2018 IH Referees

IH REF FIELD TRAINING

Please sign up for the session you plan to attend.   First year refs will be asked to ref all Instructional and 8U games before moving up.  If you are an older ref or would like to train for both 8U and higher levels so you are eligible to ref both please come to both sessions.  Different material will be covered at each level as you encounter different situations.  

Any questions please contact [email protected] 


Thanks!

Created by:   Shellie Leder
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (EDT) Available Slot
07/17/2018 (Tue.) IH Varsity Field  6:00pm - 7:30pm  

8U and Instructional Field Training

 
12 slots filled - more available
Christopher Heekin
Alex Holzapfel
Will Sicking
Andrew Heinichen
Audrey Potter
Ashley Kohnen (2)
Will and Biz
Sam Schmidlin
Luke Schmidlin
Connor Jackson
Andrew Heinichen
Conrad Bennett
7:00pm - 8:30pm  

10U and above Field Training

 
11 slots filled - more available
Chris Swallow
Davis Swallow
Kim Diehl de Yanes (2)
Max & Katie Yanes
Rob Painter (3)
August, Johnathan
Audrey Potter
Caleb Tan
Jacob Tan
Sam Schmidlin
Luke Schmidlin
IH Admin Building (we will walk as a group)  7:30pm - 8:30pm  

Test

 
6 slots filled - more available
Christopher Heekin
Alex Holzapfel
Andrew Heinichen
Ashley Kohnen (2)
Will and Biz
Connor Jackson
8:30pm - 9:30pm  

Test

 
1 slot filled - more available
Chris Swallow
Davis Swallow
08/11/2018 (Sat.) IH Varsity Field - Shawnee Field   10:00am - 11:15am  

8U and Instructional Field Training

 
24 slots filled - more available
emory heimann
Sarah Eckert
Lauren Eckert
Mia Comello
Katie Guttman
Lisa Ledwin (2)
Hope and Paige Ledwin
Bentley Dalton
Connor Jackson
Nick Guinan
Matthew Miller
Jonathan Michael Cobb II
Greetings! Jonathan Michael II was initially signed up for the 10U field training. He is a first year referee, so I switched him to the 8U training.
Jessi Robinson
Susan Foad
Ninah Foad
Evan Wolfe
Jonah Waltz
Christa Quinn
Delaney Quinn
Kerri Wachtel (2)
Peyton and Quinn Wachtel
Pranav Rastogi
Piper Isgrig
Andrew Heinichen
Caroline and Isabel Ramirez (2)
ilkin groh
ilkin groh
10:00am - 11:30am  

10U and above Field Training

 
22 slots filled - more available
Sarah Eckert
Emily Eckert
Elsje Eisenhauer
Ellery Eisenhauer
Ava Comello
Rob Painter (3)
August Painter, John Painter
Katie Guttman
Jonathan Michael Cobb II
Bentley Dalton
Conrad Bennett
Luke Lundberg
Nick Guinan
Matthew Miller
Luc Robinson
Skyler Robinson
Evan Wolfe
Andrew Heekin
Ryan Rammacher
Andrew Heinichen
Kevin Lewis
Kevin Cummins
Matthew Cummins
IH Admin Building (we will walk as a group)  11:15am - 12:30am  

Test

 
15 slots filled - more available
Sarah Eckert
Lauren Eckert
Mia Comello
Katie Guttman
Lisa Ledwin (2)
Hope and Paige Ledwin
Bentley Dalton
Connor Jackson
Matthew Miller
Liam Karlson
Already did course at Madeira. Just needs test.
Susan Foad
Ninah Foad
Piper Isgrig
Ryan Rammacher
Andrew Heinichen
Isabel and Caroline Ramirez (2)
11:30am - 12:30am  

Test

 
11 slots filled - more available
Sarah Eckert
Ava Comello
Katie Guttman
Jonathan Michael Cobb II
Bentley Dalton
Jessi Robinson
Skyler Robinson
Luc Robinson
Pranav Rastogi
Andrew Heinichen
Kevin Lewis


©2018 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home