Madison Speed Skating Club

Volunteer Sign Up -- US Short Track Age Group Nationals

US Short Track Age Group Nationals

March 22-24, 2019

Verona Ice Arena, Verona, WI

 

We need your help! To sign up for volunteering- please select a job/ time-slot below. No experience necessary. Training will be provided. Additional information will follow as dates become closer.

 

Created by:   Mary Murphy
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (CDT) Available Slot
03/17/2019 (Sun.) Verona Ice Rink  6:30pm - 4:00pm  

Assemble Packets (2)

Assemble skater bags together

 
All slots filled
Beth Rhodehamel (2)
03/22/2019 (Fri.) Verona Ice Arena 8:00am - 12:00pm  

Hospitality (6)

Work skater and volunteer areas

 
3 of 6 slots filled
Kristie Halverson
I just want to be warm
Diane Leyerle
Sachiko Endo
Will do what I can

Set Up/ Tear Down (7)

Set up/ Tear-down pads and tables

 
3 of 7 slots filled
Beth Rhodehamel (2)
Mary Murphy

Check-In (4)

Check-In skaters and volunteers

 
2 of 4 slots filled
Jane Voegeli (2)

Heat Box (2)

Organize skaters before races

 
1 of 2 slots filled
Kim Gebauer

On/Off Door (2)

Open doors for skaters on - off

 
1 of 2 slots filled
Jim White

Skate Guard Runner (2)

Move guards from on/off door

 

Block Chaser (6)

Re-set Track on Ice

 
2 of 6 slots filled
Joel Foster Susan Gralak (2)
Ice Crew

Water Buckets (3)

Add Water Buckets to Ice/Track

 
2 of 3 slots filled
Anna Quinn Ian Quinn (2)

Lap Counter (2)

Count Laps and Hold Sign for Skaters

 
1 of 2 slots filled
Dan Quinn

Timer (11)

Timing places for each race

 
6 of 11 slots filled
George Summerfield
Pete Chytla
Level 2 Certified
Athena Pearson George Summerfield (2)
Craig Gebauer
Carolyn Spiewak

Timer Chief

 
Butch Pearson

Video Camera (4)

Film races in corner for Referee

 

Judge (12)

Pick finisher

 
9 of 12 slots filled
Kris Scolare
Lesley Anne Lawrence
Chief Judge
Ernie Kretschmann Jane Stolz (2)
Jerry Steele
Alex Gralak
Renee Howard
Jeff Edwards
Cathleen Graf

Announcer

Announce races

 
Chris Vincent Dajan Gakovic

Runner (2)

Post heat cards and results

 

Security (2)

Watch controlled areas

 

Raffle Ticket Sales (2)

Sell Raffle Tickets

 
12:00pm - 6:00pm  

Hospitality (6)

Work skater and volunteer areas

 
1 of 6 slots filled
Diane Leyerle

Set Up/ Tear Down (7)

Set up/ Tear-down pads and tables

 
1 of 7 slots filled
Mary Murphy

Check-In (4)

Check-In skaters and volunteers

 

Heat Box (2)

Organize skaters before races

 
1 of 2 slots filled
Kim Gebauer

On/Off Door (2)

Open doors for skaters on - off

 
All slots filled
Nick Voegeli
Jim White

Skate Guard Runner (2)

Move guards from on/off door

 
1 of 2 slots filled
Margaret Voegeli

Block Chaser (6)

Re-set Track on Ice

 
2 of 6 slots filled
Joel Foster Susan Gralak (2)
Ice Crew

Water Buckets (3)

Add Water Buckets to Ice/Track

 
2 of 3 slots filled
Anna Quinn Ian Quinn (2)

Lap Counter (2)

Count Laps and Hold Sign for Skaters

 
1 of 2 slots filled
Dan Quinn

Timer (11)

Timing places for each race

 
5 of 11 slots filled
Pete Chytla
Level 2 Certified
Athena Pearson George Summerfield (2)
Craig Gebauer
Carolyn Spiewak

Timer Chief

 
Butch Pearson

Video Camera (4)

Film races in corner for Referee

 

Judge (12)

Pick finisher

 
9 of 12 slots filled
Lesley Anne Lawrence
Chief Judge
Ernie Kretschmann Jane Stolz (2)
Jerry Steele
Alex Gralak
Renee Howard
Jeff Edwards
Renee Holler
Will be there around 1pm, have to work until noon in Waunakee.
Cathleen Graf

Announcer

Announce races

 
Chris Vincent Dajan Gakovic

Runner (2)

Post heat cards and results

 

Security (2)

Watch controlled areas

 

Raffle Ticket Sales (2)

Sell Raffle Tickets

 
03/23/2019 (Sat.) Verona Ice Arena 8:00am - 12:00pm  

Hospitality (6)

Work skater and volunteer areas

 
3 of 6 slots filled
Tavis Trosen
Available from around 10am on and can fill in where needed as am on call for work
Diane Leyerle
Sachiko Endo

Set Up/ Tear Down (7)

Set up/ Tear-down pads and tables

 
3 of 7 slots filled
Beth Rhodehamel (2)
Mary Murphy

Check-In (4)

Check-In skaters and volunteers

 
3 of 4 slots filled
Jane Voegeli (2)
Amy Kasper
Amy Kasper

Heat Box (2)

Organize skaters before races

 
1 of 2 slots filled
Kim Gebauer

On/Off Door (2)

Open doors for skaters on - off

 
All slots filled
Amy Kasper
Nolan Batton
Jim White

Skate Guard Runner (2)

Move guards from on/off door

 
All slots filled
Seth Reinold
Dan (Conor) Greene

Block Chaser (6)

Re-set Track on Ice

 
2 of 6 slots filled
Joel Foster Susan Gralak (2)
Ice Crew

Water Buckets (3)

Add Water Buckets to Ice/Track

 
2 of 3 slots filled
Anna Quinn Ian Quinn (2)

Lap Counter (2)

Count Laps and Hold Sign for Skaters

 
1 of 2 slots filled
Dan Quinn

Timer (11)

Timing places for each race

 
6 of 11 slots filled
Aaron Reinold
Pete Chytla
Level 2 Certified
Lily Fredeen
Athena Pearson George Summerfield (2)
Craig Gebauer

Timer Chief

 
Butch Pearson

Video Camera (4)

Film races in corner for Referee

 

Judge (12)

Pick finisher

 
9 of 12 slots filled
Kris Scolare
Lesley Anne Lawrence
Chief Judge
Ernie Kretschmann Jane Stolz (2)
Jerry Steele
Alex Gralak
Renee Howard
Yasuko Kudo
Cathleen Graf

Announcer

Announce races

 
Chris Vincent Dajan Gakovic

Runner (2)

Post heat cards and results

 
1 of 2 slots filled
Amy Kasper
Jason Batton

Security (2)

Watch controlled areas

 

Raffle Ticket Sales (2)

Sell Raffle Tickets

 
12:00pm - 6:00pm  

Hospitality (6)

Work skater and volunteer areas

 
3 of 6 slots filled
karen sielaff
Tavis Trosen
Can fill in where needed-on call for work
Diane Leyerle

Set Up/ Tear Down (7)

Set up/ Tear-down pads and tables

 
2 of 7 slots filled
Beth Rhodehamel
Mary Murphy

Check-In (4)

Check-In skaters and volunteers

 
1 of 4 slots filled
Kristie Halverson
I just want to be warm

Heat Box (2)

Organize skaters before races

 
1 of 2 slots filled
Kim Gebauer

On/Off Door (2)

Open doors for skaters on - off

 
All slots filled
Jim White
Nick Voegeli

Skate Guard Runner (2)

Move guards from on/off door

 
All slots filled
Dan (Conor) Greene
Nick Voegeli
(Margaret)

Block Chaser (6)

Re-set Track on Ice

 
2 of 6 slots filled
Joel Foster Susan Gralak (2)
Ice Crew

Water Buckets (3)

Add Water Buckets to Ice/Track

 
2 of 3 slots filled
Anna Quinn Ian Quinn (2)

Lap Counter (2)

Count Laps and Hold Sign for Skaters

 
1 of 2 slots filled
Dan Quinn

Timer (11)

Timing places for each race

 
5 of 11 slots filled
Aaron Reinold
Pete Chytla
Level 2 Certified
Athena Pearson George Summerfield (2)
Craig Gebauer

Timer Chief

 
Butch Pearson

Video Camera (4)

Film races in corner for Referee

 

Judge (12)

Pick finisher

 
9 of 12 slots filled
Lily Fredeen
Lesley Anne Lawrence
Chief Judge
Ernie Kretschmann Jane Stolz (2)
Jerry Steele
Alex Gralak
Renee Howard
Yasuko Kudo
Cathleen Graf

Announcer

Announce races

 
Chris Vincent Dajan Gakovic

Runner (2)

Post heat cards and results

 

Security (2)

Watch controlled areas

 

Raffle Ticket Sales (2)

Sell Raffle Tickets

 
03/24/2019 (Sun.) Verona Ice Arena 8:00am - 12:00pm  

Hospitality (6)

Work skater and volunteer areas

 
2 of 6 slots filled
Diane Leyerle
Sachiko Endo

Set Up/ Tear Down (7)

Set up/ Tear-down pads and tables

 
3 of 7 slots filled
Beth Rhodehamel (2)
Mary Murphy

Check-In (4)

Check-In skaters and volunteers

 
3 of 4 slots filled
Jane Voegeli (2)
Amy Kasper
Amy Kasper

Heat Box (2)

Organize skaters before races

 

On/Off Door (2)

Open doors for skaters on - off

 
All slots filled
Amy Kasper
Nolan Batton
Jim White

Skate Guard Runner (2)

Move guards from on/off door

 
1 of 2 slots filled
Dan (Conor) Greene

Block Chaser (6)

Re-set Track on Ice

 
2 of 6 slots filled
Joel Foster Susan Gralak (2)
Ice Crew

Water Buckets (3)

Add Water Buckets to Ice/Track

 
2 of 3 slots filled
Anna Quinn Ian Quinn (2)

Lap Counter (2)

Count Laps and Hold Sign for Skaters

 
1 of 2 slots filled
Dan Quinn

Timer (11)

Timing places for each race

 
6 of 11 slots filled
Aaron Reinold
Pete Chytla
Level 2 Certified
Lily Fredeen
Athena Pearson George Summerfield (2)
Craig Gebauer

Timer Chief

 
Butch Pearson

Video Camera (4)

Film races in corner for Referee

 

Judge (12)

Pick finisher

 
7 of 12 slots filled
Ernie Kretschmann Jane Stolz (2)
Jerry Steele (2)
Add Lesley Anne Lawrence-Chief Judge
Alex Gralak
Renee Howard
Cathleen Graf

Announcer

Announce races

 
Chris Vincent Dajan Gakovic

Runner (2)

Post heat cards and results

 
1 of 2 slots filled
Amy Kasper
Jason Batton

Security (2)

Watch controlled areas

 

Raffle Ticket Sales (2)

Sell Raffle Tickets

 
12:00pm - 6:00pm  

Hospitality (6)

Work skater and volunteer areas

 
2 of 6 slots filled
Tavis Trosen
Can fill in where needed-on call for work
Diane Leyerle

Set Up/ Tear Down (7)

Set up/ Tear-down pads and tables

 
2 of 7 slots filled
Beth Rhodehamel
Mary Murphy

Check-In (4)

Check-In skaters and volunteers

 

Heat Box (2)

Organize skaters before races

 

On/Off Door (2)

Open doors for skaters on - off

 
All slots filled
Jane Voegeli
Jim White

Skate Guard Runner (2)

Move guards from on/off door

 
1 of 2 slots filled
Dan (Conor) Greene

Block Chaser (6)

Re-set Track on Ice

 
2 of 6 slots filled
Joel Foster Susan Gralak (2)
Ice Crew

Water Buckets (3)

Add Water Buckets to Ice/Track

 
2 of 3 slots filled
Anna Quinn Ian Quinn (2)

Lap Counter (2)

Count Laps and Hold Sign for Skaters

 
1 of 2 slots filled
Dan Quinn

Timer (11)

Timing places for each race

 
5 of 11 slots filled
Aaron Reinold
Pete Chytla
Level 2 Certified
Athena Pearson George Summerfield (2)
Craig Gebauer

Timer Chief

 
Butch Pearson

Video Camera (4)

Film races in corner for Referee

 

Judge (12)

Pick finisher

 
8 of 12 slots filled
Lesley Anne Lawrence
Chief Judge
Ernie Kretschmann Jane Stolz (2)
Jerry Steele
Alex Gralak
Renee Howard
Renee Holler
Cathleen Graf

Announcer

Announce races

 
Chris Vincent Dajan Gakovic

Runner (2)

Post heat cards and results

 

Security (2)

Watch controlled areas

 

Raffle Ticket Sales (2)

Sell Raffle Tickets

 


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home