Dakota Boosters

Event Volunteers - Fall 2019

Earn towards the Dakota High School program (athletic team, arts program, school club)
of your choice by volunteering to help run the concessions at our events! 

*In order for all parents and programs to have an opportunity to earn donations,
we kindly ask that you limit your signups to 2 events.  

**Limit does not apply to craft show help, you can exceed 2 volunteer slots if also volunteering to help during the fall craft show. 

***Should there be a need to fill empty concession slots, we will send out a notification allowing volunteers to signup for more dates.

Start times may change depending on game/event schedule,
shift end times are estimated based on game/event completion.  

*Anyone who may be new to working concessions, please arrive to your volunteer time 10-15 minutes before posted start time. This will allow Booster staff to introduce themselves and give a brief training.  

At this time, high school and middle school students are not allowed
to signup as a worker/volunteer for events.

Created by:   Dakota Boosters
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (EDT) Available Slot
08/26/2019 (Mon.) Boys Soccer - JV & Varsity  5:00pm - 8:30pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Kim Shores
Emma Shores / 12
Wayne Shores
Alayna Shores / 10
08/29/2019 (Thu.) Varsity Football  5:30pm - 10:00pm  

Stadium Concessions - Home Side (10)

 
All slots filled
Kim Cervone (2)
Reagan Cervone 9th
Maureen LaFleure
J
Joyce Cronin
Crissy Tomlinson
Olivia Tomlinson -Freshman
Lora Cabarios
Jill Winterfield
Abby Woods
Matt Woods
Abby Woods
Michelle Fusco
Kristina Fusco 10th grade
Corey Kinsey
Iyana dalton 9th grade

Stadium Concessions - Visitor Side (5)

 
All slots filled
Lisa Mastalier
Zack Telly grade 11
Kristen Colella
Sofia Colella 9th grade
Mark Colella
Sofia Colella 9th grade
Rett & Amy Barrett/McArthur (2)
Evelyn McArthur 9th Grade
09/06/2019 (Fri.) Varsity Football (Parent Night)  5:30pm - 10:00pm  

Stadium Concessions - Home Side (10)

 
All slots filled
Dennis Miller
Rosalia Miller
Maureen LaFleure
Lasonia Robbins (2)
Milana Robbins 9th grade
Denise Duron
Teah Duron - 10
Michelle O’Neal
Sara O’Neal
Dawn S
Ava Stange grade 9
Lora Cabarios
Doug Buk
Helen Buk, 10th
Angie Buk
Helen Buk, 10th

Stadium Concessions - Visitor Side (5)

 
4 of 5 slots filled
Stefanie Nadolski
Olivia Nadolski 10th grade
Tina Old Kathryn's Mom
Kathryn Old
Marianne Baker (Aunt)
Kathryn Old 9th
Kimberly Hammond
Alyssa Hammond - 10th
09/10/2019 (Tue.) Volleyball - JV & Varsity   4:45pm - 8:00pm  

Indoor Concessions - Athletic Wing (2)

 
All slots filled
Rachel White
Rachel white
Carrie Belmonte
Madelyn Belmonte 9
09/11/2019 (Wed.) Boys Soccer - JV & Varsity  5:00pm - 8:30pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Jodi Feeny
Brianna Feeny 11th grade
Carrie Miller
09/12/2019 (Thu.) Freshman Football  3:30pm - 7:00pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Kim Shores
Alayna Shores / 10
Wayne Shores
Emma Shores / 12
JV Football  6:30pm - 9:45pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
lamia deska
Angelia Deska -9
Melissa Thomas
Ava Thomas 9
09/18/2019 (Wed.) Boys Soccer - JV & Varsity  5:00pm - 8:30pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
lamia deska
Angelia Deska -9
Melissa Thomas
Ava Thomas 9
09/19/2019 (Thu.) Volleyball - JV & Varsity  4:45pm - 8:00pm  

Indoor Concessions - Athletic Wing (2)

 
All slots filled
Carrie Belmonte
Madelyn Belmonte 9
Rachel White
Rachel white
09/20/2019 (Fri.) Varsity Football (Homecoming)  5:30pm - 10:00pm  

Stadium Concessions - Home Side (10)

 
All slots filled
Nicole Brandel
Juliana Witt 12
Kelley Mossburg (2)
Connor Mossburg 11
Laura Folse
Gregory Folse 10
Sian Lyons
Nate Lyons 11th Choir Trip
John Lyons
Nate Lyons 11th Grade
Josie Fenech
Michael Fenech - 10th
James Robbins (2)
Milana
Jill Winterfield
Abby Woods 10

Stadium Concessions - Visitor Side (5)

 
All slots filled
Lisa Mastalier
Zack Telly 11
Michele Lambert
Jerome Lambert
Tammie Addison (2)
Donald Addison
09/23/2019 (Mon.) Boys Soccer - JV & Varsity  5:00pm - 8:30pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Denise King
Kaitlyn King 10
Michael Shier
Kaitlyn King 10
09/25/2019 (Wed.) Boys Soccer - JV & Varsity  5:00pm - 8:30pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Tricia Amicucci
Marco Amicucci 11
Roxann Bialek
Jack Bialek 12
09/26/2019 (Thu.) Freshman Football  3:30pm - 6:45pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Don Lafleure (2)
JV Football  6:30pm - 9:45pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Cheryl Arini
Varsity Dance Team
Leighann Rettich
10/01/2019 (Tue.) Volleyball - JV & Varsity   4:45pm - 8:00pm  

Indoor Concessions - Athletic Wing (2)

 
All slots filled
Bonnie Taormina
Olivia Taormina 9
Sal Taormina
Olivia Taormina 9
10/02/2019 (Wed.) Boys Soccer - JV & Varsity  5:00pm - 8:30pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Tracey Crum
Mikayla Crum-12
Julie Hintze
Kelly Hintze 12
10/03/2019 (Thu.) Freshman Football  3:30pm - 6:45pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Toni Dargis
Marissa Dargis 11
Mike Dargis
JV Football  6:30pm - 9:45pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Jess Lafleure (2)
10/11/2019 (Fri.) Varsity Football  5:30pm - 10:00pm  

Stadium Concessions - Home Side (10)

 
All slots filled
Cheryl Arini
JV Dance team
Denise Duron
Teah Duron - 10
Sian Lyons
Nate Lyons 11th Choir Trip
John Lyons
Nate Lyons 11th Grade
Leighann Rettich
Michelle O’Neal
Sara O’Neal
Dawn Stange
Ava Stange
Michelle Fusco
Kristina Fusco 10
Stephanie Flattery
Emma Flattery 12
Christine Sholtz
Jessica Sholtz 10th

Stadium Concessions - Visitor Side (5)

 
All slots filled
Stefanie Nadolski
Olivia Nadolski 10th grade
Tina Old Kathryn's Mom
Kathryn Old
Jamie Rose
Madelynn Rose 10th
Lisa Aude
Lily Aude- 9th
Chris Aude
Julia Aude 11th
10/18/2019 (Fri.) Varsity Football  5:30pm - 10:00pm  

Stadium Concessions - Home Side (10)

 
All slots filled
Laura Folse
Gregory Folse
Jodi Feeny
Brianna Feeny - 11
Michelle/sal Gelardi (2)
Faith gelardi 9
Stephanie Flattery
Emma Flattery 12
Christine Sholtz
Jessica Sholtz 10th
Stefanie Nadolski
Olivia Nadolski -10th grade
Tina Old
Kathryn Old 9th
Jamie Rose
Madelynn Rose 10th
Paula Bieniewicz

Stadium Concessions - Visitor Side (5)

 
2 of 5 slots filled
Patricia Amicucci
Marco Amicucci 11
Roxann Bialek
Jack Bialek 12
10/22/2019 (Tue.) Volleyball - JV & Varsity   4:45pm - 8:00pm  

Indoor Concessions - Athletic Wing (2)

 
All slots filled
Cindy Vanslambrouck
Abby Vanslambrouck 12
Crissy Tomlinson
10/24/2019 (Thu.) Freshman Football  3:30pm - 6:45pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Paula Palmer
Roxanne Petrovitch
Natalie Petrovitch-9
JV Football  6:30pm - 9:45pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Susan Gelders (2)
10/29/2019 (Tue.) Iroqouis vs Seneca Football Game  5:30pm - 9:00pm  

Stadium Concessions - Home Side (2)

 
All slots filled
Paula Palmer
Kimberly Hammond
Alyssa Hammond - 10th
11/02/2019 (Sat.) Dakota Craft Show (10-12 Building)  6:00am - 9:00am  

Kitchen/Concessions (2)

 
All slots filled
Stephanie Flattery
Emma Flattery 12
Tracy Hannan
6:45am - 10:00am  

Parking Lot Attendants (5)

 
1 of 5 slots filled
Kevin Doyle
Leah Doyle 11
7:00am - 10:30am  

Kitchen/Concessions (4)

 
All slots filled
Nicole Brandel
Juliana Witt 12
Julie Rugenski
Santi Harvey
Chelsea Harvey 10
Kara Doyle
Leah Doyle 11
9:45am - 1:00pm  

Admission Entrance - North (4)

 
All slots filled
Tracey Crum
John Lyons (2)
Nate Lyons
Staci Vallee
Audrey Vallee 12th

Admission Entrance - East (2)

 
All slots filled
Sarah Hermann
Elizabeth Hermann 9th grade
Todd Hermann
Elizabeth Hermann

Admission Entrance - West (2)

 
All slots filled
Kim Telly
Zachary Telly 11th
Kim Green
Alani Green 9th grade

Admissions Entrance - Athletic (2)

 
All slots filled
Peggy Horton (2)
Kasey Horton
10:00am - 1:30pm  

Kitchen/Concessions (4)

 
All slots filled
Laurelle Smith
Jade Reese - 9
Sulie Gomes (2)
Cassidy Gomes
Autumn Bagwell
10:00am - 2:00pm  

Outside Griller (2)

 
1 of 2 slots filled
Stephen Noyes
Emily Noyes Sophmore
12:45pm - 4:00pm  

Admission Entrance - North (4)

 
3 of 4 slots filled
Lisa Aude
Lily Aude- 9th
Chris Aude
Julia Aude- 11th
Jamie Rose
Madelynn Rose -10

Admission Entrance - East (2)

 
All slots filled
M Tircombe (2)

Admission Entrance - West (2)

 
All slots filled
Kari Spencer (2)
Kamryn Booth 10th

Admissions Entrance - Athletic (2)

 
All slots filled
Toni Dargis
Marissa Dargis 11
Mike Dargis
1:00pm - 4:00pm  

Kitchen/Concessions (4)

 
All slots filled
Lisa Sam (2)
Brooklynn Sam 10
Kelly Simrak (2)
Peyton Simrak 9
3:45pm - 7:00pm  

Tear Down Crew (5)

 


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service