WaunaFest Run

Volunteers Needed! 2018

Planning for WaunaFest Run 2018 has begun! This year is our 40th anniversary and we have some special plans to highlight this milestone. 

Thank you to those who have helped in the past, we would love to see you again this year. To those joining us for the first time, welcome!

We value our volunteers so much and know we can't offer this event to the community without you! You are the reason runners and walkers return year after year!

Join our team! Each volunteer receives a WaunaFest Run t-shirt and is entered into a drawing for an appreciation gift!

Created by:   Waunakee Area Chamber of Commerce
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (CDT) Available Slot
07/23/2018 (Mon.) Pick Up at the Depot  9:00am - 4:00pm  

Neighborhood Route Canvas (2)

Place door hangers at homes, businesses along the routes. Flexible time frame as long as completed by Thursday, July 27

 
All slots filled
JANEL KARLS (2)
State Bank of Cross Plains
07/27/2018 (Fri.) Meet at the Depot  9:00am - 12:00pm  

Route Signs Installation (4)

Directional Signs, Mile Markers, Water Stations

 
All slots filled
Stephanie Straus (2)
Randy Gilbertson
Troy Salisbury
Village Center  1:30pm - 3:30pm  

Village Center Gym/Packet Pick Up Set Up (5)

 
All slots filled
Diane Anderson
Sophie Puccetti
Lori Derauf
Allison Feldbruegge
Casey Anderson
  3:15pm - 6:30pm  

Packet Pick Up (19)

Distribute race bibs/timing tag, race shirts

 
All slots filled
John Hodges
Sophie Puccetti
Polly Thuot (9)
Ashley Burrows
Beverly Burrows
monique mobley
Happy to help set up earlier if you need extra people!
Andrew Tietz
Casey Anderson
Sharon Kruschek
Gail Vanderhoef
Karen Greiber
Village Park Concession Stand  4:00pm - 5:00pm  

Load Water Station Supplies (2)

 
All slots filled
JANEL KARLS (2)
State Bank of Cross Plains
07/28/2018 (Sat.) Village Center  5:30am - 6:45am  

Water Station Supplies Delivery (2)

 
All slots filled
Jason Nachreiner
Todd Schmidt
6:00am - 7:15am  

Race Day Packet Pick Up (10)

Distribute race bibs/timing tag, race shirts

 
All slots filled
John Hodges
Sophie Puccetti
Michelle Mauel-Malek
Hy Miller
Jim Miller
Casey Anderson
Sharon Kruschek
JUDY ADLER ADLER
Roberta Gonzalez
Ricado Gonzalez
Village Park  6:30am - 10:00am  

Finish Line Set Up (8)

 
All slots filled
Mike Luebke
Dennis Puccetti
Roman Puccetti
Gregory goetsch
Amy Luebke
Dane Luebke
Ben Luebke
Pam Penfield

Start Line Set Up (3)

 
All slots filled
Jason Nachreiner
Andrew Tietz
Steve Miller

Food Set Up/Servers (6)

 
All slots filled
Diane Anderson (3)
Lisa Marek
Crystal Herbrand
Angela Docherty
Division St Start Line  7:00am - 7:45am  

Sign Holder (3)

Hold 10M, 5K or Walkers-Line Up Here Sign

 
2 of 3 slots filled
Sheila Femal
5K Line Up Here
Kathy Kearney
10 Mile runners line up here sign
  7:00am - 8:30am  

Water Station #1 (8)

Uniek Dr X Lillian St

 
All slots filled
Doris Byrnes
Lois Gilbertson
LIZ ZUEGE
Christine Gruetzmacher
Michael Gruetzmacher
Heather Walker
Lyn McCaughtry (2)
Lyn mccaughtry and children
7:00am - 10:00am  

Water Station #4 (14)

Woodland Dr X Simon Crestway

 
All slots filled
John Hodges (8)
Old National Bank
Kathy Voegeli (2)
Voegeli Nutrition-Herbalife
Claire Walmer
Dave Norby
Nicole Smith (2)
w/sister

Water Station #5 (8)

South St X 8th St (Heritage School side)

 
All slots filled
Andrea Orlowski (8)
Scouts-Pack 46

Intersection Crossing Guards (28)

Help keep runners safe as they run through intersections. See route maps (on waunafestrun.org) to chose intersection, enter choice in comments; or contact the Chamber for an assignment. 849-5977

 
13 of 28 slots filled
Kerry Cartier
Moravian Valley Rd X Uniek Dr
Dan Simms
Woodland Dr X Tierney Dr
Karen Smith
Peaceful Valley Pkwy X Shenandoah Dr
Norm Wildes
E 3rd St X S Madsion at Railroad tracks
Chris & Amy Zellner
E. Third X Bacon St/Village Park Entrance
Monique & Scott Mobley
Bolz Conservancy Path X Peaceful Valley Pkwy
DEBRA GRUNDAHL
Simon Crestway X Winston & South St
JoAnn Buchanan-Rounds
South St X Community Dr.
Danny Paul
Division St X Knightsbridge
Liz Weller
Arboretum Dr X Mill Rd (Stay on Path)
Renee Robbins
Rachel and Brock Robbins with Bob Robbins- Dartmouth Dr X Woodbridge Tr
Tim Schell
Raemisch and Nord
beth Anderson
south street and kearney way

Carts/Bikers: Front & Back of Race (4)

Must be 21 to drive carts

 
All slots filled
Kay Hinck
with Al Hinck: Lead 10Mile
Adam Bentley
+1 Follow 10 Mile runners
Kim Lengfeld
Kraig and +1 - Lead 5K
Nicole Lenz
follow 5K, +1
Start Line Stage  7:15am - 7:30am  

National Anthem

Start Line

 
Susan Frankland
  7:30am - 9:00am  

Water Station #2 (8)

Lawton Ln at Covered Bridge

 
All slots filled
Mike Ableidinger (8)
Rotary
7:30am - 9:30am  

Water Station #3 (8)

Peaceful Valley Pkwy X Blue Ridge Trail

 
All slots filled
Becky Pederson (8)
Karate America
Area Parks  7:30am - 10:30am  

Cheer/Support Group Organizer

Skate Park-Hogan Rd

 

Cheer/Support Group Organizer

Arboretum School/Bike Path

 

Cheer/Support Group Organizer

Peaceful Valley Park

 
Jennifer Johnson
WHS Cheerleaders

Cheer/Support Group Organizer

Kilkenny Park on Water Wheel

 

Cheer/Support Group Organizer

St. Johns School/2nd St.

 
Village Park  9:00am - 10:00am  

Kiddie Run Helpers (5)

 
All slots filled
Jeff Skoug
Sandrea Batiste
Michelle Mauel-Malek
Casey Anderson
Phil Willems
9:00am - 11:00am  

Route Signs-Take Down/Water Station Clean Up (2)

 
All slots filled
Jason Nachreiner
Todd Schmidt

Village Park Clean Up (2)

 
All slots filled
Michelle Mauel-Malek
Mary Liegel


©2018 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home