Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
Basketball Winter Signup 2019-20

Winter Volunteer Signup 2019-20

Welcome to SignUp Genius! The Winter Sports Season is upon us and we are looking forward to another successful season. If you are a Winter NHS Athlete and you have received this email, please pass this link on to your parents/family members to get all our slots filled. Please note each participating student must have a parent/family member/representative work at least 3 shifts throughout the winter season.  Volunteers will need to sign up through the SignUp Genius website. Please include the athlete's name and team you are representing with your sign up information so that the correct team recieives credit for your shift. The Booster Club needs 100% cooperation from every athlete/team in order to have profits to share with EVERY NHS athletic team. The Booster Club thanks you for your support and dedication to Negaunee Miners Sports! Go Miners!!!!

Location: Lakeview Gym

Created by:   Diane Lindberg
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Time (EST) Available Slot
12/03/2019 (Tue.) 4:45pm - 5:45pm  

Girls JV Basketball vs Manistique

Opener

 
Suzanne Bullard
Volunteer for Jackson Gladwell
4:45pm - 6:30pm  

Girls JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Amy Anderson
Volunteer for Judge Anderson-High School Hockey
Ashley Smith
Josie Smith, Swim Team
5:15pm - 7:00pm  

Girls JV Basketball (4)

Concession

 
All slots filled
Kara Borlace
Brandon Borlace- Hockey Team
Betsy Dank
James Dank-Hockey
Jamie Skewis (2)
Dan & Jamie Skewis

Girls JV Basketball

Merchandiser

 
Kristy Kerkela
Ryan Kerkela high school hockey
6:30pm - 8:00pm  

Girls Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Gary Suardini
Susanna Suardini
Kristin Lystila
Kristin Lystila for Simon Lystila, hockey team
7:00pm - 8:30pm  

Girls Varsity Basketball

Merchandiser

 
Suzanne Bullard
Volunteer for Jackson Gladwell
7:00pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball (4)

Concession

 
All slots filled
Bill Anderson
Dan Helppi
Finn Helppi
Katy Helppi
Leo Helppi
Kim Jestila
8:15pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball

Closer

 
Rachel/Dustin Brancheau
Madison Smith- Girls Basketball
12/10/2019 (Tue.) 4:45pm - 5:45pm  

Boys JV Basketball vs Escanaba

Opener

 
Kristin Lystila
Kristin Lystila for Simon Lystila, hockey team
4:45pm - 6:30pm  

Boys JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Amy Anderson
Volunteer for Judge Anderson - High School Hockey
Misty Odovero
Misty Odovero for Connor Odovero (hockey)
5:15pm - 7:00pm  

Boys JV Basketball (4)

Concession

 
3 of 4 slots filled
Katie Salminen
Erik Salminen varsity bball
Matt Luke
Bill Anderson

Boys JV Basketball

Merchandiser

 
Kara Borlace
6:30pm - 8:00pm  

Boys Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Laura Bonovetz
Bode Bonovetz JV Basketball
Shirley Reno
Ryan Reno - Wrestling
7:00pm - 8:30pm  

Boys Varsity basketball

Merchandiser

 
Gary Suardini
Susanna Suardini
7:00pm - 9:00pm  

Boys Varsity Basketball (5)

Concession

 
All slots filled
Dan Helppi
Finn Helppi
Laura Fredrickson (2)
Laura & Bob. Sierra Hendrickson
Noreen Erva
Andrea Juchemich
8:15pm - 9:00pm  

Boys Varsity Basketball

Closer

 
Kurt Kangas
Kurtis Kangas Wrestling
12/13/2019 (Fri.) 4:45pm - 5:45pm  

Girls JV Basketball vs Houghton

Opener

 
Becky Jacobson
Gavin Jacobson
4:45pm - 6:30pm  

Girls JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Amy Anderson
Volunteer for Judge Anderson - High School Hockey
Megan Miljour
Swim Team, Josie Smith
5:15pm - 7:00pm  

Girls JV Basketball (4)

Concession

 
All slots filled
Julie Carlson (2)
Morgan Carlson- Varsity girls basketball
Kelly Sager
Cori Steede
For Brianna steede, swimmer

Girls JV Basketball

Merchandiser

 
Jaime Guenette
Chase Collick - Varsity Boys Basketball
6:30pm - 8:00pm  

Girls Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Kristin Lystila
Kristin Lystila for Simon Lystila, hockey team
Andrea Juchemich
7:00pm - 8:30pm  

Girls Varsity Basketball

Merchandiser

 
Jennie Lukkarinen
Nico
7:00pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball (4)

Concession

 
3 of 4 slots filled
Noreen Erva
Corey Holcomb
Swim team Cheyenne
Brenda Schultz
8:15pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball

Closer

 
Jennie Lukkarinen
Nico
12/17/2019 (Tue.) 4:45pm - 5:45pm  

Girls JV Basketball vs Marquette

Opener

 
Abby Standerford
4:45pm - 6:30pm  

Girls JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Kara Borlace
Brandon Borlace-Hockey
Misty Odovero
Connor Odovero (hockey)
5:15pm - 7:00pm  

Girls JV Basketball (5)

Concession

 
All slots filled
Shelly Johnson
Gerald Johnson-JV Boys
Cori Steede
For Brianna steede, swimming
jodi mccollum
Jennie Lukkarinen
Nico
Tim or Barb Schouten

Girls JV Basketball

Merchandiser

 
6:30pm - 8:00pm  

Girls Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Rachel/Dustin Brancheau
Madison Smith- Girls Basketball
Misty Odovero
Connor Odovero (hockey)
7:00pm - 8:30pm  

Girls Varsity Basketball

Merchandiser

 
Becky Jacobson
Gavin Jacobson, Boys basketball
7:00pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball (4)

Concession

 
All slots filled
Noreen Erva
Danielle Keough
Randy Keough
Tim or Barb Schouten
8:15pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball

Closer

 
Rachel/Dustin Brancheau
Madison Smith- Girls Basketball
12/19/2019 (Thu.) 4:45pm - 5:45pm  

Boys JV Basketball vs WIC PARENT NIGHT

Opener

 
Beth Prusi
Beth Prusi-Lillian Nelson’s mom
4:45pm - 6:30pm  

Boys JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Ashley Kangas - Smith
Josie Smith, Swim Team
Shirley Reno
Ryan Reno - Wrestling
5:15pm - 7:00pm  

Boys JV Basketball (4)

Concession

 
All slots filled
Diane Lindberg (2)
Tim and Diane Lindberg
Cori Steede
For brianna steede, swimming
Ashley Wiegand

Boys JV Basketball

Merchandiser

 
Tim or Barb Schouten
6:30pm - 8:00pm  

Boys Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Laura Bonovetz
Bode Bonovetz
lindsey prusi
7:00pm - 8:30pm  

Boys Varsity basketball

Merchandiser

 
Michelle Turri
Jace Turri , Boys Basketball
7:00pm - 9:00pm  

Boys Varsity Basketball (5)

Concession

 
3 of 5 slots filled
Kurt Kangas
Kurtis Kangas Wrestling
Shannon Rogers
Kurtis Kangas Wrestling
Corey Holcomb
Swim Team Cheyenne
8:15pm - 9:00pm  

Boys Varsity Basketball

Closer

 
12/30/2019 (Mon.) 3:30pm - 4:30pm  

Boys JV Basketball vs Manistique

Opener

 
Stacey Bluse
Emilee Bluse-Swim
3:30pm - 5:15pm  

Boys JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
1 of 2 slots filled
Kim Jestila
4:00pm - 5:45pm  

Boys JV Basketball (4)

Concession

 
All slots filled
Mandy Wallace
Matt Luke
Jayne Mattias
Jack Mattias - Hockey
Dee Perry
Hunter Perry - hockey

Boys JV Basketball

Merchandiser

 
Becky Jacobson
Gavin Jacobson, Freshman basketball
5:15pm - 6:45pm  

Boys Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Laura Bonovetz
Bode Bonovetz
Gary Suardini
Susanna Suardini
5:45pm - 7:30pm  

Boys Varsity basketball (5)

Concession

 
All slots filled
Tonya Karvonen-Nelson
Karie Belanger
Brenten Belanger JV Basketball
Danielle Haanpaa
Hunter Haanpaa
Betsy Dank
James Dank-Hockey
Lisa Mahoski
Peyton Mahoski

Boys Varsity Basketball

Merchandiser

 
Lila Patient
Hayden Anderson-Hockey
6:45pm - 7:30pm  

Boys Varsity Basketball

Closer

 
Beth LaJoie
01/02/2020 (Thu.) 4:45pm - 5:45pm  

Girls JV Basketball vs Calumet

Opener

 
Suzanne Bullard
Volunteer for Jackson Gladwell
4:45pm - 6:30pm  

Girls JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Kim Jestila
Jennifer Anderson
5:15pm - 7:00pm  

Girls JV Basketball (4)

Concession

 
All slots filled
Jayne Mattias
Jack Mattias - hockey
Dee Perry
Hunter Perry - hockey
Jayne Mattias
Jack Mattias - hockey
Corey Holcomb
Swim team Cheyenne

Girls JV Basketball

Merchandiser

 
Michelle Turri
Jace Turri - Freshman Basketball
6:30pm - 8:00pm  

Girls Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Danielle Keough
liz laforest
7:00pm - 8:30pm  

Girls Varsity Basketball

Merchandiser

 
Karla Niemi
Meghan Niemi gymnastics
7:00pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball (4)

Concession

 
1 of 4 slots filled
Jeannie Kangas
Kurtis Kangas Wrestling
8:15pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball

Closer

 
01/03/2020 (Fri.) 4:45pm - 5:45pm  

Boys JV Basketball Vs Marquette

Opener

 
Heather Jarvi
Riley Carlson gymnastics
4:45pm - 6:30pm  

Boys JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
1 of 2 slots filled
Katie Salminen
Erik Salminen varsity bball
5:15pm - 7:00pm  

Boys JV Basketball (4)

Concession

 
All slots filled
Matt Luke
Heather Toutant
Herb Brundage
Mary Brundage

Boys JV Basketball

Merchandiser

 
Nichole Munson
6:30pm - 8:00pm  

Boys Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
1 of 2 slots filled
Jennifer Anderson
7:00pm - 8:30pm  

Boys Varsity Basketball

Merchandiser

 
7:00pm - 9:00pm  

Boys Varsity basketball (5)

Concession

 
All slots filled
Tonya Karvonen-Nelson
Karie Belanger
Brenten Belanger JV Basketball
Danielle Haanpaa
Hunter Haanpaa
Lisa Mahoski
Peyton Mahoski
Beth LaJoie
8:15pm - 8:00pm  

Boys Varsity Basketball

Closer

 
Robert LaForest
01/07/2020 (Tue.) 4:45pm - 5:45pm  

Girls JV Basketball vs Ishpeming

Opener

 
jodi mccollum
4:45pm - 6:30pm  

Girls JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Kelly Sager
Terri Dunstan
Bryce/Brayden Dunstan - wrestling
5:15pm - 7:00pm  

Girls JV Basketball (4)

Concession

 
All slots filled
Heather Toutant
Shelly Johnson
Gerald Johnson-JV Boys
jodi mccollum
Laura Fredrickson
Sierra Hendrickson

Girls JV Basketball

Merchandiser

 
Michelle Turri
Jace Turri - Freshman Basketball
6:30pm - 8:00pm  

Girls Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Jessica LaPine
Crystal Melka
7:00pm - 8:30pm  

Girls Varsity Basketball

Merchandiser

 
Elisabeth Carrothers
Alexis Carrothers, Gymnastics
7:00pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball (5)

Concession

 
3 of 5 slots filled
Lisa Jacobetti
Nick Jacobetti/Boys Basketball
Terri Dunstan
Bryce/Brayden Dunstan
Shirley Reno
Ryan Reno
8:15pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball

Closer

 
Terri Dunstan
Bryce/Brayden Dunstan
01/14/2020 (Tue.) 4:45pm - 5:45pm  

Girls JV Basketball vs WIC PARENTS NIGHT

Opener

 
Sara Speaker
Mari Speaker- Freshman girls basketball
4:45pm - 6:30pm  

Girls JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Jennifer Anderson
Terri Dunstan
Bryce/Brayden Dunstan
5:15pm - 7:00pm  

Girls JV Basketball (4)

Concession

 
2 of 4 slots filled
Danielle Cleary (2)
Bob and Danielle Cleary for Alyssa Hill

Girls JV Basketball

Merchandiser

 
6:30pm - 8:00pm  

Girls Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Gina Bell
Brody Bell - Basketball
Jennifer Hendrickson
Jacob Bazinette-freshman boys b-ball
7:00pm - 8:30pm  

Girls Varsity Basketball

Merchandiser

 
7:00pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball (4)

Concession

 
1 of 4 slots filled
Terri Dunstan
Bryce/Brayden Dunstan
8:15pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball

Closer

 
Gina Bell
Brody Bell - Basketball
01/15/2020 (Wed.) 4:45pm - 5:45pm  

Boys JV Basketball vs Ishpeming

Opener

 
Beki Kumpula
Chas, Varsity BBall
4:45pm - 6:30pm  

Boys JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Tristan Palomaki
Programs, Easton Palomaki Basketball
Janell Niskanen
5:15pm - 7:00pm  

Boys JV Basketball (4)

Concession

 
All slots filled
Angela DuShane
Betsy Dank
James Dank-Hockey
Ashley Wiegand
Billie Pohlman
Hockey

Boys JV Basketball

Merchandiser

 
Mary Brundage
6:30pm - 8:00pm  

Boys Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
1 of 2 slots filled
Jennifer Anderson
7:00pm - 8:30pm  

Boys Varsity Basketball

Merandiser

 
7:00pm - 9:00pm  

Boys Varsity basketball (6)

Concession

 
4 of 6 slots filled
Karie Belanger
Brenten Belanger JV Basketball
Danielle Haanpaa
Tonya Karvonen-Nelson
Gatlin Karvonen
Lisa Mahoski
Peyton Mahoski
8:15pm - 9:00pm  

Boys Varsity Basketball

Closer

 
01/21/2020 (Tue.) 4:45pm - 5:45pm  

Girls JV Basketball vs Gwinn

Opener

 
Beth Prusi
Beth Prusi-Lillian Nelson’s mom
4:45pm - 6:30pm  

Girls JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
5:15pm - 7:00pm  

Girls JV Basketball (4)

Concession

 
2 of 4 slots filled
Billie Pohlman
Hockey
Kelly Penrose

Girls JV Basketball

Merchandiser

 
6:30pm - 8:00pm  

Girls Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
7:00pm - 8:30pm  

Girls Varsity Basketball

Merchandiser

 
Elisabeth Carrothers
Alexis Carrothers, Gymnastics
7:00pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball (4)

Concession

 
1 of 4 slots filled
Lisa Jacobetti
Nick Jacobetti/Boys Basketball
8:15pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball

Closer

 
01/28/2020 (Tue.) 4:45pm - 5:45pm  

Boys JV Basketball vs Iron Mountain

Opener

 
Beth Prusi
Beth Prusi-Lillian Nelson’s mom
4:45pm - 6:30pm  

Boys JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Brenda Schultz
Programs
Danielle Cleary
5:15pm - 7:00pm  

Boys JV Basketball (4)

Concession

 
1 of 4 slots filled
Heather Toutant

Boys JV Basketball

Merchandiser

 
6:30pm - 8:00pm  

Boys Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Jessica LaPine
Crystal Melka
7:00pm - 8:30pm  

Boys Varsity Basketball

Merchandiser

 
7:00pm - 9:00pm  

Boys Varsity basketball (5)

Concession

 
8:15pm - 9:00pm  

Boys Varsity Basketball

Closer

 
01/31/2020 (Fri.) 4:45pm - 5:45pm  

Girls JV Basketball vs Iron Mountain

Opener

 
Sara Speaker
Mari Speaker- Freshman girls basketball
4:45pm - 6:30pm  

Girls JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Eugenia Holmes (2)
Hazen Holmes wrestling
5:15pm - 7:00pm  

Girls JV Basketball (4)

Concession

 
2 of 4 slots filled
Heather Jarvi
Riley Carlson gymnastics
Eric Jarvi
Riley Carlson gymnastics

Girls JV Basketball

Merchandiser

 
6:30pm - 8:00pm  

Girls Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
All slots filled
Eugenia Holmes (2)
Hazen Holmes wrestling
7:00pm - 8:30pm  

Girls Varsity Basketball

Merchandiser

 
7:00pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball (4)

Concession

 
8:15pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball

Closer

 
lindsey prusi
02/04/2020 (Tue.) 4:45pm - 5:45pm  

Girls JV Basketball vs Gladstone

Opener

 
Abby Standerford
Tessa Standerford - JV Basketball
4:45pm - 6:30pm  

Girls JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
1 of 2 slots filled
Shirley Reno
Pablo
5:15pm - 7:00pm  

Girls JV Basketball (4)

Concession

 
2 of 4 slots filled
Beki and Mike Kumpula (2)
Chas- varsity bball

Girls JV Basketball

Merchandiser

 
Shelly Johnson
Gerald Johnson-JV Boys
6:30pm - 8:00pm  

Girls Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
7:00pm - 8:30pm  

Girls Varsity Basketball

Merchandiser

 
Elisabeth Carrothers
Alexis Carrothers, Gymnastics
7:00pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball (4)

Concession

 
8:15pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball

Closer

 
02/07/2020 (Fri.) 4:45pm - 5:45pm  

Boys JV Basketball vs Gwinn

Opener

 
Michelle Wills
4:45pm - 6:30pm  

Boys JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
1 of 2 slots filled
Tristan Palomaki
Programs, Easton Palomaki Basketball
5:15pm - 7:00pm  

Boys JV Basketball (4)

Concession

 
2 of 4 slots filled
Angela DuShane
Billie Pohlman
Hockey

Boys JV Basketball

Merchandiser

 
Nichole Munson
6:30pm - 8:00pm  

Boys Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
7:00pm - 8:30pm  

Boys Varsity Basketball

Merchandiser

 
7:00pm - 9:00pm  

Boys Varsity basketball (5)

Concession

 
1 of 5 slots filled
Beth LaJoie
8:15pm - 9:00pm  

Boys Varsity Basketball

Closer

 
02/12/2020 (Wed.) 4:45pm - 5:45pm  

Boys JV Basketball vs Westwood High School

Opener

 
Sara Speaker
Mari Speaker- Freshman girls basketball
4:45pm - 6:30pm  

Boys JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
1 of 2 slots filled
Suzanne Argall
Hanna Koepp swim team
5:15pm - 7:00pm  

Boys JV Basketball (4)

Concession

 

Boys JV Basketball

Merchandiser

 
Kristy Kerkela
Ryan Kerkela high school hockey
6:30pm - 8:00pm  

Boys Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
7:00pm - 8:30pm  

Boys Varsity Basketball

Merchandiser

 
Kristy Kerkela
Ryan Kerkela high school hockey
7:00pm - 9:00pm  

Boys Varsity basketball (5)

Concession

 
1 of 5 slots filled
Jennifer Hendrickson
Jacob Bazinette-basketball
8:15pm - 9:00pm  

Boys Varsity Basketball

Closer

 
02/18/2020 (Tue.) 4:45pm - 5:45pm  

Boys JV Basketball vs Gladstone

Opener

 
Stacey Bluse
Emilee Bluse-Swim
4:45pm - 6:30pm  

Boys JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
1 of 2 slots filled
Shirley Reno
Pablo
5:15pm - 7:00pm  

Boys JV Basketball (4)

Concession

 

Boys JV Basketball

Merchandiser

 
7:00pm - 8:30pm  

Boys Varsity Basketball

Merchandiser

 
7:00pm - 9:00pm  

Boys Varsity basketball (5)

Concession

 
8:15pm - 9:00pm  

Boys Varsity Basketball

Closer

 
02/21/2020 (Fri.) 4:45pm - 5:45pm  

Girls JV Basketball vs Westwood

Opener

 
Stacey Bluse
Emilee Bluse-Swim
4:45pm - 6:30pm  

Girls JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
1 of 2 slots filled
Shirley Reno
Ryan Reno
5:15pm - 7:00pm  

Girls JV Basketball (4)

Concession

 
2 of 4 slots filled
Cristina Anderson
Brenda Schultz

Girls JV Basketball

Merchandiser

 
Jaime Guenette
Chase Collick - Varsity Boys Basketball
6:30pm - 8:00pm  

Girls Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
7:00pm - 8:30pm  

Girls Varsity Basketball

Merchandiser

 
7:00pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball (4)

Concession

 
8:15pm - 9:00pm  

Girls Varsity Basketball

Closer

 
03/03/2020 (Tue.) 4:45pm - 5:45pm  

Boys JV Basketball vs Calumet

Opener

 
Adam Wills
4:45pm - 6:30pm  

Boys JV Basketball (2)

Programs- 50/50

 
1 of 2 slots filled
Tristan Palomaki
Programs, Easton Palomaki Basketball
5:15pm - 7:00pm  

Boys JV Basketball (4)

Concession

 

Boys JV Basketball

Merchandiser

 
Jaime Guenette
Chase Collick - Varsity Boys Basketball
6:30pm - 8:00pm  

Boys Varsity Basketball (2)

Programs- 50/50

 
7:00pm - 8:30pm  

Boys Varsity Basketball

Merchandiser

 
7:00pm - 9:00pm  

Boys Varsity basketball (5)

Concession

 
8:15pm - 9:00pm  

Boys Varsity Basketball

Closer

 
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service