1st QTR MIN TEAM

2019 1st QTR Ministry Team

Please sign up for two slots.

Thank you for serving in the ministry of Good Shepherd!

Created by:   Jenny Werner
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy CST) Location Available Slot
02/17/2019
(Sun. 9:30am - 10:30am)
Sunday Worship 

Assisting Minister

 
Linda Wolfs
Chris Hick

Reader

 
Harland Nelson

Communion Server

 
Linda Wolfs
Linda Wolfs

Usher (2)

 
All slots filled
Jim Fritz
Jerry Bruce

Greeter

 
Barbara Berg
Don

Acolyte

 

Fellowship (4)

 
All slots filled
Elizabeth Fritz
Diane Kruse
not coordinator
Ingrid Callaghan
Carol Hasvold
Coordinator
02/24/2019
(Sun. 9:30am - 10:30am)
Sunday Worship 

Assisting Minister

 
Linda Wolfs
Chris Hick

Reader

 
Kate Narveson

Communion Server

 
Linda Wolfs
Linda Wolfs

Usher (2)

 
All slots filled
Reginald Laursen
Jerry Bruce

Greeter

 
Anna Norris

Acolyte

 
Anna Norris
Maggie Norris

Fellowship (4)

 
All slots filled
Germano Streese
Gail Judisch
Carol Hasvold
Coordinator
Ruth Bruce
03/03/2019
(Sun. 9:30am - 10:30am)
Sunday Worship 

Assisting Minister

 
Marion Pruitt-Jefferson

Reader

 
Harland Nelson

Communion Server

 

Usher (2)

 
All slots filled
Gerald (Jerry) Aulwes
John Moeller

Greeter

 
Gloria Hove

Acolyte

 
Bridget Parker
Brenna

Fellowship (4)

 
All slots filled
Ingrid Callaghan
Coordinator
Carol Hasvold
Kate Ailabouni
food only
Gerald (Jerry) Aulwes
JoAnn
03/06/2019
(Wed. 7:00pm - 8:00pm)
Ash Wednesday Service 

Assisting Minister

 
Harland Nelson

Reader

 
Jane Jakoubek

Communion Server

 
Jane Jakoubek

Usher (2)

 

Greeter

 
03/10/2019
(Sun. 9:30am - 10:30am)
Sunday Worship 

Assisting Minister

 
Ruth Bruce

Reader

 
Kate Narveson

Communion Server

 

Usher (2)

 
All slots filled
Jim Fritz
Lindsay Erdman

Greeter

 
Gloria Hove

Acolyte

 

Fellowship (4)

 
All slots filled
Elizabeth Fritz
Carol Hasvold
Coordinator
Lindsay Erdman
Karla
Marion Pruitt-Jefferson
with John
03/13/2019
(Wed. 5:30pm - 6:00pm)
Wed Lenten Service 

Assisting Minister

 
Jane Jakoubek

Greeter

 

Usher

 
03/17/2019
(Sun. 9:30am - 10:30am)
Sunday Worship 

Assisting Minister

 

Reader

 
Marv Slind

Communion Server

 

Usher (2)

 
All slots filled
Jim Fritz
Ray Torresdal Torresdal

Greeter

 

Acolyte

 
Bridget Parker
Brenna & Bristol

Fellowship (4)

 
All slots filled
Elizabeth Fritz
Kate Narveson
Kate Ailabouni
food only
Marion Pruitt-Jefferson
with John, willing to serve as coordinator
03/20/2019
(Wed. 5:30pm - 6:00pm)
Wed Lenten Service 

Assisting Minister

 
Jane Jakoubek

Greeter

 

Usher

 
03/24/2019
(Sun. 9:30am - 10:30am)
Sunday Worship 

Assisting Minister

 

Reader

 
Marv Slind

Communion Server

 
Marv Slind

Usher (2)

 

Greeter

 
Anna Norris

Acolyte

 
Anna Norris
Jack Norris

Fellowship (4)

 
All slots filled
Anna Norris
Kathryn Thompson
Sunday School leader
Sunday School Kids (2)
03/27/2019
(Wed. 5:30pm - 6:00pm)
Wed Lenten Service 

Assisting Minister

 
Harland Nelson

Greeter

 

Usher

 
03/31/2019
(Sun. 9:30am - 10:30am)
Sunday Worship 

Assisting Minister

 

Reader

 
Marv Slind

Communion Server

 

Usher (2)

 
1 of 2 slots filled
Ray Torresdal Torresdal

Greeter

 

Acolyte

 

Fellowship (4)

 
3 of 4 slots filled
Marv Slind
marilyn Rue
Karen Fitton


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home