For All Members

MCCPTA Fall Training 2018

Training is provided FREE and OPEN TO ALL PTA MEMBERS. Topics include advocacy, membership, family engagement, diversity, curriculum, building improvements, and more. Leadership sessions will be held for newly elected and returning PTA officers and MCCPTA board members (Training sessions will be offered for Presidents, Treasurers, Cluster Coordinators & AVPs, Board members, advocacy, PTA membership, Bylaws and Communications).

Please indicate your PTA role below to sign up, and indicate your school/PT(S)A and cluster on the next page.

Date: 09/15/2018 (Sat.)

Time: 9:00am - 3:00pm EDT

Location: Quince Orchard HS

Created by:   MCCPTA Office
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

Member/Volunteer

 
5 slots filled - more available
Paula Troconis
QO
Latisha Foster
Summit Hall Elementary School
Janet Sanchez
Rocky Hill Middle School
Zoe Tishaev
MCR-SGA
Jason Sackey
Clarksburg High School

President

 
45 slots filled - more available
Christina Montgomery
McNair ES PTA
Jennifer Legge
Jones Lane Elementary
Jane Lehrman
Poolesville high school
Toby Salahuddin
Wootton High School
Rachel Schiffenbauer
Rock Creek Valley ES
Dominic Benford
Cabin John Middle School
Sarah Bugbee
Strawberry Knoll ES
Tammy Fox
Farquhar MS
Erin Taylor
New Hampshire Estates/Oak View PTA
Marie Alvear
Glenallan Elementary School PTA
Bryan Greenwald
Travilah ES
Deborah Guinnessy
Sligo Creek Elementary School
Emily Menashes
Woodlin ES
Kendra Damiecki
Darnestown Elementary School
Elsie Gordon
Neelsville Knights PTSA/Neelsville MS
Reetu Cook
Brown Station Elementary School
Rachel Cornwell
Sligo MS PTSA
Golru Ghaffari
Potomac Elementary School
Judith Hanono-Yaron
Beverly Farms ES
Courtney Peterson
Silver Spring International MS PTSA
Kimberly Summers
Northwest High School
Benito San Miguel
Dr. Charles R. Drew ES PTSA
Kristi Belcher
Fox Chapel Elementary
Maryse Mills-Apenteng
Silver Spring Int'l MS (SSIMS)
Andrea Hickman
Montgomery Knolls/Pine Crest
Catherine Bullis
Daly Elementary
Sheila Stewart
Briggs Chaney Middle School
Connie Donahue
Roberto Clemente MS
Vickie Li
Matsunaga Elementry
Jennifer Nicholls
Oakland Terrace Elementary
Rosalind King
Shady Grove MS
Phuong Le
Rocky Hill MS
Robbin Brinkhoff
Rockville High School
Liza Ford
Beall ES PTA
Shiva Sobhani
Clarksburg HS
Betty Haaland
COL E BROOKE LEE MS
Leilani Micalizzi
Dufief ES
Yvette Bobb
Banneker Middle School
Audra Dove
MLK MS
Karin Boychyn
Julius West MS
Randall MacGill
Sherwood HS
Polin Raoufian
Dr.Sally K Ride ES
Kristen Jones
Rosemont Es
Richard Bacon
East Silver Spring Elementary
Lydia Rose
Germantown ES

Vice President

 
19 slots filled - more available
Stacy Kravitz
Jones Lane Elementary
Muhammad Tahir
QO and FRES
Bethany Kanderian
Dr Ronald E McNair ES (VP Social Activities)
Melissa Mostrom
Darnestown ES
Ivan Vesely
MLK Middle School
Mitzi Carmi
Ronald McNair - Enrichments VP
Babita Tanwani
Diamond Elementary School (Community VP)
Dawn DeBarros
Gaithersburg High School
Megan Tracy Benson
Woodlin ES
Shelby French
Woodlin Elementary
Yelisa Rojas
Luxmanor
Elizabeth Birkner
Montgomery Knolls/Pine Crest
Jacquie Young
Shady Grove Middle School
Lyndsay Meyer
Sligo Creek ES
Midori Muratsu
Glenallan Elementary
Natlie Jenifer
Benjamin Banneker Middle School
Sangeeta Kaul
Garrett Park Elementary
Nicole Kuskie
HallieWells MS
Jamie Pflasterer
DuFief ES / 1st VP Education

Treasurer

 
44 slots filled - more available
Shelley Hyland
Bells Mill ES
Julie Cerveny
Bells Mill ES
Maria Schofer
Gaithersburg ES
Orisbeth Zavala
Sherwood ES
Sue Win
Parkland Magnet MS
Cathy Katuala
Winston Churchill HS
Samantha Dellosso
Sherwood High School
Laleh Sarkeshik
Cabin John Middle school
Annie Lin
Lakewood ES PTA
Gaelle Seide
Rock Creek Forest Elementary School
Neil Loewentritt
Thurgood Marshall Elementary School
Christina Coppeler
Darnestown ES
Mercedes Bowie
CGES
Sue Knudsen
Candlewood ES
Malli Thanicatt
Neelsville Middle School
Laura Koundinya
Darnestown ES
Jill Desjean
Woodlin ES
Eric Foster
Summit Hall ES
Denyse Baker
RM IB Foundation
Michele Santy
North Bethesda Middle School
Katherine McCaffrey
Beall ES
Jenaee Powell
Fox Chapel ES
Megan Coate
Meadow Hall Elementary School
Diana Hernandez
Waters Landing ES
Yun Zhang
Travilah ES
Bo Park
Northwest HS
Sue Anderson
Montgomery Blair HS
Lana Chu
Rocky Hill MS
Latasha Baxter
Glenallan Elementary School
Yerania Benicio
Forest Oak MS
Jianping Zhou
Walt Whitman HS
Faith Lewis
Highland View ES
Najma Landry
Wheaton HS
Trisha Armstrong
Rock Creek Valley ES
Michele Ali
South Lake ES
Mike Fleet
Lucy Barnsley ES
Denise Ratcliff
Clarksburg High School
Siva Venkatachalam
DuFief
Michaelen Barsness
Roberto Clemente
Josh Schnell
Julius West Middle School
Archna Pancholi
William B Gibbs ES
Tia Masters
Bel Pre Strathmore ES
Kelly Ham
Judith Resnik
Oriole Saah
Roadrunner (Weller Road)

Secretary

 
12 slots filled - more available
Elizabeth Whitman
Cabin John Middle School
yuan-chen yao
Wheaton HS
Susan Lifsey
Potomac ES
Cleo Bernard
MLK Middle School
Pamela Tamez
Shady Grove Middle
Daria Daniel
BOD Secretary
Megan Algeo
Meadow Hall Elementary School
Michael Neufeld
Beverly Farms ES PTA
Sonal Shah
Robert Frost Middle School
Taunya Dailey-Jordan
Benjamin Banneker Middle School
Luz Alvarado
Neelsville Knights
Andreas Smith
Sligo Creek Elementary

Membership Chair

 
6 slots filled - more available
Jane Lehrman
Poolesville high School
Natalia Abel
Farquhar Middle School
Carrie Palsson
Clearspring ES
Mark Matulef
BCC
Vicky Christos
Dr. Charles R. Drew ES
Jill Schorr
Shady Grove Middle School

Committee Chair

 
11 slots filled - more available
Laura Mitchell
Parkland MMS
Aman Shergill
Churchill
Jane Lehrman
Poolesville
Lisa Cline
MCCPTA Safe Tech Co-Chair
Gillian Huebner
School Climate & Safety
Lang Lin
Gifted Child
James Modrick
Reflections
Priscilla Peterson
Cultural Arts
Nora Vacariu Webster
Sligo MS
Katya Marin
Westland MS - CIP Chair
Adam Lee
Communications

Cluster Coordinator/Area VP

 
16 slots filled - more available
Melissa Regan
Seneca Valley