Camp

2019 Summer Camps

Reserve your spot in Immaculata summer camps by signing up below. A registration link will be sent to you after April 15, and your spot will be secured once full payment is received. To register for camps presented by our partners, please visit immaculataschool.org/camps or use the registration links below:

  • Brixology Engineering - June 10-14, 9:00am-3:00pm, Rising Grades 3-8 (after camp care available - sign up below)
  • Soccer Shots - June 10-14, 9:00am-12:00pm, Ages 4-8 
  • Irish Step Dancing - June 10-14, 12:00-3:00pm, Rising Grades K-6 (after camp care available - sign up below)
  • VBS - June 17-21, 9:00am-12:00pm, Rising Grades PK-6
  • Emily K Basketball - July 22-26, 9:00am-4:00pm, Rising Grades 2-9


Please see further details below:

  • After-camp care from 3:00-5:00pm will be available for most camps for $75/week.
  • Immaculata camp and after-camp care payments must be made in full at the time of registration (link to come).
  • Written cancellation requests will be accepted up to two weeks before an Immaculata camp's start date. A refund will be given minus a $30 cancellation fee per camp per participant. Cancellations after that point are non-refundable. Please see our partner camp terms for their individual cancellation policies.
Date: 06/10/2019 (Mon.)

Created by:   Immaculata Catholic School SignUp
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

After Camp Care 6/10-14

 

Latin Flavors Camp (PK-6) (30)

6/17-21, 12:00-3:00pm (after camp care available)

 
17 of 30 slots filled
Adriane Donohue
Lisa Alarcon
Nicholas
Marie Barber
Natalie Barber
Katie Cimo
Maeve Cimo
James Lefler (2)
Zoe and Maren Lefler
Sophia Raptopoulos
Theodore raptopoulos
Isabelle Arrowood
Jane and Rose Golonka (2)
Sophia Raptopoulos
Anderson kenna
Julie Lopez
Victoria Lopez
Brady McFadden
Alex Lamphere
Please confirm date - 6/17-6/21?
Jennifer Palmer
Bennett Palmer
Catherine Brassard
Olivia Brassard
Kirsten Corazzini
Carmella

Digital Design and Painting Camp (G2-8) (25)

6/17-21, 12:00-3:00pm (after camp care available)

 
6 of 25 slots filled
Anna Rosati
Delaney Rosati
Marlon Aguirre
Marlon Ramirez 6/17-21
Shelly Cristobal
Will Cristobal
Francesca Carpentier
Laine Carpentier 3A
Wendy Albano
Jameson Albano
Kirsten Corazzini
Nicco

After Camp Care 6/17-21

 
5 slots filled - more available
Adriane Donohue
Anna Rosati
Delaney Rosati
Marlon Aguirre
Marlon Ramirez 6/17-21
Shelly Cristobal
Will Cristobal
Alex Lamphere
Please confirm date - 6/17-6/21?

Girl Power Camp (G3-5) (25)

6/24-28, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
7 of 25 slots filled
Susie Danus
Eleanor
Adah Schudel
Dana Giangiacomo
Kayleigh Giangiacomo
Rose Golonka
Megan Golonka
Jane Golonka
Annaliese Gresham
Findlay Gresham
Raechel Wix

Minecraft Camp (G2-8) (22)

6/24-28, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
13 of 22 slots filled
Jennifer Howell (2)
Teddy and Reese Howell
Alice Pelland
For Frankie Solis
Preston Wilson
Henry
Danny Bardales
Alex Wix
Rachel Curtis
Tilly
Anna Rosati
Delaney Rosati- please remove her from Girl Powr Camp. She would like to do this instead
Jennifer Palmer (2)
Audrey and Bennett Palmer
Elisabeth Eisleben
Cayleigh Epley
Annaliese Gresham
Sebastian Gresham
Kirsten Corazzini
Nicco & Carmella

Halloween Spooktacular Camp (PK-3) (30)

6/24-28, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
18 of 30 slots filled
Susie Danus
Samuel
Nicole Zakowicz (2)
Matthew & Connor
Adriane Donohue
2-3 days only
Lisa Alarcon
Nicholas
Philippa Going
Roxanne Benz
Anthony Smithson
Leo Smithson
Vivian Muzyk
Maxwell Muzyk
Hili Metjian
Gregory
Erica Sudyk
Henry Yoo
Mary Ruggiero
Amy Delinsky (2)
Alex and Aenea Delinsky
Renee Garber (2)
Lucy and Caroline
Olivia Jones
Marie Barber
Natalie Barber

After Camp Care 6/24-28

 
4 slots filled - more available
Adriane Donohue
2-3 days only
Anthony Smithson
Leo Smithson
Anna Rosati
Elisabeth Eisleben
Cayleigh Epley

Imaginarium Camp (PK-3) (30)

7/8-12, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
20 of 30 slots filled
Nicole Zakowicz (2)
Matthew & Connor
Cara Fong (2)
Nolan and Amelia Fong
Adriane Donohue
2-3 days only
Lisa Alarcon
Nicholas
Philippa Going
Nicole Schwerbrock
Saskia Lindberg
Roxanne Benz
Hili Metjian
Erica Sudyk
Henry Yoo
Katie Darst
Dylan Darst
Mary Ruggiero
Amy Delinsky (2)
Alex and Aenea Delinsky
Catherine Brassard
Olivia Brassard
Lauren Elmore
William C.
Vivienne Harris
Allison Browne
Felix Topete
Olivia Jones

Cheer Camp (G4-6) (20)

7/8-12, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
5 of 20 slots filled
Kelly Smedley
Leah Smedley
Kris Mathews
Leah Mathews
Dana Giangiacomo
Kayleigh Giangiacomo
Chris Lehrich
Fredi Lehrich
Adie Harris

Theater Arts (Week 1 only) (G1-8) (30)

7/8-12, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
4 of 30 slots filled
Adah Schudel
Juliana Palacio
Maria Antonia Canal
Sam Johnson
Sam Johnson
Marie Barber
Natalie Barber

Theater Arts (Weeks 1 and 2) (G1-8) (30)

7/8-12 and 7/15-19, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
2 of 30 slots filled
Anna Rosati
Delaney Rosati
Rose Golonka

After Camp Care 7/8-12

 
4 slots filled - more available
Adriane Donohue
2-3 days only
Nicole Schwerbrock
Saskia Lindberg
Anna Rosati
Delaney Rosati
Erica Sudyk
Henry Yoo

Volleyball Camp (G5-8) (30)

7/15-19, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
11 of 30 slots filled
Kris Mathews
Leah Mathews
Maya Clements
Sophie Fowler
Robin Crawford
Genesis Crawford
Jasmine Nguyen
Jane Golonka
Rachel Curtis
Sophie
Sherri Suarez
Alena Suarez
Allison Browne
Emmerson Topete
Simone Cloutier
Brianna Liberatore

Safari Camp (PK-3) (30)

7/15-19, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
15 of 30 slots filled
Nicole Zakowicz (2)
Matthew & Connor
Hili Metjian
Gregory
Lisa Alarcon
Nicholas
Philippa Going
Adam Gsegner
Lucas Gsegner
Anthony Smithson (2)
Alex and Leo Smithson
Allison Keenan
Quinn Keenan
Mary Ruggiero
Katie Darst
Dylan Darst
Amy Delinsky (2)
Alex and Aenea Delinsky
Allison Browne
Felix Topete
Marie Barber
Natalie Barber

After Camp Care 7/15-19

 
5 slots filled - more available
Doug Clements
Maya Clements
Anthony Smithson (2)
Alex and Leo Smithson
Hili Metjian
Gregory
Lillianna hilke

Guitar/Ukulele Camp (G2-8) (30)

7/29-8/2, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
9 of 30 slots filled
Chris Reeves (2)
Cameron and Megan
Vivian Muzyk
Maxwell Muzyk
Duy Pham
Nikki Pham
Roda Villamayor
Rodrei Villamayor
Hazel Yuvienco
Bella Yuvienco
Lillianna Hilke
Jennifer Palmer
Bennett Palmer
Marie Barber
Natalie Barber

Middle School Math Bridge (G6-8) (30)

7/29-8/2, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
22 of 30 slots filled
Kris Mathews
Morgan Mathews
Danyelle Jones
Duy Pham
Uyen Mimi Pham
Sharon Huang
Maddie
Robin Crawford
Genesis Crawford
Hanif Omar (2)
Hanif & Bilal Omar
Sara Sousa
Belle
Theresa Hoke
Martha Leigh
Ryan Ziegler
Katie Cimo
Emma Cimo
Sam Johnson
Sam Johnson
Victoria Mottley
Darren
Ryan Wilgus
Kendra Maultsby-Mudd
Jennifer Palmer (2)
Audrey and Peyton Palmer
Robin Bolte
Heather Smith
Elliot Smith
Simone Cloutier
Adrian Long
Collin Jeffords

Intro to Middle School Spanish (G6) (30)

7/29-8/2, 9:00am-12:00pm (after camp care available)

 
2 of 30 slots filled
Betsy Petko
Liliana Petko
Nakenge Robertson
Mesah Robertson

After Camp Care 7/29-8/2

 
2 slots filled - more available
Sara Sousa
Belle
Lillianna Hilke

Basketball Camp (G1-5) (30)

8/5-9, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
9 of 30 slots filled
Nathan Ragusa
Lakecia Lawrence
Cameron Lawrence
Nathan Sanderson
Elise Gentile
Brady Gentile
Katie Darst
Dylan Darst
Annaliese Gresham
Sebastian Gresham
Stephanie English (2)
Grayson & Connor
Allison Browne
Felix Topete

Band Camp (G4-8) (30)

8/5-9, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
19 of 30 slots filled
Kelly Smedley (2)
Ben and Leah Smedley
Suyapa Silvia
Pablo Silvia
Christy Raska
Ian Raska
Danyelle Jones
Chris Reeves
Cameron
Cherry Jampayas
Ashten Jampayas
Alex Wix
Roda Villamayor
Rodrei Villamayor
Elise Gentile
Kyra Gentile
Aisha Soderberg (2)
Ragnar Soderberg and Baldr Soderberg
Jennifer Palmer (2)
Bennett and Peyton Palmer
Annaliese Gresham (2)
Liam and Findlay Gresham
Adie Harris
Katherine Peters
Josephine Peters
Sherri Suarez
Maria Suarez

Intro to Middle School (G6) (20)

8/5-9, 9:00am-3:00pm (after camp care available)

 
5 of 20 slots filled
Vonetta Urquhart
For Maya Urquhart
Cherry Jampayas
Jaden Jampayas
Nakenge Robertson
Mesah Robertson
Adrian Long
Simone Cloutier

Basketball Open Gym (G6-8) (30)

8/5-9, 3:00-5:30pm

 
6 of 30 slots filled
Adrian Long
Kendra Maultsby-Mudd
William Epps
Robin Bolte
Julien Cloutier
Collin Jeffords

After Camp Care 8/5-9

 


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home