Woodside Elementary

May Day Festival 2019

May Day is upon us!! It takes many, many volunteers to make this a successful, fun event. Please sign up for at least one time slot (if you have multiple children, you choose the grade...) but you may do as many as you like.  For those with younger children, the volunteer tasks are very easy and having your kids 'help' will be just fine! Please realize the many hours of work and dedication from the PTA Board to put on this amazing event and how much your help is greatly appreciated!! We couldn't do it without all of you!!

Warmest Regards,

Your PTA

Created by:   Woodside PTA
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot Date (mm/dd/yyyy) Location Time (PDT)

Ticket Sales

05/02/2019 (Thu) Lineup Area 
8:00am - 8:30am   
Lisha Mainz
Sellman 
8:00am - 8:30am   
Kari Daheb
Lineup Area 
3:00pm - 3:20pm   
Devon Kohler
Sellman 
3:00pm - 3:20pm   
Nicole Macnaughton
05/03/2019 (Fri) Sellman 
8:00am - 8:30am   
Kari Daheb
Lineup Area 
8:00am - 9:40am   
Daniela Gil
3:00pm - 3:20pm   
Chandler Evans
Sellman 
3:00pm - 3:20pm   
Nicole Macnaughton

Sell Coffee & Donuts

05/04/2019 (Sat) School Office 
8:00am - 10:00am (2)  
All slots filled
Nancy Torres
Tina Adolph

Parade Registration

Adult

05/04/2019 (Sat) School Office 
8:30am - 10:00am   
Nicole Macnaughton

Kindergarten Court

Parent

05/04/2019 (Sat) School Office and Parade 
9:30am - 11:00am   
Carly Rivera

Will Call / Ticket Sales

Adult/Middle School

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:30am - 12:30pm (4)  
3 of 4 slots filled
Emily Putnam-Hornstein
Peter Tcherepnin
Annie Tcherepnin

Preschool Carnival Booth

Dayeh, Limbert

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Melissa Weiss
Jeanette Serna
1:15pm - 2:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Kelly Altick
Kelly Altick

TK Carnival Booth

TK - Virgallito

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm   
1:15pm - 2:30pm   

Kindergarten: Carnival Booth

Reilly

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
1 of 2 slots filled
Jenny Hayden
Brian Hayden
1:15pm - 2:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Angelique Dendy

Kindergarten: Carnival Booth

McNamara

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
1 of 2 slots filled
Rachael Bowman
1:15pm - 2:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Anna Ouellette-Massiou

Kindergarten: Carnival Booth

Hessami

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Carly Rivera
Melody Westervelt
1:15pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Anne Porzig Dahlen
Heather King
Archer Yost's mom

1st Grade: Carnival Booth

Lighty

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
1:15pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Beth Nash
Deborah Hagenbuch

1st Grade: Carnival Booth

McAdams

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
1 of 2 slots filled
Kelly Murphy
1:15pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Brayden Gibeau-Stannard
Jennifer Zweig

2nd Grade: Carnival Booth

Griffith

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Christina Hengehold
Annie Timons
1:15pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Tricia Hershberg
Liz Kerr

2nd Grade: Carnival Booth

Picone

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Kate Paye
Raquel Pires
1:15pm - 2:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Tricia Hershberg
Moved from Griffith to help. Remove her from Griffith at this time

2nd Grade: Carnival Booth

Faleschini

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Tovis Page
Suwei Wu
1:15pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Rachael Bowman
Karl Klemmick

3rd Grade: Carnival Booth

McLaughlin

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Christina Hengehold
Matt Hengehold
laura poppink
1:15pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Laura Metz
Janet Johnson

3rd Grade: Carnival Booth

Bertine

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Alana Jacobson
Emm Shaw
1:15pm - 2:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Emm Shaw

3rd Grade: Carnival Booth

Simkins

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Jenny Hayden
Cris Petrea
1:15pm - 2:30pm (2)  

4th Grade: Carnival Booth

Koutoumanis

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Victoria Bailey
Sabrina Maron
1:15pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Yvette Ma
Sebby Sechi

4th Grade: Carnival Booth

Baumgartner

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
1 of 2 slots filled
Sabrina Maron
changed from koutoumanis
1:15pm - 2:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Annie Timons

4th Grade: Carnival Booth

Kim

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Olivia Adams
Sophie Dunlap
Hi
1:15pm - 2:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Julie Mandia

5th Grade: Prize Room

Parkhurst

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Maria Jimenez
Jen Upson
1:15pm - 2:30pm (2)  

5th Grade: Prize Room

Edelman

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Kerstin Spangner
Jacquelyn Disney
1:15pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Jenny Hayden
Meghan Clark

5th Grade: Slime Bar (Assistants)

Card

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Zoe Adams
Raina Singh
1:15pm - 2:30pm (2)  

6th, 7th or 8th: Carnival Set Up

Student

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
8:30am - 9:30am (2)  
1 of 2 slots filled
Talan Moll
Can help from 8-9a, Operetta rehearsal 9-11a
9:30am - 10:30am (2)  
1 of 2 slots filled
Charlie Insley
He can be there 8-9am before Operetta rehearsal

6th or 7th Grade: Apple Scooping

Student

05/04/2019 (Sat) Parade 
10:00am - 11:00am (2)  
1 of 2 slots filled
Mia Pollioni

6th Grade: Snow Cones

Adult

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm   
Alexis Kolotouros
1:15pm - 2:30pm   
Jamie and Colt Bubier

6th Grade: Snow Cones

Student

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Alexis Kolotouros
Amelia Muller
I will be there!!
1:15pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Jamie and Colt Bubier
Alex Daheb

6th Grade: Cotton Candy

Adult

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm   
Tricia Hershberg
1:15pm - 2:30pm   
Robyn Freedman Cornyn

6th Grade: Cotton Candy

Student

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Olivia Zwaanstra
Emma Zwaanstra
Isla Stern
1:15pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
bryce jekat
Owen and Shay Steil and mcnamara
Owen S/Shay m

Middle School: Hosts @BBQ

Adult

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (4)  
All slots filled
Naomi Hiller Reynolds
Craig Adams
Kari Daheb
Claire Pollioni
1:15pm - 2:30pm (4)  

Middle School: Hosts @BBQ

Student

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (4)  
2 of 4 slots filled
Alex Daheb
Hudson Kohler
1:15pm - 2:30pm (4)  

Middle School: Face Painters

Adult

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm   
Anne Myong
1:15pm - 2:30pm   
Melissa Labd

Middle School: Face Painters

Student

05/04/2019 (Sat) School Line Up Area 
11:45am - 1:15pm (2)  
All slots filled
Anica Schonberger
Bianca Montes
1:15pm - 2:30pm (2)  

BBQ Helpers

Adult

05/04/2019 (Sat) Blacktop 
10:00am - 2:00pm (6)  
All slots filled
Parnell Pollioni
Dan Nash
Sean Scott
Chris Shaw
Lisa Arone
(10-noon)
Matt Hengehold


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service