RC

LNYC Race Committee Duty Sheet

Sign up used to capture and manage race committee duties for Lake Norman Yacht Club.

Created by:   Tim Porter
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy EST) Location Available Slot
03/09/2019 (Sat.) Keelboat Midwinters 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Carol Claypool

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
David Rink
Joseph Lux
Fred Darnell (2)
Joseph Price
Allison and Derek Binkley (2)

Regatta Judge

Certified Judge

 
Tim Kendall

LNCS Volunteer

 
03/10/2019 (Sun.) Keelboat Midwinters 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Carol Claypool

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
David Rink
Joseph Lux
Fred Darnell (2)
Joseph Price
Allison and Derek Binkley (2)

Regatta Judge

Certified Judge

 
Tim Kendall

LNCS Volunteer

 
03/23/2019 (Sat.) Club Series 1 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Richard Jones
Mike Minett
Jacob Terrell
Todd Renner
Bob McGrath

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Pete Marriott

LNCS Volunteer

 
03/23/2019 (Sat.) Junior Series 1 

Junior Staff (5)

 
All slots filled
Bob (909) Williams
John Gruce
Todd cHAMBERS
Espy Esparagoza
Michael Brawley

Junior PRO

You must be qualified.

 
scott olson
03/24/2019 (Sun.) Club Series 1 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Richard Jones
Mike Minett
Jacob Terrell
John Gruce
Todd Renner

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Pete Marriott

LNCS Volunteer

 
03/30/2019 (Sat.) Club Series 2 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Jeff Asher
LARRY Lewis
Ray Weeks
Ken Lacy
Kenneth Lacy
ginger Lacy
Ginger Lacy

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Mike Minett

LNCS Volunteer

 
03/30/2019 (Sat.) Junior Series 2 

Junior Staff (5)

 
All slots filled
David Bradford
Bob (909) Williams
Michael Brawley
Pete Sherrard
Chris Rhodes

Junior PRO

You must be qualified.

 
03/31/2019 (Sun.) Club Series 2 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Jeff Asher
David Bradford
LARRY Lewis
Pete Sherrard
Ray Weeks

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Mike Minett

LNCS Volunteer

 
04/13/2019 (Sat.) Bunny Hop / Sunfish SE Regionals 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Chris Kicinski

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Tim Porter
Jeff Asher
Mark Hamilton
Treez Decker
ashley shaw
Bane Shaw
Rick Cataldo

Regatta Judge

Certified Judge

 
Don Smith
04/14/2019 (Sun.) Bunny Hop / Sunfish SE Regionals 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Chris Kicinski

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Tim Porter
Jeff Asher
Mark Hamilton
Treez Decker
ashley shaw
Bane Shaw
Rick Cataldo

Regatta Judge

Certified Judge

 
Don Smith
04/20/2019 (Sat.) Club Series 3 (OD) 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Chris Kicinski
AP
Bob McGrath
LARRY Lewis
Ken Lacy
Ken Lacy
Lisa Yakovenko

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Don Smith
PRO

LNCS Volunteer

 
04/27/2019 (Sat.) Hospice Regatta 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Ken Gorni

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Mike Robinson
William DeGrauw
New member, limited skills
Jim Irvin
Tom Payne
Bane Shaw
Robert Cloninger
Todd cHAMBERS

Regatta Judge

Certified Judge

 
Tim Kendall

LNCS Volunteer

 
04/27/2019 (Sat.) Junior Series 3 

Junior Staff (5)

 
3 of 5 slots filled
Peter Sherrard
Steve Larson
Craig Milliken

Junior PRO

You must be qualified.

 
Ken Corsig
04/27/2019 (Sat.) SAYRA Jr. Series 

Junior Staff (5)

 

Junior PRO

You must be qualified.

 
Mike Chenard
04/28/2019 (Sun.) Hospice Regatta 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Ken Gorni

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Mike Robinson
William DeGrauw
New member, limited skills
Jim Irvin
Tom Payne
Bane Shaw
Todd cHAMBERS
Wendy Papke Edgington

Regatta Judge

Certified Judge

 
Tim Kendall

LNCS Volunteer

 
04/28/2019 (Sun.) Junior Series 3 

Junior Staff (5)

 
3 of 5 slots filled
Sean Brady
Peter Sherrard
Craig Milliken

Junior PRO

You must be qualified.

 
Ken Corsig
04/28/2019 (Sun.) SAYRA Jr. Series 

Junior Staff (5)

 

Junior PRO

You must be qualified.

 
Mike Chenard
05/04/2019 (Sat.) FS Great 48 

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Fred Jones
Mark Aspland
Treez Decker
Angie Wiggins
Paul DiMarco
Tom Payne
Bob McGrath

LNCS Volunteer

 
05/05/2019 (Sun.) FS Great 48 

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Fred Jones
Mark Aspland
Treez Decker
Paul DiMarco
Angie Wiggins
Tom Payne
Bob McGrath

LNCS Volunteer

 
05/11/2019 (Sat.) Club Series 4 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Mark Aspland
Paul DiMarco
LARRY Lewis
Ray Weeks
Trevor Darling

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Bill Ross
PRO

LNCS Volunteer

 
05/11/2019 (Sat.) Junior Series 4 

Junior Staff (5)

 
4 of 5 slots filled
Lyle Miller
Lyle Miller
Brad Russell
Mike Merg.
Andy Russell

Junior PRO

You must be qualified.

 
Michael Chenard
05/12/2019 (Sun.) Club Series 4 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Mark Aspland
Paul DiMarco
Dave Sullivan
LARRY Lewis
Ray Weeks

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Bill Ross
PRO

LNCS Volunteer

 
05/18/2019 (Sat.) Club Series 5 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Chris Kicinski
AP
Jacob Terrell
Bob (909) Williams
ashley shaw
Andy Kraft

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Don Smith
PRO
05/18/2019 (Sat.) Junior Series 5 

Junior Staff (5)

 
4 of 5 slots filled
Sean Brady
Mike Merg.
Andy Russell
Kevin Queen

Junior PRO

You must be qualified.

 
Michael Chenard
05/19/2019 (Sun.) Club Series 5 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Chris Kicinski
AP
Jacob Terrell
Bob (909) Williams
ashley shaw
Andy Kraft

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Don Smith
PRO

LNCS Volunteer

 
06/01/2019 (Sat.) Club Series 6 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Espy Esparagoza
Fred Darnell (2)
Kenneth Lacy
Kenneth Lacy
Chuck Gise

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Fred Jones

LNCS Volunteer

 
06/02/2019 (Sun.) Club Series 6 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Dave Sullivan
Espy Esparagoza
Fred Darnell (2)
Chuck Gise

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Fred Jones

LNCS Volunteer

 
06/08/2019 (Sat.) Junior Series 6 

Junior Staff (5)

 
All slots filled
Chris Rhodes
Steve Larson
Mark Gise
Mike Merg.
ROBERT QUINN

Junior PRO

You must be qualified.

 
John Ketner
06/09/2019 (Sun.) Club Series 3 (Portsmouth) 

Club Series Staff (5)

 
2 of 5 slots filled
Sean Rhone
chris byers

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Mike Robinson

LNCS Volunteer

 
06/22/2019 (Sat.) Club Series 7 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Joel Blade
Lisa Yakovenko
John Butine
Don Webb
Glen Bulloss

Club Series PRO

You must be qualified.

 
David Safirstein

LNCS Volunteer

 
06/23/2019 (Sun.) Club Series 7 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Joel Blade
Lisa Yakovenko
John Butine
Don Webb
Glen Bulloss

Club Series PRO

You must be qualified.

 
David Safirstein

LNCS Volunteer

 
06/29/2019 (Sat.) Fun Sail 1 

Fun Sail PRO

 
Patrick Rykens
Patrick Rykens

Fun Sail Staff (2)

 
All slots filled
Patrick Rykens (2)
Louisa Cox
07/06/2019 (Sat.) July 4th Regatta 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Jones BJ

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Bill Migirditch
Robert Fields
Emily Jones
Joel Blade
Claude McNeill
Brad Russell
Fred Herr

Regatta Judge

Certified Judge

 
Tim Stokes

LNCS Volunteer

 
07/06/2019 (Sat.) Junior Series 7 

Junior Staff (5)

 
4 of 5 slots filled
scott olson
Dana Olson
David Bradford
Jim Irvin

Junior PRO

You must be qualified.

 
Ken Corsig
07/07/2019 (Sun.) July 4th Regatta 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Jones BJ

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Bill Migirditch
Robert Fields
Emily Jones
Joel Blade
Claude McNeill
Brad Russell
Fred Herr

Regatta Judge

Certified Judge

 
Tim Stokes

LNCS Volunteer

 
07/07/2019 (Sun.) Junior Series 7 

Junior Staff (5)

 
4 of 5 slots filled
scott olson
Dana Olson
David Bradford
Jim Irvin

Junior PRO

You must be qualified.

 
Ken Corsig
07/12/2019 (Fri.) Fun Sail 2 

Fun Sail PRO

 
Pete Marriott

Fun Sail Staff (2)

 
All slots filled
Treez Decker
Dave Sullivan
07/20/2019 (Sat.) Fun Sail 3 

Fun Sail PRO

 
Patrick Rykens
Patrick rykens

Fun Sail Staff (2)

 
All slots filled
Patrick Rykens (2)
Louisa Cox
07/26/2019 (Fri.) Fun Sail 4 

Fun Sail PRO

 
David Safirstein

Fun Sail Staff (2)

 
All slots filled
Dave Sullivan
Bill Migirditch
08/02/2019 (Fri.) Fun Sail 5 

Fun Sail PRO

 
Mark Evans

Fun Sail Staff (2)

 
All slots filled
Robert Cloninger
chris byers
08/10/2019 (Sat.) Fun Sail 6 

Fun Sail PRO

 
Pete Marriott

Fun Sail Staff (2)

 
All slots filled
Fred Jones
Richard Jones
08/24/2019 (Sat.) Club Series 8 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Angie Wiggins
Andy Kraft
Jason Blair
Walter Rothschild
Ed Cherry

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Mark Evans

LNCS Volunteer

 
08/24/2019 (Sat.) Junior Series 8 

Junior Staff (5)

 
3 of 5 slots filled
Jonathan Few
Mark Gise
Mike Merg.

Junior PRO

You must be qualified.

 
Brad Russell
08/25/2019 (Sun.) Club Series 8 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Angie Wiggins
Andy Kraft
Jason Blair
Walter Rothschild
Ed Cherry

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Mark Evans

LNCS Volunteer

 
lawrence vitez
pro
08/31/2019 (Sat.) Junior Series 9 

Junior Staff (5)

 

Junior PRO

You must be qualified.

 
08/31/2019 (Sat.) Labor Day Regatta 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Dean Nelson

Regatta Staff (7)

 
6 of 7 slots filled
Rick Simpson
Robert Fields
Judy Hoff
Don Olive
Claude McNeill
dennis leffler

Regatta Judge

Certified Judge

 

LNCS Volunteer

 
09/01/2019 (Sun.) Junior Series 9 

Junior Staff (5)

 

Junior PRO

You must be qualified.

 
09/01/2019 (Sun.) Labor Day Regatta 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Dean Nelson

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Rick Simpson
Robert Fields
Judy Hoff
Don Olive
Claude McNeill
dennis leffler
Alan Elam

Regatta Judge

Certified Judge

 

LNCS Volunteer

 
09/14/2019 (Sat.) Board Bash / Club Series 9 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Dean Nelson

Regatta Staff (7)

 
6 of 7 slots filled
Don Olive
Judy Hoff
Don Webb
Mark Gise
Andy Russell
DEVIN HAMDEN

LNCS Volunteer

 
09/14/2019 (Sat.) Junior Series 10 

Junior Staff (5)

 
2 of 5 slots filled
Chris Rhodes
Billy Ward

Junior PRO

You must be qualified.

 
John Ketner
09/15/2019 (Sun.) Board Bash / Club Series 9 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Dean Nelson

Regatta Staff (7)

 
5 of 7 slots filled
Don Olive
Judy Hoff
Don Webb
Mark Gise
Andy Russell

LNCS Volunteer

 
09/15/2019 (Sun.) Junior Series 10 

Junior Staff (5)

 
2 of 5 slots filled
Chris Rhodes
Billy Ward

Junior PRO

You must be qualified.

 
John Ketner
09/28/2019 (Sat.) Club Series 10 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Phil Grady
Anne Bamberger
chris byers
Kevin Queen
Isaac Kuykendall

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Carol Claypool

LNCS Volunteer

 
09/29/2019 (Sun.) Club Series 10 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Phil Grady
Anne Bamberger
chris byers
Kevin Queen
Isaac Kuykendall

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Carol Claypool

LNCS Volunteer

 
10/05/2019 (Sat.) Thistle Old Salty 

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Fred Jones
Alan Cleeland
David Rink
Joseph Lux
Billy Ward
Clay Cleeland
Robert Fields
10/06/2019 (Sun.) Thistle Old Salty 

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Fred Jones
Alan Cleeland
David Rink
Joseph Lux
Billy Ward
Clay Cleeland
Robert Fields
10/19/2019 (Sat.) Highlander Pipers 

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
scott olson
Bill Ross
Carol Claypool
Trevor Darling
Chuck Gise
Anne Bamberger
Michael Sommer
10/20/2019 (Sun.) Highlander Pipers 

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Bill Ross
Carol Claypool
Trevor Darling
Chuck Gise
Anne Bamberger
Michael Sommer
ROBERT QUINN
10/26/2019 (Sat.) Pursuit 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Mark Hamilton
Todd Renner
John Butine
Steve Hosler
Bob Williams

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Teresa Decker

LNCS Volunteer

 
10/27/2019 (Sun.) Pursuit 

Club Series Staff (5)

 
All slots filled
Mark Hamilton
Todd Renner
Barry Stevens
John Butine
Steve Hosler

Club Series PRO

You must be qualified.

 
Teresa Decker

LNCS Volunteer

 
11/02/2019 (Sat.) FS Fall 48 

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Tom Payne
Edward Sandke
Bill Migirditch
Jonathan Few
Lisa Yakovenko
Pete Lalli
Kerrie Lalli
11/03/2019 (Sun.) FS Fall 48 

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Tom Payne
Edward Sandke
Trevor Darling
Barry Stevens
Jonathan Few
Pete Lalli
Kerrie Lalli
11/09/2019 (Sat.) Carolina Keelboat 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Ken Gorni

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Fred Jones
Joseph Price
Carolyn Price
Bill Migirditch
Steve Hesler (2)
Kathy Hesler can work too
John Wigney

Regatta Judge

Certified Judge

 
11/10/2019 (Sun.) Carolina Keelboat 

Regatta PRO

You must be qualified.

 
Ken Gorni

Regatta Staff (7)

 
All slots filled
Fred Jones
Joseph Price
Carolyn Price
Bill Migirditch
Steve Hesler (2)
Kathy Hesler can work too
John Wigney

Regatta Judge

Certified Judge

 
©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home