Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
OPE Board

School Tours

We are excited to show you Overton Park Elementary!  Please review the available slots below and click on the button to sign up.  Tours will be held on Tuesday and Thursday afternoons.

* At this time, no children are allowed on tours. Adults only! *

Social distancing will be in effect and masks are mandatory.  

Please reach out to Amanda Sevier or Maggie Cleveland with any questions regarding tours.

Amanda: 318-230-3230

Maggie: 817-657-7661

Thank you!

Created by:   Emily White
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Time (CST) Group
02/04/2021 (Thu.) 4:00pm - 4:45pm  

Group A (8)

 
All slots filled
Alexandra Irwin (2)
Pre-K
Meg Pitts
Pre-K
Kristin Weston
Kinder
Page Clark (2)
Kindergarten
Sarah Powers (2)
Pre K and Kinder

Group B (8)

 
7 of 8 slots filled
Natalie Atkinson
1st and 3rd
Ashlee Vaughan (2)
Kinder, 3rd, and 5th
Kathryn Trammel
3
Meike Ziegler
Kinder and 2nd
Christina Maxwell
PreK & K
Brittany Reid
2

Group C (8)

 
5:00pm - 5:45pm  

Group A (8)

 
All slots filled
Angela Smoyer (2)
Pre-K
Joanna Crain
Kinder
Rachel Ackermann (2)
Kinder
Katie Fultz
2nd
Amanda Powell
1st and 3rd
Lauren Bailey
Kinder & 2nd

Group B (8)

 
3 of 8 slots filled
Michael Edwards (3)
5th Grade

Group C (8)

 
02/09/2021 (Tue.) 4:00pm - 4:45pm  

Group A (8)

 
All slots filled
Lynn Miller (2)
PK, 1st & 4th
Jayne Ann Deaton (2)
Kinder
Annie Titus (2)
Kinder
Sara Peffer
PreK
Lauren Warren
PreK

Group B (8)

 
7 of 8 slots filled
Robley Sicard
Pre-K (and 1st)
Meredith Miner (2)
5
Kyle Riggs
2nd and 4th
Brian Treger
Brian Treger 1,3,4
Lauren Hyde (2)
5th and 3rd

Group C (8)

 
5:00pm - 5:45pm  

Group A (8)

 
All slots filled
Hailey Sinclair
Kinder
Jennifer Raymer
PreK & 2nd
Abby Henegan
Pre-k and 1st
Amber Wimberly
Kinder
Kathleen Myers
Kindergarten
Sarah Morris
4th
Charlotte French (2)
4th grade

Group B (8)

 
All slots filled
Bryttany Bradley (2)
Kinder
Kelsey Strieby (2)
pre K and 1
Avery Elander (2)
Kinder
Jessica Bingaman (2)
Kinder
Kellee Culberson
Kindergarten

Group C (8)

 
All slots filled
Angela Neal
Kinder and 1nd
Jamie McNeal (2)
Kinder, 3rd, & 5th
Keon Anderson (2)
Kindergarten
Chase Blackmon
2nd
Andrew Supiano
First
Kristie Le
PreK, 1st, 2nd, 5th
02/11/2021 (Thu.) 4:00pm - 4:45pm  

Group A (8)

 
6 of 8 slots filled
Melanie Harris
K and Pre-K (and 4th for my current owl)
ESTHER Wolf
community leader
Allison Yoder
4
Rachael Hackler (2)
Kindergarten
Leslie Zimpelman
5

Group B (8)

 
6 of 8 slots filled
Cay Cole
2nd
Michael Edwards (3)
5th
Kari Hutchison (2)
2nd, 5th
5:00pm - 5:45pm  

Group A (8)

 
All slots filled
Kaci Strawn (2)
Pre-K and kinder
Mary Elizabeth Austin (2)
1st
Katie Brazeal (2)
Kinder
Leslie Keathley (2)
Pre-K

Group B (8)

 
All slots filled
Candace Hernandez (2)
Pre-k
Rebecca Bristow (2)
Pre-K
Kyle Borrello
4 and 1
Lane Borrello
4 ans 1
Taj Comer (2)
1st and 3rd

Group C (8)

 
7 of 8 slots filled
Anna Mitchell (2)
K
Michael Edwards (3)
5th
Lauren King
2nd
Brian King
2nd
02/16/2021 (Tue.) 4:00pm - 4:45pm  

Group A (8)

 
All slots filled
Dana Rutledge
3rd & 5th
Irene DiVincenzo (2)
K
Catherine Bussey (2)
K
Kim Nevels (3)
4th

Group B (8)

 
All slots filled
Natalie Ledyard (2)
Kinder
Kaci Strawn (2)
pre-k and kindergarten
tim vestal (2)
1/3
Audrey Radler
Kinder
Stacy Estes
Kinder and 3rd

Group C (8)

 
5:00pm - 5:45pm  

Group A (8)

 
All slots filled
Schuyler Wiegand (2)
Kindergarten
Kelli Warner (2)
PreK
Becca Gray (2)
PreK
Cameron Hughes (2)
PK

Group B (8)

 
All slots filled
Leah Carnahan (2)
2nd, 5th
Lauren Sykes (2)
3rd and 5th
Megan Sordini (2)
Pre-K
Kristin Taylor (2)
1

Group C (8)

 
7 of 8 slots filled
Laura Abernathy
K
Lauren Jones (2)
First
Anna Mitchell (2)
K
Rebecca Bristow (2)
Pre K
02/18/2021 (Thu.) 4:00pm - 4:45pm  

Group A (8)

 
All slots filled
Chris McMahon
2
Leslie Keathley (2)
Pre-K
Leah Schoenfeld
Pre K and 1st
Lane Borrello (2)
1 and 4
Lauren Tevis
Pre-K
Matt Tevis
Pre-K

Group B (8)

 
7 of 8 slots filled
Leslie Zimpelman
5
Myriam Iglewski-Pai (2)
Kindergarten
Brooke Morgan (2)
Kinder
Kaci Strawn (2)
Pre k and kinder

Group C (8)

 
5:00pm - 5:45pm  

Group A (8)

 
7 of 8 slots filled
Jessica Bingaman (2)
Kinder
Sara Hejl
2
Lacy Poole
Kindergarten
Mary Elizabeth Austin (2)
1st grade
Kristen Lakatta
Kindergarten

Group B (8)

 

Group C (8)

 
02/23/2021 (Tue.) 4:00pm - 4:45pm  

Group A (8)

 
2 of 8 slots filled
Kelsey Gentry (2)
Pre-K

Group B (8)

 
2 of 8 slots filled
Irene DiVincenzo (2)
Kindergarten

Group C (8)

 
5:00pm - 5:45pm  

Group A (8)

 
6 of 8 slots filled
Lauren Sykes (2)
3rd and 5th
Kelli Warner (2)
PreK
Audrey Radler
Kinder
Brooke Morgan
Kinder

Group B (8)

 
All slots filled
Anna Mitchell (2)
K
Leslie Keathley (2)
Pre-K
Schuyler Wiegand (2)
Kindergarten
Erin Arnold (2)
Kindergarten

Group C (8)

 
3 of 8 slots filled
Laura Abernathy
K
Becca Gray (2)
PreK
02/25/2021 (Thu.) 4:00pm - 4:45pm  

Group A (8)

 
6 of 8 slots filled
Melanie Harris
Pre-k, k, 4th
Brad Butcher
K, 3, 5
Kerri Connellan (2)
5
Rachael Hackler (2)
K

Group B (8)

 
3 of 8 slots filled
Tenille Miles (3)
4th

Group C (8)

 
5:00pm - 5:45pm  

Group A (8)

 
7 of 8 slots filled
Kelly Whip
Kinder
Sarah Koons
Pre-K
Mary Elizabeth Austin (2)
1st
Kristen Lakatta
Kindergarten
Kaninika Gupta
4
Katie Brazeal
Kinder

Group B (8)

 
All slots filled
Candace Hernandez (2)
Pre-k
Laura Abernathy
K
Jessica Bingaman (2)
Kinder
Jane Erwin Boulware
K
Brooke Morgan (2)
Kinder

Group C (8)

 
03/02/2021 (Tue.) 4:00pm - 4:45pm  

Group A (8)

 
7 of 8 slots filled
Lizzie Whitmire (2)
Pre-K, 2nd & 4th
Lauren Sorokolit
Pre-K
Robert Sorokolit
Pre-K
Irene DiVincenzo (2)
Kindergarten
Kelsey Gentry
Pre-K

Group B (8)

 
6 of 8 slots filled
Gina Hill (2)
4th grade
Elizabeth Bourland (2)
1
Laura Throm (2)
Kindergarten

Group C (8)

 
5:00pm - 5:45pm  

Group A (8)

 
7 of 8 slots filled
Kristin Taylor (2)
K
Michael Crain
K
Bobby Ahdieh (2)
2nd
Audrey Radler
Kinder
Jennifer Edwards
5th

Group B (8)

 
All slots filled
Anna Mitchell (2)
K
Lauren Sykes (2)
3rd and 5th
Kelli Warner (2)
PreK
Schuyler Wiegand (2)
kindergarten

Group C (8)

 
All slots filled
kari Hutchison (2)
2nd and 5th
Cay Cole
3rd
Lori Jenkins (2)
Pre k and 2
Megan Sordini
Pre-K
Cameron Hughes
Pre-K
Kaci Strawn
Pre k and kinder
03/04/2021 (Thu.) 4:00pm - 4:45pm  

Group A (8)

 
All slots filled
Leslie Zimpelman
5
Rachael Hackler (2)
Kindergarten
Brittan Chrisman (2)
1st
Jenny Holman
4 & 2
Melanie Harris
4th, Kinder, and pre-k
kate dickerson
kindergarten

Group B (8)

 
4 of 8 slots filled
Emily Christy (2)
ECSE PRE-K
Erin Arnold (2)
Kindergarten

Group C (8)

 
5:00pm - 5:45pm  

Group A (8)

 
6 of 8 slots filled
Leslie Keathley (2)
Pre-K
Courtney Wise
Pre-K
Bill DeMayo (2)
3rd
Tam Thurmon
3rd

Group B (8)

 
All slots filled
Lane Borrello (2)
1st and 4th
Myriam Iglewski (2)
Kindergarten
tim vestal (2)
1/3
Benjamin Compton (2)
1/3

Group C (8)

 
All slots filled
eric Wortmann
k and 2
Ashley Whitson (2)
2nd
Jennifer Walker
Margaret Walker 5,4,& K grandparent
Jenna Loeffelholz
Kinder
Tara Haraldson (2)
k, 3rd, 5th
Curran Plumbley
1st and 3rd
03/09/2021 (Tue.) 4:00pm - 4:45pm  

Group A (8)

 
5 of 8 slots filled
Lauren Tevis (2)
Pre-K
Julie Raymond
1st
Mia Rainey
Pre-K
Jennifer Walker
Lindy Walker 5,4 & K grandpa

Group B (8)

 
2 of 8 slots filled
Leah Schoenfeld
K and Pre K
Maggie Beavers
K

Group C (8)

 
5:00pm - 5:45pm  

Group A (8)

 
3 of 8 slots filled
Laura Mitchell (2)
Pre K
Lauren Jones
1st and incoming kinder

Group B (8)

 
5 of 8 slots filled
Casey Jones (2)
Will Jones -4th
Bobby Ahdieh (2)
2nd grade
Matt Plumbley
1st and 3rd

Group C (8)

 
2 of 8 slots filled
Laura Chung (2)
K
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
©2021 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  |