Tolbert Yilmaz School of Dance

Recital Volunteers 2019

Each class will need 2 volunteers total that will be with the class during the recital and escort backstage when it is time to dance. Class volunteers can only be moms/females, and will be able to watch the dancers when they are on stage.

Volunteers do not need to purchase tickets to the recital for which they are volunteering.

To volunteer for classes taught by Mrs. Mary, you will complete a different sign-up process at the Annex Studio, and as such will not find her classes listed here. 

Volunteers are also needed for each show to be Lobby Ushers, work the Raffle tables, and work Concessions.  Individuals in these roles will work a shift that begins 1 hour prior to show-time.

Location: Roswell Cultural Arts Center

Created by:   Tolbert Yilmaz
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot Date (mm/dd/yyyy) Time (EDT)

Beginner Jazz/Hip Hop (Thurs. @ 3:30pm) w/ Pumkin

05/17/2019 (Fri)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Lindsay Spires
Shelly Williams

Beginner Ballet (Mon. @ 3:30pm) w/Leah Redner

05/17/2019 (Fri)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Kathleen Mcdougald
Andrea Brookshire

3rd Year Ballet/Tap (Sat. @ 11am) w/Jena Kovash

05/17/2019 (Fri)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Gina Parnaby
Jenny Morgan

Advanced Tap (Thurs. @ 7pm w/Peter Powlus

05/17/2019 (Fri)
7:00pm - 8:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Nora McGee

8th/9th/Pre-Co Ballet (Wed. @ 5:30pm) w/Daet Rodriguez

05/17/2019 (Fri)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Jennifer Lindsley
Sue Foster

Beginner Acrobatics (Thurs. @ 3:30pm) w/Jo Lambert

05/17/2019 (Fri)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Sandra Stern
Linda Naranjo

Modern III (Wed. @ 4:30pm) w/ Kassandra Taylor Newberry

05/17/2019 (Fri)
7:00pm - 8:30pm (2)  

4th Year Ballet (Thurs. @ 3pm) w/Nancy Tolbert Yilmaz

05/17/2019 (Fri)
7:00pm - 8:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Sarah Langville

Broadway Jazz Level 1 (Wed. @ 3:30pm) w/Dena Friderich

05/17/2019 (Fri)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Corinne Schmid
Megan Kovach

2nd Year Ballet/Tap (Wed. @ 1:30pm) w/Jena Kovash

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
1 of 2 slots filled
Nicole Brien
Nicole Brien

Kinderdance (Thurs. @ 5pm) w/Pam Tiedemann

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
All slots filled
Maria Janos
Kiley Whitaker

5th Year Ballet (Fri. @ 4:30pm) w/Jena Kovash

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
All slots filled
Lee Ann Odom
Erin Hake

4th Year Jazz (Wed. @ 5:30pm) w/Pumkin Byrd

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
All slots filled
Stephanie Pool
Brittany Leazer

2nd Year Ballet (Thurs. @ 6pm) w/Pam Tiedemann

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
All slots filled
Jagadeswari Dhanagopal
Stephanie Oberstein
Stephanie Oberstein

Intermediate III & IV Acrobatics (Fri. @ 5:30pm) w/Jo Lambert

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
All slots filled
Jennifer Rittenhouse
Rosario Neuman

Beginner Tap/Jazz Combo (Sat. @ 10am) w/Michaela Perdue

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
1 of 2 slots filled
Kate Werner-Cathirell

Kinderdance (Wed. @ 11:30am) w/Jena Kovash

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
All slots filled
Tolbert Yilmaz
Jen Reddy
Tolbert Yilmaz
Shaye Mihich

Intermediate Hip-Hop (Fri. @ 4:30pm) w/Pumkin Byrd

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
1 of 2 slots filled
Alecia Gardner

4th Year Ballet (Sat. @ 9am) w/ Michaela Perdue

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
All slots filled
Kate Werner-Cathirell
Liz Young

Contemporary (Wed. @ 6:30pm) w/Kassandra Taylor Newberry

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
All slots filled
Jennifer Lindsley
Michelle Sanchez

Beginner Jazz (Wed. @ 3:30pm) w/Pumkin Byrd

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
All slots filled
Natalie Fitch
sarah sutton

3rd Year Ballet/Tap (Thurs. @ 4pm) w/Nancy Tolbert Yilmaz

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  

Broadway Jazz Level 2 (Wed. @ 5:30pm) w/Dena Friderich

05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
1 of 2 slots filled
Gina Parnaby

Teen Hip-Hop (Wed. @ 7:30pm) w/Pumkin Byrd

05/18/2019 (Sat)
1:00pm - 2:30pm (2)  

6th Year Ballet (Mon. @ 5:30pm) w/Nancy Tolbert Yilmaz

05/18/2019 (Sat)
1:00pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Ashley Daniels
Laura Phelan

Modern II (Mon. @ 3:30pm) w/Kassandra Taylor Newberry

05/18/2019 (Sat)
1:00pm - 2:30pm (2)  

Teen Intermediate Pointe

05/18/2019 (Sat)
1:00pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
M Burgiss
Katie Burgiss’ mom
Stephanie Spence

Boys Hip & Flip (Thurs. @ 5:30pm) w/Pumkin Byrd & Jo Lambert

05/18/2019 (Sat)
4:00pm - 5:30pm (2)  

Beginner Acrobatics (Mon. @ 3:30pm) w/Jo Lambert

05/18/2019 (Sat)
4:00pm - 5:30pm (2)  

2nd & 3rd Year Jazz (Thurs. @ 4:30pm) w/Pumkin Byrd

05/18/2019 (Sat)
4:00pm - 5:30pm (2)  

6th Year Ballet (Thurs. @ 4:30pm) w/Jena Kovash

05/18/2019 (Sat)
4:00pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Urvi Patel
Lisa Loftus

Modern II (Wed. @ 5:30pm) w/Kassandra Taylor Newberry

05/18/2019 (Sat)
4:00pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Nisha Pickett
Stephanie Spence

Modern I (Tues. @ 3:30pm) w/Michele Carter

05/18/2019 (Sat)
4:00pm - 5:30pm (2)  

Beginner Hip-Hop (Tues. @ 5:30pm) w/Pumkin Byrd

05/18/2019 (Sat)
4:00pm - 5:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Tolbert Yilmaz
Denise CLark

3rd Year Jazz (Wed. @ 4:30pm) w/Pumkin Byrd

05/18/2019 (Sat)
4:00pm - 5:30pm   
Jennifer Lindsley

Modern I/Lyrical I (Thurs. @ 3:30pm) w/Jena Kovash

05/18/2019 (Sat)
4:00pm - 5:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Megan Kovach

2nd & 3rd Year Jazz (Tues. @ 4:30pm) w/Pumkin Byrd

05/18/2019 (Sat)
4:00pm - 5:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Laura Holmes

3rd Year Ballet/Tap (Mon. @ 4:30pm) w/Leah Redner

05/18/2019 (Sat)
4:00pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Sarah Baker
Juniper
Katie Cloninger

7th Year Ballet (Thurs. @ 5:30pm) w/Jena Kovash

05/18/2019 (Sat)
4:00pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Samantha DuMond
Marin DuMond
Bethany Flowers

PDP Contemporary Performing (Mon. @ 4:30pm) w/Kassandra Taylor Newberry

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Stephanie Sampson
Hannah's mom
CaroleAnn Padgett
Anna Maria's mom

Intermediate Hip-Hop (Tues. @ 7:30pm) w/Pumkin Byrd

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Paula Laderoute

Pre-Teen Ballet/Pointe (Thurs. @ 6:30pm) w/Jena Kovash

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Samantha DuMond
Marin DuMond
Stephanie Spence

Beginner Jazz (Tues. @ 3:30pm) w/Pumkin Byrd

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Pam Campbell
Rachelle Meadows

Beginner Tap/Jazz Combo (Wed. @ 3:30pm) w/Michaela Perdue

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Holly Jiménez (Kasia)
Heather Maher
Helene

Musical Theatre (Mon. @ 6:30pm) w/Dena Friderich

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Kathleen Mcdougald
Lisa Loftus

4th Year Ballet (Wed. @ 4:30pm) w/Jena Kovash

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Anela Zeco
Hana's mom
Sandra Stern

Modern III (Tues. @ 4:30pm) w/Kassandra Taylor Newberry

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Alison Leveson-Jones
Sue Foster

Beginner Tap/Jazz Combo (Wed. @ 3:30pm) w/Michaela Perdue

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  

Musical Theatre (Mon. @ 6:30pm) w/Dena Friderich

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  

4th Year Ballet (Wed. @ 4:30pm) w/Jena Kovash

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Emily Ruthven
Avery’s Mom

Modern III (Tues. @ 4:30pm) w/Kassandra Taylor Newberry

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  

Hip & Flip (Tues. @ 6:30pm) w/Pumkin Byrd & Dena Friderich

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  
All slots filled
Urvi Patel
Wendy Wilgus

5th & 6th Year (Wed. @ 6:30pm) w/Pumkin Byrd

05/18/2019 (Sat)
7:00pm - 8:30pm (2)  

PDP Modern Performing (Mon. @ 5:30pm) w/Michele Carter

05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Laura Holmes

5th Year Ballet (Tues. @ 3:30pm) w/Nancy Tolbert Yilmaz

05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Elizabeth Stanfield
katy vogel

Pre-Co Ballet (Tues. @ 3:30pm) w/ Robert Gosnell

05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Nisha Pickett
Jennifer Lindsley

Kinderdance (Sat. @ 9am) w/Jena Kovash

05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Urvi Patel
Natalia Ritta

7th & 8th Year Ballet (Mon. @ 6:30pm) w/Nancy Tolbert Yilmaz

05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Lisa Williams
Maggie Williams

Modern I (Mon. @ 4:30pm) w/Michele Carter

05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Kathleen Mcdougald
Erin Hake

Intermediate II & III Acrobatics (Mon. @ 6:30pm) w/Jo Lambert

05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (2)  

PDP Ballet Performing (Tues. @ 7:30pm) w/Robert Gosnell

05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Gina Parnaby

Modern I/Lyrical I (Wed. @ 3:30pm) w/Kassandra Taylor Newberry

05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Ashley Baughman
Ashley Baughman. emery’s mom
Ashley Baughman
Emily Ruthven - Avery’s mom

7th Year Ballet (Tues. @ 4:30pm) w/Nancy Tolbert Yilmaz

05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Pam Campbell
Bethany Flowers

2nd Year Ballet/Tap (Wed. @ 1:30pm) w/Jena Kovash

05/19/2019 (Sun)
4:00pm - 5:30pm (2)  

3rd Year Ballet/Tap (Wed. @ 3:30pm) w/Jena Kovash

05/19/2019 (Sun)
4:00pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Jessica Graham
Heather Maher
McKenna

Advanced Acrobatics (Mon. @ 5:30pm) w/Jo Lambert

05/19/2019 (Sun)
4:00pm - 5:30pm (2)  

9th Year Ballet (Tues. @ 5:30pm) w/Nancy Tolbert Yilmaz

05/19/2019 (Sun)
4:00pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Stephanie Spence
Alison Leveson-Jones

Tap & Snap/Beginner Tap (Mon. @ 3:30pm)

05/19/2019 (Sun)
4:00pm - 5:30pm (2)  

Kinderdance (Mon. @ 2:30pm) w/Leah Redner

05/19/2019 (Sun)
4:00pm - 5:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Lora Sickora

Intermediate Tap (Mon. @ 4:30pm) w/Peter Powlus

05/19/2019 (Sun)
4:00pm - 5:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Josie Spain

Intermediate Teen Jazz/Modern (Thurs. @ 8pm) w/Peter Powlus

05/19/2019 (Sun)
4:00pm - 5:30pm (2)  

2nd Year Ballet/Tap (Sat. @ 10am) w/Jena Kovash

05/19/2019 (Sun)
4:00pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Sara Kinzie
Lauren Reed

5th & 6th Year Ballet (Wed. @ 4:30pm) w/Daet Rodriguez

05/19/2019 (Sun)
4:00pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Gina Parnaby
Corinne Schmid

Lobby Usher - Job begins one hour prior to show time

05/17/2019 (Fri)
7:00pm - 8:30pm (4)  
1 of 4 slots filled
Madeline Andrews
05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (4)  
3 of 4 slots filled
Mary Lindsay Grady
Rita Iradji
Lynn Flanagan
1:00pm - 2:30pm (4)  
1 of 4 slots filled
Madeline Andrews
4:00pm - 5:30pm (4)  
7:00pm - 8:30pm (4)  
05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (4)  
4:00pm - 5:30pm (4)  

Raffle - Job begins one hour prior to show time

05/17/2019 (Fri)
7:00pm - 8:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Randa Cain
05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
1 of 2 slots filled
Madeline Andrews
1:00pm - 2:30pm (2)  
4:00pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Madeline Andrews
Randa Cain
7:00pm - 8:30pm (2)  
05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (2)  
4:00pm - 5:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Randa Cain

Concessions - Job begins one hour prior to show time

05/17/2019 (Fri)
7:00pm - 8:30pm (2)  
05/18/2019 (Sat)
10:00am - 11:30am (2)  
1:00pm - 2:30pm (2)  
4:00pm - 5:30pm (2)  
7:00pm - 8:30pm (2)  
05/19/2019 (Sun)
1:00pm - 2:30pm (2)  
4:00pm - 5:30pm (2)  


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home