UWBB-READ UNITED

READ UNITED 2019

This year March 25-29, United Way of the Big Bend will engage READ UNITED volunteers to read classic tales to young children around the Big Bend Region. READ UNITED aims to ignite a love of reading in students and provide a resource to get them started on their literacy journey! Through READ UNITED, UWBB has distributed over 38,300 free books to children over the past nine years! We look forward to having you join us!

Please arrive 5-10 minutes prior to your time slot. The books and your Live United tshirt will be waiting at the front office. We'd love for you to take plenty of pictures, post & tag United Way of the Big Bend!

https://bit.ly/2UDUVyE

Created by:   Alaina Gilpin
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (EDT) Available Slot
03/25/2019 (Mon.) Good Shepherd CDC 9:00am - 9:30am  

Taylor County-Good Shepherd CDC

 
Dana Southerland
L
Taylor County Pre-K 9:00am - 9:30am  

Taylor County- Taylor County Pre-K (4)

 
3 of 4 slots filled
wendy fields
xl
Danny Glover
XL
Tom Rucks
XLarge
9:30am - 10:00am  

Taylor County-Taylor County Pre-K (3)

 
2 of 3 slots filled
wendy fields
xl
Susan Salahshor
Large
03/26/2019 (Tue.) Springwood Elementary 8:45am - 9:15am  

Leon County-Springwood Elementary (5)

 
All slots filled
Jan Daly
L
Carole Curry
3x
Lorie Butler
XL
Michelle Gayle
XL
Avis Hall
3X
Happy Time Preschool 9:00am - 9:30am  

Taylor County-Happy Time Preschool

 
Dana Southerland
L
South City Head Start 9:30am - 10:00am  

Leon County-South City Head Start (10)

 
All slots filled
Rhett Bagwell - Publix (10)
XL
Sabal Palm Elementary 9:35am - 10:05am  

Leon County-Sabal Palm Elementary (5)

 
All slots filled
Laure Mulrooney
Large
Jessica De Leon
XL
Shelley Herman
M
Meardith Pooler-Burgess
XL
Jessie Gray
M
03/27/2019 (Wed.) Bond Elementary 9:00am - 9:30am  

Leon County-Bond Elementary (7)

 
All slots filled
Catrina Crumbie
3XL-4XL
Pam Doffek
2x
Debbie Rivenburg
M
Claudia Blackburn
Medium
Nicole Everett
L
Verlonda Johnson
S
Vicki Jackson
Large
Gretchen Everheart School 9:00am - 9:30am  

Leon County-Gretchen Everheart (2)

 
All slots filled
Lorie Butler
XL
Kimberly Homer
2x
Ruediger Elementary 9:00am - 9:30am  

Leon County-Ruediger Elementary (4)

 
All slots filled
Jason Taylor
XL
Tyler Zimmerman
S
Jeri Hunter
Large
Clark Brookstone
xl
Chaires Elementary 9:30am - 10:00am  

Leon County-Chaires Elementary (4)

 
All slots filled
James Giacobbe
large
Mary Rhodes
xl
Barbara Clayton
Medium
Michele Lynch
L
Tiny Steps Learning Center 10:00am - 10:30am  

Leon County-Tiny Steps Learning Center (3)

 
All slots filled
Kimberly Homer
2x
Audrey Romberg
Large
Natwan Stone
large
03/28/2019 (Thu.) Crossroad Academy Charter 8:30am - 9:00am  

Gadsden County-Crossroads Academy Charter (2)

 
All slots filled
Jonathan Gray
XL
Annette Wilson
XL
Apalachee Tapestry Magnet School of the Arts 9:00am - 9:30am  

Leon County-Apalachee Tapestry Magnet School of the Arts (5)

 
All slots filled
Michelle Wilson
Medium
Nathalie Hood (2)
XL x 2
Cara Axelrod
XL
Christine Souders
Small
Bright Days 9:00am - 9:30am  

Madison County-Bright Days

 
Bruce Jordan
XL
Our Blessings 9:00am - 9:30am  

Jefferson County-Our Blessings

 
Nancy Dodd
M
Louise B, Royak Head Start 9:30am - 10:00am  

Leon County-Louise B. Royal Head Start (3)

 
All slots filled
Josie Fliger
XL
Mandy Bianchi
2xl
Jinan As-Siddiq As-Siddiq
XL
Roberts Elementary School 9:30am - 10:00am  

Leon-Roberts Elementary (8)

 
Jefferson County Head Start 10:00am - 10:30am  

Jefferson County Head Start (2)

 
All slots filled
Tamara Ashley
xl
Eileen Herndon
L
Greensboro Elementary 10:30am - 11:00am  

Gadsden County-Greensboro Elementary

 
Catrina Crumbie
4XL
03/29/2019 (Fri.) Crawfordville Elementary School 9:00am - 9:30am  

Wakulla-Crawfordville Elementary (5)

 
3 of 5 slots filled
Megan Smith
XL
Christen Brown
Large
Gail Quinton
Large
Sealey Elementary 9:00am - 9:30am  

Leon County-Sealey Elementary (4)

 
All slots filled
Nikki Pritchett
Large
Janeia Ingram
Large
Wallisa Cobb
M
Donna Samaan
XL
Shadeville Elementary School 9:10am - 9:40am  

Wakulla-Shadeville Elementary (5)

 
3 of 5 slots filled
Julie Carnevale
L
Kim Hurst
XL
Tammy DeHart
L
Dick Howser Center-Mabry St Head Start 10:00am - 10:30am  

Leon County-Dick Howser Center, Mabry St Head Start

 
Catrina Crumbie
3XL-4XL
Riversink Elementary School 10:00am - 10:30am  

Wakulla-Riversink (4)

 
All slots filled
Samantha Morse
L
Kate Davis
L
Erin Armstrong
Medium
Lavonne Greene
Xl
Tallavana Christian School 12:30pm - 1:00pm  

Gadsden County-Tallavana Christian School

 
Fort Braden Elementary 1:00pm - 1:30pm  

Leon County-Fort Braden Elementary (5)

 
All slots filled
Deborah Thomas
Large
Darryl Jones
4xl
Dena Sokolow
small
Mornings With Cash And Woody (2)
2xl & 3xl


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home