USA Climbing Midwest Region

2018 Regional Bouldering Championship

The 2018 Youth Bouldering Midwest Regional Championships will be held on Saturday, December 8 and Sunday, December 9 at VE - Twin Cities Bouldering gym.  We will need lots of volunteers to make it a success.  In addition to the joy of supporting youth climbers competing in a sport they love, you will also be rewarded with a free Day Pass at any VE location, a discount coupon for the VE pro shop, and entry into a raffle for free climbing shoes and other goodies.

Created by:   Steve Struthers
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Time (CST) Available Slot
12/08/2018 (Sat.) 7:30am - 9:30am  

Athlete CheckIn (3)

 
All slots filled
Kate Doan
N/A
Gina Jarta
D
Anna Petrovskis
NA
8:00am - 12:00pm  

Isolation Assistant (4)

 
All slots filled
Eric Watson
N/A
chuck depies
none
Paula Swanson
Sunday climber
Lynn Nordquist
Male junior
8:30am - 1:00pm  

Judge for Male B, C & D categories (36)

Plan is for 2 judges on each problem, so you will be able to judge and watch your kid if he is climbing during same time period

 
All slots filled
Michael D'Amato
MYA
Dustin Holden Holden
MYB
Rachel Lentsch
n/a
Keith Brown
Male Youth C
Ryan Kiesel
N/A
Marty Broan
Sunday climbers
Kevin Frankel
MYC
Joe Anderson
N/A
Jon Noller
FYC
Louis Hill
FYC, FYD
Lori Zook-Stanley
Male B (Isaac ZS)
Patrick Schroeder
C and B
Don Theisen
N/A
Mark Rander
Male C
Lauri Ericson
FYD
Jamie Fraser
Female A (next day)
Ly Truong
NA
Blaine O'Brien
FYC
Nick Cronin
N/a climbs in afternoon
Kevan Fager
FYB
Chance Rodriguez
N/A
Tiffany Dagon
Male B
Jim Fetsch
B
Shawn Riehm
N/a
Kevin Hinz
MYB & MYC
Robert Garland
MYD
Alicia Smith
YFB, YJR
THY HARBISON
FYD
Sarah Christeson
Male Youth C
Kyle Christeson
Male Youth C
Jennifer Bateman-grover
FYB
Gina Kloepple
MYA
Chad Selmecki
Sunday FYA
Charles Matson Lume
FYB
Rob Kloepple
MYA
Brad Poikonen
Male C

Athlete escort (2)

 
1 of 2 slots filled
Katerina Fager
N/A
9:30am - 1:00pm  

Scorecard runner

Volunteers under 18 are ok to be scorecard runners

 
Maria Mallberg
MYB - 2 competitors
12:00pm - 2:00pm  

Athlete CheckIn (3)

 
All slots filled
Paula & Mei Bryn Swanson (2)
N/A
Melanie Driscoll
Female Junior
12:30pm - 4:30pm  

Isolation Assistant (4)

 
All slots filled
Pat Rouleau
MYB
Amy Gilbert
F Juniors
Travis Rager
FYB
Chris Hanily
FYB
1:00pm - 5:30pm  

Judge for Female B, C & D categories (36)

2 judges per problem - so you will be able to watch your kid if she is climbing during your judging session

 
All slots filled
Matt Reimer
FYB
Ashley Garland
FYC
Michael D'Amato
MYA
Jennifer Bateman-grover
FYB
Rachel Lentsch
n/a
Marty Broan
Sunday climbers
Jon Noller
FYC
Louis Hill
FYC, FYD
Aaron Holum
FYC
Patrick Schroeder
C and B
Jenn Bouma
NA
Jenna Coughlin
N/A
James York
Sunday FYA
Abigail York
FYA Competitor
Chris Meuzelaar
MYB
Mike Hill
Male A
Catherine Satterwhite
FYC
Jamie Fraser
Female A (next day)
Blaine O'Brien
FYC
Talie Geretz
N/a
Alex Gorsky
N/a
Laura Berry
FYD
Paul Hardy-Ng
N/A
Shawn Riehm
N/a
Helen Maclay
N/A
Sandra Umana
FYC
Harrison Tam
N/A
Shelly Strickfaden
FYD
Lauri Ericson
FYD
Sam Gerten
NA
Kenji Okumura
FYD
Gary Barnes
FYC
Andy Albright
MYB
David Busker
C
Lewis Satterwhite
FYC (if possible, can I judge in D?)
Steve Palm
no climber conflicts

Athlete escort (2)

 
All slots filled
Kristin Hill
MYA, MJR
Noah Durbin
N/A
2:00pm - 5:30pm  

Scorecard runner

Volunteers under 18 are ok to be scorecard runners

 
Catherine Satterwhite
N/A
12/09/2018 (Sun.) 7:00am - 9:00am  

Athlete CheckIn (3)

 
All slots filled
Kate Doan
MJr
Samantha Whalen
Female C
Melody Rager
FYB
7:30am - 12:00pm  

Isolation Assistant (4)

 
2 of 4 slots filled
Sharon De La Paz
Fyd fyc
Samantha Whalen
FYC
8:00am - 1:00pm  

Judge for Male A & JR categories (12)

Plan is for 2 judges on each problem, so you will be able to judge and watch your kid if he is climbing during same time period

 
11 of 12 slots filled
Darryl Shoemaker
Female Jr
Ashley Garland
FYC
Joe Miller
FYA
Kathy Scanlin Pfaendtner
n/a
Blaine O'Brien
FYC
Margaret Barnes
Female A
Alonzo Mandanna
N/A
Paul Hardy-Ng
N/A
Jill Craig
FYA
Steve Palm
daughter Inge(FYA), starts at 9:09a
Van Grotenhuis
FYC

Judge for Female A & JR categories (12)

2 judges per problem - so you will be able to watch your kid if she is climbing during your judging session

 
10 of 12 slots filled
Chris Meuzelaar
MYB
Rachel Lentsch
n/a
Jon Noller
FYC
Mike Hill
Male A
Charles Matson Lume
YFB
Max Litzinger
MYA
Jim Krekeler
M Jr
Pam Krekeler
M jr
Travis Rager
FYB
Harrison Tam
N/A

Athlete escort (2)

 
All slots filled
Kristin Shoemaker
Female JR
Sarah Winslow Brewer
MYA
9:00am - 1:00am  

Scorecard runner

Volunteers under 18 are ok to be scorecard runners

 
Diana Noller
Female C


©2018 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home