St. Mary Catholic Schools

2018-19 Enrichment Registration Session 1

Thank your for your interest in our SMCS Enrichment Program.

Registration opens 9/14/2018 at 6:00 am.   For reference, SM = St. Mary Elementary, SG = St. Gabriel Elementary, SMM = St. Margaret Mary Elementary, SMCMS = St. Mary Catholic Middle School.

You may register for and attend a class at any SMCS campus.  Carpooling is encouraged to avoid class cancellations. 

Hip Hop RECITAL is Monday, November 19 at 6:00 pm at the Jane Bergstrom FAEC located at SMC Catholic High School, 1050 Zephyr Drive, Neenah, WI 54956.  

We will host a Karate SHOWCASE in January or February.  Date to be determined.

Mark your calendars for the ENRICHMENT SHOWCASE on Tuesday, March 19th at 6:30 pm. (also at the FAEC).

For more information about Enrichment go to: SMCS Enrichment Webpage

Directions for Registration:

1. Please sign up in all designated classes for your child(ren)

2. After you hit submit you will be prompted to pay. 

After school care (ASC) is available before and after enrichment classes.  You must register for ASC by contacting the host school's Administrative Assistant.  Please bring a snack for your child to keep at ASC if you are using this option.  If a child is not enrolled in ASC, parents are responsible for supervision of their child from dismissal until class start time for all classes.  

Minimum Number of students must be met for a class to run.  In lieu of meeting the minimum, parents may agree to split the minimum costs of the class in order for it to continue.  Please contact enrichment@smcatholicschools.org to determine this fee.  If this is not done, parents are responsible to request a refund using the form on the SMCS Enrichment Webpage

Refunds will not be issued if a child is dismissed from class due to violation of behavior policies.

 

Created by:   Enrichment Program Director
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

Scholarship Donation - In lieu of online payment you may write a check to SMCS with Enrichment Scholarship in the memo field. Thank you for helping make it possible for some students to enjoy classes that are outside of their family budget

($ Donation)

 

Art 1A - Grades 3-5 (Mon. at SMM) Min. # = 5 students (15)

($42.00 each)

3:05 - 3:45 pm for 8 weeks starting 9/17/2018. Classes include 9/17, 9/24, 10/8, 10/15, 10/22, 10/29, 11/5 ad 11/12. 5 students minimum.

 
9 of 15 slots filled
Bethany & Aaron Ruppert (2)
registered for ASC both before and after class
greta goethel
no ASC
Karly Kletschka
No. I’ve filled out a slip but not paid anything. If it starts at 3:05, do I need to pay something?
Melissa Richmond
yes
Marissa Hahn
No
Casey Kane
Casey Kane
Hailey and Tyler
Anna DeWitt
No ASC

Art 1A - Grades K-2 (Mondays at SMM) Min. # = 5 students (15)

($42.00 each)

3:50-4:30 pm for 8 weeks starting 9/17. Classes will be 9/17, 9/24, 10/8, 10/15, 10/22, 10/29, 11/5, & 11/12

 
8 of 15 slots filled
Sheena Conners
Audrey Conners
Stephanie Ernsting
Andrew Ernsting ASC
Kathleen Healy
Kate Osland - ASC after
Anna Zoltowski
Sophie - ASC before/after
kristie butler
Hannah Butler
Karla Berzowski (2)
Asc
Lane Pritzl
Amelia Pritzl Yes ASC

Art (K-2) Waiting list Session 1a (14)

 

Art 1B - Grades K-2 (Monday at SMM) Min. # = 5 students (15)

($42.00 each)

8 weeks starting 11/27/2017 (3:05 - 3:45 pm)

 
9 of 15 slots filled
Stephanie Ernsting
Andrew Ernsting ASC
Sheena Conners
Audrey conners - no
Kathleen Healy
Kate Osland - ASC after
Anna Zoltowski
Sophie - ASC after
kristie butler
Hannah Butler
Gretchen Cogswell (2)
Drew and Will. No ASC needed
Lane Pritzl
Amelia
Cecily Treep
ASC after class

Art 1B - Grades 3-5 (Monday at SMM) Min # = 5 students (15)

($42.00 each)

8 weeks starting 11/26/2018 (3:50-4:30 pm)

 
9 of 15 slots filled
Karla Rice
Grace Rice, No ASC Before or After
Bethant & Aaron Ruppert (2)
Yes - before & after
Anna DeWitt
No ASC needed
Hazel Treep
ASC before class
Audrey Wehner
Yes, Asc before
Jacob And Owen Dewitt (2)
ASC before
chrissy goethel
Greta - no asc

Club Invention (STEM) at SM - New Module! Grades 1-5 (20)

($70.00 each)

5 weeks on Tuesdays from 3:15-4:45 starting on Tuesday starting 10/23/2018 from 3:15-4:45 pm. Classes include: 10/23, 10/30, 11/8, 11/13 and 11/20

 
1 of 20 slots filled
Kara Homan
Yes; Lars Homan; Before & After

Club Invention STEM - at SG - Grades 1-5 - NEW Module! (21)

($70.00 each)

5 weeks on Thursday starting 10/4/2018 from 3:15 - 4:45 pm. Classes meet on 10/4, 10/11, 10/18, 11/1 and 11/8

 
15 of 21 slots filled
Amy Gunderson
Graden:Yes- before and after
Tarver & Paxtyn Trinkner
ASC Tarver
Isabell Carlson
yes SG ASC
Carlos Verhoff
Yes, both
Nicholas Jensen
yes, both
Nathan Jensen
yes,both
Holly & Grant Stichman (2)
NO
Lori Gruszka
Yes. After class.
Jennifer Valentine
Asc after class
Alex Schmalz
Yes before/after
Joe Roth
Yes ASC before
Tracy Ogden
Winston no ASC
Trisha Akey
No
Christy Vogel
ASC before

Club Invention (STEM) at SMM - New Module! Grades 1 - 5 (20)

($70.00 each)

5 weeks on Tuesdays starting 12/4 from 3:30 - 5:00 pm. Classes include: 12/4, 12/18, 1/8, 1/15 ans 1/22.

 
17 of 20 slots filled
hesper swanlund
Oren before ASC
Jeanne Oost
ASC Before Juliana
Oliver Lawrence
Yes ASC
Stephanie Ernsting
Andrew Ernsting ASC
Susie Weber
Tess asc
Kathleen Healy
Colin Osland - ASC after
Anna Zoltowski
Sophie - ASC before/after
Henry Cedergren
Henry
Sarah-Beth Janssen
Hannah ASC Before and After
Andrew Soubel
Asher Soubel (ASC)
Sarah Moss
Merce Moss
Aaron Ruppert
ASC before/after
Amber Post (2)
Asc before. Jacob and Micah
Thomas Siems
No
Edward Cedergren
ASC before and after sometimes
Molly Roth
Yes for before

Computer Coding - STEM (Friday at SM) - Grades K-5 (20)

($40.00 each)

8 weeks starting 10/12/2018 from 3:15-4:15 pm. Classes include: 10/12, 10/19, 11/9, 11/16, 11/30, 12/7, 12/14 and 1/4. 6 students minimum

 
7 of 20 slots filled
Christine Cedergren (2)
Edward and Henry
Kara Homan
Yes; Lars Homan; Before & After
Dawn Gaab
Zach Gaab - ASC
Sandra Piotrowski
Vanessa
Ethan Gustafson
No
Clara Ostrenga
No ASC

Hip Hop "Jammers" (Wednesday at SM) Grades K-5. Min # = 5 students. NOTE: new longer 45 min. classes (20)

($80.00 each)

10 weeks starting 9/19/2018. Classes include Wednesdays: 9/19, 9/26, 10/3, 10/10, 10/17, 10/24, 10/31, 11/7, 11/14 from 3:30-4:15 pm and Friday 11/16 from 4:00 - 5:30 at SMM. Recital is Monday, 11/19 at 6:00 pm.

 
13 of 20 slots filled
Sarah-Beth Janssen
Halle ASC Before and After
Rhonda DeLeeuw
Myla, AC Before & After
Renee Charapata (2)
No
George Voss
ASC (before)
Aspen King
Aspen - ASC before
ANN HUELSBECK (2)
Brenden & Kylee Huelsbeck Before & After School Care
Kara Homan
Yes; Lena Homan; Before & After
Brady DeLeeuw
ASC
Sandra Piotrowski
Vanessa
Cadence Kohel
Before
Miranda Jackson

Hip Hop Lightning (Mondays at SG) - Grades K-5. Min# = 5 students NOTE: New longer 45 min. class periods (23)

($72.00 each)

9 weeks starting Monday 9/17. Classes include: 9/17, 9/24, 10/8, 10/15, 10/22, 10/29, 11/5 and 11/12 from 3:30 - 4:15 pm. and Friday 11/16 at SMM from 4:00 - 5:30. Enrichment Recital is Monday, 11/19 at 6:00 pm at the FAEC.

 
All slots filled
Amy Gunderson
Graden::Yes before and after
Dempsey Saylor
no
Aksel Giebel
Aksel Giebel
Tarver & Paxtyn Trinkner (2)
None needed
Isabell Carlson
yes SG ASC
Caleigh Schnettler
ASC Before
Kelly Beisenstein-Weiss
Emmi - ASC before
Christina Klinkhammer
yes
Christina Klinkhammer
Not needed
Holly & Grant Stichman (2)
NO
Ruby Kuehn
Yes before class
Liz Kubiak (2)
Before class
Dena Marie Saylor
Kaitlyn Saylor, no ASC
Liane Birling
Maya Birling
Lori Gruszka
Yes. After class.
Ann Clark
ASC
Kajja Wagner
Aubrey
Jennifer Valentine
Catherine Harvey (2)

Hip Hop All Star- (Thursday at SMM) Grades 2-5. Min. # = 10 students. NOTE: New longer 45 min. class periods! (25)

($72.00 each)

9 weeks starting 9/20 from 4:30-5:15. Dates are 9/20, 9/27, 10/4, 10/11, 10/18, 11/1, 11/8, 11/15 and 11/16 at SMM from 4:00-5:30 pm. Enrichment Recital on November 19 at 6:00 pm

 
All slots filled
Libbe Bergstrom
Scarlett occasional aftercare
Stephanie Ernsting (2)
Andrew and Jacob Ernsting ASC
Marissa Hahn
No, but will need to.
Stephanie Michalkiewicz
Lawsyn, No ASC
Jackie Brelage
After school Care before Rayna
Eric Koski (2)
No ASC - Vivian and Simone
Gretchen Cogswell
Drew - Yes ASC needed before
Susie Weber
Tess
Kathleen Healy
Colin Osland - ASC before
Fritz Staner
Before
Tiffany Radosevich
No
Bridgid Bergstrom
Juliette-ASC before
Lyndsey Bergstrom
ASC
hesper swanlund
Milly
Scott Schneider
Kaitlyn Schneider
Mina Jackson
Yes
Joe McLaughlin
ASC before
Sarah Bleier
Martin- ASC before and after
Sarah Moss
Merce Moss
Michelle Schneider
Tracy Steckling
Liza DeWitt
Karla Berzowski

Hip Hop Elite - (Tuesdays at SMM) - Hip Hop Elite Alumni. Min #= 15 students NOTE: New longer 1 hour classes this session! (20)

($90.00 each)

10 weeks starting 9/18. Classes are 3:30 - 4:30 pm on 9/18, 9/25, 10/2, 10/9, 10/16, 10/23, 10/30, 11/6, 11/13 and 4:00-5:30 pm on Friday, 11/16. Hip Hop recital is Monday, 11/19 at 6:00 pm

 
19 of 20 slots filled
Liesl Britzke
Yes before
Stephanie Ernsting
Jacob Ernsting ASC
Adel Schneider
Yes, beforehand
Stephanie Michalkiewicz
Sydney, ASC before
Celeste Brennan
No ASC
Kathleen Healy
Sean Osland - ASC before
Tiffany Strande
Gretchen
Christine Cedergren
Edward
Sarah-Beth Janssen
Halle ASC Before and After @ SMM
Michelle Schneider
Zach Schneider YES ASC before & after usually
Anna DeWitt
ASC before
Karla Berzowski (2)
Asc
Ana Emenecker
No asc
Claire Mislinski
Before and after care
Sandy Campbell
Nicholas - ASC before, not after
Melissa Richmond
yes
Amee Pable
No
Jillian Ostrom
Yes to ASC

Hip Hop Genesis - (Thursday at SMM) Grades PreK-1st Min # = 15 kids NOTE: New longer 45 min. classes! (21)

($72.00 each)

9 weeks starting 9/20 from 3:30 - 4:15. Dates include 9/20, 9/27, 10/4, 10/11, 10/18, 11/1, 11/8, 11/15 and 11/16 (from 4:00-5:30 pm) Enrichment Recital on Monday, November 19 at 6:00 pm at FAEC.

 
All slots filled
Liesl Britzke
Yes before
hesper swanlund
Emma ASC
Libbe Bergstrom
Gibson aftercare
Jeanne Oost
ASC Before Brent
Cecily treep
before ASC
Stephanie Michalkiewicz
Lucy, ASC before
Jackie Brelage
After school Care before Lanna
Sheena Conners
Audrey Conners
Gretchen Cogswell
Will - Yes ASC needed before and after (until Drew is done with her class.
Kathleen Healy
Kate Osland - ASC before
Sheena Conners
Giles Conners
Libbe Bergstrom
Greta-afterschool care
Wendy Noskowiak
Yes - every day extended care Mon - Friday
Bridgid Bergstrom
Maya-ASC before and after
Andrea (Marlowe) Atanasoff
ASC before and after
Karla Rice
Charlie Rice, No ASC
Sarah Schmitz
Maddie Schmitz (yes ASC before)
Anna Zoltowski
Sophie - ASC before/after
Sarah-Beth Janssen
Hannah ASC Before and After
Kristie Butler
Kathryn Hartmann
Rosie asc before

Hip Hop Genesis Waiting List SMM (3)

 
All slots filled
Kristie Butler (2)
Hannah and Jonathan ASC before
Andrew Soubel
Nolan Soubel (ASC)

Karate - Once per week for 3 mo. (Sept. (prorated) -November) Starts the week of 9/17/2018 (32)

($75.00 each)

Choose your campus. Classes meet M@SMM, T@SG, W@SMCMS or Th@SM

 
All slots filled
Jeanne Oost (2)
SMM ASC Before Brent & Juliana
Amy Gunderson
Graden-SG: ASC before and after
Stephanie Michalkiewicz
Lucy, No ASC
Sarah Schmitz
Maddie Schmitz( yes- ASC)
Eric Koski
No ASC - Leo
Charlie Rice
Charlie Rice, No ASC
Autumn And Amber Forbes (2)
Yes SG
Sarah-Beth Janssen
Halle and Hannah ASC Before and After
Carlos Verhoff
Yes, both
Donna Liddy
Ainslie
Renee Charapata
No
Renee Charapata
Izzy SM
Vicki Neuman
Samuel- before and after school care
ANN HUELSBECK
Brenden Huelsbeck Before & After school care
Andrea Spencer (2)
No, SM, Wesley & Raegan
Nathan Kurzynski
ASC before
Kara Homan (2)
Yes; Lars & Lena Homan; Before & After
Brad Mischler (2)
No ASC, Braelyn and Briley, Thursday at SM
Owen & Jay Weber (2)
No ASC
Tracy Ogden
Winston No ASC
Jameson Tines
No ASC, SM
Stephanie Meyer
Paige Steinberg Yes SM
Katie Mineau
Noah Lynch
Shelley Wautlet (2)
Kiersten & Noelle at SM
Sarah-Beth Janssen
Hannah-ASC Before and After

Karate - Elementary Unlimited 3 mo. Session (Sept (prorated) -Nov.) Starts 9/15/2018 (14)

($97.00 each)

M@SMM, T@ SG, Th@SM - 3:15-4:15 W at SMCMS and Sat@SM 9 am-10 am. Please indicate your primary campus location.

 
All slots filled
Mina Jackson
Yes
Isabell Carlson
yes SG ASC
Sarah Bleier (2)
Evelyn SMCMS, Martin SMM
Megan Krema
Sophia Krema, SMCMS
Lauren Moder (2)
Addison & Illa Moder, no ASC
Amelia Herzog
SMCMS
subha nair
no
Will Lawniczak
Will Lawniczak
Mason Romzek
Middle School
Stephanie Meyer
Aiden Fellner Yes SM
Julian Kuehn
Middle School
Liam Schulze
None

Karate - (DEC - FEB.) Once per week for 3 mo. Starts 12/1/2018

($85.00)

Choose your campus. Classes meet M@SMM, T@SG, W@SMCMS or Th@SM.

 
20 slots filled - more available
Sarah-Beth Janssen (2)
Halle & Hannah ASC Before and After
Nathan Kurzynski
ASC before
Stephanie Michalkiewicz
Lucy @ SMM, No ASC
Brenden Huelsbeck
Before & After school care at SM
Donna Liddy
Ainslie SMM
Autumn And Amber Forbes (2)
SG - ASC before and after
Amy Gunderson
SG Graden ASC before and after
Bill Schulze
Liam Schulze
Sarah Schmitz
Maddie- ASC before
Tracy Ogden
Winston St Gabes. NO ASC
Andrea Spencer
No
Owen and Jay Weber (2)
No ASC
Carlos Verhoff
Carlos Before & After Care @ St. Gabe's
Jameson Tines
No ASC, SM
BRAD MISCHLER (2)
No ASC,SM
Jeanne Oost
Juliana Oost SMM no ASC

Karate - (DEC-FEB) Elementary UNLIMITED 3 mo. Session Starts 12/1/2018

($115.00)

M@SMM, T@SG, W@SMCMS, Th@SM = 3:15-4:15 & Sat@SM from 9 am - 10am) Please indicate your primary location

 
10 slots filled - more available
Isabell Carlson
yes SG ASC
Megan Krema
Sophia Krema, SMCMS
Julian Kuehn
No
Sarah Bleier (2)
Evelyn and Martin
Shruti Chakrapani
No
Lauren Moder (2)
Addison Moder SMCMS, Illa Moder SM- NO ASC for both
Charlie Rice
No ASC
Amelia Herzog
No ASC

KidStage - Beauty and the Beast (Thursday at SG) Grades PreK-5. Min. # = 10 students (2)

($88.00 each)

9 weeks starting the week of 9/27/2018 from 3:30 - 4:30 pm

 
All slots filled
Casey Auer
not needed
Pamela Kinsell Steeves
yes ASC for Trilby

KidStage - Beauty and the Beast (Tuesday at SM) Grades PreK-5. Min. # = 10 students (20)

($88.00 each)

9 weeks starting week of 10/2/2018 from 3:30 - 4:30 pm

 
18 of 20 slots filled
Renee Siems (2)
Thomas (ASC before) and Ella
Angela Winsor
No ASC
Aspen King
Aspen - ASC before
Shelley Wautlet
Kiersten
Lauren Moder
Illa Moder, yes ASC
Brynlie And Cailynn Weis (2)
No ASC needed
Amelia Herzog
No ASC
Kara Homan
Yes; Lena Homan; Before & After
Lauren Moder
Addison Moder, no ASC
Natalie Lee
No ASC
Sharon Andrews
no asc
Renee Charapata
Ethan yes before
Miranda Jackson
Kylie Brenn
Kylie Brenn (before ASC)
Benjamin Herzog
No ASC
The Huelsbeck's
Kylee ASC before & after

Math Club (SMM on Tuesdays from 7:00 am - 7:30 am) Min. number of students = 6 (12)

($40.00 each)

6 weeks starting 10/10/2018

 
3 of 12 slots filled
Sheena Conners
Audrey Conners
Stephanie Ernsting
Andrew Ernsting
Jennifer Kurzynski
No Care

Preschool Invention Playground (STEM) Min # = 6 students (Wednesday at SMM) (10)

($70.00 each)

10 weeks starting 10/2 from 12:50-1:35 pm

 
1 of 10 slots filled
Sheena Conners
Giles Conners - incorrect time register - lease remove - apologies

Preschool Invention Playground (STEM) Min # = 6 students (Wednesday at SMM) (10)

($70.00 each)

10 weeks starting 10/3 from 12:00 - 12:45 pm

 
All slots filled
Patricia Israel
yes to ASC
Sarah Schmitz
Eli Schmitz (yes- ASC before and after)
Sheena Conners
Giles Conners
Angela Winsor
ASC before
Addie Auth
I will!
Tara Hill
Charlotte Hill, yes, aftercare
kristie butler
Jonathan Butler
Andrew Soubel
Nolan Soubel (ASC)
Pamela Kinsell Steeves
Yes ASC for Trilby
Sarah Champa
ASC before

Preschool Karate - SM- (September (prorated) -Nov.) Min #/campus = 4 kids (12)

($42.00 each)

M@SMM, T@ SG, W@SMCMS, Th@SM - 2:30 - 3:00 pm. Please indicate your primary campus location.

 
All slots filled
Amy Gunderson
Norah-Extended learning before and ASC after
Sarah Schmitz
Eli Schmitz (yes- ASC before)
Angela Winsor
No ASC
Tarver & Paxtyn Trinkner
ASC Ryker
Corrin Gunderson
Lily - Extended learning before ASC after at SG
Sarah-Beth Janssen
Beckett ASC Before and After
Aaron Krupp
Before class
Andrew Soubel
Nolan Soubel (ASC)
Donna Liddy
Roisin
Bentley Davis
Bentley Davis SM
Kelly Beisenstein-Weiss
Benjamin (SG) - will be in extended care before
Shena Straka
Ethan - ASC before and after

Preschool Karate SM - (DEC-FEB) - Thursday from 2:30-3:00 Min. number of Students - 4 (12)

($50.00 each)

Have you reserved space in ASC for before or after class?

 
1 of 12 slots filled
Bentley Davis
No

Preschool Karate SG - DEC-FEB. on Tuesdays from 2:30-3:00. Min. number of students is 4 (12)

($50.00 each)

Have you reserved space in ASC for before or after class?

 
4 of 12 slots filled
Amy Gunderson
SG Norah ASC/extended learning
Shena Straka
Ethan Straka (ASC) before and after
Corrin Gunderson
Lily Gunderson - Extended learning/ASC
Angela Winsor
Evelyn - No ASC

Preschool Karate SMM (Dec.-Feb.) 3 months starting 12/3/2018 at SMM from 2:30 - 3:00 on Mondays.. Min # = 4 students (12)

($50.00 each)

Have you reserved space in ASC for before or after class?

 
6 of 12 slots filled
Patricia Israel
yes to ASC
Sarah-Beth Janssen
Beckett ASC Before and After
Andrew Soubel
Nolan Soubel (ASC)
Donna Liddy
Roisin
Vicki Neuman
Before and after school care
Sarah Schmitz
Eli-ASC before

Preschool Math Club (Tuesday at SMM) (10)

($40.00 each)

8 weeks starting 9/25/2018 from 12:00 - 12:30

 
All slots filled
Patricia Israel
yes to ASC
Angela Winsor
ASC before
Sarah-Beth Janssen
Beckett ASC Before and After
kristie butler
Jonathan BUtler
Tara Hill
Charlotte Hill
Donna Liddy
Roisin
Gretchen Cogswell
Reese ASC before/after
Bentley Davis
No ASC
Andrea (Marlowe) Atanasoff
ASC before and after, registered
Pamela Kinsell Steeves
Yes ASC for Trilby

Wonder Workshop Robotics - Beginner - Grades K-5 (Fridays at SMM starting 10/5/2018 (12)

($35.00 each)

Fridays for 6 wks. from 3:15-3:45. Classes include: 10/5, 10/12, 10/19, 11/9, 11/16, 11/30

 
All slots filled
Sheena Conners
Audrey Conners
Kathryn Hartmann (3)
Lilly, Wade & Rosie. No asc.
Stephanie Ernsting
Andrew Ernsting ASC
Sarah Schmitz
Maddie Schmitz (yes-ASC before)
Kathleen Healy (2)
Colin and Kate no ASC
Jeanne Oost
Juliana
Aeden Ternes
Yes ASC
Abigail Ternes
ASC Yes
Anna Zoltowski
Sophie - ASC before/after

Wonder Workshop Robotics - Advanced - Tues. at SMM (Grades 2-5) Min. # = 4 students) (17)

($45.00 each)

Tuesdays for 6 weeks from 3:30 - 4:30 pm. Classes start 10/23/2018. Classes include: 10/23, 10/30, 11/6, 11/13, 11/20 and 11/27

 
All slots filled
hesper swanlund
Oren ASC
Oliver Lawrence
Yes ASC
Susie Weber
Tess asc before
Aiden And Jameson Tines (2)
No ASC
Mina Jackson
Yes
Christine Cedergren
Henry
Andrew Soubel
Asher Soubel (ASC)
Liza DeWitt (2)
Jacob and Owen DeWitt (ASC before only)
Tracy Steckling
ASC Before only
Cindi Auth
Aaron Ruppert
ASC before/after
John Paul & David Foord (2)
no after school care
Amber Post
Asc before. Jacob and Micah if there is room for one more
Amber Post
Micah

VEXIQ Robotics Competitive (5th grade)- enrollment is through the SMC STEM Club this year. If you have already filled out registration paperwork we will email you further instructions and a schedule soon!

At SMM on Wednesdays from 3:30 - 5:00 pm. We have 2 spots open for the upcoming season. If you are interested in your child registering please sign up here and we will provide you with registration forms.

 
1 slot filled - more available
Heather Plutz
No

FIRST Lego League (Grades 4-8) - are you interested to help be a mentor

 
1 slot filled - more available
Heather Plutz
No

Jr. FIRST Lego League (Grades 1- 3) - Are you interested in being a coach or mentor?

 

Do you have a skill or hobby that you would like to share with our SMCS community as an instructor?

 

Do you have an idea for a new class?

 
1 slot filled - more available
Ange Staner
Mindfulness or Yoga or parent child yoga
©2018 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home