Sudbury Laurentian Swim Club

JENO TIHANYI NEOR/HURONIA CHAMPIONSHIPS

Welcome to the Jeno Tihanyi NEOR/HURONIA Championships!

We are looking forward to another great weekend of swimming! Our Officials Area is located beside the Meet Management Office (Terrazzo Room-lower level between the pool area and the Athletic Building main entrance). Should you have any questions or concerns, please contact Laurie Krawczuk SLSC Club Officials Chair 

[email protected]

Meet Management: Dave Bertrim

Meet Referee/Competition Coordinator: Chris Salvador - Referee certification 5

Session Schedule:

Session 1
Friday, June 1, 2018
Preliminaries/Timed Finals
Warm Up 7:30 a.m.
Start 8:30 a.m.
 
Session 2
Friday, June 1, 2018
Timed Finals
Warm Up 12:00 p.m.
Start 1:00 p.m.

Session 3
Friday, June 1, 2018
Finals
Warm Up 5:00 p.m.
Start 6:00 p.m.

Session 4
Saturday, June 2, 2018
Preliminaries/Timed Finals
Warm Up 7:30 a.m.
Start 8:30 a.m.

Session 5
Saturday, June 2, 2018
Timed Finals
Warm Up 12:00 p.m.
Start 1:00 p.m.
 

Session 6
Saturday, June 2, 2018
Finals
Warm Up 5:00 p.m.
Start 6:00 p.m.

Session 7
Sunday, June 3, 2018
Timed Finals
Warm Up 7:30 a.m.
Start 8:30 a.m.
 

Session 8
Sunday, June 3, 2018
Timed Finals
Warm Up 12:00 p.m.
Start 1:00 p.m.

*In an effort to help protect the environment, we are requesting that Officials please bring refillable water bottles to our meets if possible. There are some water filling stations and fountains found throughout our facilities. Thank you in advance for your support!*

Created by:   Laurie Krawczuk
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (EST) Available Slot
06/01/2018 (Fri.) Bahnuk Lounge   7:00am - 12:00pm  

Kitchen Assistant (2)

 
All slots filled
Amelie Baker
Slsc
Bridget Schulte-Hostedde
SLSC
Pool Deck  7:30am - 8:30am  

Safety Marshal (4)

Please report to pool deck-orange vests are in start podium

 
8:30am - 12:00pm  

Session Referee

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Andrew Perry
Orangeville Otters

Starter

Briefing 60 Minutes prior to race start time

 
Cathi Brown
BTSC

Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 

Assistant Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 

Recorder Scorer

 
Tony Sundholm
SLSC

Inspector of Turns (8)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
3 of 8 slots filled
Faith Brown-Wood
Orangeville Otters
Oksana Zavgorodnya
SLSC
Roxanne Makela
Roxanne Makela

Judge of Stroke (4)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
1 of 4 slots filled
Mary Jane Smith
MUSAC

Lane Timers (24)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
10 of 24 slots filled
Stephanie Argent
SLSC
Laurie Krawczuk
SLSC
Du Kong Tom
SLSC
A.K. For Nathalie Barnett
SLSC
Ed Riopel
TMSC
Diana Fenton
Cats
Mark Fenton
Cats
Doris Contin
SLSC
Barb Landriault (2)
Slsc

Awards Coordinator

Works out of meet manager office-labeling awards

 

Officials Hospitality/Runner

assists with providing water and meals to officials in officials area and on deck

 
Victoria Hingst
Slsc
12:00pm - 1:00pm  

Safety Marshal (4)

Please report to pool deck-orange vests are in start podium

 
Bahnuk Lounge   12:00pm - 5:00pm  

Kitchen Assistant (2)

 
Pool Deck  1:00pm - 5:00pm  

Session Referee

Briefing 60 minutes prior to race start time

 

Starter

Briefing 60 Minutes prior to race start time

 
Craig Paralovos
CT33

Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Anastasia Rioux
SLSC

Assistant Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Jeanette Plante Bouffard
SLSC

Recorder Scorer

 
Marc Rioux
SLSC

Inspector of Turns (8)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
1 of 8 slots filled
Roxanne Makela
Roxanne Makela

Judge of Stroke (4)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
1 of 4 slots filled
Cookie Kucheran
SLSC

Clerk of Course

 
Tony Sundholm
SLSC

Assistant Clerk of Course

 

Lane Timers (24)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
9 of 24 slots filled
Scott Fisher
SLSC
Gordon Smith
SLSC
Sherri-Lynn Pitre (2)
SLSC
Debbie Richard (2)
SLSC
Julie Munro
SLSC
saloua El Fahdi
slsc
Nataliya Sekleski
Cats

Awards Coordinator

Works out of meet manager office-labeling awards

 

Officials Hospitality/Runner

assists with providing water and meals to officials in officials area and on deck

 
Victoria Hingst
Slsc
5:00pm - 6:00pm  

Safety Marshal (4)

Please report to pool deck-orange vests are in start podium

 
3 of 4 slots filled
Cookie Kucheran
SLSC
Joanna Bumbacco
Laurentian
Amy Bates
SLSC
6:00pm - 9:00pm  

Session Referee

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Mary Jane Smith
MUSAC

Starter

Briefing 60 Minutes prior to race start time

 
Cathi Brown
BTSC

Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Denise Clement
SLSC

Assistant Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Trevor Schell
Slsc

Recorder Scorer

 
Tony Sundholm
SLSC

Inspector of Turns (8)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
4 of 8 slots filled
Cookie Kucheran
SLSC
Nicola Macey
SLSC
Diana Fenton
Cats
Oksana Zavgorodnya
SLSC

Judge of Stroke (4)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
1 of 4 slots filled
Tym Barker
SSAT

Lane Timers (24)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
12 of 24 slots filled
Stephanie Argent
SLSC
kenrick Abbott
slsc
Sue De La Riva
SLSC
Charles de la Riva
SLSC
Brad Johns
SLSC
Scott Fisher
SLSC
Du Kong Tom
SLSC
Ed Riopel
TMSC
Lindsay Verlaan
SLSC
Mark Fenton
Cats
Barb Landriault (2)
Slsc

Awards Coordinator

Works out of meet manager office-labeling awards

 

Officials Hospitality/Runner

assists with providing water and meals to officials in officials area and on deck

 
James Michaud
Slsc
06/02/2018 (Sat.) Bahnuk Lounge  7:00am - 12:00pm  

Kitchen Assistant (2)

 
All slots filled
Stephanie Argent
SLSC
Stephanie Baker
Slsc
Pool Deck  7:30am - 8:30am  

Safety Marshal (4)

Please report to pool deck-orange vests are in start podium

 
1 of 4 slots filled
Tania Morin
Novice2
8:30am - 12:00pm  

Session Referee

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Cathi Brown
BTSC

Starter

Briefing 60 Minutes prior to race start time

 
Tym Barker
SSAT

Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Craig Paralovos
CT33

Assistant Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 

Recorder Scorer

 
Tony Sundholm
SLSC

Inspector of Turns (8)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
2 of 8 slots filled
Nicola Macey
SLSC
Nick Somov
SLSC

Judge of Stroke (4)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
3 of 4 slots filled
Andrew Perry
Orangeville Otters
Cookie Kucheran
SLSC
Mary Jane Smith
MUSAC

Lane Timers (24)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
17 of 24 slots filled
Charles/Sue de la Riva (2)
SLSC
Khanh Ewing-Bui (2)
Slsc
Brad Johns
SLSC
Du Kong Tom
SLSC
Ed Riopel
TMSC
Diana Fenton
Cats
Mark Fenton
Cats
Jerry Piccoli (4)
SLSC
Monique Dubreuil
SLSC
Michelle Tryon (2)
SLSC
Kelly Hammond
CT33 Thunderbirds

Awards Coordinator

Works out of meet manager office-labeling awards

 

Officials Hospitality/Runner

assists with providing water and meals to officials in officials area and on deck

 
Victoria Hingst
Slsc
12:00pm - 1:00pm  

Safety Marshal (4)

Please report to pool deck-orange vests are in start podium

 
2 of 4 slots filled
Anastasia Rioux
SLSC
Cookie Kucheran
SLSC
Bahnuk Lounge   12:00pm - 5:00pm  

Kitchen Assistant (2)

 
All slots filled
Nathan Sugeng (2)
SLSC - Stephanie & Cheyanne
Pool Deck  1:00pm - 5:00pm  

Session Referee

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Tym Barker
SSAT

Starter

Briefing 60 Minutes prior to race start time

 
Craig Paralovos
CT33

Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Christine Hann
OOSC

Assistant Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Sean Smyth
Orangeville Otters

Recorder Scorer

 
Marc Rioux
SLSC

Inspector of Turns (8)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
2 of 8 slots filled
Cookie Kucheran
SLSC
Roxanne Makela
Roxanne Makela

Judge of Stroke (4)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
1 of 4 slots filled
Darren Richer
CAJ

Clerk of Course

 
Anastasia Rioux
SLSC

Assistant Clerk of Course

 
Tony Sundholm
SLSC

Lane Timers (24)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
9 of 24 slots filled
Brad Johns
SLSC
Debbie Richard (2)
SLSC
Jeanette Plante Bouffard (2)
SLSC
Mark Makela
Mark Makela
saloua and kamal gueraoui and el fahdi (2)
slsc
Nataliya Sekleski
Cats

Awards Coordinator

Works out of meet manager office-labeling awards

 
Nathan Sugeng
SLSC - Ciarra

Officials Hospitality/Runner

assists with providing water and meals to officials in officials area and on deck

 
Victoria Hingst
Slsc
5:00pm - 6:00pm  

Safety Marshal (4)

Please report to pool deck-orange vests are in start podium

 
6:00pm - 9:00pm  

Session Referee

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Cathi Brown
BTSC

Starter

Briefing 60 Minutes prior to race start time

 
Kelly Hammond
CT33 Thunderbirds

Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Darren Richer
CAJ

Assistant Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 

Recorder Scorer

 
Tony Sundholm
SLSC

Inspector of Turns (8)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
3 of 8 slots filled
Nicola Macey
SLSC
Diana Fenton
Cats
Nick Somov
SLSC

Judge of Stroke (4)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 

Lane Timers (24)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
7 of 24 slots filled
Stephanie Argent
SLSC
Du Kong Tom
SLSC
Ed Riopel
TMSC
Mark Fenton
Cats
Monique Dubreuil
SLSC
Michelle Tryon (2)
SLSC

Awards Coordinator

Works out of meet manager office-labeling awards

 

Officials Hospitality/Runner

assists with providing water and meals to officials in officials area and on deck

 
James Michaud
James Michaud
06/03/2018 (Sun.) Bahnuk Lounge  7:00am - 12:00pm  

Kitchen Assistant (2)

 
All slots filled
Paul Lefebvre (2)
Laurentian-swimmer theo lefebvre
Pool Deck  7:30am - 8:30am  

Safety Marshal (4)

Please report to pool deck-orange vests are in start podium

 
8:30am - 12:00pm  

Session Referee

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Andre Widmer

Starter

Briefing 60 Minutes prior to race start time

 
Tym Barker
SSAT

Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 
Cathi Brown
BTSC

Assistant Chief Timer

Briefing 60 minutes prior to race start time

 

Recorder Scorer

 
Tony Sundholm
SLSC

Inspector of Turns (8)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
5 of 8 slots filled
Nicola Macey
SLSC
Darren Richer
CAJ
Diana Fenton
Cats
Oksana Zavgorodnya (2)
SLSC

Judge of Stroke (4)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
1 of 4 slots filled
Andrew Perry
Orangeville Otters

Lane Timers (24)

Briefing 30 minutes prior to race start time

 
9 of 24 slots filled
Brad Johns
SLSC
Scott Fisher
SLSC
Rachel Bulman
SLSC
Stephen Costello
SLSC
Ed Riopel
TMSC
Mark Fenton
Cats
Monique Dubreuil (2)
SLSC
kamal gueraoui
slsc

Awards Coordinator

Works out of meet manager office-labeling awards

 

Officials Hospitality/Runner

assists with providing water and meals to officials in officials area and on deck

 
Victoria Hingst
Slsc
12:00pm - 1:00pm  

Safety Marshal (4)

Please report to pool deck-orange vests are in start podium

 
1 of 4 slots filled
Anastasia Rioux
SLSC