Extended Day Care

Extended Day Care Sign-Up

Please sign up for the days your child(ren) will attend Extended Day Care. 
You must sign up no later than the night before your child will be attending Extended Care.


To sign up, click the box by the dates you will be using Extended Day Care. Then click submit at the bottom of the screen. On the next screen please type your child(ren)'s name(s) and grade(s) and then click submit. 

Extended Care hours
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 3:00-6:00pm
Wednesday 2:15-6pm

You will be charged only for the time your child spends in Extended Care.

Morning Care hours 
Monday-Friday 7:00-8:00am

(no sign-up necessary for morning care)

 

Please email Alyssa Henline at [email protected] with any questions or concerns. 

Created by:   Alyssa Henline
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy CST) Location Available Slot
12/06/2022
(Tue. 3:00pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
17 of 18 slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Royale Walker
Elias Eggleston
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Ana Garcia
Ameyali Cintora
Janel Bishop
Solomon Bishop
Jane Wilcox
Annika Lindberg
Robyn Sykes (2)
Chase & Carter
Thedora Brown
Taylor S
Terrand Smith
Yael bashua

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
All slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Jeff Blackman
David Blackman (7th)
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Ana Garcia
Zeus Cintora Garcia
Janel Bishop
Sebastian Bishop
Karen Murphy
Luke Murphy
Jane Wilcox
Grey Lindberg
Renee Theiss
Elliott
Amy Claud
Grace
Mic Altena
Yonah Altena
Shawn Tucker
Trinity Tucker
Donna Steiner
Shelby
Sonya Anderson
Jonah
Jessica Pederson
Maxwell
Deb Petrovic
Matthew
12/07/2022
(Wed. 2:15pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
14 of 18 slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Sabrina Maggio
Henry Maggio
Royale Walker
Elias Eggleston
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Jennifer Brayton
Garrett
Richard and Shana Taveras
James Taveras
Brian Schultz
Athena

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
16 of 18 slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Arielle Nelson
Mahalia McCamey
Jeff Blackman
David Blackman (7th)
Renee Theiss
Elliott
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Ana Garcia (2)
Zeus Cintora Garcia and Ameyali Cintora
Janel Bishop
Sebastian Bishop
Amy Claud
Grace and Ellen
Jessica Hull
Adam
Jessica Pederson (2)
Noah & Maxwell
Silvia Karolyi
Gabriel
12/08/2022
(Thu. 3:00pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
15 of 18 slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Royale Walker
Elias Eggleston
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Ana Garcia
Ameyali Cintora
Janel Bishop
Solomon Bishop
Richard and Shana Taveras
James Taveras
Donna Steiner
Shelby
Thedora Brown
Taylor S

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
17 of 18 slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Jeff Blackman
David Blackman (7th)
Renee Theiss
Elliott
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Ana Garcia
Zeus Cintora Garcia
Janel Bishop
Sebastian Bishop
Karen Murphy
Luke Murphy
Amy Claud (2)
Grace and Ellen
Mic Altena
Yonah Altena
Lone Hardy
Madison Taylor
Nikki Schmidt
Finley
Jessica Hull
Adam
Shawn Tucker
Trinity Tucker
12/09/2022
(Fri. 3:00pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
16 of 18 slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Royale Walker
Elias Eggleston
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Ana Garcia
Ameyali Cintora
Janel Bishop
Solomon Bishop
Jane Wilcox
Annika Lindberg
Lynn Prindes
Emily
Richard and Shana Taveras
James Taveras
Thedora Brown
Taylor S

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
16 of 18 slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Ana Garcia
Zeus Cintora Garcia
Janel Bishop
Sebastian Bishop
Jane Wilcox
Grey Lindberg
Renee Theiss
Elliott
Amy Claud (2)
Grace and Ellen
Mic Altena
Yonah Altena
Shawn Tucker
Trinity Tucker
Donna Steiner
Shelby
Sonya Anderson
Jonah
Terrand Smith
Yael bashua
12/12/2022
(Mon. 3:00pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
17 of 18 slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Royale Walker
Elias Eggleston
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Ana Garcia
Ameyali Cintora
Janel Bishop
Solomon Bishop
Robyn Sykes (2)
Chase & Carter
Richard and Shana Taveras
James Taveras
Thedora Brown
Taylor S
Jennifer Brayton
Garrett

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
15 of 18 slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Jeff Blackman
David Blackman (7th)
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Ana Garcia
Zeus Cintora Garcia
Janel Bishop
Sebastian Bishop
Karen Murphy
Luke Murphy
Renee Theiss
Elliott
Amy Claud
Grace
Mic Altena
Yonah Altena
Shawn Tucker
Trinity Tucker
Donna Steiner
Shelby
Petia Kostadinova
Patrick Cavanaugh
12/13/2022
(Tue. 3:00pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
14 of 18 slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Royale Walker
Elias Eggleston
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Ana Garcia
Ameyali Cintora
Janel Bishop
Solomon Bishop
Thedora Brown
Taylor S
Jennifer Brayton
Garrett

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
15 of 18 slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Jeff Blackman
David Blackman (7th)
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Ana Garcia
Zeus Cintora Garcia
Janel Bishop
Sebastian Bishop
Karen Murphy
Luke Murphy
Renee Theiss
Elliott
Amy Claud
Grace
Mic Altena
Yonah Altena
Shawn Tucker
Trinity Tucker
Donna Steiner
Shelby
Deb Petrovic
Matthew
12/14/2022
(Wed. 2:15pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
All slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Sabrina Maggio
Henry Maggio
Royale Walker
Elias Eggleston
Kristi Underhill (3)
Jay, Sofia, Elijah
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Jennifer Brayton
Garrett
Richard and Shana Taveras
James Taveras
Brian Schultz
Athena
Deb Petrovic
Matthew

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
All slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Arielle Nelson
Mahalia McCamey
Jeff Blackman
David Blackman (7th)
Renee Theiss
Elliott
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Kristi Underhill
Bella
Ana Garcia (2)
Zeus Cintora Garcia and Ameyali Cintora
Janel Bishop
Sebastian Bishop
Jane Wilcox
Grey Lindberg
Amy Claud (2)
Grace and Ellen
Jessica Hull
Adam
Jessica Pederson (2)
Noah & Maxwell
12/15/2022
(Thu. 3:00pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
16 of 18 slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Royale Walker
Elias Eggleston
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Ana Garcia
Ameyali Cintora
Janel Bishop
Solomon Bishop
Richard and Shana Taveras
James Taveras
Robyn Sykes (2)
Chase & Carter
Thedora Brown
Taylor S

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
All slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Jeff Blackman
David Blackman (7th)
Renee Theiss
Elliott
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Ana Garcia
Zeus Cintora Garcia
Janel Bishop
Sebastian Bishop
Karen Murphy
Luke Murphy
Amy Claud (2)
Grace and Ellen
Mic Altena
Yonah Altena
Lone Hardy
Madison Taylor
Nikki Schmidt
Finley
Jessica Hull
Adam
Shawn Tucker
Trinity Tucker
Donna Steiner
Shelby
12/16/2022
(Fri. 3:00pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
15 of 18 slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Royale Walker
Elias Eggleston
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Janel Bishop
Solomon Bishop
Lynn Prindes
Emily
Richard and Shana Taveras
James Taveras
Ana Garcia
Ameyali Cintora
Thedora Brown
Taylor S

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
13 of 18 slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Janel Bishop
Sebastian Bishop
Renee Theiss
Elliott
Amy Claud (2)
Grace and Ellen
Mic Altena
Yonah Altena
Shawn Tucker
Trinity Tucker
Ana Garcia
Zeus Cintora Garcia
Donna Steiner
Shelby
12/19/2022
(Mon. 3:00pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
16 of 18 slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Royale Walker
Elias Eggleston
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Janel Bishop
Solomon Bishop
Robyn Sykes (2)
Chase & Carter
Richard and Shana Taveras
James Taveras
Ana Garcia
Ameyali Cintora
Thedora Brown
Taylor S

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
17 of 18 slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Jeff Blackman
David Blackman (7th)
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Janel Bishop
Sebastian Bishop
Karen Murphy
Luke Murphy
Renee Theiss
Elliott
Amy Claud
Grace
Mic Altena
Yonah Altena
Marilyn Keefer (2)
Adrinna & Arianna
Shawn Tucker
Trinity Tucker
Ana Garcia
Zeus Cintora Garcia
Donna Steiner
Shelby
Petia Kostadinova
Patrick Cavanaugh
12/20/2022
(Tue. 3:00pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
15 of 18 slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Royale Walker
Elias Eggleston
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Janel Bishop
Solomon Bishop
Jane Wilcox
Annika Lindberg
Ana Garcia
Ameyali Cintora
Donna Steiner
Shelby
Thedora Brown
Taylor S

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
All slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Jeff Blackman
David Blackman (7th)
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Janel Bishop
Sebastian Bishop
Karen Murphy
Luke Murphy
Jane Wilcox
Grey Lindberg
Renee Theiss
Elliott
Amy Claud (2)
Grace and Ellen
Mic Altena
Yonah Altena
Marilyn Keefer (2)
Arianna & Adrinna
Shawn Tucker
Trinity Tucker
Ana Garcia
Zeus Cintora Garcia
Deb Petrovic
Matthew
12/21/2022
(Wed. 2:15pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
All slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Sabrina Maggio
Henry Maggio
Royale Walker
Elias Eggleston
Kristi Underhill (3)
Jay, Sofia, Elijah
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Jennifer Brayton
Garrett
Richard and Shana Taveras
James Taveras
Ana Garcia
Ameyali Cintora
Brian Schultz
Athena

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
17 of 18 slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Arielle Nelson
Mahalia McCamey
Jeff Blackman
David Blackman (7th)
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Kristi Underhill
Bella
Janel Bishop
Sebastian Bishop
Renee Theiss
Elliott
Amy Claud (2)
Grace and Ellen
Marilyn Keefer (2)
Adrinna & Arianna
Jessica Hull
Adam
Shawn Tucker
Trinity Tucker
Ana Garcia
Zeus Cintora Garcia
12/22/2022
(Thu. 3:00pm - 6:00pm)
 

PK-2nd Grade (18)

meet in the EDC classroom

 
17 of 18 slots filled
Jeff Blackman
Olivia Blackman (1st)
Royale Walker
Elias Eggleston
Lamees Raya
Hakeem Raya
Yinka Adegbulugbe (2)
Banwo and Bamise Adegbulugbe
Herring Family (2)
Kennedy Herring & SJ Herring
Brandon Christol
Ben Christol
Candice Reynolds
Caiden Reynolds
Sarah Mapa
Beckett Mapa
Janel Bishop
Solomon Bishop
Jane Wilcox
Annika Lindberg
Richard and Shana Taveras
James Taveras
Jessica Hull
Adam
Ana Garcia
Ameyali Cintora
Donna Steiner
Shelby
Thedora Brown
Taylor S

3rd-8th Grade (18)

meet in the Conference room

 
All slots filled
Benjamin Ling (2)
Eden and Avielle
Hyejong "Joy" Marshall
Alexander Marshall (3rd)
Jeff Blackman
David Blackman (7th)
Ruthi Brucato (2)
Michael Yaphet and Aman
Janel Bishop
Solomon Bishop
Karen Murphy
Luke Murphy
Jane Wilcox
Grey Lindberg
Renee Theiss
Elliott
Amy Claud (2)
Grace and Ellen
Petia Kostadinova
Patrick Cavanaugh
Mic Altena
Yonah Altena
Lone Hardy
Madison Taylor
Nikki Schmidt
Finley
Marilyn Keefer (2)
Arianna & Adrinna
©2022 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  |