Comps & Events Volunteers 18/19

Copper Competitions & Events Sign Up 18/19

Welcome Copper Competitions & Events Volunteers!! 

We have many different types of positions and events you can sign up with. To receive your season pass, you must sign up for at least 7 days. Please follow the guidelines below when picking your dates. 

  • You MUST work  a minimum of 1 day before January 1st, 2019
  • You can work a maximum of 3 days before January 1st, 2019 (this is to ensure everyone can meet the first requirement)
  • You MUST work a minimum of 1 day for USASA Nationals (March 29th, 2019 to April 10th, 2019)
  • You MUST sign up for your minimum 7 days before you get your season pass
  • You MUST get your pass from Employee Experience on at the EDGE building on Copper before your first day of work (EE’s current hours are Monday through Friday, 8 AM to 3:30 PM)

If you are unsure of what a type of work a particular job entails, please refer to the documents attached to your volunteer welcome email. Events and times are subject to change. Details for each event will be sent out approximately 3 to 5 days before the day of the event where you will also be asked to confirm your intent to show for your scheduled shift. If you have any other questions or concerns, please email [email protected] Thank you and have a great season!! 

Created by:   Dustin Schaffer
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy MDT) Location Available Slot
11/07/2018
(Wed. 7:00am - 4:00pm)
US Ski Team Media Days  

Media Handler (5)

*Must be able to competently ski black terrain

 
All slots filled
Donny Cryer
Steve Hockett
rick Thiel
Carolyn Tiller
Joseph Rapp
11/08/2018
(Thu. 7:00am - 4:00pm)
US Ski Team Media Days 

Media Handler (5)

*Must be able to competently ski black terrain

 
All slots filled
Donny Cryer
Steve Hockett
rick Thiel
Carolyn Tiller
Joseph Rapp
11/26/2018
(Mon. 7:00am - 4:00pm)
RMD FIS Races  

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Steve Hockett
Kate Wickham

Gatekeeper (12)

 
All slots filled
Phillippa Greathouse (2)
Phillippa Greathouse & Dottie Wolcott
Stephanie Cryer
This will be my first time working as gatekeeper so any info you can send on how to prep for the job would be appreciated
Dillon Dinter
Mellisa Mahoney
Sharon Ploeger
First timer!
Tim Boulay
Cliff Beck
Hannah Deinema
Jess Rajkovic
Mark Devlin
Ryszard Gasienca-Daniel

Scorebaord (2)

 
All slots filled
Joseph Rapp
Ingrid Basler

Handtimer (4)

 
All slots filled
Wiebe Gortmaker
Jill Madzo
marc schoch
Kat Comfort

Runner (2)

 
All slots filled
Andrew Stevens
Regan Bosnyak
11/27/2018
(Tue. 7:00am - 4:00pm)
RMD FIS Races  

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Lexi Berger
Claire Elliott

Gatekeeper (12)

 
9 of 12 slots filled
Sylvia Copeland
Dillon Dinter
John Peralta
Cliff Beck
Mark Devlin
Paul Wnek
Clifford Richter (2)
Cliff and Kc morgan
Ryszard Gasienca-Daniel

Scorebaord (2)

 
All slots filled
Ingrid Basler
Carol Goett

Handtimer (4)

 
All slots filled
Wiebe Gortmaker
Jon Kidder
barney cohen
Alison Kulpa

Runner (2)

 
All slots filled
Dave Landau
Tim Boulay
11/28/2018
(Wed. 7:00am - 4:00pm)
RMD FIS Races  

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Gabi Guneratne
Becky Guneratne

Gatekeeper (12)

 
8 of 12 slots filled
Tim Boulay
Cliff Beck
Mark Devlin
Paul Wnek
Tawni Riepe
Clifford Richter (2)
Cliff and Kc Morgan
Ryszard Gasienca-Daniel

Scorebaord (2)

 
All slots filled
Ingrid Basler
Emily Riddle

Handtimer (4)

 
3 of 4 slots filled
mike stewart
Carol Goett
Wiebe Gortmaker

Runner (2)

 
All slots filled
Jon Kidder
Dave Landau
11/29/2018
(Thu. 7:00am - 4:00pm)
RMD FIS Races  

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Gabi Guneratne
Becky Guneratne

Gatekeeper (12)

 
8 of 12 slots filled
Kyle Aprill
First time gatekeeping. Any info on what more to bring is appreciated.
Alex Blem
Regan Bosnyak
Mark Devlin
Paul Wnek
David Sutton
Ryszard Gasienca-Daniel
Courtney Cudmore

Scorebaord (2)

 
1 of 2 slots filled
Judy Sutton

Handtimer (4)

 
All slots filled
mike stewart
Roy Davis
Carol Goett
Henry Danford

Runner (2)

 
All slots filled
Jon Kidder
Dave Landau
12/02/2018
(Sun. 7:00am - 4:00pm)
US Grand Prix  

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Justin Wiseman
Lexi Berger

Credential Checker (2)

 
All slots filled
Janeen Ryan (2)
Doug and Janeen

Scoreboard (2)

 
1 of 2 slots filled
Lou Dembicki

Runner (2)

 
1 of 2 slots filled
Charlie Knapp
12/03/2018
(Mon. 7:00am - 4:00pm)
US Grand Prix  

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
rick Thiel
Carolyn Tiller

Credential Checker (2)

 
1 of 2 slots filled
Lexi Berger

Scoreboard (2)

 
All slots filled
Pam Moore
Tom Moore

Runner (2)

 
All slots filled
matt harvey
Jonnah Glassman
12/04/2018
(Tue. 7:00am - 4:00pm)
US Grand Prix  

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
matt harvey
Jill Madzo

Credential Checker (2)

 
All slots filled
Roy Davis
Claire Elliott

Scoreboard (2)

 
All slots filled
Dave Schnarsky
Jo Schnarsky

Runner (2)

 
1 of 2 slots filled
John Peralta
12/05/2018
(Wed. 7:00am - 4:00pm)
US Grand Prix  

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Gabi Guneratne
Becky Guneratne

Credential Checker (2)

 
All slots filled
Dorothy Wolcott
Phillippa Greathouse

Scoreboard (2)

 
All slots filled
Jonnah Glassman
kevin wetzel

Runner (2)

 
All slots filled
Claire Elliott
Allison Price
12/06/2018
(Thu. 7:00am - 4:00pm)
US Grand Prix  

Assistant Starter (2)

 
1 of 2 slots filled
barney cohen

Credential Checker (2)

 
All slots filled
Dave Schnarsky
Jo Schnarsky

Scoreboard (2)

 
1 of 2 slots filled
Alexis Michelle Zito

Runner (2)

 
All slots filled
Henry Danford
Alex Blem
12/07/2018
(Fri. 7:00am - 4:00pm)
US Grand Prix  

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Justin Wiseman
Jill Madzo

Credential Checker (2)

 
All slots filled
Tommy Matchett
Sabine Pocek

Scoreboard (2)

 
All slots filled
Leah Quiller
Brad Quiller

Runner (2)

 
All slots filled
Courtney Cudmore
Alex Blem
12/08/2018
(Sat. 7:00am - 4:00pm)
US Grand Prix  

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Justin Wiseman
Jeff Lougee

Credential Checker (2)

 
All slots filled
Janeen Ryan (2)
Doug and Janeen

Scoreboard (2)

 
All slots filled
Leah Quiller
Brad Quiller

Runner (2)

 
All slots filled
Michael Hauswald
Laura Wojtalik
12/10/2018
(Mon. 7:00am - 4:00pm)
Revolution Tour  

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Tommy Matchett
Terence Rix

Scorebaord (2)

 
1 of 2 slots filled
Ryszard Gasienca-Daniel

Runner (3)

 
All slots filled
Janeen Ryan (2)
Janeen and doug
Kat Comfort
12/11/2018
(Tue. 7:00am - 4:00pm)
Revolution Tour 

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Terence Rix
Sabine Pocek

Scorebaord (2)

 
All slots filled
Lou Dembicki
marc schoch

Runner (3)

 
All slots filled
Dillon Dinter
Brooke Flook (2)
Spencer Gaw
12/12/2018
(Wed. 7:00am - 4:00pm)
Revolution Tour 

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Tom Weber
barney cohen

Scorebaord (2)

 
All slots filled
Emily Riddle
Alexis Zito

Runner (3)

 
All slots filled
Andrew Stevens
Jon Kidder
Jonnah Glassman
12/13/2018
(Thu. 7:00am - 4:00pm)
Revolution Tour 

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Sabine Pocek
Jill Madzo

Scorebaord (2)

 
All slots filled
Alexis Zito
Henry Danford

Runner (3)

 
2 of 3 slots filled
Tom Weber
Regan Bosnyak
12/14/2018
(Fri. 7:00am - 4:00pm)
Revolution Tour 

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Jeff Lougee
marc schoch

Scorebaord (2)

 
All slots filled
Roy Davis
Courtney Cudmore

Runner (3)

 
2 of 3 slots filled
Andrew Stevens
Tommy Matchett
12/15/2018
(Sat. 7:00am - 4:00pm)
Revolution Tour 

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Charlie Knapp
Jeff Lougee

Scorebaord (2)

 
1 of 2 slots filled
Roy Davis

Runner (3)

 
2 of 3 slots filled
Thomas Moore (2)
Pam and Tom Moore
12/31/2018
(Mon. 7:00am - 4:00pm)
USASA RMS Rail Jam  

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Charlie Knapp
Laura Wojtalik

Runner (2)

 
All slots filled
Andy Scholz
Emily Riddle
01/06/2019
(Sun. 7:00am - 4:00pm)
USASA RMS Halfpipe 

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
rick Thiel
Carolyn Tiller

Scoreboard (2)

 
1 of 2 slots filled
kevin wetzel

Runner (2)

 
1 of 2 slots filled
Justin Wiseman
01/12/2019
(Sat. 7:00am - 4:00pm)
National Rail Jam Qualifiers 

Assistant Starter (2)

 
1 of 2 slots filled
Courtney Cudmore

Scoreboard (2)

 
All slots filled
Judy Sutton
David Sutton

Runner (2)

 
1 of 2 slots filled
Steve Hockett
01/25/2019
(Fri. 7:00am - 4:00pm)
Summit High School Slalom 

Assistant Starter

 
Andre Grzeskowiak

Hand Timer (2)

 
All slots filled
mike stewart
marc schoch

Scoreboard

 
Joseph Rapp

Gatekeeper (6)

 
4 of 6 slots filled
Roy Davis
Pam Moore
Tom Moore
Courtney Cudmore
01/26/2019
(Sat. 7:00am - 4:00pm)
Masters Slalom/Giant Slalom 

Assistant Starter

 
David Sutton

Hand Timer (2)

 
All slots filled
rick Thiel
Carolyn Tiller

Scoreboard

 
Judy Sutton

Gatekeeper (6)

 
All slots filled
Steve Hockett
Jeff Lougee
Andre Grzeskowiak
Andy Scholz
Patrick Palsha
Jill Madzo
01/27/2019
(Sun. 7:00am - 4:00pm)
YSL/Team Summit Race 

Assistant Starter

 
Andre Grzeskowiak

Hand Timer (2)

 
All slots filled
Henry Danford
Kat Comfort

Scoreboard

 
Lou Dembicki

Gatekeeper (6)

 
3 of 6 slots filled
Courtney Cudmore
Derek Cluff
Michael Hauswald
02/02/2019
(Sat. 7:00am - 4:00pm)
USASA RMS Slopestyle 

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Andre Grzeskowiak
Kate Wickham

Scoreboard (2)

 
All slots filled
Leah Quiller
Brad Quiller

Jump Marshal (4)

 
All slots filled
Emily Riddle
Jo Schnarsky
Dave Schnarsky
Tom Weber

Runner (2)

 
All slots filled
Derek Cluff
Michael Hauswald
02/03/2019
(Sun. 7:00am - 4:00pm)
USASA RMS Slopestyle 

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Pat Crum Kessler
craig kessler

Scoreboard (2)

 
All slots filled
Leah Quiller
Brad Quiller

Jump Marshal (4)

 
3 of 4 slots filled
Jo Schnarsky
Dave Schnarsky
Derek Cluff

Runner (2)

 
1 of 2 slots filled
Henry Danford
02/04/2019
(Mon. 7:00am - 4:00pm)
SIA On Snow Demo 

Credential Checker (12)

 
11 of 12 slots filled
Judy Sutton
David Sutton
Leah Quiller
Brad Quiller
Alyssa Ufer
Roy Davis
Andy Scholz
Gabi Guneratne
Becky Guneratne
Lexi Berger
Jill Madzo
02/05/2019
(Tue. 7:00am - 4:00pm)
SIA On Snow Demo 

Credential Checker (12)

 
11 of 12 slots filled
Judy Sutton
David Sutton
Alyssa Ufer
Roy Davis
Emily Riddle
Andre Grzeskowiak
Andy Scholz
Gabi Guneratne
Becky Guneratne
Lexi Berger
Carol Goett
02/07/2019
(Thu. 7:00am - 4:00am)
USASA RMS Slopestyle 

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Terence Rix
Can not make it but Sunday thru Thursday so no 7th but 10th to the 14th thanks Terence
Jim Callison

Scoreboard (2)

 

Jump Marshal (3)

 
1 of 3 slots filled
Tom Weber

Runner (2)

 
02/10/2019
(Sun. 7:00am - 4:00am)
Revolution Tour  

Assistant Starter (2)

Halfpipe/Slopestyle

 
All slots filled
marc schoch
Tommy Natchett

Jump Marshal (3)

Halfpipe/Slopestyle

 
2 of 3 slots filled
Jeff Lougee
Terence Rix

Runner (2)

Halfpipe/Slopestyle

 
1 of 2 slots filled
Dillon Dinter
02/11/2019
(Mon. 7:00am - 4:00am)
Revolution Tour  

Assistant Starter (2)

Freeski Slopestyle

 
All slots filled
craig Kessler
Pat Crum Kessler

Scoreboard (2)

Freeski Slopestyle

 
All slots filled
Lou Dembicki
Paul Wnek

Jump Marshal (3)

Freeski Slopestyle

 
2 of 3 slots filled
Terence Rix
Alyssa Ufer

Runner (2)

Freeski Slopestyle

 
1 of 2 slots filled
Jim Callison
02/12/2019
(Tue. 7:00am - 4:00am)
Revolution Tour  

Assistant Starter (2)

Freeski Halfpipe

 
All slots filled
barney cohen
Terence Rix

Scoreboard (2)

Freeski Halfpipe

 
All slots filled
Thomas Moore (2)
Tom and Pam Moore

Runner (2)

Freeski Halfpipe

 
1 of 2 slots filled
Clifford Richter
To make up days that I missed.
02/13/2019
(Wed. 7:00am - 4:00am)
Revolution Tour  

Assistant Starter (2)

Snowbaord Slopestyle

 
All slots filled
Terence Rix
Jim Callison

Scoreboard (2)

Snowbaord Slopestyle

 
All slots filled
Janeen and doug Ryan (2)

Jump Marshal (3)

Snowbaord Slopestyle

 
All slots filled
barney cohen
Steve Hockett
Paul Wnek

Runner (2)

Snowbaord Slopestyle

 
02/14/2019
(Thu. 7:00am - 4:00am)
Revolution Tour 

Assistant Starter (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Terence Rix
rick thiel

Scoreboard (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Kat Comfort
Paul Wnek

Runner (2)

Snowboard Halfpipe

 
03/25/2019
(Mon. 7:00am - 4:00am)
USASA Boardercross Training 

Course Marshal (8)

 
All slots filled
Andy Scholz
Andrew Stevens
marc schoch
Derek Cluff
Michael Hauswald
Dillon Dinter
Matt Harvey
Jim Callison
03/26/2019
(Tue. 7:00am - 4:00am)
USASA Boardercross Training 

Course Marshal (8)

 
All slots filled
Andrew Stevens
Tom Weber
Michael Hauswald
Dillon Dinter
Matt Harvey
Dave Landau
Tim Boulay
Roy Davis
03/27/2019
(Wed. 7:00am - 4:00am)
USASA Boardercross Training 

Course Marshal (8)

 
All slots filled
Andrew Stevens
Phillippa Greathouse (2)
Phillippa Greathouse
Tom Weber
Jim Callison
Dave Landau
Ingrid Basler
Thomas Matchett
ninth event sign up
03/31/2019
(Sun. 7:00am - 4:00pm)
USASA Nationals 

Assistant Starter (2)

Snowboard Cross

 
All slots filled
Lexi Berger
I wanted this day instead of 4/1
Derek Cluff

Scoreboard (2)

Snowboard Cross

 
All slots filled
Judy Sutton
David Sutton

Hand Timer (2)

Snowboard Cross

 
1 of 2 slots filled
John Peralta

Runner (2)

Snowboard Cross

 
All slots filled
Hannah Deinema
Andre Grzeskowiak

Assistant Starter (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Nancy Balerud
Mellisa Mahoney

Scoreboard (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Leah Quiller
Brad Quiller

Runner (2)

Snowboard Halfpipe

 

Assistant Starter (2)

Snowboard Slopestyle

 
All slots filled
Alyssa Ufer
Sabine Pocek

Jump Marshal (4)

Snowboard Slopestyle

 
All slots filled
Emily Riddle
kevin wetzel
Lexi Berger
Regan Bosnyak

Scoreboard (2)

Snowboard Slopestyle

 
All slots filled
Janeen Ryan (2)
Doug and Janeen

Assistant Tabulator (2)

Snowboard Slopestyle

 
1 of 2 slots filled
Donny Cryer

Runner (2)

Snowboard Slopestyle

 
All slots filled
Jesse Rajkovic
Hannah Deinema

Assistant Starter (2)

Snowboard Giant Slalom

 
All slots filled
Phillippa Greathouse (2)
Phillippa Greathouse & Dottie Wolcott

Hand Timer (4)

Snowboard Giant Slalom

 
2 of 4 slots filled
Alison Kulpa
Terence Rix

Scoreboard (2)

Snowboard Giant Slalom

 

Gatekeeper (10)

Snowboard Giant Slalom

 
1 of 10 slots filled
Jim Callison

Runner (2)

Snowboard Giant Slalom

 

Assistant Starter (2)

Snowboard Slalom

 

Hand Timer (4)

Snowboard Slalom

 

Scoreboard (2)

Snowboard Slalom

 

Gatekeeper (10)

Snowboard Slalom

 
1 of 10 slots filled
Dillon Dinter

Runner (2)

Snowboard Slalom

 
04/01/2019
(Mon. 7:00am - 4:00pm)
USASA Nationals 

Assistant Starter (2)

Snowboard Cross

 
All slots filled
Tommy Matchett
Lexi Berger

Scoreboard (2)

Snowboard Cross

 
1 of 2 slots filled
Mellisa Mahoney
Swapping from other scoreboard

Hand Timer (2)

Snowboard Cross

 
1 of 2 slots filled
Terence Rix

Runner (2)

Snowboard Cross

 
1 of 2 slots filled
Tim Boulay

Assistant Starter (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
rick Thiel
Carolyn Tiller

Scoreboard (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Lou Dembicki
kevin wetzel

Runner (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Andrew Stevens
Ingrid Basler

Assistant Starter (2)

Snowboard Slopestyle

 
All slots filled
Pam Moore (2)
And Tom Moore

Jump Marshal (4)

Snowboard Slopestyle

 

Scoreboard (2)

Snowboard Slopestyle

 

Assistant Tabulator (2)

Snowboard Slopestyle

 

Runner (2)

Snowboard Slopestyle

 

Assistant Starter (2)

Snowboard Giant Slalom

 
All slots filled
Andre Grzeskowiak
Sabine Pocek

Hand Timer (4)

Snowboard Giant Slalom

 
1 of 4 slots filled
Terence Rix

Scoreboard (2)

Snowboard Giant Slalom

 

Gatekeeper (10)

Snowboard Giant Slalom

 
1 of 10 slots filled
Dillon Dinter

Runner (2)

Snowboard Giant Slalom

 

Assistant Starter (2)

Snowboard Slalom

 
1 of 2 slots filled
Jon Kidder

Hand Timer (4)

Snowboard Slalom

 

Scoreboard (2)

Snowboard Slalom

 

Gatekeeper (10)

Snowboard Slalom

 

Runner (2)

Snowboard Slalom

 
1 of 2 slots filled
Alyssa Ufer
replace 3/29
04/02/2019
(Tue. 7:00am - 4:00pm)
USASA Nationals 

Assistant Starter (2)

Snowboard Cross

 
All slots filled
Sabine Pocek
John Peralta

Scoreboard (2)

Snowboard Cross

 
All slots filled
Sylvia Copeland
Paul Wnek

Hand Timer (2)

Snowboard Cross

 
1 of 2 slots filled
Terence Rix

Runner (2)

Snowboard Cross

 
1 of 2 slots filled
Tim Boulay

Assistant Starter (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Alyssa Ufer
Nancy Balerud

Scoreboard (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Lou Dembicki
Alison Kulpa
I am already signed up for this day but wondering if I can work with Louise

Runner (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Clifford Richter (2)
Cliff and Kc Morgan

Assistant Starter (2)

Snowboard Slopestyle

 
All slots filled
Claire Elliott
Jon Kidder

Jump Marshal (4)

Snowboard Slopestyle

 
All slots filled
barney cohen
Alison Kulpa
Jesse Rajkovic
Hannah Deinema

Scoreboard (2)

Snowboard Slopestyle

 
All slots filled
Brooke Flook (2)
Spencer Gaw

Assistant Tabulator (2)

Snowboard Slopestyle

 
All slots filled
Kat Comfort
Donny Cryer

Runner (2)

Snowboard Slopestyle

 
1 of 2 slots filled
Regan Bosnyak

Assistant Starter (2)

Snowboard Giant Slalom

 
1 of 2 slots filled
Andre Grzeskowiak

Hand Timer (4)

Snowboard Giant Slalom

 
1 of 4 slots filled
Tom Weber

Scoreboard (2)

Snowboard Giant Slalom

 
1 of 2 slots filled
Roy Davis

Gatekeeper (10)

Snowboard Giant Slalom

 
1 of 10 slots filled
Ryszard Gasienca-Daniel

Runner (2)

Snowboard Giant Slalom

 

Assistant Starter (2)

Snowboard Slalom

 

Hand Timer (4)

Snowboard Slalom

 
1 of 4 slots filled
mike stewart

Scoreboard (2)

Snowboard Slalom

 

Gatekeeper (10)

Snowboard Slalom

 

Runner (2)

Snowboard Slalom

 
04/03/2019
(Wed. 7:00am - 4:00pm)
USASA Nationals 

Assistant Starter (2)

Snowboard Cross

 
All slots filled
Sabine Pocek
John Peralta

Scoreboard (2)

Snowboard Cross

 
1 of 2 slots filled
Carol Goett

Hand Timer (2)

Snowboard Cross

 
1 of 2 slots filled
Terence Rix

Runner (2)

Snowboard Cross

 

Assistant Starter (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Nancy Balerud
Claire Elliott

Scoreboard (2)

Snowboard Halfpipe

 
1 of 2 slots filled
Sylvia Copeland

Runner (2)

Snowboard Halfpipe

 
1 of 2 slots filled
Alyssa Ufer
replace 3/30

Assistant Starter (2)

Snowboard Slopestyle

 
All slots filled
Phillippa Greathouse (2)
Dottie Wolcott

Jump Marshal (4)

Snowboard Slopestyle

 
2 of 4 slots filled
barney cohen
Tim Boulay

Scoreboard (2)

Snowboard Slopestyle

 

Assistant Tabulator (2)

Snowboard Slopestyle

 
All slots filled
Alexis Zito
Donny Cryer

Runner (2)

Snowboard Slopestyle

 

Assistant Starter (2)

Snowboard Giant Slalom

 
All slots filled
Andre Grzeskowiak
Terence Rix

Hand Timer (4)

Snowboard Giant Slalom

 
3 of 4 slots filled
Tom Weber
Paul Wnek
Mellisa Mahoney

Scoreboard (2)

Snowboard Giant Slalom

 
1 of 2 slots filled
Joseph Rapp

Gatekeeper (10)

Snowboard Giant Slalom

 
1 of 10 slots filled
Ryszard Gasienca-Daniel

Runner (2)

Snowboard Giant Slalom

 

Assistant Starter (2)

Snowboard Slalom

 

Hand Timer (4)

Snowboard Slalom

 

Scoreboard (2)

Snowboard Slalom

 

Gatekeeper (10)

Snowboard Slalom

 

Runner (2)

Snowboard Slalom

 
04/04/2019
(Thu. 7:00am - 4:00pm)
USASA Nationals 

Assistant Starter (2)

Snowboard Cross

 
All slots filled
Tommy Matchett
John Peralta

Scoreboard (2)

Snowboard Cross

 
All slots filled
Sylvia Copeland
Alex Blem

Hand Timer (2)

Snowboard Cross

 
1 of 2 slots filled
Terence Rix

Runner (2)

Snowboard Cross

 
1 of 2 slots filled
Tim Boulay

Assistant Starter (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Carol Goett
Nancy Balerud

Scoreboard (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Thomas Moore (2)
Plus Pam Moore

Runner (2)

Snowboard Halfpipe

 
All slots filled
Cliff Beck
Dave Landau

Assistant Starter (2)

Snowboard Slopestyle

 

Jump Marshal (4)

Snowboard Slopestyle

 
1 of 4 slots filled
Alison Kulpa

Scoreboard (2)

Snowboard Slopestyle

 

Assistant Tabulator (2)

Snowboard Slopestyle

 
1 of 2 slots filled
Kat Comfort

Runner (2)

Snowboard Slopestyle

 

Assistant Starter (2)

Snowboard Giant Slalom

 

Hand Timer (4)

Snowboard Giant Slalom

 
1 of 4 slots filled
Mellisa Mahoney

Scoreboard (2)

Snowboard Giant Slalom

 
1 of 2 slots filled
Ingrid Basler

Gatekeeper (10)

Snowboard Giant Slalom

 

Runner (2)

Snowboard Giant Slalom

 

Assistant Starter (2)

Snowboard Slalom

 

Hand Timer (4)

Snowboard Slalom

 
1 of 4 slots filled
Jon Kidder

Scoreboard (2)

Snowboard Slalom

 

Gatekeeper (10)

Snowboard Slalom

 
3 of 10 slots filled
Roy Davis
Dave Schnarsky
Jo Schnarsky

Runner (2)

Snowboard Slalom

 
04/05/2019
(Fri. 7:00am - 4:00pm)
USASA Nationals 

Assistant Starter (2)

Snowboard Cross

 
All slots filled
Henry Danford
John Peralta

Scoreboard (2)

Snowboard Cross

 
All slots filled
Alex Blem
Sylvia Copeland

Hand Timer (2)

Snowboard Cross

 

Runner (2)

Snowboard Cross

 
All slots filled
Clifford Richter (2)
Cliff and Kc Morgan

Assistant Starter (2)

Snowboard Halfpipe

 

Scoreboard (2)

Snowboard Halfpipe

 
1 of 2 slots filled
Justin Wiseman

Runner (2)

Snowboard Halfpipe

 
1 of 2 slots filled
Dave Landau

Assistant Starter (2)

Snowboard Slopestyle

 
1 of 2 slots filled
Terence Rix

Jump Marshal (4)

Snowboard Slopestyle

 
2 of 4 slots filled
matt harvey
Jeff Lougee

Scoreboard (2)

Snowboard Slopestyle

 
All slots filled
kevin wetzel
marc schoch

Assistant Tabulator (2)

Snowboard Slopestyle

 

Runner (2)

Snowboard Slopestyle

 

Assistant Starter (2)

Snowboard Giant Slalom

 

Hand Timer (4)

Snowboard Giant Slalom

 
1 of 4 slots filled
Mellisa Mahoney

Scoreboard (2)

Snowboard Giant Slalom

 
All slots filled
Brooke Flook (2)
Spencer Gaw

Gatekeeper (10)

Snowboard Giant Slalom

 

Runner (2)

Snowboard Giant Slalom

 

Assistant Starter (2)

Snowboard Slalom

 

Hand Timer (4)

Snowboard Slalom

 

Scoreboard (2)

Snowboard Slalom

 
1 of 2 slots filled
Ingrid Basler

Gatekeeper (10)

Snowboard Slalom

 

Runner (2)

Snowboard Slalom

 
04/07/2019
(Sun. 7:00am - 4:00pm)
USASA Nationals 

Assistant Starter (2)

Skier Cross

 
1 of 2 slots filled
Lexi Berger

Scoreboard (2)

Skier Cross

 

Hand Timer (2)

Skier Cross

 

Runner (2)

Skier Cross

 

Assistant Starter (2)

Ski Halfpipe

 
All slots filled
Justin Wiseman
Andy Scholz

Scorebaord (2)

 
All slots filled
Thomas Moore (2)
Tom and Pam Moore

Runner (2)

 
All slots filled
Cliff Beck
Thomas Matchett
Switching 4/8 to 4/7 due to work

Assistant Starter (2)

Ski Slopestyle

 
All slots filled
Phillippa Greathouse (2)
Dottie Wolcott

Scoreboard (2)

Ski Slopestyle

 

Jump Marshal (4)

Ski Slopestyle

 
All slots filled
Emily Riddle
Jo Schnarsky
Dave Schnarsky
Alison Kulpa

Assistant Tabulator (2)

Ski Slopestyle

 
1 of 2 slots filled
Mellisa Mahoney

Runner (2)

Ski Slopestyle

 
04/08/2019
(Mon. 7:00am - 4:00pm)
USASA Nationals 

Assistant Starter (2)

Skier Cross

 
All slots filled
Carol Goett
Wiebe Gortmaker

Scoreboard (2)

Skier Cross

 

Hand Timer (2)

Skier Cross

 
All slots filled
Paul Wnek
Terence Rix

Runner (2)

Skier Cross

 
1 of 2 slots filled
Cliff Beck

Assistant Starter (2)

Ski Halfpipe

 
1 of 2 slots filled
Lexi Berger

Scorebaord (2)

 
1 of 2 slots filled
Alison Kulpa

Runner (2)

 

Assistant Starter (2)

Ski Slopestyle

 
All slots filled
Phillippa Greathouse
Dottie Wolcott

Scoreboard (2)

Ski Slopestyle

 
All slots filled
Janeen Ryan (2)
Doug and Janeen

Jump Marshal (4)

Ski Slopestyle

 
2 of 4 slots filled
Andre Grzeskowiak
Jim Callison

Assistant Tabulator (2)

Ski Slopestyle

 
All slots filled
Kat Comfort
Mellisa Mahoney

Runner (2)

Ski Slopestyle

 
04/09/2019
(Tue. 7:00am - 4:00pm)
USASA Nationals 

Assistant Starter (2)

Skier Cross

 
All slots filled
Gabi Guneratne
Becky Guneratne

Scoreboard (2)

Skier Cross

 
All slots filled
Sylvia Copeland
Paul Wnek

Hand Timer (2)

Skier Cross

 
All slots filled
Wiebe Gortmaker
mike stewart

Runner (2)

Skier Cross

 
All slots filled
Clifford Richter (2)
Cliff and Kc Morgan

Assistant Starter (2)

Ski Halfpipe

 
All slots filled
Nancy Balerud
barney cohen

Scorebaord (2)

 
All slots filled
Matt Harvey
Mellisa Mahoney

Runner (2)

 
1 of 2 slots filled
Andre Grzeskowiak

Assistant Starter (2)

Ski Slopestyle

 
1 of 2 slots filled
Pam Moore

Scoreboard (2)

Ski Slopestyle

 
All slots filled
Brooke Flook (2)
Spencer Gaw

Jump Marshal (4)

Ski Slopestyle

 
2 of 4 slots filled
Ryszard Gasienca-Daniel
marc schoch

Assistant Tabulator (2)

Ski Slopestyle

 
All slots filled
Alexis Zito
Kat Comfort

Runner (2)

Ski Slopestyle

 
04/10/2019
(Wed. 7:00am - 4:00pm)
USASA Nationals 

Assistant Starter (2)

Skier Cross

 
All slots filled
Wiebe Gortmaker
Nancy Balerud

Scoreboard (2)

Skier Cross

 
All slots filled
Sylvia Copeland
Paul Wnek

Hand Timer (2)

Skier Cross

 
1 of 2 slots filled
Roy Davis

Runner (2)

Skier Cross

 
All slots filled
Michael Hauswald
Cliff Beck

Assistant Starter (2)

Ski Halfpipe

 
All slots filled
Gabi Guneratne
Becky Guneratne

Scorebaord (2)

 
All slots filled
Janeen Ryan (2)
Doug and Janeen

Runner (2)

 
All slots filled
Claire Elliott
Andre Grzeskowiak

Assistant Starter (2)

Ski Slopestyle

 
All slots filled
Hannah Deinema
Jesse Rajkovic

Scoreboard (2)

Ski Slopestyle

 
1 of 2 slots filled
matt harvey

Jump Marshal (4)

Ski Slopestyle

 
1 of 4 slots filled
Ryszard Gasienca-Daniel

Assistant Tabulator (2)

Ski Slopestyle

 
All slots filled
Donny Cryer
Alexis Zito

Runner (2)

Ski Slopestyle

 
All slots filled
Clifford Richter (2)
Cliff and Kc Morgan


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home