting blocks to the starting line.

 

Results (2)

Manage results.

 
1 of 2 slots filled
Linda Skelton

Results Runner

Bring results from booth to the awards stand and results wall.

 
1:45pm - 3:00pm  

Discus Assistant (Girls & Boys 11-12) (3)

Assist in the measuring and reader board at the discus.

 

Discus Official (Girls & Boys 11-12)

Direct measuring, recording, reader board and assistants at the discus.

 
Kevin Dennehy
1:45pm - 3:45pm  

Finish Line Assistant (2)

User athletes after the race.

 
All slots filled
Chelsea Embry
Chelsea Embry
Ritt Hoblitt

Basket Handler (2)

Retrieve warm ups for athletes.

 
All slots filled
Nash Coley
Kash Embry
1:45pm - 4:00pm  

Shot Put Official (Girls 9-12 & Boys 9-10)

Direct measuring, recording, reader board and assistants at the shot put.

 
Toni & Garrett Hansen

Shot Put Assistant (Girls 9-12 & Boys 9-10)

Assist in the measuring and reader board at the shot put.

 
1:45pm - 5:45pm  

Pole Vault Assistant (Boys) (3)

Assist in replacing the pole vault bar and running the reader board.

 
1 of 3 slots filled
Julie Kimm

Pole Vault Official (Boys)

Direct the pole vault and assistants.

 
Tom Partiss
2:15pm - 4:00pm  

Hurdle Crew (10)

Move and adjust hurdles.

 
4 of 10 slots filled
Chris Bahn
Michele Decker
some overlap with High Jump 13-14
Jen MacFarlane
Alisa Drenner
2:30pm - 4:00pm  

Packet Pick Up/Volunteer Check In (2)

Hand out athlete packets and direct volunteers to locations.

 
2:45pm - 5:45pm  

Pit 1 - Triple Jump Assistant (Girls 13-18) (3)

Assist with raking, measuring and the reader board for triple jump.

 

Pit 2 - Triple Jump Assistant (Boys 13-18) (3)

Assist with raking, measuring and the reader board for triple jump.

 
2 of 3 slots filled
Todd Wester
Sally Schrank

Pit 1 - Triple Jump Official (Girls 13-18)

Direct raking, measuring, reader board and assistants for triple jump.

 
Lauranna Cossins

Pit 2 - Triple Jump Official (Boys 13-18)

Direct raking, measuring, reader board and assistants for triple jump.

 
3:15pm - 6:15pm  

Awards (3)

Announce and hand out awards to athletes

 
1 of 3 slots filled
Rob Meshew
3:30pm - 5:30pm  

Clerk of Course

Check in Athletes

 
Jason Nicholas

Marshall (3)

Organize and usher athletes to the starting line.

 
2 of 3 slots filled
Josie Coley
Shantel Jager

Spike Inspector

Confirm that spikes meet requirements

 
Kay Newman

Clerk Assistant (2)

Assist in checking in athletes and making sure their hip numbers are on.

 
3:45pm - 5:45pm  

Finish Line Assistant (2)

User athletes after the race.

 
All slots filled
Melissa Ward
Ritt Hoblitt

Basket Handler (2)

Retrieve warm ups for athletes.

 
All slots filled
Nash Coley
Kash Embry
4:00pm - 6:00pm  

Shot Put Official (Boys 8 & Under, 11-12 & Girls 8 & Under)

Direct measuring, recording, reader board and assistants at the shot put.

 
Toni & Garrett Hansen

Shot Put Assistant (Boys 8 & Under, 11-12 & Girls 8 & Under) (3)

Assist in the measuring and reader board at the shot put.

 
6:00pm - 7:00pm  

Clean Up (15)

Clean up and put away meet supplies.

 
1 of 15 slots filled
Susan Atkinson


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service