Officer Appreciation Day

Officer Appreciation Day Volunteers

Thank you so much for investing in our Officers!!  Please put the date on your calendar when you are done signing up. This website will send you a reminder.  We are also asking each volunteer to sign up for a food donation item to bring with you that day.  You can do that here. Your participation that day is vital to us, so come with a smile on your face and a helping, servant's heart!!  You are all very much appreciated! This day could not happen without you!

Please note the new location for Officer Appreciation Day this year!

Date: 10/06/2018 (Sat.)

Time: 11:00am - 6:00pm EDT

Location: 63412 M-66, Sturgis, MI 49091
63412 M-66, Sturgis, MI 49091

Created by:   Laura Johnson
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

.50 Cal Team Coordinator/Safety Monitor

 
Ben Rouch

.50 Caliber Assistant

 
Jamie Rouch

Archery (9)

11:00 am - 6:00 pm

 
4 of 9 slots filled
Angelo Sebeck
Nancy Gaskill
Joe Smith
Scott Springer

Archery Team Coordinator

 
Gary Gaskill
Gary Gaskill

Barrel Train Assistant

 

Barrel Train Coordinator

12:30 pm - 3:30 pm

 

Barrel Train Coordinator

3:00 pm - 6:00 pm

 

Barrel Train Team Coordinator 10:00am-1:00pm

 
Jeff Hardman

BB Gun Competition

11:00 am - 6:00 pm

 
Bob Ritchie

BB Gun Competition Team Coordinator

 
John Shotwell

Cannons (5)

11:00 am - 6:00 pm Black powder fire arms experience necessary

 
4 of 5 slots filled
Kendall Booth
Walter Wade
Courtney Stump
Jared Stump

Cannons Safety Monitor

11:00 am - 6:00 pm Black powder fire arms experience necessary

 
John Wengerd

Canoeing Helper

10:30 am - 1:00 pm

 

Canoeing Helper

12:30 pm - 3:30 pm

 
Britnie Bontrager
I would like this spot but may be a few minutes least bc of my daughters soccer game.

Canoeing Helper

3:00 pm - 6:00 pm

 
Sarah Bontrager

Canoeing Team Coordinator

 
Edward Hickman

Children's Activities (4)

10:30 am - 1:00 pm

 
3 of 4 slots filled
RACHEL JORDAN
Alexis Nice
Josh Nice

Children's Activities (4)

12:30 pm - 3:30 pm

 
3 of 4 slots filled
Lana Bucher
Help all day
Deb & Dan Roberts (2)

Children's Activities (4)

3:00 pm - 6:00 pm

 
All slots filled
Lana Bucher
Help all day
Umeki Williams
Ann Parmeter-Cripps
Sharon Wright

Children's Activities - Set Up (2)

9:00 am - 11:00 am

 
1 of 2 slots filled
Lana Bucher
Help all day

Children's Activities - Tear Down (2)

5:30 pm - 7:00 pm

 
1 of 2 slots filled
Ann Parmeter-Cripps

Competition Score Keeper

11:00 am - 6:00 pm

 
Jennifer Peacock

Competitions Assistant Team Leader

 

Competitions Team Leader

 

Dessert Tent (3)

10:30 am - 1:00 pm

 
2 of 3 slots filled
Dee Carlson
Jami Stamm

Dessert Tent (3)

12:30 pm - 3:30 pm

 
2 of 3 slots filled
Donna Jepson
debbie Hostetler

Dessert Tent (3)

3:00 pm - 6:00 pm

 

Dessert Tent - Set Up (3)

9:00 am - 11:00 am

 

Dessert Tent - Tear Down (2)

5:30 pm - 7:30 pm

 

Desserts Team Coordinator

 

Drink Tent (5)

10:30 am - 1:00 pm

 
2 of 5 slots filled
Richard Litwiller
Tammy Christner

Drink Tent (4)

12:30 pm - 3:30 pm

 
1 of 4 slots filled
Rebekah Bontrager

Drink Tent (4)

3:00 pm - 6:00 pm

 

Drink Tent - Set up (2)

8:00 am - 11:00 am

 

Drink Tent - Tear Down (2)

5:30 pm - 7:30 pm

 

Drinks Tent Coordinator

 

Drive By Shooting Competition (4)

10:30 am - 1:00 pm

 
3 of 4 slots filled
Jason Brooks
Tom Miller
Grant Frye

Drive By Shooting Competition (4)

12:30 pm - 3:30 pm

 
2 of 4 slots filled
Grace Bontrager
BJ Nichols

Drive By Shooting Competition (4)

3:00 pm - 6:00 pm

 

Drive By Shooting Team Coordinator

 
Anthony Stech

Event Set-Up Team Coordinator

 

Family Rifle Shoot (5)

11:00 am - 6:00 pm Fire Arms experience required

 
4 of 5 slots filled
Dale McDowell
Brad McDowell
Jordan McDowell
Brad Willard

Family Rifle Shoot Safety Monitor

11:00 am - 6:00 pm Fire Arms experience required

 
Dale McDowell

Family Shoot Team Coordinator

 
Dale McDowell

Firearms Competition Team Coordinator

 

Fishing Team Coordinator

 
Denny Yoder

Fishing Team Helper (2)

10:30 am - 1:00 pm

 

Fishing Team Helper (2)

12:30 pm - 3:30 pm

 
1 of 2 slots filled
Daryl Maurer
12:30-3:30 Shift

Fishing Team Helper (2)

3:00 pm - 6:00 pm

 

Food Assistant Team Leader

 
Rachel Miller
I will be helping Lois Featherstone

Food Grilling (3)

10:30 am - 1:00 pm

 
2 of 3 slots filled
Nancy Hoover
Delmar Hochstetler

Food Grilling (3)

12:30 pm - 3:00 pm

 
1 of 3 slots filled
Delmar Hochstetler

Food Grilling (3)

2:30 pm - 5:00

 

Food Line Team Coordinator

 
Lois Featherstone

Food Runners (2)

10:30 - 1:00 pm

 
1 of 2 slots filled
kent bucher

Food Runners (2)

12:30 pm - 1:00 pm

 

Food Runners (2)

3:00 pm - 6:00 pm

 

Food Team Leader

 
Lois Featherstone

Food Tent (13)

10:30 am - 1:00 pm

 
All slots filled
Josh Roberts
Alaina Roberts
Samantha Burns
Jeanne Yoder
I will work all day
Destiny Yoder
April Hoff
Keith and Marcia Avery (2)
will work 1030 - 100
June Wisel
Brian Dregits
Jane Bontrager
Karen Lehman
Dave lehman

Food Tent (10)

12:30 pm - 3:30 pm

 
3 of 10 slots filled
Jeanne Yoder
Tina Maurer
12:30-3:30 shift
laura Ward

Food Tent (10)

3:00 pm - 6:00 pm

 
5 of 10 slots filled
Karen Raber
Beth Miller
Jeanne Yoder
Candice Overmyer
Susan Kulp

Food Tent - Set Up (4)

8:00 am - 11:00 am

 

Food Tent - Tear Down (4)

5:30 pm - 7:30 pm

 

Food/Promotions Team Leader

 
Lois Featherstone

Gift Basket Helper

10:30 am - 1:00 pm

 
Kathy Oliver
10:30-1pm

Gift Basket Helper

10:30 am - 1:00 pm

 
Cassandra Wagner

Gift Basket Helper

12:30 pm - 3:30 pm