Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
St. Theresa Church Eagle

2019 Turkey Dinner

Please review the available slots below and click on the button to sign up. You may sign up for more than one slot. THANK YOU !

Created by:   John Haddon
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

9-8-2019 Beet Picking & Washing (12)

12;30 pm Meet in School Parking Lot

 
5 of 12 slots filled
John Haddon
Mike Rytman
Chris Waschow
Mike Hack Hack (2)

9-10&11-2019 Beet Canning-Skinning &Chopping (15)

7AM - 4PM Come all day or a few hours

 
5 of 15 slots filled
Angela Alarcon
Chris Waschow
Mike Hack (2)
Dave Hernke
Can help from 7-9am

9-2019 Beet Processing (12)

7am - 4pm Come all day or a few hours

 
2 of 12 slots filled
Chris Waschow
Helen Hack

10-14-2019 Monday Set-Up Meat Delivery (10)

6pm - 8pm

 
All slots filled
John Haddon
Mike Rytman
Chris Waschow
Steve and Kathy Gulgowski (2)
- Kopydlowski
Nolan will be there after football 6:15
Janet Radobicky (3)
Brent, Janet , Isabella, Brent Jr and Mason.
Peter Gottgetreu
Pete

10-18-2019 Friday Help (30)

7am - 3pm Come all day or a few hours

 
14 of 30 slots filled
Darlene Sterzinger
John Haddon
Chris Waschow
Jill Balcerowski
Bernie Blunt
Larry and Diann Herek
Larry and Diann Herek
Peter Gottgetreu
Pete
Newel Thomas (2)
Most of the day
Nick Wambach
James Yourkovich
Cris Hughes
Efrain Jimenez
Gail Jolliffe
Gail

10-19-2019 Saturday Help (50)

7am - 3pm Come all day or a few hours

 
41 of 50 slots filled
Sharon Dixon
Mike :Lisinski
Helen Lisinski
Jean Reith
John Haddon
Mike Rytman
AM
Kathy Scherbarth
will be there till noon
Molly Bauer (2)
Jill Rausch (2)
Leo & Jill for stuffing in AM, Jill all day
JoAnn Matheus
Dave will help with dressing mixing, JoAnn in kitchen washing dishes. We will also bring Chilli for lunch
Jean Thiele
Howie & Lori Olson (2)
Can help in morning
Cheryl Greulich
A.M. possible longer
Patrice Farrell
morning
Melodie Haddon
Jill Balcerowski
Alice Knapp
ron Abele
Ann Abele
Mike Hack Hack (2)
morning
Janet Radobicky (2)
Janet and Isabella
Luke McCormack
I will assist from 7:00 a.m. to 11:00 a.m.
Tim Behling (2)
Tim and Nick Behling
Peter Gottgetreu
Pete
Newel Thomas (2)
From 11 on
Cindy Berg
Edwin Olbinski
Bob & Natalie Lannan (2)
Cris Hughes
Will be setting tables
Tammy Adams
Gail Jolliffe (2)
Just until 1130
Lori Heckel
I can come at 9:30

10-20-2019 Waitstaff 1st shift (22)

11am - 2pm

 
19 of 22 slots filled
Peg Klieforth
I’ll be there immediately following services ... about 9:00
Jodie Kujawa
Patti and Ella Rageth (2)
Ella and Patti
Connie Meyer
Lisa Buttitta (3)
Lisa and Krystal Buttitta, Katy Olson
Rose Markham
- Kopydlowski (3)
Debbie, Dave, & Nolan
Janet Radobicky (2)
Janet and Isabella
Ana Alarcon
Ana & Daughter
John & Karen Hoelzel (2)
Peggy Bealhen
Briana Bealhen

Waitstaff 2nd shift (15)

1:45pm - 4:30pm

 
9 of 15 slots filled
Jean Reith
Janice Bellinger
Karen Matters
Ken Baranowski
Linda Olbinski
Amy Muth
I can work first shift if needed somewhere.
Natalie Kornmeyer
Natalie Kornmeyer
Mary Ann Pronschinske
Jack Koehler

Busser 1st shift (6)

11am - 2pm

 
4 of 6 slots filled
Jaden Kujawa
Robert Schultz
Brooke Rydeski
Ellie Karras

Busser 2nd shift (4)

1:45pm - 4:30pm

 
2 of 4 slots filled
Natalie Kornmeyer
Nicholas Kornmeyer
Luke McCormack
I am serving coffee/milk until 2:00, then I can be a busser, starting at 2:00

Bun Server 1st shift

11am - 2pm

 
JAN MAJOR

Bun Server 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 
Cathy Adams

Salad Server 1st shift

11am - 2pm

 
Chris Lauterbach
Chris Lauterbach

Salad Server 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 
Chris Lauterbach
Chris Lauterbach

Coffee & Milk Server 1st shift (4)

11am - 2pm

 
All slots filled
- Kopydlowski
Nick
Ana Alarcon
Ben
Luke McCormack
Tyler Pryga

Coffee & Milk Server 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 
Kellie Padilla
Kellie, Matthew and Ben Padilla

Coffee Maker

8am - 3pm

 

Dressing Server 1st shift (2)

11am - 2pm

 
1 of 2 slots filled
Sandy Johnson

Dressing Server 2nd shift (2)

1:45pm - 4:30pm

 
1 of 2 slots filled
Edwin Olbinski

Gravy Maker 1st shift

10:30am - 1:30pm

 
Judy Walters

Gravy Maker 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 
Dort Gottgetreu

Gravy Server 1st shift

11am - 2pm

 
Patrice Farrell

Gravy Server 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 

Meat Server 1st shift

11am - 2pm

 
Ed LaBarre

Meat Server 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 

Potatoe Server 1st shift

11am - 2pm

 
MARK QUAGLIERI
Judi Quaglieri

Potatoe Sever 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 
Natalie Kornmeyer
Doug Kornmeyer

Potatoe Cooker 1st shift (2)

9am - 12:45pm

 
All slots filled
jeremy scherbarth
john makary

Potatoe Cooker 2nd shift (2)

12:30pm - 4:30pm

 
1 of 2 slots filled
Timothy Kleinschmidt

Carrot Server 1st shift

11am - 2pm

 
Laurie Tanel

Carrot Server 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 
Laurie Tanel

Pie Server 1st shift (3)

7:45am - 2pm

 
All slots filled
Helen Hack
Have 2 more
Denise Hack (2)

Pie Boxer 1st Shift

7:45 AM - 11:00 AM

 
Peter Gottgetreu
Dort

Pie Server 2nd shift (3)

1:45pm - 4:30pm

 
2 of 3 slots filled
Alyssa Natrop
Mackenzie Waschow

Dining Room Caller 1st shift (2)

11am - 2pm

 
All slots filled
Chris/Keith Adams
Keith Adams

Dining Room Caller 2nd shift (2)

1:45pm - 4:30pm

 
1 of 2 slots filled
Cris Hughes
Only if Jim Yourkovich cannot

Dining Room Runner

11am - 2pm May be a young person

 
Cris Hughes
Only if no one else can

Dining Room Runner 2nd shift

1:45pm - 4:30pm Maybe a young person

 
Natalie Kornmeyer
Zachary Kornmeyer

Kitchen Floaters (2)

11am - 4pm

 
All slots filled
Jill Rausch
Peter Gottgetreu
Dort

Carry Out 1st shift (6)

11am - 2pm Lifting and carrying trays (2)

 
All slots filled
Darlene Sterzinger
Cheryl Greulich
Cheryl Greulich
Pam Niezgoda
Fuzz Niezgoda
Angela Schultz
Bob and I will be there
Robert Schultz

Carry Out 2nd shift (6)

1:45pm - 4:30pm Lifting and Carrying Trays (2)

 
5 of 6 slots filled
Cheryl Greulich
Cheryl Greulich
Claudette Krestan
Newel Thomas (2)
Erin Kupkovits
Oscar and Erin Kupkovits

Wash Dishes Kitchen 1st shift (4)

10:30am - 1:30pm

 
1 of 4 slots filled
Alice Knapp

Wash Dishes Kitchen 2nd shift (2)

1:45pm - 4:30pm

 
1 of 2 slots filled
Jill Balcerowski

Dishwasher Scraper/Dryer 1st shift (2)

11am - 2pm

 

Dishwasher Scraper/Dryer 2nd shift (2)

1:45pm - 4:30pm

 

Dishwasher Auto 1st shift

11am - 2;pm

 

Dishwasher Auto 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 
Jackson Kupkovits
I will be there by 1230. Jackie asked me to do heavy lifting, but this is what i do at fish fry. Whatever you need me for.

Parking Lot (4)

10;30AM - 3:30PM

 
3 of 4 slots filled
Mike :Lisinski
Mark Matuszewski
Peter Gottgetreu
Dort

Ticket Sellers 1st shift (2)

10:30am - 2pm

 
All slots filled
Judy Rozinski
Newel Thomas

Ticket Sellers 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 
Cindy Berg

Raffle Sales 1st shift

10:30am - 1:30pm

 
Nancy Metz

Raffle Sales 2nd shift

12:45 pm - 4pm

 
Gail Jolliffe
Steve Jolliffe

Soda & Beer Sales

11am - 4pm

 
Gina Neist
Jim

Garbage 1st shift

11am - 2pm

 
MARK QUAGLIERI
Mark Quaglieri

Garbage 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 

Clean Up Crew (15)

4pm until done

 
7 of 15 slots filled
Mike Rytman
Leonard Rausch
Dave Hernke
Jill Balcerowski
Ellen Maxwell
Julie Kroll
My 3 children will be there to help also.
Jordan Kroll

Number caller Upstairs

10:30am - 4pm

 
Gina Neist
Gina
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service