STS Clubs

STS Fall Clubs

Join the after school fun!!!  Sign up below to join in one our many clubs! 

Clubs listed below will begin Mid September/Beginning of October. Club Moderators will contact you within a couple of weeks with additional club details.

Please remember each child participating in a club must be signed up individually in the signup form.

**If your student is registering for Chess Club, Robotics Club, or Coding Club you must pay your fee and register through the Silver Knights Enrichment website located here https://skenrichment.com/clubs/fairfax

**All students are required to complete the After School Activity Release Form online before participating. The link can be found and filled out here. https://docs.google.com/forms/d/12GTwXh-WKwEFapHhxGTyN7juZ101xPsmNMOa3r3WpCk/edit?ts=59a1c464

Please note that more club signups will be available soon! Look for more updates in Tuesday Tidbits! Information will also be available on the PTO and School websites.

Created by:   Erin Kelly
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

Cross Stitch Club (20)

Mondays 3:30-4:30, Grades 2nd-8th, Ms. Nash [email protected]

 
All slots filled
Courtney Foster
Claire Foster
Cecille Garrett
Cathryn Garrett
Mary Sebastianelli
Veronica
Jordon Manis (2)
Gracie & Frances Kate
Margaret Kabeiseman
colleen
Gina Pattison
Juliet and Mia
Hee Nguyen
Isabella Nguyen 3A
Elizabeth Fandino
Sofia Fandino 3A
Arlinda Hanna
Juliet Hanna 2B
Elizabeth Licamele (2)
Alyssa, 4th and Sienna, 2nd
Emily Faltemier
Abby Faltemier
Chau Nguyen
Mathilda
Mariam Iskander
Juliana Iskander
Carla Curry
Camille Curry
Lesly Lizama (2)
Mariam Said
Elisha DePasquale

Drama Club (30)

Mondays 3:30-4:30 Grades 5th-8th, Mrs. Kurtis [email protected]

 
All slots filled
Carrie Ladowicz
Emma Ladowicz
Olga Alfaro
Mia Alfaro
Claudine OByrne (2)
Kyla and Lorali O’Byrne
Ona Bolton (2)
Catherine and Clare
Marianela Hernandez
Regina Hernandez
Abby Mazanec
Charlotte Mazanec
Katie Condon
Clara Condon
Cate Murray 6B
Patricia Autore
Mary Sebastianelli
Faustina Sebastianelli
Jordon Manis
Georgia Nathan
Kim Foster
Jake Foster 6B
Alyssia Schwartz
Mary Doyle
Kate Doyle
Patricia Autore
Annabela autore
Diane Black
Nicole Testani
Angela Testani
Allison Yi
Rachel Yi
Carli Handy
Mackenzie Handy
Shannon O'Malley
Kate Rickard
Delaney Rickard
William Kim
Stephanie Clements
Kayla Clements
Leah Kim
Angie Schemm
Carolina
Tara Irons
Piera Mancebo
Jonathan Mekael

Chess Club (Fee) https://skenrichment.com/clubs/fairfax

Mondays 3:30-4:30 Grades 1st-8th Mrs. Pezzullo [email protected]

 
27 slots filled - more available
Lisa Phillips
Patrick Phillips
Stephanie Miller
Paul David Miller
Claudine OByrne
Samara O’Byrne
Lisa Cockrell (2)
Jay (3A) and Auggie (2B)
Sara Cinotti
Isabella Cinotti
Cecille Garrett
Robbie Garrett
Jordon Manis
Henry
Annejanette Pickens
Scott William
Kim Foster
Will Foster 3B
Carrie Ladowicz
Jack Ladowicz
Catherine Pond
Connor
Aebon Park (2)
Elyn Kim(2B),Charles Kim(1A)
Peter O'Malley
Ashley Garand
Shane Garand
Emma Sirotniak
Hans (7B)
ASHLEY PEDUTO
Cinthia Cornejo
Michelle Kabadi
Maya Kabadi
Mariola Pawluczyk Bronhard
Paul 3B
Annie kendrick
Ann Nguyen
Melinda Nguyen 7A
Silvana Kalt
Claudette Palermo
Jung Nguyen
Aleksandra Videnov

Robotics Club (Fee) https://skenrichment.com/clubs/fairfax (20)

Tuesdays 3:30-4:30 Grades 1st-8th Ms. Bielaski [email protected]

 
All slots filled
Kristine Hunt
Jimmy Hunt
Christan Coogle
Will Dallas
Matthew Morris
Jordon Manis
Henry
Christan Coogle
Annejanette Pickens
Scott William Pickens
Elizabeth Spaulding
Brody Spaulding
Sharon Moynihan
Charles Shepherd
Stephanie Miller
Paul David Miller
Dino Gavino
Darren (4A)
Estee / tom Springer
Mark-Anthony Malek
Kimberly Panzer
Sebastian Panzer
Ashley Garand
Annabel Ross
Sydney Nguyen
Mariola Pawluczyk
Paul Bronhard 3B
Suzan Hanna
Samuel Salama - 2A
Mariam Said

Battle of the Books

Wednesdays (2nd and 4th of each Month) 3:30-4:15 Grades 5th and 6th Mrs. Hunter [email protected]

 
21 slots filled - more available
Carrie Ladowicz
Emma Ladowicz
Claudine OByrne
Lorali O’Byrne
Abby Mazanec
Charlotte Mazanec
Katie Condon
Clara Condon
Kim Foster
Jake Foster 6B
Mary Doyle
Kate Doyle
Olga Alfaro
Sandra Levano
Dylan Levano
Nicole Testani
Angela Testani
Marianela Hernandez
Regina Hernandez
Shannon O'Malley
William Kim
Jackie Alvarez
Antonio 5A
Isabella Freitag
Julie Muskett
Adam Muskett
Anaisa Jauregui
Maria O'Connell
Emmett O'Connell
Gina Navarro-Lim
Francis N. Lim - 6B
Joy Schwartz
Lucas Nash
William George

Coding Club (Fee) https://skenrichment.com/clubs/fairfax (18)

Wednesdays 3:30-4:30 Grades 2nd-8th Mrs. Zorn [email protected]

 
17 of 18 slots filled
Kristine Hunt
Jimmy Hunt
Kim Foster
Will Foster 3B
Annejanette Pickens
Scott William Pickens
Catherine Pond (2)
Connor and Brenna
Stephanie Miller
Anne Marie Miller
Estee / tom Springer
Stephanie Miller
Charlotte Miller
Juliette Malek
Elena Piper
Ying Liu
Cinthia Cornejo
Elizabeth Mosley
Shine Maryson's and Marymon 's Mother
Kat Guerra
Ann Ketner
Hannah Ketner 8B
Suzan Hanna
Samuel Salama - 2A

Choir (68)

Thursdays 3:15-4:00 Grades 4th-8th Mrs. Salinas [email protected]

 
All slots filled
Carrie Ladowicz
Emma Ladowicz
Carrie Ladowicz
Jack Ladowicz
Olga Alfaro (2)
Mia and Gabby Alfaro
Gina Pattison
Mia Pattison
Olga Alfaro
Claudine OByrne (3)
Kyla, Lorali and Samara O’Byrne
Eva Faulkner
Ona Bolton (2)
Clare & Grace
Catherine Pond
Brenna
Taylor Jones
Sara Cinotti
Isabella
Abby Mazanec
Charlotte Mazanec
Cecille Garrett
Robbie Garrett
Cate Murray 6B
Abby Mazanec
Reagan Mazanec
Mary Sebastianelli
Faustina Sebastianelli
Keila Raju
Keila Raju
Christan Coogle
Annejanette Pickens
Annalina Pickens
Alyssia Schwartz
Shonnel Geary
Sydnee Geary
Mary Doyle
Kate Doyle