Lakeville Youth Track & Field

Volunteer Sign Up

This Sign Up is for those parents who have chosen to volunteer their time during Track Meets. Please choose ONE task to help with for TWO meets. 

Location: Lakeville North High School

Created by:   Lakeville Youth Track & Field
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy CDT) Available Slot
05/04/2019
(Sat. 7:30am - 12:00pm)

8:30 (4)

Hurdle Crew (put out hurdles, move hurdles as necessary, remove hurdles)

 
All slots filled
Sasha Hansen
Holly Bueno
Melissa Severson
Trish Goodrich

8:00

Flag Finisher-home side

 
Liz Robinett
Liz Robinett

7:45

Relay Help - Hand out lane assignment cards and batons

 
Katie Blanchette

7:30 (2)

Put out shot-puts

 
All slots filled
Brooke Fox
Ryan Fox
Andrea OBrien

7:30

Remove mats from High Jump - This needs to be done at 7:30am prior to the start of the meet.

 
Christyn Grover

7:30 (2)

Clipboards and measuring tapes out to field events

 
All slots filled
Randi Kirchner
Kelly Keller

7:45 (8)

Relay Help - Escort Runners to corners

 
All slots filled
Rachel Fleig
Angie Ohnstad
Tina McCuddin
Andi Loger
Wendy Ebersole
Nicki Kizer
Jason Kelvie
Nikki Drury
Beau Drury

7:45 (3)

Relay Help - Officials in each corner

 
All slots filled
Jean Engels
Sharon Patullo
Liz Tesh

7:45

Gather Batons and get to lane assignment official

 
Jessa Wilson
Kurtis Wilson

8:00

Flag Starter-home side

 
Natalie Kemp
First time doing this so I'll just need someone to tell what to do

7:30

Back-Up Announcer

 

7:30

Back-Up Announcer

 
Kristen Anderson

7:30 (16)

Race Timers-Home Side

 
All slots filled
Sherene Boodram
Katie Peltz
Tessa Horstmann (2)
Joe and Tessa
Erika Hotchkiss
Becky Bishop
Becky Westlake
Carrie Howard
Henry Howard (Carrie)
Lindsey Stroup
Julie McEntee
Amy Witter
Angela King
Susan Craig
Chrissy Warford
Chrissy Warford
Beth Lundrigan (2)

12:00 (6)

Equipment Clean-up

 
All slots filled
Richelle Blommel
Jeffrey Grund
Kim Glynn
Katherine Staples
Beth/tim Brown
Cooper
Beth/tim Brown
Cooper

8:00

Flag Starter-visitor side

 
Shannon Trego

8:00

Flag Finisher-visitor side

 
Brye Berg

8:00 (16)

Race Timers-Visitor Side

 
15 of 16 slots filled
Jill Utrup
Nick Utrup
MATTHEW ANDERSON
Nick Ohland
Ashley Benson
Rob Larson
John Urban
Please Note!!!!! I can do this from 7:30 until 9:15.
Julie Peterson
Brenda Johnson
Jana Klocke
Maddy Worden
Joel Small
leeann Anaya
Erin Hawkins
Lauren Baklund
Rachel SchlauchLSTF

8:00 (2)

Time Recorder-Home side

 
All slots filled
Katie Hoiness
Jeff Brown
Asher Brown

8:00 (2)

Time Recorder-Visitor Side

 
All slots filled
Sharon Graham
Amy Kelvie
05/11/2019
(Sat. 7:30am - 12:00pm)

7:30 (2)

Put out shot-puts

 
All slots filled
Brooke Fox
Ryan Fox
Hillary/richie Brodsky

8:30 (4)

Hurdle Crew (put out hurdles, move hurdles as necessary, remove hurdles)

 
All slots filled
Vonda Heath
Alisa Craig
Trish Goodrich
Trish Weber Kennedy
Kennedy

8:00

Flag Finisher-home side

 

7:45

Relay Help - Hand out lane assignment cards and batons

 
Katie Blanchette

7:30

Remove mats from High Jump - This needs to be done at 7:30am prior to the start of the meet.

 
Kim Glynn

7:30 (2)

Clipboards and measuring tapes out to field events

 
All slots filled
Stacy Zwerdling (2)
Stacy and Chad Zwerdling

7:45 (8)

Relay Help - Escort Runners to corners

 
All slots filled
Sarah Teko-Folly
Jason Gallagher
Ryan Smith
Nikki Drury
Beau Drury
Heather DeMaster (2)
Laura Trish (2)

7:45 (3)

Relay Help - Officials in each corner

 
All slots filled
Brandt Stevens
Sharon Patullo
Ashley Cassel

7:45

Gather Batons and get to lane assignment official

 
Sheena Crampton
Thomas crampton

8:00

Flag Starter-home side

 
Christy Bisek
Chad or Christy

7:30

Back-Up Announcer

 
Elisabeth Rosandich

7:30

Back-Up Announcer

 

7:30 (16)

Race Timers-Home Side

 
15 of 16 slots filled
Leeann Anaya (2)
Keri Graden
David/Keri Graden
Amy Witter
VANESSA LENZMEIER
Marie Tupy
Amanda Tupy LSGTF
Sherene Boodram
Kelly Goeke
Ryan Goeke
Sara Thompson (2)
Rob and Sara
Amanda Drake
Alex Duvick
Audrey Brokaw
Nicole Erickson

12:00 (6)

Equipment Clean-up

 
All slots filled
Danielle Winebarger
Richelle Blommel
Rachel Bintner
Jake Bintner
Andrew Cable
Heather Brown
Asher Brown
Katherine Staples

8:00

Flag Starter-visitor side

 
Shannon Trego

8:00

Flag Finisher-visitor side

 

8:00 (16)

Race Timers-Visitor Side

 
All slots filled
Jill Utrup
Nick Utrup
Matthew Anderson
Annabelle King
LSGTF
Deidre Grimm
LSGTF
Joel Small
Ella Erickson
LSGTF
Debra Weiland
Marie Tupy
Rebecca Tupy LSGTF
Kari Wenzel
LSGTF
Larissa Ernst
Violet Tessier
Amelia Kretsch
Hannah Myhre
LSGTF
Annie Schobel
LSHS t&f
Ella Benson
Sylvia Stephenson

8:00 (2)

Time Recorder-Home side

 
All slots filled
Katie Hoiness
Dana or Scott Dallmann

8:00 (2)

Time Recorder-Visitor Side

 
All slots filled
Ciara Charnowski
Cherie Ewald
05/18/2019
(Sat. 7:30am - 12:00pm)

8:30 (4)

Hurdle Crew (put out hurdles, move hurdles as necessary, remove hurdles)

 
All slots filled
Vonda Heath
Amanda Kunkel
Alissa Wendorff
Elisabeth Rosandich

7:30 (2)

Put out shot-puts

 
All slots filled
Sara Fuhrman
Kati Davis

8:00

Flag Finisher-home side

 

7:45

Relay Help - Hand out lane assignment cards and batons

 
Liz Robinett

7:30

Remove mats from High Jump - This needs to be done at 7:30am prior to the start of the meet.

 
Tyler Schultz

7:30 (2)

Clipboards and measuring tapes out to field events

 
All slots filled
Mandi Schultz
Tyler Schultz
Tyler Schultz

7:45 (8)

Relay Help - Escort Runners to corners

 
7 of 8 slots filled
Sarah Teko-Folly
Ashley Cassel
Annabelle King
LSGTF
Hillary Brodsky
Nicki Kizer
Ellie Taxdahl
Cassie Jenny

7:45 (3)

Relay Help - Officials in each corner

 
All slots filled
Jean Engels
Brandt Stevens
Becky Bishop

7:45

Gather Batons and get to lane assignment official

 
Becky Westlake

8:00

Flag Starter-home side

 
john urban

7:30

Back-Up Announcer

 

7:30

Back-Up Announcer

 

7:30 (16)

Race Timers-Home Side

 
10 of 16 slots filled
Erika Hotchkiss
Julie McEntee
Angela King
Chrissy Warford
Chrissy Warford
Tina McCuddin
Ryan Goeke
Kelly Goeke
Mike Remington
Annabelle King
LSGTF
MATTHEW ANDERSON

12:00 (6)

Equipment Clean-up

 
All slots filled
Danielle Winebarger
Jeffrey Grund
Mike Thompson
Beth/Tim Brown
Cooper
Leanne Moring
Meghann Morse

8:00

Flag Starter-visitor side

 

8:00

Flag Finisher-visitor side

 

8:00 (16)

Race Timers-Visitor Side

 
5 of 16 slots filled
Erin Boerschel
Beth Lundrigan (2)
Debra Weiland
Katie Ohland

8:00 (2)

Time Recorder-Home side

 
All slots filled
Katie Hoiness
Dana or Scott Dallmann

8:00 (2)

Time Recorder-Visitor Side

 
All slots filled
Valarie Sanders
Valarie/Chris Sanders
Beth Lundrigan
John


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service