School Families 2019

Ram Fest Volunteers 2019 (10112019)

RamFest is COMING and we are so excited to gather with all the families and friends!!  We will need volunteers for the following:

  • Friday, October 11RamFest Setup: setting up booths, tables, chairs, etc. anytime you can spare between 8:00 a.m. - 4:45 p.m.
  • Friday, October 11RamFest Booth Volunteers: Each school class has been assigned a booth and we need parents to run them from 5:00-8:00 p.m.  Please ensure you sign up for your child(ren)'s homeroom below.  Check in at the Entry Ticket Table to get your Volunteer Drink Pass and booth location.
  • Friday, October 11RamFest Clean Up Crew: 8:00-8:30 p.m.

****CLASS POPSICLE PARTIES for all classes that get their volunteer signup completed for their class booth times by Friday, 10/05/2019****

FRIENDLY REMINDER:  We will never turn away help, even last minute, but we do appreciate if you can let us know as soon as possible.  Thank you and remember this counts towards volunteer hours for RamPALS points! You can sign up for more than one slot, too!

 

Lauren Faske ([email protected]) & Mari Wright ([email protected])-- RamFest Coordinators 

Location: SHLS Athletic Field

Created by:   Mari Wright
 
Already signed up? You can change your sign up.
Available Slot Date (mm/dd/yyyy) Time (CDT)

RamFest Tent Setup

Help set up tents for booths on the athletic field

10/10/2019 (Thu)
6:30pm - 7:30pm (12)  
7 of 12 slots filled
Heather Davila
Ruben Davila (Teagan & Avery)
Justin Ridling
Charlotte Ridling
Michelle Lewis
Ava Johnston
Will Armstrong
Wendy Armstrong
Narciso Angeles
Ryan Angeles
William Unzelman
Noah Unzelman
Jorge Garcia
Jorge Garcia III

RamFest Friday Setup

Help set up booths with games, set up tables and chairs, etc. anytime between 8am - 4pm

10/11/2019 (Fri)
8:00am - 12:00pm (16)  
11 of 16 slots filled
Priscilla Jauquet
Arabella Jauquet
Ashley Kennedy
Caleb & Ethan Kennedy
Heather Davila (2)
Ruben & Heather Davila (Teagan & Avery)
Elia Maglaya
Abbey and Aaron Maglaya
Mari Wright
Steve Wright
Terri Reusch
Rachel
Winly Xac
Abigail & Xylina
Narciso Angeles
Ryan Angeles
Daniel Howser
Chris Howser
William Unzelman
Noah Unzelman

RamFest Friday Setup

Help set up booths with games, set up tables and chairs, etc. anytime between 12pm - 3:30pm

10/11/2019 (Fri)
12:00pm - 4:00pm (6)  
4 of 6 slots filled
Heather Davila (2)
Ruben & Heather Davila (Teagan & Avery)
Megan Rogers
Clark and Noah Rogers
Narciso Angeles
Ryan Angeles

RamFest Friday Setup

Food booth setup and food prep

10/11/2019 (Fri)
3:30pm - 4:45pm (6)  
4 of 6 slots filled
Nicole Sanders
Imelda Thomas (2)
Mila Thomas
Paul VanCleave

Face Painting Booth

Your artistic talent is needed to paint faces--we will have things to make it fairly easy!

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (3)  
2 of 3 slots filled
Jennifer Brackett (2)
Jack Brackett
5:30pm - 6:00pm (3)  
1 of 3 slots filled
Steph Biedinger
Asher
6:00pm - 6:30pm (3)  
1 of 3 slots filled
Michelle Vasquez
Sarah Vasquez
6:30pm - 7:00pm (3)  
1 of 3 slots filled
Libby Mata
Libby Mata
7:00pm - 7:30pm (3)  
1 of 3 slots filled
Libby Mata
7:30pm - 8:00pm (3)  
1 of 3 slots filled
Libby Hearin

PreK Prep - George (Toddler Bounce Castles)

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Gail Elliott
Gail Elliott
5:30pm - 6:00pm (2)  
6:00pm - 6:30pm (2)  
6:30pm - 7:00pm (2)  
7:00pm - 7:30pm (2)  
7:30pm - 8:00pm (2)  

PreK - Samanko (Craft Time Booth)

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Lily Friesenhahn
Savannah Van Cleave
Savannah Van Cleave
5:30pm - 6:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Erin Upton
Louie Upton
6:00pm - 6:30pm (2)  
All slots filled
Jorge Garcia (2)
Jorge Garcia III
6:30pm - 7:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Madisan Escobedo
Julianna Mata
7:00pm - 7:30pm (2)  
7:30pm - 8:00pm (2)  

PreK - Guerrero (Hole in One)

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
April Navarro
Ashley Navarro
5:30pm - 6:00pm (2)  
All slots filled
Alois Renggli (2)
Alois Renggli
6:00pm - 6:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Joy Aljibe
Corinne Aljibe
6:30pm - 7:00pm (2)  
7:00pm - 7:30pm (2)  
7:30pm - 8:00pm (2)  

PreK - Eickstead (Rain Gutter Race)

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Ashley Kennedy
Ethan Kennedy
5:30pm - 6:00pm (2)  
6:00pm - 6:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Karen Kramer
Morgan Kramer
6:30pm - 7:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Kristi Hooke
Kate Hooke
7:00pm - 7:30pm (2)  
7:30pm - 8:00pm (2)  

Kinder - Diaz (Ring Toss)

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Jennifer Gomez
Timothy
Abi Arredondo
Apolo
5:30pm - 6:00pm (2)  
All slots filled
Zenitha Farrier
Amelia Volz
Ben Faske
Luke
6:00pm - 6:30pm (2)  
All slots filled
Mary Stephenson
Jack Stephenson
Zenitha Farrier
Amelia Volz
6:30pm - 7:00pm (2)  
All slots filled
Lily Friesenhahn
Savannah Van Cleave
Savannah Van Cleave
7:00pm - 7:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Linda Diaz
7:30pm - 8:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Linda Diaz

Kinder - Elliott (Boom Blast)

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Laurie Munoz
Adam
Imelda Thomas
Mila Thomas
5:30pm - 6:00pm (2)  
All slots filled
Katie Smith
Abigail Smith
Leeann Sartain
Nathaniel
6:00pm - 6:30pm (2)  
All slots filled
Katie Smith
Abigail Smith
Leeann Sartain
Nathaniel
6:30pm - 7:00pm (2)  
All slots filled
Jessica Angeles (2)
Ryan Angeles
7:00pm - 7:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Abi Arredondo
Apolo
7:30pm - 8:00pm (2)  

1st - Rodriguez (Hair Color)

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (2)  
5:30pm - 6:00pm (2)  
All slots filled
Audrey Smith (2)
Kayla Smith
6:00pm - 6:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Amy Wingo
Quinn Wingo
6:30pm - 7:00pm (2)  
7:00pm - 7:30pm (2)  
7:30pm - 8:00pm (2)  
All slots filled
Ashley Kennedy
Caleb Kennedy
Megan Rogers
Clark Rogers

2nd - Foley (Adopt A Pet)

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (2)  
All slots filled
Erin Upton
Gabby Upton
Violet Karani
Vanessa Dakora
5:30pm - 6:00pm (2)  
All slots filled
Dorothy Parma
Joseph
Jennifer Gomez
Miriam
6:00pm - 6:30pm (2)  
All slots filled
Dorothy Parma
Joseph
Melanie Balderrama
Avery
6:30pm - 7:00pm (2)  
All slots filled
Nicholas Parma
Joseph
Melanie Balderrama
Avery
7:00pm - 7:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Nicholas Parma
Joseph
7:30pm - 8:00pm (2)  
All slots filled
Cindy Ku
Eric Ku
Abi Arredondo
Axl

3rd - Garza (Obstacle Bounce)

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (3)  
2 of 3 slots filled
Robin Lund
Eliana Carrillo
Cristina Flores
ILan Flores
5:30pm - 6:00pm (3)  
2 of 3 slots filled
Michael Jauquet (2)
Arabella Jauquet
6:00pm - 6:30pm (3)  
2 of 3 slots filled
Michael Jauquet (2)
Arabella Jauquet
6:30pm - 7:00pm (3)  
2 of 3 slots filled
Michael Jauquet (2)
Arabella Jauquet
7:00pm - 7:30pm (3)  
2 of 3 slots filled
Kristie Benavides
Leylah Reyna
Susan Ulery
Susan Ulery
7:30pm - 8:00pm (3)  
1 of 3 slots filled
Susan Ulery
Bryan Ulery

4th - Eggold (Dunk Tank)

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (2)  
5:30pm - 6:00pm (2)  
All slots filled
Katherine Martinez
Katherine Martinez
Martin Martinez
Xander
6:00pm - 6:30pm (2)  
All slots filled
Tracy Schillerstrom (2)
Austin
6:30pm - 7:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Katie Smith
Addison Smith
7:00pm - 7:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Katie Smith
Addison Smith
7:30pm - 8:00pm (2)  
All slots filled
Erin Stinson
Brynnleigh Stinson
Magalie Robles
Daniel

5th - Becker (Bungee Run)

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (2)  
5:30pm - 6:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Gladys Scales
Karolina Scales
6:00pm - 6:30pm (2)  
All slots filled
Mikki Urban
Lily Friesenhahn
6:30pm - 7:00pm (2)  
All slots filled
Ashli Funari
Addison
Gladys Scales
Karolina Scales
7:00pm - 7:30pm (2)  
All slots filled
Christina Richardson
Payson
Megan Rogers
Noah Rogers
7:30pm - 8:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Gladys Scales
Karolina Scales

6th, 7th, 8th - ALL

Food & Drink Booth (both parents and students can work!)

10/11/2019 (Fri)
4:50pm - 5:30pm (12)  
11 of 12 slots filled
Mary Stephenson (2)
Erin Stephenson
Katherine Martinez (2)
Aiden & Katherine Martinez
Anessa DeBey
adisen guajardo
Martin Martinez
Aiden martinez
Heather Davila (2)
Ruben & Heather (Teagan & Avery)
Paul VanCleave
Terri Reusch
Rachel Reusch
Julie Andersen
Mack Andersen
5:30pm - 6:00pm (12)  
10 of 12 slots filled
Jess Solis
Bel Cortes
Amy Morris
Mia Maulsby
Anessa DeBey
adisen guajardo
Heather Davila (2)
Ruben & Heather (Teagan & Avery)
Sarah DeYoung
Sam DeYoung
Paul VanCleave
Terri Reusch
Rachel Reusch
Julie Andersen
Mack Andersen
Jennifer Brackett
Jack Brackett
6:00pm - 6:30pm (12)  
All slots filled
Amy Morris (2)
Mia Maulsby
Winly Xac (2)
Xylina & Winly Xac
Samantha Vasquez (2)
Kaiden Stolar
Missy Watts
Aaron Watts
Anessa DeBey
adisen guajardo
Sarah DeYoung
Sam DeYoung
Paul VanCleave
Savannah Van Cleave
Savannah Van Cleave
Rhonda Schrantz
Sophie Schrantz
6:30pm - 7:00pm (12)  
8 of 12 slots filled
Winly Xac
Xylina Xac
Lorene Dillard
Julia Dillard
Andre Dillard
Julia Dillard
Missy Watts
Aaron Watts
Amy Ehrlich
Alex Ehrlich
Janet Larsen
Brayden
Brady Larsen
Brayden
Aynsley Larsen
Brayden
7:00pm - 7:30pm (12)  
8 of 12 slots filled
Anita Briggs (2)
Corwyn Briggs
Amy Ehrlich
Alex Ehrlich
Heather Davila
Teagan & Avery
Janet Larsen
Brayden
Brady Larsen
Brayden
Aynsley Larsen
Brayden
Rhonda Schrantz
Sophie S.
7:30pm - 8:00pm (12)  
5 of 12 slots filled
Anita Briggs (2)
Corwyn Briggs
Amy Ehrlich
Alex Ehrlich
Heather Davila
Teagan & Avery
Rhonda Schrantz
Sophie S.

RamFest Clean Up Crew

Help clean up athletic field following the close of RamFest at 8pm

10/05/2018 (Fri)
8:00pm - 8:30pm (20)  
4 of 20 slots filled
Samantha Vasquez (2)
Kaiden Stolar
S. Leilani Allen
Adrianna Allen
Rhonda Schrantz
Sophie S
©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service