Judges and Volunteers

NCSO Harnett Division B Signup

This is the volunteer signup for the Science Olympiad competition at Overhills Elementary School on March 23rd 2019.  Please help make this day amazing by donating your time and support.  You may signup for more than one job, but make sure the times do not overlap.  

Signup Deadline:  March 8th 2019

Email me with any questions:  [email protected]

Date: 03/23/2019 (Sat.)

Time: 6:45am - 3:30pm EST

Location: Overhills Elementary School

Created by:   Carla Butts
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

Volunteer Check In Table (Morning) (2)

Managing Volunteers (7:00am - 9:00am)

 
All slots filled
Nordia Thomas
Amy Diaz

School Registration Table (3)

Signing in Teams (7:30am - 8:30am)

 
All slots filled
Natasha Grimm
7:30am-8:30am
Angela Westcott
Nordia Thomas

Floaters (Morning) (3)

Assigned As Needed (7:30am - 10:30am)

 
All slots filled
Karen Miller
Tessa Cofer
Lisa Book

3, 2, 1 Blast Off! (4)

Will be Outside (8:30am-10:30am)

 
All slots filled
LaJuana McNeil
Marsha Fowler-Lee
Charles Instead
Jennifer Mathis

Body Builders (2)

Session Judge (8:30am - 10:30am)

 

Backyard Biologist (2)

Session Judge (8:30am - 10:30am)

 
All slots filled
Brandy Morton
Nathan Morton

Describe It, Build It (4)

Session Judge (8:30am - 10:30am)

 
3 of 4 slots filled
Sarah Setzer
Candace Godwin
Ann Butts

Duct Tape Challenge (4)

Session Judge (8:30am - 10:30am)

 
3 of 4 slots filled
Kathy Florez
Terri Valley
Vincent Valley

Metric Mania (2)

Session Judge (8:30am - 10:30am)

 

Weather Permitting (2)

Session Judge (8:30am - 10:30am)

 
1 of 2 slots filled
Elise Herring

Main Scorer

In Charge of All Scores (9:00am-1:30pm)

 
Megan Parrish

Volunteer Check-In Table (Afternoon) (2)

Managing Volunteers (9:30am - 11:30am)

 
All slots filled
Rachel Andress
Mandy Soltez

Scoring Room (Period #1) (3)

Calculate Final Scores (9:45am-10:45am)

 
2 of 3 slots filled
Christyl Collins
Brianna Williams

Pasta Tower (3)

Session Judge (10:00am-12:00pm)

 
1 of 3 slots filled
Deanna Lyon

Planet Protectors (2)

Session Judge (10:00am-12:00pm)

 
All slots filled
Laura Fox
Kim Wiggins

Ramp & Roll (4)

Session Judge (10:00am-12:00pm)

 

Science Sketchers (3)

Session Judge (10:00am-12:00pm)

 

Sky Quest (2)

Session Judge (10:00am-12:00pm)

 
All slots filled
Shannon Maynard
Roxanne Gilliard

Super Sleuths (3)

Session Judge (10:00am-12:00pm)

 

Floaters (Afternoon) (3)

Assigned As Needed (10:30am - 12:30pm)

 
All slots filled
Alasha Dixon
Susan Ashworth
Karen Miller

Scoring Room (Period #2) (3)

Calculate Final Scores (11:00am-12:00pm)

 
1 of 3 slots filled
Brianna Williams

Data Crunchers (2)

Session Judge (11:10am-1:10pm)

 
1 of 2 slots filled
Ann Butts

Ecology Expert (2)

Session Judge (11:10am-1:10pm)

 
All slots filled
Brandy Morton
Nathan Morton

Energy Matters (2)

Session Judge (11:10am-1:10pm)

 
All slots filled
Elise Herring
Terri Valley

ProGamers (2)

Session Judge (11:10am-1:10pm)

 
All slots filled
Austin Morton
Vincent Valley

Rock Star (2)

Session Judge (11:10am-1:10pm)

 

Work It Out (5)

Session Judge (11:10am-1:10pm)

 

Scoring Room (Period #3) (3)

Calculate Final Scores (12:30pm-1:30pm)

 

Clean-Up Crew (10)

2:15pm-Until Done

 
1 of 10 slots filled
Megan Parrish


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home