CWEA AC19 Onsite Volunteers

CWEA 2019 Annual Conference: Sign Up for Onsite Volunteers

Please sign up to serve as an onsite volunteer for the 2019 CWEA Annual Conference held in the Palm Springs Convention Center, Palm Springs, California from Tuesday, April 9 - Friday, April 12, 2019.

It is required that volunteers serving in the Room Host role register and pay to attend the conference.  For more information on the roles, responsibilities and training provided, please see this document.

Onsite training for room hosts will be offered on Wednesday, Thursday and Friday mornings of the conference.

Lunch/Breakfast Greeters and Ticket Collectors should plan to arrive at time indicated and stay for ½ hour to collect lunch tickets. Tickets should be returned to the registration desk. It is not necessary to purchase a ticket to serve in this role but it is necessary to purchase a ticket to enjoy the meal.

Other onsite volunteer opportunities will be added in January 2019. 

 

Created by:   Monica Myhill
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (PST) Available Slot
04/09/2019 (Tue.) Tahquitz Creek Golf Resort  8:00am - 1:30pm  

Hole in One Contest; Hole #8 (2)

stationed at hole 8 until the last golfer has putted

 
04/10/2019 (Wed.) Opening General Session: Creating Cultures of Leadership  8:30am - 9:45am  

Contact Hour Form Stamper - Opening General Session (6)

 
Laboratories of the Future, Track Facilitator: Sara Burke  10:00am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Learning from the Utilities of the Future Today, Track Facilitator: Laurie Brenner  10:00am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Pump Up Your Pump Knowledge, Track Facilitator: Bill Paddock  10:00am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Resource Recovery: Lessons from CA's Largest WRRF, Track Facilitator: Patrick Griffith  10:00am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
The Future of the SSS WDR, Track Facilitator: Michael Flores  10:00am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Biosolids and Engineering & Research Lunch with Doug Walters  12:00pm - 12:30pm  

Lunch Greeters and Ticket Collectors (4)

 
1 of 4 slots filled
Stephanie Prescott
Collection Systems Committee Awards Lunch  12:00pm - 12:30pm  

Lunch Greeters and Ticket Collectors (4)

 
Lab Lunch: Creating a Winning Succession Plan with Nicki Branch  12:00pm - 12:30pm  

Lunch/Breakfast Greeters and Ticket Collectors (2)

 
Operations & Maintenance Networking Lunch: Moving on Up  12:00pm - 12:30pm  

Lunch/Breakfast Greeters and Ticket Collectors (2)

 
Students and Young Professionals Lunch with Felicia Marcus  12:00pm - 12:30pm  

Lunch/Breakfast Greeters and Ticket Collectors (2)

 
Build Your Leadership Skills, Track Facilitator: Laurie Brenner  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Building Great Teams to Deliver Great Projects, Track Facilitator: Thomas Falk  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
CASA Deep Dive: Biosolids Regs & Tech, Track Facilitator: Greg Kester  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Deep Dive: The Impact of Declining Flows, Track Facilitator: Aren Hansen  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Future of Water Reuse: Lessons from LACSD's Joint Plant, Track Facilitator: Wendy Wert  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
1 of 2 slots filled
Sami Hunkler
How We Did It: Asset Management Projects, Track Facilitator: Dawn Guendert  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Predictive Maintenance: See Into the Future, Track Facilitator: Daniel Peterson  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Toxicity Regulations are Here, Now What?, Track Facilitator: Sara Burke  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Exhibition Hall Learning Center, Track Facilitator: Gary Warren  4:30pm - 5:20pm  

Room Host (2)

 
04/11/2019 (Thu.) Laboratory Committee Breakfast  6:45am - 7:15am  

Lunch/Breakfast Greeters and Ticket Collectors (2)

 
Operations & Maintenance Committee Breakfast  6:45am - 7:15am  

Lunch/Breakfast Greeters and Ticket Collectors (2)

 
P3S Committee Breakfast  6:45am - 7:15am  

Lunch/Breakfast Greeters and Ticket Collectors (2)

 
Build Your Leadership Skills, Track Facilitator: Laurie Brenner  8:50am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Building Strong Pretreatment Programs, Track Facilitator: Jonathon Powell  8:50am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Collection System Operations, Track Facilitator: Chris Newton  8:50am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Deep Dive: Nutrient Removal, Track Facilitator: Michael Walkowiak  8:50am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
1 of 2 slots filled
Patrick Kalvass
Food Waste: Give Digestion A Second Chance!, Track Facilitator: Joerg Blischke  8:50am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Know Your Sewers: Inspections & Assesments, Track Facilitator: Thomas Falk  8:50am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Laboratories of the Future, Track Facilitator: Mindy Boele  8:50am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Modeling Treatment Plants to Improve Performance, Track Facilitator: Bryan Trussell  8:50am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Operations: AWT Operator Certification & Concepts, Track Facilitator: John Robinson  8:50am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Operations: Improving the Front of the Plant, Track Facilitator: Cindy Murra  8:50am - 12:00pm  

Room Host (2)

 
Exhibition Hall Learning Center, Track Facilitator: Gary Warren  1:00pm - 1:50pm  

Room Host (2)

 
Asset Management for Plants and Collection Systems, Track Facilitator: Thomas Falk  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Champion a Better SCADA System, Track Facilitator: Dean Standing Warrior  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Collection System Operations, Track Facilitator: Adam Klempke  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Deep Dive: Nutrient Removal, Track Facilitator: Michael Walkowiak  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Hot Topics in Pretreatment & Stormwater, Track Facilitator: Jonathon Powell  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Operations: Aeration and Mixing Efficiency, Track Facilitator: Amy Omae  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
1 of 2 slots filled
Alan Dahlqvist
Signing up for Michele Braas' session only: Saving Energy and Money through Better Wastewater Treatment Plant Mixing
Preparing for TNI Standards, Track Facilitator: Mindy Boele  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Regulators and Regulated Roundtable Discussions, Track Facilitator: Michael Flores  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Strengthening the Water Workforce of the Future, Track Facilitator: Laurie Brenner  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
Water Reuse Engineering Success Stories, Track Facilitator: John Robinson  2:00pm - 4:00pm  

Room Host (2)

 
04/12/2019 (Fri.) Leadership Committee Breakfast  6:45am - 7:15am  

Lunch/Breakfast Greeters and Ticket Collectors (2)

 
Safety Committee Breakfast  6:45am - 7:15am  

Lunch/Breakfast Greeters and Ticket Collectors (2)

 
Best Practices for Preventing SSOs, Track Facilitator: Roman Arrona  8:50am - 10:50am  

Room Host (2)

 
Building Great Teams to Deliver Great Projects, Track Facilitator: David Bachtel  8:50am - 10:50am  

Room Host (2)

 
Coachella Valley Success Stories, Track Facilitator: Berlinda Blackburn  8:50am - 10:50am  

Room Host (2)

 
Community Affairs, Track Facilitator: Angela Lowrey  8:50am - 10:50am  

Room Host (2)

 
Future Looks Bright: Projects Led by Young Engineers, Track Facilitator: Kaitlin Zusy  8:50am - 10:50am  

Room Host (2)

 
Operating Great Digesters, Track Facilitator: John Hay  8:50am - 10:50am  

Room Host (2)

 
These are the Drones You're Looking For, Track Facilitator: Hector Ruiz  8:50am - 10:50am  

Room Host (2)

 
Closing Ceremony Awards Lunch  11:15am - 11:45am  

Lunch Greeters and Ticket Collectors (4)

 
©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home