Northwest Michigan 4H Livestock Council

2019 Workbee sign up

All 4Hers 8-19 are required to do a 2hr workbee at the NWMI Fairgrounds on one of the designated days. There are 5 dates (2 oppertunities on April 27th) with no makeup dates. If you do not complete a workbee you will not beable to bring your animal to fair. (cloverbuds are welcome to attend but not required)

Workbee sign up on Signup Genius

 Please only sign up one child per time slot. This is important so the sign up sheets generate correctly when printed.

  • Click on the link
  • Pick the date you want to sign up for
  • Create a  log in or sign in with Facebook
  • Change the display name to your Childs name
  • Write what animal the 4Her is showing in the “My Comment” Box
  • Summit your sign up.
  • Repeat for additional Children
  • Please only sign up for one time slot
  • Make sure to bring your own tools
  • 4hers 15 and under need to be accompanied by an adult ( parent or leader)
  • No Cell Phones – Cell phones need to be left in the car or kept in your pocket
  • When you arrive at the fairgrounds you will need to sign in, then you will be placed in a project group.
  • When your 2hrs is completed you will need to sign out. Failure to sign in and out will result in an incomplete.

Questions about workbees

Amanda Wilkins

231-357-0777                                       

[email protected]

 

Location: NWMI Fairgrounds

Created by:   Amanda Wilkins
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Time (EDT) Available Slot
04/27/2019 (Sat.) 9:00am - 11:30am  

Sat April 27th 9a-11:30a (200)

 
123 of 200 slots filled
Kadin Crosley
Steer
Kassandra Noel
Steer
Wyatt Noel
Junior Beef
Robert Brown
Swine
Cher'rie Brown
Lamb
Isabella Canfield
Steer
Spencer Canfield
JR Beef
Reece Canfield
JR Beef
Andrea Bedrick
Dairy Feeder
Connor Campbell
steer
Angelina Haugen
Swine
Katalina Haugen
steer
Braxton Zenner
Jr. Beef
Olivia Rice
Lamb
Braden Rice
Lamb
Jessie Wetherell
Lamb
Natalie Boals
Steer
Adrian Noecker
Theron Mceachern (6)
Theron, Danzik Jr beef. Ryekin, Colter, Tamrak swine Holden clover bud
Madison Chilson
Jr Beef
Kane Brooks
Jr.Beef
Eleanor Nagy
Horse and pony
Chloe Fabatz
Sheep
Paige Rosema
Steer
Kylie Levassur
Dairy Feeder
Grace Ingersoll
Steer
Emily Ingersoll
Steer
Ava Koscielski
Brylie Greter
Swine
Hunter Delahanty
swine
Travis Beechraft
Swine
Emeline Guzzo
Horse
Grace Watson
Swine/llama
Evelyn Griffith
Cloverbud
Autumn Dontje
Cloverbud
Mikayla Yanska
EMMA KROUPA
Swine/Dog
Elizabeth Hagelstein
Steer
John Hagelstein
Steer
Luke Hagelstein
Jr beef/ swine
Lauren Wooer
Steer
Sarah Wooer
Junior Beef
Isaac Svec
Swine
Levi Svec
Swine
Ayden Blackmer
Goat
Breslin Blackmer
Goat
Tyler Francisco
Swine
Anna Francisco
Swine
Alex Francisco
Swine
Madeline Snider
Hannah Hampel
Steer
Vincent Hampel
Jr beef
Maicyn Alpers
Steer
Madelynne Johns
Goat
Addison Ware
Swine
Emma Arnold
Swine
Hunter Arnold
Swine
Hunter Arnold
Swine
Lydia Derks
dog
Tobin Derks
dog
Benjamin Green
Swine
Nathaniel Green
Swine
Jacob Green
Cloverbud
Oliva Duell
Lamb
Noah Hill
lamb
Courtney Hadfield
Jason Alpers
Swine
Tanner Apsey
Swine
Rachel Raniszewski
Swine
Hailey Robertson
Swine
Brier Meredith
Poultry
Casey Meredit
Swine
Logan Meredith
Poultry
Justice Brown
Jr Beef
Emily Soper
Cloverbud
Mallory Smith
Goat
Brynn Smith
Goat
Micah Hagedorn
Swine
Maggie Schichtel
Dairy Feeder
Ty Breithaupt
Steer
Coy Breithaupt
Jr Beef
Parker Breithaupt
Jr Beef
Ella Stockfisch
Steer
Sara Porter
Goat
Ethan Verschaeve
JR Beef
Ella Verschaeve
Swine
Owen Verschaeve
JR Beef
Aizlyn McKinley
Junior Beef
Grace Reckow
Sheep
Anders Reckow
meat chicken
Colton Nickerson
Dairy Feeder
Emma Bridson
Swine
Taylor Muth
Jr. Beef
Kennedy Lamarand
goat
Elliana Mackenzie
Steer
Emmalea Mackenzie
Jr Beef
Aaron Frasier
Market Goat
Amelia Frasier
Market Goat
Luke Frasier
Market Goat
Hannah Steffes
Swine
Emma Bridson
Beef
Taylor Muth
Junior beef
Abigail Pyle
Sheep
Keeton Cade
Jr Beef
Brycen Kaley
Swine
Caroline Clark
Jr Beef
Lilah Fiebing
Horse
Adie Fiebing
Horse
Robert Walters
Steer
Hannah Kutten
Lamb
Emily Dane
Poultry
Molly Dane
Poultry
Courtney Ockert
Swine
Hannah Strang
Swine
Jacob Strang
Swine
Kylee Merrill
Swine
Clara Merrill
Swine cloverbud
Andrew Lints
Swine Northern Lights
2:00pm - 4:30am  

Sat April 27th 2p-4:30pm (200)

 
47 of 200 slots filled
Ruby Kortz
Otto Kortz
swine
Maverick Richard
Jr. Beef
Daniel Smith
Swine
Araya Ewart
Swine
Tessa Smith
Swine
Treyver Reicha
Ciarra Reicha
goat
Samantha Reich
Junior Beef
Izarra Arlt
Goat
Laurel Forton
Avery Verschaeve
Swine
Amelia Verschaeve
Swine
Virginia Baynton
Jr Beef
Teagan Martinson
Goat
Ava Martinson
Horse
Savannah Thompson
Horse
Kate Forton
Grace Forton
Hadley Walker
Junior Beef
Maddy Sullivan
Junior Beef
Madison Newton
Goat
Jessica Harrand (4)
Aiden, Addisen, Ethan, Easton Harrand
Nicole Wade
Parent volunteer
Laurel Wade
Swine
Marin Wade
Rabbit
Ella Maratea
Swine
Megan Maratea
Horse
Marsha Maratea
Parent Volunteer
Jasmine Yanke
Horse
Penny Yanke
Parent volunteer
AnnaMae Schaub
Horse
Amanda Kohler (3)
Bridget kohler -lamb/ Jesse kohler -swine/ Matthew kohler -swine
Anna Rottman
Poultry
Chase Hill
Swine
Peyton Hill
Swine
Lilah Fiebing
Horse
Adie Fiebing
Horse
Jacob Raddatz
Chicken
Joshua Raddatz
Chicken
Lisa Gibson (2)
Rosalie and Lillian. Equine
05/15/2019 (Wed.) 6:00pm - 8:30pm  

Wed May 15th 6p-8:30p (175)

 
47 of 175 slots filled
Sawyer Musser
Swine
Tristyn Klockziem
Steer
Shamus Schneider
Goat
Jordan Usiondek
Swine
Jace Usiondek
Swine
Miranda Thompson
Goat
Trapper Holmes
Jr. Beef
Mikayla Lautner
Lamb
Brookelynn Rosa
Lamb
Bodyn Holmes
Jr. Beef
Diego Noonan
Steer
Eddie Noonan
Jr beef
Jackie Send
Steer
Jill Send
Steer
Chandler Send
Steer
Noah Send
Steer
Sawyer Send
Jr. beef
Addison Send
Jr. Beef
Charlotte Send
Jr. beef
Elizabeth Hagelstein
Steer
John Hagelstein
Steer
William Grant
Jr. Beef
Garrett Grant
Jr. Beef
Kenneth Grant
Cloverbud
Colton Downs
Jr. Beef
Declan Downs
Cloverbud
Isabella Ankerson
Steer
Tess Reimer
Swine
Halle Nesky
Swine
Dalton Freet
Poultry
Alivia Ankerson
Dairy Feeder
Abbey Welling
Swine
Lily Keyser
Goat/Lamb
Brent Jarvis
Lamb
Gena Shelagowski
LAMB
Courtney Hadfield
Lilly Garno
Stephanie Whaley
Goat
Madison Newton
Goat
Abbey Brower
Steer
Julianna Brower
Steer
Lydia Brower
Swine
Christian Brower
Swine
JohnMark Brower
Swine
Isabelle Seitz
Swine
Jessica Seitz
Swine
Anne Seitz
Swine (parent)
06/18/2019 (Tue.) 6:00pm - 8:30pm  

Tue June 18th 6p-8:30p (150)

 
38 of 150 slots filled
Shay Ankney
Jr beef
Ellory Hason
Swine
Lilly Wagner
Jr beef
Morgan Wagner
cloverbud
Lyla Hansen
Cloverbud
Erika Rogers (7)
Rogers family
Josh Guerin
Swine
George Guerin
Horse/lambs
Thomas Guerin
Poultry
Isabelle Plamondon
Poultry
Tristyn Klockziem
Steer
Brody Wolf
Jr. Beef
Reagan Wilson
swine
Addien LaPaugh
Kendyl LaPaugh
Hayden LaPaugh
Colten Sherman
Dairy Feeder
Brayden Sherman
Dairy Feeder
Mason Vidor
Swine
John Hagelstein
Steer
Luke Hagelstein
Jr beef
Elizabeth Hagelstein
Steer
Lillian Wasson
Goats
Danielle Jerrett (3)
Alyssa and Gabrielle Lake, and Jaxon Jerrett
Taylor Pope-Harris
Heifer
Adeline Harris
Dairy Feeder
Landen Spink
Dairy Feeder
Ethan Harris
Dairy Feeder
Corbin Harris
Dairy Feeder
Madison Leishman
Goat and llama
07/23/2019 (Tue.) 6:00pm - 8:30pm  

Tue July 23rd 6p-8:30p (150)

 
12 of 150 slots filled
Tristyn Klockziem
Steer
Stacey Lane (5)
Lane Family - Windy Acres
Miller Pomper
JR BEEF
Abigail Mitchell
Lamb/Rabbit
Grace Kolbusz
Steer
Paxton, Devan, Sable, Skylar, Andrew Dankers / Reed (3)
Swine and Goat


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home