St. Theresa Church Eagle

2018 Turkey Dinner

You may sign up for more than one entry. Remember the different days that need help.

Date: 10/21/2018 (Sun.)

Time: 7:30am - 5:00pm CDT

Location: St.Theresa School Hall

Created by:   John Haddon
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

9-16-2018 Beet Picking & Washing (12)

12:30 pm Meet in school parking lot

 
6 of 12 slots filled
D Kopydlowski (3)
Bob Anderson
Gayle Ridgeman (2)
Wally and gayle

9-18-18 Beet Cooking-skinning & /chopping (10)

7am - 4pm Come all day or a few hours

 
7 of 10 slots filled
Bob Anderson
Judy Rozinski
Gayle Ridgeman (2)
Wally and gayle
Susan Chrisman
Gail Walsh (2)
Gail and Al

9-19-18 Beet Processing (12)

7am - 4pm Come all day or a few hours

 
7 of 12 slots filled
Jan Major
Bob Anderson
Mary Anderson
James Yourkovich
Judy Rozinski
Gayle Ridgeman (2)
Wally and gayle

10-15-18 Monday Set up/ Meat delivery (10)

6pm - 8pm

 
9 of 10 slots filled
Jill Rausch (2)
Jill & Leo
James Yourkovich
Nolan Kopydlowski
Will come after practice
Steve and Kathy Gulgowski (2)
Greg Priatko
Gail Walsh (2)
Gail & Al

10-19-20 Friday Help (30)

7am - 3pm Come all day or a few hours

 
11 of 30 slots filled
Daniel Brook
michael (2)
a few sitting hours
Larry and Diann Herek
08:00-11:00
nick wambach wambach
Bob Anderson
James Yourkovich
Alice Knapp
Can be there after 10:00 am.
Bob Lannan
KATHY SCHERBARTH (2)
Steve and I will be available 12noon till 3

10-20-18 Saturday Help (50)

7am - 3pm Come all day or a few hours

 
18 of 50 slots filled
Daniel Brook
Luke McCormack
7:30 a.m. to 11:00 a.m.
Scott&Laura Morman (2)
8:00 to 12:00
Nick Wambach
Jill Rausch (2)
Jill & Leo for stuffing
Bob Anderson
James Yourkovich
Jill Natrop
8 am to 10 am
Cheryl Greulich
Whatever time you need help
Alice Knapp
Will be there in the morning.
Natalie Lannan
Gail Walsh (2)
Gail & Al
Ron and Ann Abele
Melodie Haddon
Todd Bealhen
mix stuffing

10-21-18 Waitstaff 1st shift (22)

11am - 2pm

 
19 of 22 slots filled
Patti Rageth
Ella Rageth
D Kopydlowski (2)
Deb & Dave
Amy Muth
Rosie Markham
Mary Markham
Darlene Sterzinger
Linda Olbinski
Lucy Breber
Brian Breber
Carolyn Ritter
Wolf Ritter
Jean Reith
Krystal And Lisa Buttitta (2)
Lisa and Krystal
Janet Radobicky (2)
Isabella and Janet
Todd Bealhen
Peggy-waitstaff Todd-dressing bake

Waitstaff 2nd shift (15)

1:45pm - 4:30pm

 
2 of 15 slots filled
Cheryl Greulich
Karen Matters

Busser 1st shift (6)

11am - 2pm

 
2 of 6 slots filled
Adam Muth
Adam
chloe priatko

Busser 2nd shift (4)

1:45pm - 4:30pm

 
1 of 4 slots filled
chloe priatko

Bun Server 1st shift

11am - 2pm

 
Mickie Healy
Mckenzie

Bun Server 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 
Jan Major

Salad Server 1st shift

11am - 2pm

 

Salad Server 2nd shift

1:45 -4:30pm

 

Coffee & Milk Server 1st shift (4)

11am - 2pm

 
3 of 4 slots filled
Nick Kopydlowski
Cole McCormack
Luke McCormack

Coffee & Milk Server 2nd shift (2)

1:45pm - 4:30pm

 

Coffee Maker

11am - 4pm

 

Dressing Server 1st shift (2)

11am - 2pm

 
All slots filled
Mickie Healy (2)
Mickie & Madisyn

Dressing Server 2nd shift (2)

1:45pm - 4:30pm

 
All slots filled
Gail Walsh (2)
Gail & Al

Gravy Maker 1st shift

10:30am - 1:30pm

 

Gravy Maker 2nd shift

1:15pm - 4:30pm

 

Gravy Server 1st shift

11am - 2pm

 

Gravy Server 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 

Meat Server 1st shft

11am - 2pm

 
Mickie Healy
Ryan

Meat Server 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 

Potato Server 1st shift

11am - 2pm

 
Mark and Judi Quaglieri
Judi Quaglieri

Potato Server 2nd shift

1:45 -4:30pm

 

Potato Cooker 1st shift (2)

9am - 12:45pm

 
1 of 2 slots filled
Timothy Kleinschmidt

Potato Cooker 2nd shift (2)

12:30pm - 4:30pm

 

Carrot Server 1st shift

11am - 2pm

 

Carrot Server 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 

Pie Cutter 1st shift

7:30am - 2pm

 

Pie Helper 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 

Dining Room Caller 1st shift

11am - 2pm

 
James Yourkovich

Dining Room Caller 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 

Diner Runner 1st shift

11am - 2pm

 
Mickie Healy
Mckayla

Diner Runner 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 

Kitchen Floaters (2)

11am - 4pm

 
1 of 2 slots filled
Jill Rausch

Carry Out 1st shift (6)

11am - 2pm

 
All slots filled
Pam Niezgoda (4)
Cheryl Greulich
Nolan Kopydlowski

Carry Out 2nd shift (6)

1:45pm - 4:30pm

 
All slots filled
Angela Schultz (2)
Robert and I will be there and bring our 2 boys to help
Claudette Krestan
Tim, Sammi, & Nick Behling (3)

Dishwasher Kitchen 1st shift (4)

10:30am - 1:30pm

 

Dishwasher Kitchen 2nd shift

1:15pm - 4:30pm

 

Dishwasher Scraper/Dryer 1st shift (2)

11am - 2pm

 
1 of 2 slots filled
Alice Knapp

Dishwasher Scraper/Dryer 2nd shift (2)

1:45pm - 4:30pm

 

Dishwasher Auto 1st shift

11am - 2pm

 

Dishwasher Auto 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 

Parking Lot (3)

10:30am- 3:30pm

 

Ticket Sellers 1st shift (2)

10:30am - 2pm

 
1 of 2 slots filled
Judy Rozinski

Ticket Sellers 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 
Mary Anderson

Raffle Sales 1st shift

10:30am - 1:30pm

 

Raffle Sales 2nd shift

12:45pm - 4pm

 

Soda & Beer Sales

11am - 4:30pm

 
Jim Neist

Garbage 1st shift

11am - 2pm

 
Mark and Judi Quaglieri
Mark Quaglieri

Garbage 2nd shift

1:45pm - 4:30pm

 

Clean Up Crew (15)

4pm till clean

 
1 of 15 slots filled
Dave Hernke