Officer Appreciation Day

26th Annual Officer Appreciation Day Volunteer

We are excited to once again host the Annual Officer Appreciation Day at Rouch World in Sturgis, MI.  We know the officers will be blessed by your involvement through volunteering that day.  Put your best smile on and let's make them all feel like the Heros they are!!

Day:  Saturday, October 3rd

Time:  volunteer spots include 10:30-1:00, 12:30-3:30, 3:00-6:00

Location:  Rouch World,  62890 M-66 STURGIS, MI 49091 

Created by:   Laura Johnson
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot Date (mm/dd/yyyy) Time (EDT)

Shooting and Competitions Team Captain

10/03/2020 (Sat)
   
Bufford Skipper

Shooting Team Leader

10/03/2020 (Sat)
   
Bob Waldusky

Shooting Team Assistant

10/03/2020 (Sat)
 (3)  
All slots filled
Christopher Fodor
Justin Glick
Wendell Norwood

Range Assistant/Safety

10/03/2020 (Sat)
 (2)  
All slots filled
Dave Olson
Mike Foder

BB Gun Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
John Shotwell

BB Gun Assistant

10/03/2020 (Sat)
   
Bob Richie

Cannon Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Walt Wade

Cannon Assistant

10/03/2020 (Sat)
 (3)  
All slots filled
Corban Privett
John Veenstr
Ken Booth

Pistol Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Dave Fowlers

Pistol Assistant/Safety

10/03/2020 (Sat)
 (3)  
All slots filled
Thomas Wicks
Scott Tibbetts
James Ward

Rifle Range Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Dave Miller

Rifle Range Assistant

10/03/2020 (Sat)
 (3)  
All slots filled
Darrick Sammitt
Isaiah Davison
Ben Hershberger

.50 Cal Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Chad Wiser

.50 Cal Assistant

10/03/2020 (Sat)
 (3)  
All slots filled
Steven Ellis
Matt Anderson
Marcus Carlson

Family Shoot Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Dale McDowell

Family Shoot Assistant

10/03/2020 (Sat)
 (4)  
All slots filled
Brad McDowell
Craig Stiver
Dick Snell
Larry Bellamy

MG/P/C Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Deni Egert

Machine Gun Assistant

10/03/2020 (Sat)
   
Linda Mojica

Skeet Range Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Justin Bratt

Skeet Range Assistant

10/03/2020 (Sat)
 (3)  
All slots filled
Brandon Arseneau
Charles Bratt
Joe Smith

Competitions Team Leader

10/03/2020 (Sat)
   
Bufford Skipper

Archery Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Gary Gaskill

Archery Assistant

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (3)  
All slots filled
Nancy Gaskill Gaskill
Dyalyn Breneman
Jen Dawson
12:30pm - 3:30pm (3)  
All slots filled
Angelo Sebeck
Gary Gaskill Gaskill
Gary Gaskill Gaskill
3:00pm - 6:00pm (3)  
All slots filled
Nathan Breneman
Sadie Breneman
Micah Breneman

Throwing Sports Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Daniel Bontrager

Throwing Sports Assistants

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Steven Phillips
12:30pm - 3:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Steven Phillips
3:00pm - 6:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Steven Phillips

Drive By Shooting Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Anthony Stech

Drive By Shooting Assistants

10/03/2020 (Sat)
 (5)  
All slots filled
Grant Frye
Steve Raber
Jason Brooks
I can serve until 1pm.
Ryan Brooks
I can serve until 1pm
Mike Davis

Ultimate Warrior Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Beau Skipper

Scorekeeper

10/03/2020 (Sat)
   
Mike Allen

Scorekeeper Assistant

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm   
Ron & Deb Smeltzer
12:30pm - 3:30pm   
3:00pm - 6:00pm   

Head Administrator

10/03/2020 (Sat)
   
Laura Johnson

Help Wherever I'm Needed

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (4)  
All slots filled
Dmytro Pavlenko
Viktoriya Pavlenko
Angela Pavlenko (2)
Dmytro, Viktoriya, Angela, Sophiya, Samuel
12:30pm - 3:30pm (4)  
3:00pm - 6:00pm (4)  
1 of 4 slots filled
Mike Featherstone

Church Communication Team Leader

10/03/2020 (Sat)
   
Deanna Carlson

Food Team Leader

10/03/2020 (Sat)
 (2)  
All slots filled
Lois Featherstone
Rachel Miller

Food Servers

We are asking all food servers to wear a mask while serving.

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (9)  
All slots filled
Sue Rost
Karen Lehman
Dave Lehman
Tena Bowser (2)
Nita Jones will serve with me.
Nita Jones
W/Tena Bowser
Tina Maurer
Keith & Marcia Avery (2)
12:30pm - 3:30pm (9)  
7 of 9 slots filled
Marion & Sue Miller (2)
Inez Lehman
Wilma Miller
Lorene Lehman
Jeanne Yoder
Gwenda Beechy
3:00pm - 6:00pm (9)  
2 of 9 slots filled
Susan Kulp
Jeanne Yoder

Food Runners

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (2)  
All slots filled
Kay Adams
Jeanne Yoder
12:30pm - 3:30pm (2)  
All slots filled
Valerie Smith (2)
Valerie Smith and Will Cook
3:00pm - 6:00pm (2)  
All slots filled
Valerie Smith
Will Cook
Will Cook and Valerie Smith

Drinks/Dessert Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Janet Waldusky

Drinks/Dessert Servers

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (6)  
All slots filled
Kay Adams
Teresa Joyner (2)
Deb Johnston
Will be early for set up and may help with tear down
Jeff Johnston
Coming early to help set up & may help with tear down
Lori Kaijala
12:30pm - 3:30pm (5)  
All slots filled
Kay Adams
Deb Johnston
Jeff Johnston
Lori Kaijala
Becky Egert

Drink/Dessert Servers

10/03/2020 (Sat)
3:00pm - 6:00pm (5)  
4 of 5 slots filled
Kay Adams
Jeff Johnston
Deb Johnston
Lori Kaijala

On Site Cooking Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   

Grillers

First Shift starts at 10:00. Please note earlier start time!

10/03/2020 (Sat)
10:00am - 1:00pm (3)  
12:30pm - 3:30pm (3)  
2 of 3 slots filled
Harley Lehman
Lyle Beechy
3:00pm - 6:00pm (3)  

Trash Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Steve Boussom

Trash Assistant

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm   
12:30pm - 3:30pm   
3:00pm - 6:00pm   
Will McKrill

Registration Team Leader

10/03/2020 (Sat)
   
Tammy Magaldi

Registration Assistant Team Leader

10/03/2020 (Sat)
   
Tony Magaldi

Registration Tent Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Tammy Magaldi

Registration Tent

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (6)  
All slots filled
Juanita Barben
Marty Gleason
Jim Gleason
Jan Borgsteadt
Karen Litwiller
Richard and Karen
Richard Litwiller
Richard and Karen
12:30pm - 3:30pm (6)  
3 of 6 slots filled
Aloa Carlisle
Darlene Kingery
Heather Bohm
3:00pm - 6:00pm (4)  

Volunteer Tent Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Tony Magaldi

Volunteer Tent

First Shift begins at 10:00 am. Please note earlier start time!

10/03/2020 (Sat)
10:00am - 1:00pm (3)  
1 of 3 slots filled
Morgan Merchant
12:30pm - 3:30pm (3)  
1 of 3 slots filled
Morgan Merchant
3:00pm - 6:00pm (3)  
1 of 3 slots filled
Morgan Merchant

Volunteer Check in - Parking Lots

First Shift begins at 10:00. Please note earlier start time!

10/03/2020 (Sat)
10:00am - 1:00pm (4)  
12:30pm - 3:30pm (4)  
2 of 4 slots filled
Rick Sigman (2)
Rick & Joy Sigman (it’s outside and socially distanced)

Volunteer Check In - Parking Lots

10/03/2020 (Sat)
3:00pm - 6:00pm (2)  

Door Prize Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Dialene Irelan

Gift Basket Coordinator

10/03/2020 (Sat)
 (2)  
All slots filled
Susie Bontrager
Melissa Boussom

Gift Basket Assistant

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm   
12:30pm - 3:30pm   
3:00pm - 6:00pm   

Set Up/Activities/Transportation Team Captain

10/03/2020 (Sat)
   
Carl Reichanadter

Set Up/Activities Team Leader

10/03/2020 (Sat)
   
Dan Thayer

Event Set Up Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Dan Thayer

Pre-Event Set Up Crew

Please indicate day & time you are available. Monday - Thursday 9am-4pm

09/28/2020 (Mon)
9:00am - 4:00pm (15)  
4 of 15 slots filled
Bufford Skipper
Available Monday-Thursday
Laura Johnson (3)
Bringing my two oldest grandsons on Thursday

Day of Event Set Up Crew

8:00-10:00 am day of Event

10/03/2020 (Sat)
8:00am - 10:00am   

Fishing Contest Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Denny Yoder

Fishing Assistant

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (3)  
All slots filled
Daryl Maurer
rick maust
Greg Birr
12:30pm - 3:00pm (3)  
3:00pm - 6:00pm (3)  

Go Cart Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Paul Williams

Go Cart Assistant

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Will McKrill
12:30pm - 3:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Will McKrill
3:00pm - 6:00pm (2)  

Kid's Games/Crafts Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Julia Sheets

Kid's Activities Helper

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (2)  
12:30pm - 3:30pm (2)  
3:00pm - 6:00pm (2)  

Inflatables Coordinator

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 2:30pm   
Andrea Barnard
2:00pm - 6:00pm   
Diane Leach

Inflatables Assistant

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (8)  
12:30pm - 3:30pm (8)  
3:00pm - 6:00pm (8)  

Face Painting Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Juanita Whitacre

Face Painting

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (4)  
12:30pm - 3:30pm (4)  
3:00pm - 6:00pm (4)  

Transportation Team Leader

10/03/2020 (Sat)
   
Carl Reichanadter

Van Driver

10/03/2020 (Sat)
 (2)  
All slots filled
Tom MELLINGER
Rex Mellinger

Trollies Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Ben Rouch

Trolley Drivers

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm (6)  
12:30pm - 3:30pm (6)  
3:00pm - 6:00pm (6)  

Barrel Train Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   

Barrel Train Assistant

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm   
Brice Miller
12:30pm - 3:30pm   
3:00pm - 6:00pm   

Parking Coordinator

10/03/2020 (Sat)
 (2)  
All slots filled
Dave Yoder
Brandon Clem

Parking Team

Please note earlier start time

10/03/2020 (Sat)
10:00am - 1:00pm (10)  
2 of 10 slots filled
Dawn Yoder
I will work as long Dave needs me.
Lind Rost
12:30pm - 3:30pm (10)  
3:00pm - 6:00pm (10)  

Medical Team Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Ed Hickman

Medical Team

10/03/2020 (Sat)
10:30am - 1:00pm   
Marion Miller
12:30pm - 3:30pm   
3:00pm - 6:00pm   
Becky Skipper

Sound/Music Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Rick Rassi

Musicians

10/03/2020 (Sat)
 (10)  

Prayer Team Leaders

10/03/2020 (Sat)
   
Thomas Reusser
Tom & Myrea

Photographers

10/03/2020 (Sat)
 (3)  

Security Team Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Joe Reed

Photography Coordinator

10/03/2020 (Sat)
   
Jennifer Peacock
©2020 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service | Do not sell my info