2019 Bartender Volunteers

Octoberfest Bartender Volunteers

Bartenders must be 21 years old.  You do not need a bartenders license.

The role can include either pouring or serving (possibly both) drinks to event goers.  Tickets will be used to purchase drinks so money will not be involved.

Specific instructions on your role will come out a week or two before the event.

You will receive a free tshirt, drinks in MODERATION, a port-a-potty located behind the bar to avoid the crowds and an invite to a volunteer party on a Friday night after the event.

Come and enjoy the fun with family and friends - recruit them also!!

Date: 09/28/2019 (Sat.)

Created by:   2019 Octoberfest Volunteer
 
Already signed up? You can change your sign up.

Location Time (CDT) Available Slot
Durkee St. - Northwest Corner - By The Fire (WHBY/WSCO Stage)  9:00am - 12:00pm  

Bartender (6)

 
5 of 6 slots filled
Susan Rabideau
10
Troy Walsh
9
Kristin Willing
7
Paul Kornfeind
2
Megan Rasmussen
0
Near Oneida St. - Southside - By Hey Daisy (Lime-a-rita Stand)  9:00am - 12:00pm  

Bartender (4)

 
All slots filled
Bonita Derkes
5
Carey Martin
1
Chad Martin
1
Brittney Baldwin
4
Oneida St. - Southeast Corner - By Bagelicious (Specialty Bar)  9:00am - 12:00pm  

Bartender (6)

 
All slots filled
Patty Abney
3
Chris Heiting
4
Jessica Heiting
4
Peter Bougie
2
Catherine Langdon
3
Shelley Baumann
0
State St. - Southeast Corner - By Jack's Apple Pub (WAPL Stage)  9:00am - 12:00pm  

Bartender (10)

 
All slots filled
Kristen Meulemans
4
Mary Cowling
4
Geoff Hartman
4
Cathie Williquette
8
Ben Williquette
2
Shannon Waterman
2
Julie Powell
1
Allan Harding
4
Aaron Stollfuss
2
Corey Huttenburg
4
Superior St. - Northwest Corner - By Copperleaf Hotel (RAZOR 94.7 Stage)  9:00am - 12:00pm  

Bartender (6)

 
All slots filled
Lisa Dorn
17
Christine Johnson
2
Jen Wendel
2
Eric Van Handel
0
Emma Kuhn
0
Matt Bartelt
1
Walnut St. - Northwest Corner - By Acocai Coffee (Lime-a-rita Stand)  9:00am - 12:00pm  

Bartender (4)

 
3 of 4 slots filled
Betsy Wheeler
5
DIANE BRESSERS
3
June Magnussen
2
Near Oneida St. - Southside - By Hey Daisy (Lime-a-rita Stand)  11:00am - 2:00pm  

Bartender (4)

 
All slots filled
Julie Frederick
2
Elisha Rosan
1
Jenn Paiser
1
Lisa Kronser
1
Oneida St. - Southeast Corner - By Bagelicious (Specialty Bar)  11:00am - 2:00pm  

Bartender (13)

 
All slots filled
Sheena Arndt
3 years
Karmen Hopfensperger
2
Bruce Hopfensperger
2
Erik Arndt
4
Jenny French
1
Chris French
1
David Moore
5
Elaine Moore
5
J.T. Sumner
4
Kevin Doxtator
1
Jeannie Doxtator
1
Christine Jirovetz
3
Mike Weber
0
State St. - Southwest Corner - By Pixel Pro Audio (WAPL Stage)  11:00am - 2:00pm  

Bartender (7)

 
All slots filled
Chris Ashauer
15-20?
Patty Robenolt
4
Lois Greinert
17
Tom Greinert
12
Mary Greinert
4
Nicole Hanneman
3
Meghen Gerard
3
Superior St. - Northwest Corner - By Copperleaf Hotel (RAZOR 94.7 Stage)  11:00am - 2:00pm  

Bartender (12)

 
All slots filled
jeff wooldridge
5
joann wooldridge
4
Shelly Feavel
6
Josh Nave
1
Laurie Kofnetka
3
Pam Beattie
2
Jamie Kelly
0
Amy Kaufman
0
Lori Schiebel
6
Tracy Drechsel
0
Lupe Vasquez
4
Lupe Vasquez
4
Walnut St. - Northeast Corner - By PAC (Specialty Bar)  11:00am - 2:00pm  

Bartender (12)

 
All slots filled
Laura Londre
2+
Pete Niles
3
John Nagel
7
Jeanne Groves
7
Aly Magstadt
3
Jed Magstadt
1
Dave Ports
2
Jessica Ports
2
Francis Buchinger
20 plus
Gary Wiesman
4
Tiffany Hetrick
1
Megan Hetrick
2
Walnut St. - Northwest Corner - By Acocai Coffee (Lime-a-rita Stand)  11:00am - 2:00pm  

Bartender (4)

 
Durkee St. - Northwest Corner - By The Fire (WHBY/WSCO Stage)  12:00pm - 3:00pm  

Bartender (15)

 
All slots filled
Sandra Shearer
15
Tara Haen
6
Crystal Hallstrom
6+
Laura Bain
10+
Dan Schreiter
9
Morgan Guyette
1
Nathan DeWitt
0
Vicki Eskew
5 years
Josie Sprangers
0
SCOTT CHAMPION
4
Laurie Nordin
2
Nick Van Dinter
5
Kathleen Van Dinter
1
Mark Van Dinter
1
Justin Nett
1
Near Oneida St. - Southside - By Hey Daisy (Lime-a-rita Stand)  12:00pm - 3:00pm  

Bartender (6)

 
2 of 6 slots filled
Michael Murphy
3
Cheryl Stuyvenberg
0
Oneida St. - Southeast Corner - By Bagelicious (Specialty Bar)  12:00pm - 3:00pm  

Bartender (15)

 
14 of 15 slots filled
Jennifer Seston
3
Kevin Seston
5
Chris Rollin
0
Kati Cunningham
0
Jane Kuechler
20+
Mark Kuechler
2
Sydney Coenen
2
Jane Coenen
0
Elaina Coenen
0
Jeannie Green
20+
Timm Green
20+
Gina Schmidt
4
Cassi Petit
0
Alex Doering
0
State St. - Southeast Corner - By Jack's Apple Pub (WAPL Stage)  12:00pm - 3:00pm  

Bartender (14)

 
All slots filled
DALE HOLM
6
Greg Lechner
6
Damien Velasco
11
Sean Schipper
1
Bobby Pegues
3
Cheryl Flaherty
9
Jeff Zuleger
9
Todd Runge
4
Andrew Lisowe
4
Heather Kolosso
2
Jarred Sherer
0
Stephanie Randerson
4
Amber Bloomer
4
Kathy Klaeser
3 years
Walnut St. - Northwest Corner - By Acocai Coffee (Lime-a-rita Stand)  12:00pm - 3:00pm  

Bartender (6)

 
All slots filled
Lisa Dorn
17
Leti Withrow
3
Kelley Baryenbruch
1
Brenda Verhagen
1
Connee Delain
0
Cindee Derfus
0

Bartender (15)

 
Durkee St. - Northwest Corner - By The Fire (WHBY/WSCO Stage)  2:00pm - 5:30pm  

Bartender (2)

 
Near Oneida St. - Southside - By Hey Daisy (Lime-a-rita Stand)  2:00pm - 5:30pm  

Bartender (8)

 
4 of 8 slots filled
Kim Kneepkens
3
David Hansen
2
Sue Kneepkens
3
Bob Kneepkens
3
Oneida St. - Southeast Corner - By Bagelicious (Specialty Bar)  2:00pm - 5:30pm  

Bartender (12)

 
1 of 12 slots filled
Brian Lauer
4
State St. - Southwest Corner - By Pixel Pro Audio (WAPL Stage)   2:00pm - 5:30pm  

Bartender (2)

 
Superior St. - Northwest Corner - By Copperleaf Hotel (RAZOR 94.7 Stage)  2:00pm - 5:30pm  

Bartender (16)

 
9 of 16 slots filled
Becka Szczepa Iec
5
LUPE Vasquez
4
Nicole Hanneman
3
Meghen Gerard
3
Andrea Doering
6
Sandy Oliver
25
Mary Swichtenberg
23
Sue Bowman
3
Dan Bowman
3
Walnut St. - Northeast Corner - By PAC (Specialty Bar)  2:00pm - 5:30pm  

Bartender (12)

 
7 of 12 slots filled
Laura Londre
25+
Christine Wepfer
4
Rob Verhagen
5
BRANDI HUGHES
1
John Benson
1
Terri Verhagen
5
Eric Hietpas
3
Walnut St. - Northwest Corner - By Acocai Coffee (Lime-a-rita Stand)  2:00pm - 5:30pm  

Bartender (8)

 
2 of 8 slots filled
Joan Sternhagen
2
Carol Valentyne
1
Durkee St. - Northwest Corner - By The Fire (WHBY/WSCO Stage)  3:00pm - 5:30pm  

Bartender (22)

 
Near Oneida St. - Southside - By Hey Daisy (Lime-a-rita Stand)  3:00pm - 5:30pm  

Bartender (8)

 
1 of 8 slots filled
Cheryl Stuyvenberg
0
Oneida St. - Southeast Corner - By Bagelicious (Specialty Bar)  3:00pm - 5:30pm  

Bartender (20)

 
4 of 20 slots filled
Sarah Seegers
2
Janet Rosin
4
Jerry Rosin
4
Jeff Collier
3
State St. - Southeast Corner - By Jack's Apple Pub (WAPL Stage)  3:00pm - 5:30pm  

Bartender (28)

 
12 of 28 slots filled
Andy Schuenemann
15
Ken Schmidt
6
Jon Tyczkowski
4
lynn tyczkowski
4
Nicholas Tyczkowski
1
Amy Davis
0
Jerry Davis
0
Therese Cavalucci
4
Dan Funke
0
Cindy Funke
0
Julie Harris
1
Indranil Ghosh
0..new to this. My wife is Julie Harris
State St. - Southwest Corner - By Pixel Pro Audio (WAPL Stage)   3:00pm - 5:30pm  

Bartender (28)

 
9 of 28 slots filled
Connie Meyer
5
Lori Allman
7
Deb Nagel
7
Stephanie Crowe
7
TRACIE Lautenschlager
10+
Jim Vanden Hogen
21
Don Schmieder
15
Jen Schmieder
2
Teri Moldrem
6
Superior St. - Northwest Corner - By Copperleaf Hotel (RAZOR 94.7 Stage)  3:00pm - 5:30pm  

Bartender (22)

 
4 of 22 slots filled
Sandy Oliver
25
Mary Swichtenberg
23
Richard Parks
Five Year
Gretchen Parks
5
Walnut St. - Northeast Corner - By PAC (Specialty Bar)  3:00pm - 5:30pm  

Bartender (22)

 
Walnut St. - Northwest Corner - By Acocai Coffee (Lime-a-rita Stand)  3:00pm - 5:30pm  

Bartender (8)

 


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service