Art in Motion

Art In Motion Voluteers 2019

Art in Motion is the band program's largest fundraiser of the year.  All proceeds from this event go to support all band programs including: Concert Band, Symphonic Band, Marching Band, Winter guard, Jazz Band, Concert Percussion, and Marching Percussion.

In order for this event to meet its full potential we need you!!!! The assistance of 100+ students and adults are essential to the success of this event.  Please look at the list below and find one or more slots where you can assist on this very busy day.

Both students and adults are invited to use this sign up to pick their spots.  Students please comment which group you are with (band, NHS, Key Club, etc....).

Thank you in advance for your willingness to support this very important event and our band programs.

 

ALL TIMES ARE ESTIMATES AND WILL BE UPDATED ONCE WE HAVE THE OFFICIAL SCHEDULE!!!

 

If you have questions, please do not hesitate to contact me at [email protected] or 703-863-0685

Sincerely,

Tobey Lopez

AIM Coordinator

Location: Green Hope High School

Created by:   Tobey Lopez
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot Date (mm/dd/yyyy EDT)

Set Up (3:00pm-8:00pm)

03/22/2019 (Fri.) (26)

 
All slots filled
Austin Yao
Tri-M/Key Club/Band
Aryaman Bana
Band, Tri-M
Lindsey Wilson
Band
Madelyn Milazzo
Tri-M, Band
Lydia Rowen
Tri-M
Nita Prabhu
Key Club and Band
geena caputo
key club
Turanya Ranjan
key club
Zoe Xu
Tri-M
Han Lim
Band, Tri-m
Rachel Yao
Key Club
Adriana Hernandez
Band, key club, trim
Sydney Neri
Band
Sam Lloyd
Band
Thomas Clayton
Band
Parth Shirolkar
Band
Bella Prieto
Band
Erik Svanes
Band
Marta Chojkiewicz
band, key club
Srinidhi Ekkurthi
Key Club, Band
Jenny Caputo
Tri-M
Andrew Nam
Tri-M
Ashley Elliott
Band
Taralyn Neri
Symphonic band
Andrea Araya
. i
Alex Hayes
Alex Hayes TRI-M

Guard Warm Up Room A-Adult (8:15 am - 10:15 am)

Aux Gym

03/23/2019 (Sat.)

 
Molly Broga
winter guard parent

Guard Warm Up Room A- Adult (10:00 am - 11:30 am)

Aux Gym

03/23/2019 (Sat.)

 
Anu Gokhale
Band

Percussion Warm Up Room A- Adult (12:30pm-2:45pm)

Band Room

03/23/2019 (Sat.)

 
Jacki Poovey
band parent

Percussion/Winds Warm Up Room A- Adult (2:30pm - 4:45pm)

Band Room

03/23/2019 (Sat.)

 

Percussion/Winds Warm Up Room A-Adult (4:30pm -5:30pm)

Band Room

03/23/2019 (Sat.)

 

Guard Warm Up Room B- Adult (08:15 am- 10:15 am)

Aux Gym

03/23/2019 (Sat.)

 
Bina Thakkar
Band parent

Guard Warm-Up Room B-Adult (10:00 am- 11:30 am)

Aux Gym

03/23/2019 (Sat.)

 
Jacki Poovey
band parent

Percussion Warm Up Room B -Adult (12:30 pm - 2:45 pm)

Aux Gym

03/23/2019 (Sat.)

 
Bina Thakkar
Band parent

Percussion/ Winds Room B- Adult (2:30 pm-4:45pm)

Aux Gym

03/23/2019 (Sat.)

 
Bina Thakkar
Band parent

Percussion/Winds Warm Up Room B- Adult (4:45 pm-5:30 pm)

Aux Gym

03/23/2019 (Sat.)

 
Poornima Bhilegaonkar
Band parent

Floor Crew (08:45 am- 11:00 am)

Main Gym (Assist units with stretching and carrying floor as needed.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Tucker Price
Marching Band
Tomer Goldhagen
Band

Floor Crew (10:45am-1:15pm)

Main Gym (Assist units with stretching and carrying their floors as needed.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Eli Roegge
Band
Allison Geidel
Band

Floor Crew (12:45pm-3:15pm)

Main Gym (Assist units with stretching and carrying their floors as needed.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Eli Roegge
Band
Shana Cavanaugh
Band

Floor Crew (2:45pm-5:15pm)

Main Gym (Assist units with stretching and carrying their floors as needed.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
1 of 2 slots filled
Rachel Yao
key club

Floor Crew (4:45pm-6:00pm)

Main Gym (Assist units with stretching and carrying their floors as needed.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Rachel Yao
key club
Margo Hinnant
Key club

Logistics (08:30 am- 9:15 am)

Back Halls (Assist with movement of units and equipment)

03/23/2019 (Sat.) (4)

 
3 of 4 slots filled
Rachel Yao
key club
Samer Issa
n/a
Rick Muise
Guard dad

Logistics (9:00am-10:15am)

Back Halls (Assist with movement of units and equipment.)

03/23/2019 (Sat.) (5)

 
All slots filled
Rachel Yao
key club
Samer Issa
n/a
Rick Muise
Guard dad
Sid Ravi
Key Club, Tri-M, Band
Logan Siege
Key Club

Logistics (9:45am-12:15pm)

Back Halls (Assist with movement of units and equipment.)

03/23/2019 (Sat.) (5)

 
All slots filled
Rachel Yao
key club
Emma Persson
Marching Band
Samer Issa
n/a
Logan Siege
Key Club
Sid Ravi
Key Club, Tri-M, Band

Logistics (11:45am-2:15pm)

Back Halls (Assist with movement of units and equipment.)

03/23/2019 (Sat.) (5)

 
1 of 5 slots filled
Jason Li
Key Club

Logistics (1:45pm-4:15pm)

Back Halls (Assist with movement of units and equipment.)

03/23/2019 (Sat.) (5)

 
4 of 5 slots filled
Brendan Mawk
Band
Emma Tyndall
Band
Kate Langsdorf
Band
Marta Chojkiewicz
Key Club, Band, Tri M

Logistics (3:45pm-6:15) pm

Back Halls (Assist with movement of units and equipment.)

03/23/2019 (Sat.) (5)

 
1 of 5 slots filled
Radhika Tawade
Tri-M

Door Monitor (08:45 am - 10:45 am)

Back Halls (Monitor entrance to gym while units are performing.)

03/23/2019 (Sat.)

 
Adriana Hernandez
Band

Door Monitor (10:30am-1:15pm)

Back Hall (Monitor entrance to gym while units are performing.)

03/23/2019 (Sat.)

 
Amrita Mahadevan
Band / Tri-M

Door Monitor (12:45pm-3:15pm)

Back Hall (Monitor entrance to gym while units are performing.)

03/23/2019 (Sat.)

 
Heather Suddreth
band parent

Door Monitor (2:45pm-5:15pm)

Back Hall (Monitor entrance to gym while units are performing.)

03/23/2019 (Sat.)

 
Jim Li
Tri-M

Door Monitor (4:45pm-6:15pm)

Back Hall (Monitor entrance to gym while units are performing.)

03/23/2019 (Sat.)

 
Jim Li
Tri-M

Door Monitor ( 08:45 am - 10:45 am)

Main Gym ( Monitor entrance to gym while unit are performing.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Allison Charney
Marching Band
Evan Villani
Bane

Door Monitor (10:30am-1:15pm)

Main Gym (Monitor entrance to gym while units are performing.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Allison Charney
Marching band
Evan Villani
Band

Door Monitor (12:45pm-3:15pm)

Main Gym (Monitor entrance to gym while units are performing.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Lindsey Wilson
NHS
Nita Prabhu
Key Club and Band

Door Monitor (2:45pm-5:15pm)

Main Gym (Monitor entrance to gym while units performing.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Kaitlyn Leverton
Band
Sarah Cassidy
Band

Door Monitor (4:45pm-6:15pm)

Main Gym (Monitor entrance to gym while units performing.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Austin Yao
Tri M/Key Club/Band
Aryaman Bana
Band, Tri-M

First Aid (08:00 am - 11:00am)

Adults Only- Commons area (Provide basic first aid)

03/23/2019 (Sat.)

 
Kathleen Seifert
Winter Guard Parent

First Aid (10:45am-1:15pm)

Adult Only:Commons (Provide basic first aid.)

03/23/2019 (Sat.)

 
Michelle Gaddy
Band Parent

FIrst Aid (12:45pm-3:15pm)

Adult Only: Commons (Provide basic first aid.)

03/23/2019 (Sat.)

 
Fang Liu
first aid chair

First Aid (2:45pm-5:15pm)

Adult Only: Commons (Provide basic first aid.)

03/23/2019 (Sat.)

 
Fang Liu
first aid chair

First Aid (4:45pm-6:15pm)

Adult Ondy: Commons (Provide basic first aid.)

03/23/2019 (Sat.)

 
Fang Liu
first aid chair

Equipment Drop A (11:30 am- 1:45 pm)

Band Room (Assist and direct units with equipment truck unloading.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
1 of 2 slots filled
Kyungduck Cha
IP parent

Equipment Drop A (1:30 pm- 3:45 pm)

Band Room (Assist and direct units with equipment truck unloading.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
1 of 2 slots filled
Kyungduck Cha
IP parent

Equipment Drop A (3:30 pm - 5:00 pm)

Band Room (Assist and direct units with equipment truck unloading)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Joe Cook
Band Parent
Mason Cook
Band

Equipment Drop B (9:00am-10:15am)

Back Hall by Aux Gym (Assist and direct units with equipment truck unloading.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Shahar Keinan
Band parent
Karen Price
Band parent

Equipment Drop B ( 07:15 am - 9:15 am )

Back Hall by Aux Gym (Assist and direct units as needed with truck unloading.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Chris Cassidy
Band Parent
Jay Humphlett
Band Parent

Equipment Drop B (9:45am-12:15pm)

Back Hall by Aux Gym (Assist and direct units with equipment truck unloading.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Jay Humphlett
Band Parent
Chris Cassidy
Band Dad

Equipment Drop B (11:45am-2:15pm)

Back Hall by Aux Gym (Assist and direct units with equipment truck unloading.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Angelo Milazzo (2)
Band Parents

Equipment Drop B (1:45pm-4:15pm)

Back Hall by Aux Gym (Assist and direct units with equipment truck unloading.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
1 of 2 slots filled
Ryley McGaughey
TriM

Equipment Drop B (3:45 pm-5:00 pm)

Back Hall by Aux Gym (Assist and direct units with equipment truck unloading.)

03/23/2019 (Sat.) (2)

 

Flower Sales (8:00 am - 10:00 am)

Commons in front of media center.

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Anastasia Neff
Rotary interact
Joanthan Park
Band, Tri-M

Flower Sales (10:00am-11:00am)

Commons in front of media center.

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Anastasia Neff
Rotary interact
Jonathan Park
Band, Tri-M

Flower Sales (10:45am-1:15pm)

Commons in front of media center.

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Anastasia Neff
Rotary interact
Jonathan Park
Band, Tri-M

Flower Sales (12:45pm-3:15pm)

Commons in front of media center.

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Anastasia Neff
Rotary interact
Jonathan Park
Band, Tri-M

Flower Sales (2:45pm-6:00pm)

Commons in front of media center.

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Anastasia Neff
Rotary interact
Jonathan Park
Band, Tri-M

Falcon Cafe Adult (8:00am-9:15am)

Commons near lunch line area.

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Penny Pau
Band parent
Cairra Germain
Band Parent

Falcon Cafe Adult (8:45am-11:15pm)

Commons near lunch line area.

03/23/2019 (Sat.) (4)

 
2 of 4 slots filled
Tim Cavanaugh
Parent
Lisa Reeder
GHIP/GHBand

Falcon Cafe Adult (10:45am-1:15pm)

Commons near lunch line area.

03/23/2019 (Sat.) (5)

 
All slots filled
Marni Thomas
Band parent
Lois Roegge
Band Parent
Jennifer Charney
Parent
Kathleen Neff
BandParent
Priya Mahadevan
Band Parent

Falcon Cafe Adult (12:45pm-3:15pm)

Commons near lunch line area.

03/23/2019 (Sat.) (4)

 
All slots filled
Rhonda Hinnant
Adult
Doreen Cooper
Parent
Debbie Kaminski Dave O’Shea (2)
Winter guard parents Dave O’Shea and Debbie Kaminski

Falcon Cafe Adult (2:45pm-5:15pm)

Commons near lunch line area.

03/23/2019 (Sat.) (4)

 
All slots filled
Claudia Nunez
Band
Tim Cavanaugh
Parent
Angela Lopez
Guard parent
Vidya Rao
Band parent

Falcon Cafe Adult (4:45pm-7:15pm)

Commons near lunch line area.

03/23/2019 (Sat.) (5)

 
2 of 5 slots filled
Cheryl Geidel (2)
Dwayne + Cheryl (parents)

Falcon Cafe Student (9:00am-10:15am)

Commons near lunch line area.

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Matthew Caporale
Band
Dylan Shukla
key club

Falcon Cafe Student (10:45am-1:15pm)

Commons near lunch line area.

03/23/2019 (Sat.) (6)

 
All slots filled
Aryaman Bana
Key Club, Band, Tri-M
Turanya Ranjan
key club
Margo Hinnant
Key club
Hannah Brose
Band
Emma Penel
Key club, band
Austin Yao
Tri-M, Band, Key Club

Falcon Cafe Student (12:45pm-3:15pm)

Commons near lunch line area.

03/23/2019 (Sat.) (6)

 
All slots filled
Austin Yao
Tri-M/Key Club/Band
Aryaman Bana
Key Club, Band, Tri-M
Jenna Suddreth
marching and concert band
Will McCowan
Band
Jenny Caputo
Tri-M
AnnaGrace McCall
GHHS Tri M

Falcon Cafe Student (2:45pm-5:15pm)

03/23/2019 (Sat.) (6)

 
All slots filled
Kendall Krzepek
Band
Gigi Pizzo
Key club
Margo Hinnant
Key club
Natalie Williams
Band
Hayley White
Key club
Lindsey Mathew
Band

Falcon Cafe Student (4:45pm-6:30pm)

Commons near lunch line area.

03/23/2019 (Sat.) (6)

 
All slots filled
Jon Calabretta
Tri-m and band
Will Brodman
Band
Shaan Stephen
band
Ethan Newhouse
Marching, Wind, Jazz
Vamsi Kasiraju
Band
Adriana Hernandez
Band, key club, trim

Falcon Annex Adult (8:00am-10:15am)

Commons near media center.

03/23/2019 (Sat.)

 
Elva Hayes
Adult-Winterguard parent

Falcon Annex Adult (9:45am-12:15pm)

Commons near media center.

03/23/2019 (Sat.)

 

Falcon Annex Adult (11:45-2:15pm)

Commons near media center.

03/23/2019 (Sat.)

 

Falcon Annex Adult (1:45pm-4:15)pm

Commons near media center.

03/23/2019 (Sat.)

 
Sabrina Tyndall
band parent

Falcon Annex Adult (3:45pm-6:15pm)

Commons near media center.

03/23/2019 (Sat.)

 

Falcon Annex Student (8:00am-10:15am)

Commons near media center.

03/23/2019 (Sat.)

 
Alex Hayes
Student/Tri-M

Falcon Annex Student (9:45am-12:15pm)

Commons near media center.

03/23/2019 (Sat.)

 

Falcon Annex Student (11:45-2:15pm)

Commons near media center.

03/23/2019 (Sat.)

 
Adriana Hernandez
Band

Falcon Annex Student (1:45pm-4:15pm)

Commons near media center.

03/23/2019 (Sat.)

 
Adriana Hernandez
Band

Falcon Annex Student (3:45pm-6:15pm)

Commons near media center.

03/23/2019 (Sat.)

 
AnnaGrace McCall
Ghhs Tri- M

Runner Student (08:30 am-1:00 pm)

Run information between judges in gym and tabulation in media center.

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Patrick Sullivan
Band, Tri-M
Benson Chen
Band. Tri-M

Runner Student ( 1:30 pm-7:00 pm)

Run information between judges in gym and tabulation in media center.

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
1 of 2 slots filled
Alex Hayes
TRI-M

Ticket Sales Adult (07:30 am - 9:15 am

Front Entrance

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Heather Blythe
Heather Blythe
Gerri Brodman
Band Parent

Ticket Sales Adult (9:00am-10:15am)

Front entrance

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Heather Blythe
VWG
Gerri Brodman
Band Parent

Ticket Sales Adult (9:45am-12:15pm)

Front Entrance

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Jill Denbow
Band Parent
Liz Villani
Band Parent

Ticket Sales Adult (11:45-2:15pm)

Front Entrance

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Maria Calabretta (2)
Band parents

Ticket Sales Adult (1:45pm-4:15pm)

Front Entrance

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Eliot Lee (2)
Band Parents

Ticket Sales Adult (3:45pm-6:30pm)

Front Entrance

03/23/2019 (Sat.) (2)

 
All slots filled
Marge Ypema (2)
Ari and Hendrik Ypema

Unit Check In Adult (07:30 am - 9:15 am)

Entrance near student services. (Assist with checking in units.)

03/23/2019 (Sat.)

 
Carrie Cassidy
Band parent

Unit Check-In Adult (9:00am-10:15am)

Side Entrance by Student Services

03/23/2019 (Sat.)

 
Carrie Cassidy
Band parent

Unit Check-In Adult (9:45am-12:15pm)

Entrance near Student Services (Assist with checking-in and directing units)

03/23/2019 (Sat.)

 
Carrie Cassidy
Band parent

Unit check-In Adult (11:45am-2:15pm)

Entrance near Student Services (Assist with checking-in and directing units)

03/23/2019 (Sat.)

 
Carrie Cassidy
Band parent

Unit Check-In Adult (1:45pm-4:15pm)

Entrance near Student Services (Assist with checking-in and directing units)

03/23/2019 (Sat.)

 
Carrie Cassidy
Band parent

Unit Check-In Adult (3:45-6:15pm)

Entrance near Student Services (Assist with checking-in and directing units)

03/23/2019 (Sat.)

 
Carrie Cassidy
Band parent

Volunteer Check-In Adult (7:00am-10:15am)

Commons (Assist with checking in and directing volunteers.

03/23/2019 (Sat.)

 
Carla Wilson
Parent

Volunteer Check-In Adult (9:45am-12:15pm)

Commons (Assist with checking in and directing volunteers

03/23/2019 (Sat.)

 
Lesley Lloyd
band parent

Volunteer Check-In Adult (11:45am-2:15pm)

Commons (Assist with checking in and directing volunteers

03/23/2019 (Sat.)

 
Lesley Lloyd
band parent

Volunteer Check-In Adult (1:45pm-4:15pm)

Commons (Assist with checking in and directing volunteers

03/23/2019 (Sat.)

 

Volunteer Check-In Adult (3:45pm-6:15pm)

Commons (Assist with checking in and directing volunteers

03/23/2019 (Sat.)

 

Floater (07:00 am - 09:15 am)

Will be assigned to help where needed.

03/23/2019 (Sat.) (3)

 
2 of 3 slots filled
Shana Cavanaugh
Band
Sid Ravi
Key Club, Tri-M, Band

Floater (9am-11:15am)

Will be assigned to help where needed.

03/23/2019 (Sat.) (4)

 
All slots filled
Lindsey Wilson
TriM
Nita Prabhu
Band and NHS
geena caputo
key club
Jenny Caputo
Tri-M

Floater (10:45am-1:15pm)

Will be assigned to help where needed.

03/23/2019 (Sat.) (4)

 
1 of 4 slots filled
Sydney Hunter
Band

Floater (12:45pm-3:15pm)

Will be assigned to help where needed.

03/23/2019 (Sat.) (4)

 
1 of 4 slots filled
Sid Ravi
Key Club, Tri-M, Band

Floater (2:45p-5:15pm)

Will be assigned to help where needed.

03/23/2019 (Sat.) (4)

 
All slots filled
Sid Ravi
Key Club, Tri-M, Band
Nikolai Sbityakov (2)
Band
Mallory Wadsack-Stewart
Band

Floater (4:45pm-7:15pm)

Will be assigned to help where needed.

03/23/2019 (Sat.) (4)

 

Hospitality (9:00am-10:15am)

Media Center

03/23/2019 (Sat.)

 

Hospitality (9:45am -12:15pm)

Media Center

03/23/2019 (Sat.)

 
Yutika Aggarwal
Tri-M Honors Society/Key Club

Hospitality (11:45am-2:15pm)

Media Center

03/23/2019 (Sat.)

 
Anu Gokhale
Band

Hospitality (1:45pm-4:15pm)

Media Center

03/23/2019 (Sat.)

 
Ava Marshall
Band

Hospitality (3:45pm-6:30pm)

Media Center

03/23/2019 (Sat.)

 
Dhuha Muayad
Key club


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home