Congregation updated 3-3-16

Sunday Worship and CE Volunteers

Please sign up to volunteer for Sunday Worship and CE duties.

Please do not use the Delete Function. Please use the Swap Function so that a replacement is found.

1. To change your sign up, login with your username and password.

2. Click "Items I've Signed Up For", then Click Swap by clicking on several people volunteering in the same job.

3. This sends a Swap request via email and you will be notified if the swap is accepted. 

Created by:   Mt Bethel Presbyterian Church
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy EST) Sunday Ministries Volunteers
01/06/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
Bruce Foraker
Rebecca Harvard Barnes

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 
Anne Medenblik

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
01/13/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
1 of 2 slots filled
minh pham

Greeter

 
Fred & Sunny Best
Fred & Sunny

Usher

 

Communion Preparation

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 
1 of 4 slots filled
Pam Mears

Refreshments

 
Ken & Sunita Jones

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Elder

 
Pam Mears

Homebound Communion Deacon

 
01/20/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
Micharl Sherrod
Rebecca Harvard Barnes

Greeter

 
Brooke Heidenfelder

Usher

 
Lori Crooks

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 
Brooke Heidenfelder

Refreshments

 
Pete Henderson
sign-up for Pete H.

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
01/27/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
1 of 2 slots filled
Brooke Heidenfelder

Greeter

 
Fred & Sunny Best

Usher

 

Communion Preparation

 
Fred & Sunny Best

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 
Geoff Bowman
Lucas

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 
James Johnson

Communion Servers (4)

 
1 of 4 slots filled
Pam Mears

Refreshments

 
Stewardship & Fellowship Committees
LUNCH for all

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
02/03/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
vicki chappell
Dave Irish

Greeter

 

Usher

 
Lewis Brewer

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 
Lewis Brewer

Refreshments

 
Ken Jones

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
02/10/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 
Ellen Mihaich

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
1 of 2 slots filled
Amber Bowman

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 
Kristen Pormann

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 
Ellen Mihaich

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Deacon

 
02/17/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
vicki chappell
Karen Wurzinger

Greeter

 
Darlene Robertson

Usher

 
Linda Alling

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
02/24/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
Kristen Pormann
Ashley Sherrod

Greeter

 
Linda Alling

Usher

 
Lori Crooks

Communion Preparation

 
Linda Alling

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 
Kate Irish

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
03/03/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
Kate Irish
Geoff Bowman

Greeter

 
Lori Crooks

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 
Ken Jones

Refreshments

 
Fellowship Committee
baptism

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
03/06/2019 (Wed.)

Nursery

 
Rochelle Swinson

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 
Kristen Pormann

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
03/10/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
Rebecca Harvard Barnes
Peter Varlashkin

Greeter

 
Pam Mears

Usher

 

Communion Preparation

 
Linda Alling

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Deacon

 
03/17/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
Micharl Sherrod
Leah Hughes

Greeter

 
Vicki Parks

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
03/24/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
vicki chappell
Sue Kadwell

Greeter

 
Fred & Sunny Best

Usher

 
Lori Crooks

Communion Preparation

 
Fred & Sunny Best

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 
Fred Best

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
03/31/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
minh pham
John Pormann

Greeter

 
Sharon Myers

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 
Kate Irish

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
04/07/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 
Rochelle Swinson

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
vicki chappell
Bruce Foraker

Greeter

 
Fred & Sunny Best

Usher

 

Communion Preparation

 
Fred & Sunny Best

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 
Fred Best

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Deacon

 
04/14/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
Brooke Heidenfelder
Alyssa Medenblik

Greeter

 
Lori Crooks

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
04/18/2019 (Thu.)

Nursery

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 
Linda Alling
Jeannie might sub

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
04/21/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 
All slots filled
vicki chappell
Rebecca Harvard Barnes

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 
Linda Alling
Jeannie might sub

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
04/28/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 
Lori Crooks

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
05/05/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 
Linda Alling

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Deacon

 
05/12/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 
Lori Crooks

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
05/19/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 
Kristen Pormann

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
05/26/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 
Lori Crooks

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
06/02/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
06/09/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 
Fred & Sunny Best

Usher

 

Communion Preparation

 
Fred & Sunny Best

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 
Fred Best

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 
Potluck picnic
POTLUCK PICNIC LUNCH

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
06/16/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
06/23/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Deacon

 
06/30/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
07/07/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
07/14/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 
Linda Alling

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
07/21/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
07/28/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 
Fred & Sunny Best

Usher

 

Communion Preparation

 
Fred & Sunny Best

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 
Fred Best

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Deacon

 
08/04/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
08/11/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
08/18/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
08/25/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 
Kristen Pormann

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Deacon

 
09/01/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
09/08/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 
Linda Alling

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
09/15/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
09/22/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 
Fred & Sunny Best

Usher

 

Communion Preparation

 
Fred & Sunny Best

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 
Fred Best

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Deacon

 
09/29/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
10/06/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 
Kristen Pormann

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
10/13/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
10/20/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Deacon

 
10/27/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
11/03/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 
Fred & Sunny Best

Usher

 

Communion Preparation

 
Fred & Sunny Best

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 
Fred Best

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
11/10/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
11/17/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 
Linda Alling

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Deacon

 
11/24/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
12/01/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
12/08/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Elder

 

Homebound Communion Deacon

 
12/15/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
12/22/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Communion Preparation

 
Kristen Pormann

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Communion Servers (4)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
12/24/2019 (Tue.)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 
12/29/2019
(Sun. 10:55am - 12:00pm)

Children's Sermon

 

Nursery

 

Jr Church/WHIRL (Safe Spaces Approved) (2)

 

Greeter

 

Usher

 

Acolyte (Min. 3rd Grade & Training)

 

Liturgist (See Worship Comm)

 

Scripture Reader (See Worship Comm)

 

Refreshments

 

Offering Counter (Elders & Deacons) (2)

 


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home