Officer Appreciation Day

2022 Officer Appreciation Day Volunteers

Thank you for choosing to serve our Officers and their families during Officer Appreciation Day.  If you have any questions, please email Laura Johnson at [email protected]

 

The location of Officer Appreciation Day is 63322 M-66, Sturgis, MI 49091.

Created by:   Laura Johnson
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot Date (mm/dd/yyyy) Time (EDT)

Shooting & Competitions Team Captain

10/01/2022 (Sat)
   
Bufford Skipper

Shooting Team Leader

10/01/2022 (Sat)
   
Robert Waldusky

Shooting Team Assistant/Safety

10/01/2022 (Sat)
 (4)  
All slots filled
Mike Fodor
Christopher Fodor
David Gruber
Ryan Yoder

Shooting Team Hospitality

10/01/2022 (Sat)
 (5)  
All slots filled
Justin Glick
Ryan Glick
Gary Sanders
Joe Guerrero
Rebecca Farrar
Shooting Team MEDIC

Machine Gun Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Brad Rupert

Machine Gun Assistants

10/01/2022 (Sat)
 (3)  
All slots filled
Denie Egert
Linda Mojica
Jeremy Morrison

Rifle Range Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Ben Herschberger

Rifle Range Assistant

10/01/2022 (Sat)
 (3)  
All slots filled
Corban Privett
Cameron Privett
Gerald Yutz

Skeet Range Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Justin Bratt

Skeet Range Assistants

10/01/2022 (Sat)
 (3)  
All slots filled
Brandon Arseneau
Tavia Bratt
Cody Bible

.50 Cal Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Chad Wiser

.50 Assistant

10/01/2022 (Sat)
 (3)  
All slots filled
Steven Ellis
Matt Anderson
Marcus Carlson

Family Shoot Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Dick Snell

Family Shoot Assistant

10/01/2022 (Sat)
 (5)  
All slots filled
Craig Stiver
Jordan McDowell
Craig Thielen
Brad McDowell
Dale McDowell
AM Only

Pistol

10/01/2022 (Sat)
   
Thomas Wicks

Pistol Assistant/Safety

10/01/2022 (Sat)
 (4)  
All slots filled
Scott Tibbitts
Jim Ward
Kyle Fodness
Kirk Davis

Cannon Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Walt Wade

Cannon Assistant

10/01/2022 (Sat)
 (2)  
All slots filled
John Veenstra
Jeff Ainsworth

Ultimate Warrior Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Beau Skipper

BB Gun Competition Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
John Shotwell

BB Gun Assistant

10/01/2022 (Sat)
 (2)  
All slots filled
Bob Ritchie
George Kendall

Archery Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Gary Gaskill

Archery Assistants

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (4)  
All slots filled
Nancy A Gaskill
Angelo Sebeck
Tracie Mausar
Gary Gaskill
12:30pm - 6:00pm (4)  
All slots filled
Nathan Breneman
Dy Breneman
John Schmidtendorff
Sadie Breneman

Archery Tag Team Lead

10/01/2022 (Sat)
   
Joshua Herrema

Archery Tag Assistants

10/01/2022 (Sat)
 (12)  
3 of 12 slots filled
Adam Cook
Tammy Chupp
Justin Borowski
I may also bring my 10 year old. Would that be okay? Also what is the start time for this catagory?

Throwing Sports Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Daniel Bontrager

Throwing Sports Assistants

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (3)  
All slots filled
Alex Karatsyuba
Max Kravchenko (2)
Max and Dmytro kravchenko
12:30pm - 3:30pm (3)  
2 of 3 slots filled
David Chupp
I want to assist along with my son Jadon
Jadon Chupp
3:00pm - 6:00pm (3)  

Scorekeeper Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Shannah Bontrager Frye

Drive By Shooting Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Anthony Stech

Drive By Shooting Assistants

10/01/2022 (Sat)
 (4)  
All slots filled
Andrew Stech
Grant Frye
Nelson Beechy
Mike Athy
Owner/Driver of RZR

Help Wherever Needed

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (15)  
9 of 15 slots filled
Roger Miller
Rebekah Bontrager
Eva Sloat
Tyler Sloat
Gabriella Umbower
Katiya Kravchenko (2)
Katya kravchenko and Viktoriya Pavlenko
Tammy Chupp
Jeanette Granger
I cannot do heavy lifting.
12:30pm - 3:30pm (15)  
2 of 15 slots filled
Rebekah Bontrager
Eva Sloat
3:00pm - 6:00pm (15)  
1 of 15 slots filled
Rebekah Bontrager

Food Team Leader

10/01/2022 (Sat)
   
Lois Featherstone

Food Assistant Team Leader

10/01/2022 (Sat)
 (2)  
All slots filled
Kristi Jackson
Julia Stech
Salads

Food & Drink Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Jolene Yutzy

Food Check In

10/01/2022 (Sat)
8:00am - 10:00am   
Becky Skipper
10:00am - 12:00pm   
Mike Featherstone

Food Servers

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (9)  
All slots filled
June Wisel
Olga Karatsyuba
Linda Lampen
Karen Litwiller (2)
Richard and Karen
Mary Ives
Deb Clark
Karen Hale
Dawn Dunker
12:30pm - 3:30pm (9)  
6 of 9 slots filled
Valerie Smith
Nancy Hoover
Jason Brooks
Maxine Romanski
Pam Hooley
Becky Egert
3:00pm - 6:00pm (9)  
All slots filled
Julie Rouch
Shelley Cline
Angelica Grose
Londa Parish
Wanda Stewart (3)
Pam Watkins
Pam Watkins

Food Runners

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (2)  
All slots filled
Moe Jacobson
bringing my golf cart
Art Ickes
12:30pm - 3:30pm (2)  
All slots filled
Moe Jacobson
bringing my golf cart
Art Ickes
3:00pm - 6:00pm (2)  
All slots filled
Moe Jacobson
bringing my golf cart
Art Ickes

Dessert/Drink Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Janet Waldusky

Dessert/Drink Servers

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (5)  
All slots filled
Jeanne Yoder
Deb Johnston
Jeff Johnston
Lori Kaijala
Jane Bontrager
12:30pm - 3:30pm (5)  
All slots filled
Deb Johnston Johnston
Jeff Johnston
Lori Kaijala Kaijala
April Hoff
Jane Bontrager
3:00pm - 6:00pm (5)  
4 of 5 slots filled
Deb Johnston Johnston
Lori Kaijala Kaijala
Jeff Johnston Johnston
Iris Long

Trash Crew Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   

Trash Assistants

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm   
Tena Bowser
Tena Bowser & Nita Jones
12:30pm - 3:30pm   
3:00pm - 6:00pm   

On Site Cooking Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Manass Hochstetler

Grillers

Please note earlier time for first shift grillers

10/01/2022 (Sat)
10:00am - 1:00pm (3)  
All slots filled
Joe Smith
All Day
Mark Van Dosen
Rachel Jordan
12:30pm - 3:30pm (3)  
All slots filled
Joe Smith
David Frye
Rachel Jordan
3:00pm - 6:00pm (3)  
All slots filled
Joe Smith
Tom Law
Brayden will be helping me
Jim Klopfenstein
Grilling chicken all day

Registration & Volunteer Team Leader

10/01/2022 (Sat)
   
Laura Johnson

Registration Tent Coordinator

All day position. Oversees the volunteers at the Registration Tent.

10/01/2022 (Sat)
   

Registration Tent

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (4)  
All slots filled
Juanita Barben
Jim Gleason
Marty Gleason
Aloa Carlisle
12:30pm - 3:30pm (4)  
All slots filled
Teresa Joyner (2)
Robert and Teresa Joyner
Neal Bishop
Thomas Mellinger
3:00pm - 6:00pm (2)  
All slots filled
Thomas Mellinger
Rex Mellinger

Volunteer Tent Coordinator

All day position. Oversees the volunteers who help check-in all volunteers for the event.

10/01/2022 (Sat)
   

Volunteer Tent

10/01/2022 (Sat)
10:00am - 1:00pm (3)  
All slots filled
Thomas Mellinger
Melina Islas
Lori Reichanadter
12:30pm - 3:30pm (3)  
All slots filled
Lori Reichanadter
Rex Mellinger
Mary Gill
3:00pm - 6:00pm (2)  

Door Prize Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   

Gift Basket Coordinators

10/01/2022 (Sat)
 (2)  
All slots filled
Susie Bontrager
Melissa Boussom

Gift Basket Assistant

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm   
Lois Kanable
12:30pm - 3:30pm   
Melina Islas
3:00pm - 6:00pm   
Steve Boussom

Transportation/Set up/Activities Team Captain

10/01/2022 (Sat)
   
Carl Reichanadter

Trollies Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Ben Rouch

Trolley Drivers

These drivers will be driving all day, not just the first shift

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (7)  
All slots filled
Tim Rouch
Mike Davis
Dave Ives
Joel Rouch
Chris Mader
Brad Hartong
Elwood Rouch

Parking Team Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Dave Yoder

Parking Team

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (5)  
4 of 5 slots filled
Dar Lampen
Barry Stewart
Adam Yoder
Tim Fierstein
12:30pm - 3:30pm (5)  
2 of 5 slots filled
Jerry Willard
Carl W. Merkh Merkh
3:00pm - 6:00pm (5)  
1 of 5 slots filled
Tyler Sloat

Barrel Train Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   

Barrel Train Assistants

Assist Children on and off the Barrel Train

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm   
Nicci Sloat
Annaleece sloat- age 11
12:30pm - 3:30pm   
Nicci Sloat
Annaleece Sloat age 11
3:00pm - 6:00pm   

Security Team Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Joe & Terry Reed

Security Team

10/01/2022 (Sat)
 (15)  

Set Up/Activities Team Leader

10/01/2022 (Sat)
   

Event Set Up Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Dan Thayer

Pre-Event Set Up

Please indicate what time you are available.

09/27/2022 (Tue)
9:00am - 5:00pm (10)  
2 of 10 slots filled
Bufford Skipper
robert waldusky
At the range
09/28/2022 (Wed)
9:00am - 5:00pm (10)  
2 of 10 slots filled
robert waldusky
At the range
Bufford Skipper
09/29/2022 (Thu)
9:00am - 5:00pm (10)  
3 of 10 slots filled
Tyler Sloat
9am-4pm
robert waldusky
At the range
Bufford Skipper

Post-Event Clean Up

Please indicate when you are available to help. We may not need to go until 7, so the earlier the better.

10/02/2022 (Sun)
12:00pm - 7:00pm (15)  
1 of 15 slots filled
Tyler Sloat
12pm-4pm

Day of Event Set Up Crew

10/01/2022 (Sat)
8:00am - 10:00am (5)  

Kid's Games/Crafts

10/01/2022 (Sat)
   
Julia Sheets

Kid's Activities Helpers

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Lana Bucher
12:30pm - 3:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Lana Bucher
3:00pm - 6:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Lana Bucher

Go-Carts Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Shawn Hagelgans

Go Cart Assistants

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Steve Boussom
12:30pm - 3:30pm (2)  
3:00pm - 6:00pm (2)  

Inflatables Coordinators

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 2:30pm   
Andrea Barnard
2:00pm - 6:00pm   
Diane Leach

Inflatables Assistants

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (8)  
5 of 8 slots filled
Ruby Miller (2)
Dewayne Miller
Brian Barnard (2)
Caleb Barnard
Alice Campbell
12:30pm - 3:30pm (8)  
4 of 8 slots filled
Ron Johnson
Ken Gill
Nicci Sloat (2)
3:00pm - 6:00pm (8)  
1 of 8 slots filled
Russell Parish

Fishing Contest Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Denny Yoder

Fishing Assistants

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (3)  
1 of 3 slots filled
Greg Birr
12:30pm - 3:30pm (3)  
1 of 3 slots filled
Justin Jordan
3:00pm - 6:00pm (3)  

Face Painting Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Juanita Whitacre

Face Painting Assistants

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm (3)  
12:30pm - 3:30pm (3)  
1 of 3 slots filled
Gabriella Umbower
3:00pm - 6:00pm (3)  

Sound/Music Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   

Musicians

10/01/2022 (Sat)
 (15)  
11 of 15 slots filled
Phil Everyingham
Phil Everingham Lap Steele County Music
Barbara Rassi
Cade Filpus
Michael DeHays
Imphormal - Cello
Gene Mullett
Lester Shrock
Chrystal River Bluegrass Band
Terry Rassi
Love to play
Jo Anne Weeks (2)
Greasy Skillet String Band
Dane Schuyler
Greasy Skillet String Band
Debra Mullett

Photo Booth Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   

Photographers

10/01/2022 (Sat)
 (5)  
2 of 5 slots filled
Cassie Reed
Michael Reed

Medical Team Coordinator

10/01/2022 (Sat)
   
Ed Hickman

Medical Team

Stationed in the Main Rouch World Building with Medical Kit

10/01/2022 (Sat)
10:30am - 1:00pm   
Nicci Sloat
RN
12:30pm - 3:30pm   
3:00pm - 6:00pm   

Prayer Team Leaders

10/01/2022 (Sat)
   
Tom Reusser

Prayer Team

10/01/2022 (Sat)
 (10)  
2 of 10 slots filled
Wes Axson (2)
Esther and I both will both be there

Security Team

Retired Officers or Church Security Team members preferred

10/01/2022 (Sat)
10:00am - 1:00pm (5)  
1 of 5 slots filled
Hugh Johnson
12:30pm - 3:30pm (5)  
3:00pm - 6:00pm (5)  

Jim’s Assistant

10/01/2022 (Sat)
   
Mearlene Reynolds

Executive Director

10/01/2022 (Sat)
   
Jim Bontrager
©2022 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  |