Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
Boeing 2020 volunteers

Boeing Indoor Classic 2020 Volunteers

Signup for 2020 Boeing Indoor Classic Volunteers. Boeing volunteers and volunteers from the Winnipeg Optimist Athletics Club. Your support is required to put on this great event.

Created by:   Volunteer Coordinator
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (CST) Available Slot
02/27/2020 (Thu.) James Daly Fieldhouse, Max Bell Centre, U of M  9:15am - 2:25pm  

Elementary Relay Events (8)

Help marshall and run the Elementary relay events

 

Results (4)

Enter results, draw heats and final, post results

 
1 of 4 slots filled
Louise Charney

Security/Emergency

Walk premises, monitor athletes, assist in calling emergency assistance

 
Noel Pagsulingan

Awards (2)

Assist in the Presentation of Awards

 

Judges (6)

Judge races under direction of Chief Judge official

 
1 of 6 slots filled
blair lacroix

Timers (6)

Time Races under the direction of the Chief Timer

 
02/28/2020 (Fri.) James Daly Fieldhouse, Max Bell Centre, U of M  7:30am - 9:30am  

Setup/Takedown Crew (5)

Move podium,hurdles,scoreboards,dig pits

 
4 of 5 slots filled
Fred Nash
Fre
Christopher Fraser
Bill Crossman
Nick Sagriotis
8:10am - 12:05pm  

Volunteer Greeter

Welcome, record and place volunteers

 
Corrina Kroeker

Security/Emergency

Walk premises, monitor athletes, assist in calling emergency assistance

 
Noel Pagsulingan

Registration (2)

Handout registration packages, collect and record fees

 
1 of 2 slots filled
Fred Nash

Judges (6)

Judge races under direction of Chief Judge official

 
3 of 6 slots filled
Nicky Berg (2)
Breta Passler

Marshalling (4)

Check athletes in, assign heats, lanes, give instructions and walk to start lines

 
3 of 4 slots filled
Susan Mackay
Joshua Mackay
Chantal Ndayishimiye

Announcers (2)

Make announcements, introductions, call races and spot for announcer.

 

Gate/Silent Auction/T-shirt sales (4)

Collect spectator fees, sell silent auction tickets, 50/50 tickets and sell T-shirts

 
2 of 4 slots filled
Kerrie Wyant
Daniel De Smet
8:20am - 10:50am  

High Jump/Pole Vault Crew (2)

Replace bar, assist in measurement, run displayboard under direction of Chief Jumps official

 
All slots filled
Louise Charney
John Burchill

Early Morning Coffee Crew

Set up snacks and coffee for arriving volunteers and officials

 
Patty Ali
8:20am - 12:05pm  

Results (4)

Enter results, draw heats and final, post results

 
2 of 4 slots filled
Oseyi Ewhrudjakpor
Mike McDonald

Timers (6)

Time Races under the direction of the Chief Timer

 

Umpires (4)

Watch for lane violations and fouls as directed by the Chief Referee

 
2 of 4 slots filled
blair lacroix
equipment set-up prior as committee member, may be a bit late.
Victorine Nfon
.

Long Jump/Triple Jump Crew (6)

Pull tape, rake, spotter, displayboard operator

 
All slots filled
Rachel Mann
Neil Bazan
Jaydee Harz
Jemreal Alcaraz
Harman Kaur
Sandeep Rathour
9:15am - 12:05pm  

Awards (2)

Assist in the Presentation of Awards

 
All slots filled
Dave Brown
Jamie Kowalchuk
10:00am - 12:55pm  

Lunch/Supper Crew (3)

Assist food coordinator in setting up and feeding volunteers and officials.

 
All slots filled
Patty Ali
Claudia Sagriotis
Calvin Reimer
12:30pm - 5:15pm  

Results (4)

Enter results, draw heats and final, post results

 
1 of 4 slots filled
Mike McDonald

Volunteer Greeter

Welcome, record and place volunteers

 
Corrina Kroeker

Security/Emergency

Walk premises, monitor athletes, assist in calling emergency assistance

 
Randy Owens

Registration (2)

Handout registration packages, collect and record fees

 
1 of 2 slots filled
Tina Chen
Can start earlier. Will be there about 11am

Judges (6)

Judge races under direction of Chief Judge official

 
3 of 6 slots filled
Ryden Dizon
ryden dizon, has 400m race in the evening
Jemreal Alcaraz (2)
+sandeep rathour

Marshalling (4)

Check athletes in, assign heats, lanes, give instructions and walk to start lines

 
1 of 4 slots filled
Craig Christie

Announcers (2)

Make announcements, introductions, call races and spot for announcer.

 
1 of 2 slots filled
John Kendle

Timers (6)

Time Races under the direction of the Chief Timer

 

Umpires (4)

Watch for lane violations and fouls as directed by the Chief Referee

 
1 of 4 slots filled
blair lacroix

Gate/Silent Auction/T-shirt sales (4)

Collect spectator fees, sell silent auction tickets, 50/50 tickets and sell T-shirts

 

Long Jump/Triple Jump Crew (6)

Pull tape, rake, spotter, displayboard operator

 
5 of 6 slots filled
Louise Charney
Joshua Magri
Enny Odeleye
Dinu Rajapakse
Paulo Goncalves
1:15pm - 5:30pm  

Awards (2)

Assist in the Presentation of Awards

 
All slots filled
Tina Montemayor (2)
4:00pm - 5:30pm  

Throws Crew (5)

Return implements, pull tape, spot, operate displayboard und deirection of Chief Throws official

 
All slots filled
Marites Austria
Jordan Charney
Lily Francis
Adra Barnet
Keara Andrew
I can also help in the next shift for throws
ames Daly Fieldhouse, Max Bell Centre, U of M James Daly Fieldhouse, Max Bell Centre, U of M   4:15pm - 7:15pm  

Lunch/Supper Crew (3)

Assist food coordinator in setting up and feeding volunteers and officials.

 
All slots filled
Kelly Moon
Patty Ali
victoria nguyen
James Daly Fieldhouse, Max Bell Centre, U of M  5:30pm - 9:15pm  

Results (4)

Enter results, draw heats and final, post results

 
3 of 4 slots filled
Edna Andres
angela jiang (2)
Edna Zhang and Angela Jiang, Angela will need to leave at 7:15pm

Volunteer Greeter

Welcome, record and place volunteers

 
Corrina Kroeker

Security/Emergency

Walk premises, monitor athletes, assist in calling emergency assistance

 
Randy Owens

Awards (2)

Assist in the Presentation of Awards

 
All slots filled
Heather Hutchison-Campbell (2)
Neil Campbell

Registration (2)

Handout registration packages, collect and record fees

 
1 of 2 slots filled
Donna Lakusta

Judges (6)

Judge races under direction of Chief Judge official

 
1 of 6 slots filled
Louise Charney

Marshalling (4)

Check athletes in, assign heats, lanes, give instructions and walk to start lines

 
2 of 4 slots filled
Angie Conrad
Craig Christie

Announcers (2)

Make announcements, introductions, call races and spot for announcer.

 
All slots filled
John Kendle
Laura Lamont

Timers (6)

Time Races under the direction of the Chief Timer

 
4 of 6 slots filled
Carl De Ocampo
Might be late due to traffic
Jaskaran Jassal
might be a bit late due to traffic
Erimar Santos
slightly late due to traffic
Josh Cabildo

Umpires (4)

Watch for lane violations and fouls as directed by the Chief Referee

 
2 of 4 slots filled
blair lacroix
Victorine Nfon
.

Gate/Silent Auction/T-shirt sales (4)

Collect spectator fees, sell silent auction tickets, 50/50 tickets and sell T-shirts

 
All slots filled
shawna kulbaski
Shawna Kulbaski
Mike Boyle (2)
Eileen Eng

Long Jump/Triple Jump Crew (6)

Pull tape, rake, spotter, displayboard operator

 
All slots filled
Johnson Oyateru (4)
Johnson/Yemisi/Oyinkansola/Oyindaramola
shawna kulbaski
Neil Boen
Ruchil Patel

Throws Crew (5)

Return implements, pull tape, spot, operate displayboard und deirection of Chief Throws official

 
All slots filled
Ted Daigle
I'll be there to help
Danica Bodino
I will have to leave in between for my 60m race but I'll be back
Julianna Valdoria
I might be late due to traffic and I’m participating in the U20 Women 60m.
Cam Kroeker
Jordan Charney
02/29/2020 (Sat.) James Daly Fieldhouse, Max Bell Centre, U of M  8:00am - 9:30am  

Early Morning Coffee Crew

Set up snacks and coffee for arriving volunteers and officials

 
8:00am - 12:05pm  

Results (4)

Enter results, draw heats and final, post results

 
2 of 4 slots filled
Oseyi Ewhrudjakpor
Kim Avanthay

Volunteer Greeter

Welcome, record and place volunteers

 
Corrina Kroeker

Security/Emergency

Walk premises, monitor athletes, assist in calling emergency assistance

 

Registration (2)

Handout registration packages, collect and record fees

 
All slots filled
Laura Lamont
Grace Reimer

Judges (6)

Judge races under direction of Chief Judge official

 

Marshalling (4)

Check athletes in, assign heats, lanes, give instructions and walk to start lines

 
3 of 4 slots filled
Angie Conrad
Craig Christie (2)
Gwendolyne Nyhof will marshal too

Announcers (2)

Make announcements, introductions, call races and spot for announcer.

 
All slots filled
John Kendle
Ted Daigle
I can assist

Timers (6)

Time Races under the direction of the Chief Timer

 
5 of 6 slots filled
Sree Sankar Jayakumar Anitha
Adith Nandal
Prabhisha Silwal
Amy Plett
Mithun Bindhu Mangalan

Umpires (4)

Watch for lane violations and fouls as directed by the Chief Referee

 
2 of 4 slots filled
blair lacroix
Victorine Nfon
.

Gate/Silent Auction/T-shirt sales (4)

Collect spectator fees, sell silent auction tickets, 50/50 tickets and sell T-shirts

 
2 of 4 slots filled
Heather Hutchison-Campbell (2)
Neil Campbell

Long Jump/Triple Jump Crew (6)

Pull tape, rake, spotter, displayboard operator

 
4 of 6 slots filled
Ted Daigle
I can assist if i'm not needed in the announcing
John Shortt
Paul Samyn
I can they’ll at jumps unless they want to punt me to announcing
Paulo Goncalves

High Jump/Pole Vault Crew (2)

Replace bar, assist in measurement, run displayboard under direction of Chief Jumps official

 
All slots filled
John Burchill
Scott Hamilton

Throws Crew (5)

Return implements, pull tape, spot, operate displayboard und deirection of Chief Throws official

 
9:45am - 12:05pm  

Awards (2)

Assist in the Presentation of Awards

 
1 of 2 slots filled
Curt Kowalchuk
10:30am - 1:30pm  

Lunch/Supper Crew (3)

Assist food coordinator in setting up and feeding volunteers and officials.

 
All slots filled
Kelly Moon
todd bjarnason
Barbara Gmitrowski
12:35pm - 5:00pm  

Results (4)

Enter results, draw heats and final, post results

 
1 of 4 slots filled
Kim Avanthay

Volunteer Greeter

Welcome, record and place volunteers

 
Corrina Kroeker

Security/Emergency

Walk premises, monitor athletes, assist in calling emergency assistance

 
Chris Bryant

Registration (2)

Handout registration packages, collect and record fees

 
All slots filled
Tina Chen
Margot Christie

Judges (6)

Judge races under direction of Chief Judge official

 
2 of 6 slots filled
Craig Christie
Rohit Singh

Marshalling (4)

Check athletes in, assign heats, lanes, give instructions and walk to start lines

 
All slots filled
Nathania Ebegbare
Aminat Ayoade
Donovan Tomlinson
Erimar Santos

Announcers (2)

Make announcements, introductions, call races and spot for announcer.

 
All slots filled
John Kendle
Sean Spencer

Timers (6)

Time Races under the direction of the Chief Timer

 
1 of 6 slots filled
Rohit Singh

Gate/Silent Auction/T-shirt sales (4)

Collect spectator fees, sell silent auction tickets, 50/50 tickets and sell T-shirts

 
All slots filled
Jen Tomlinson
Jennifer Bryant (3)

Long Jump/Triple Jump Crew (6)

Pull tape, rake, spotter, displayboard operator

 
All slots filled
Rachel Mann
Neil Bazan
Julianna Valdoria
Danica Bodino
Ken Calinisan
Deryk Tufford

High Jump/Pole Vault Crew (2)

Replace bar, assist in measurement, run displayboard under direction of Chief Jumps official

 
All slots filled
Cam Kroeker
Erimar Santos

Throws Crew (5)

Return implements, pull tape, spot, operate displayboard und deirection of Chief Throws official

 
4 of 5 slots filled
Derek Herie (2)
Jaeden Herie volunteering with Derek
Voke Ewhrudjakpor
I will not be able to help during the U18 women’s time as I will be competing
Nico Lepage
1:00pm - 5:15pm  

Awards (2)

Assist in the Presentation of Awards

 

Umpires (4)

Watch for lane violations and fouls as directed by the Chief Referee

 
2 of 4 slots filled
blair lacroix
Victorine Nfon
.
4:30pm - 6:30pm  

Lunch/Supper Crew (3)

Assist food coordinator in setting up and feeding volunteers and officials.

 
All slots filled
Ebele Nwani
Patty Ali (2)
Tia Ali/Brooke Adams
5:30pm - 8:30pm  

Results (4)

Enter results, draw heats and final, post results

 
1 of 4 slots filled
Dinu Varghese Mavely

Volunteer Greeter

Welcome, record and place volunteers

 
Corrina Kroeker

Security/Emergency

Walk premises, monitor athletes, assist in calling emergency assistance

 

Registration (2)

Handout registration packages, collect and record fees

 
All slots filled
Gamal Ali (2)
with assist from Maleek/Tia Ali

Judges (6)

Judge races under direction of Chief Judge official

 

Marshalling (4)

Check athletes in, assign heats, lanes, give instructions and walk to start lines

 
All slots filled
Jaskaran Jassal
Carl De Ocampo
Camille Cruz
Erimar Santos
will have to leave for U20 Triple Jump

Announcers (2)

Make announcements, introductions, call races and spot for announcer.

 
All slots filled
John Kendle
Camille Cruz

Timers (6)

Time Races under the direction of the Chief Timer

 

Umpires (4)

Watch for lane violations and fouls as directed by the Chief Referee

 
2 of 4 slots filled
blair lacroix
Victorine Nfon
.

Gate/Silent Auction/T-shirt sales (4)

Collect spectator fees, sell silent auction tickets, 50/50 tickets and sell T-shirts

 
3 of 4 slots filled
victoria nguyen
Josh Cabildo
Jesse Davis
Dab

Long Jump/Triple Jump Crew (6)

Pull tape, rake, spotter, displayboard operator

 
3 of 6 slots filled
Camille Cruz
Aisha Olawoyin
Trevor Bowden

High Jump/Pole Vault Crew (2)

Replace bar, assist in measurement, run displayboard under direction of Chief Jumps official

 
1 of 2 slots filled
Donna Lakusta

Throws Crew (5)

Return implements, pull tape, spot, operate displayboard und deirection of Chief Throws official

 
1 of 5 slots filled
Ted Daigle
I can assist if i'm not needed in the announcing
6:30pm - 8:30pm  

Awards (2)

Assist in the Presentation of Awards

 
All slots filled
Nathania Ebegbare
Ebele Nwani
Presentation of Awards
8:00pm - 9:30pm  

Setup/Takedown Crew (5)

Move podium,hurdles,scoreboards,dig pits

 
2 of 5 slots filled
Dinu Rajapakse
Trevor Bowden
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans


©2020 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service | Do not sell my info