Davis High School Track and Field

2019 Halden Invitational Volunteer/Shift Sign UP

Hello DHS Track and Field families,

IT'S TIME FOR OUR BIG TRACK & FIELD EVENT! This year's Halden Invitational will take place on Saturday, April 13st. We are expecting a HUGE turnout so we are asking that every DHS Track and Field parent volunteer for at least one shift during the meet.  This is our opportunity to host teams from throughout Northern California, and it takes a lot of work to put on this meet. The visiting teams pay entry fees to participate, making this our biggest fundraiser of the year.

Shifts are available from early morning to late evening and NO EXPERIENCE IS NECESSARY! 

We have a variety of volunteer jobs and tasks, but it is important to know that the jobs involving field events or the finish line at the meet are our primary concern, so we are looking to have those filled first. Please even consider signing up for at least one volunteer shift and for one donation item. We’d love to show the visiting athletes, coaches, and spectators a well-organized and smooth-running meet so that they will want to come back year after year. Thanks so much for your support. This is going to be an exciting day of competition and fun to be a part of!

Please review all the volunteer opportunities and Sign Up! Let's make this the best Halden yet! Feel free to contact me with any questions. 

Thank you!

Date: 04/13/2019 (Sat.)

Time: 8:00am - 9:00pm PDT

Location: Davis High School Track

Created by:   Spencer Elliott
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

Clerk Tent Helper (escorting heats from the clerk to the starting line) (3)

9:15am-the end of the sprints (3pm-ish)

 
All slots filled
Laurie Carney
Lynn Starr
until noon
Sandy Borowsky
Starting at noon

Clerk Tent Helper (escorting heats from the clerk tent to the start in line) (4)

4:15pm-end of the distance carnival (8pm-ish)

 
All slots filled
Ashley Del Toro
Deb Anderson
Heather Lybbert (2)
Travis & Heather

Shot Put Volunteers (3)

9:00am - 12:00 pm

 
2 of 3 slots filled
kevin johnson
Mike Ziser

Shot Put Volunteers (3)

12:00 pm - 3:00 pm

 
All slots filled
kevin johnson
Alice Wong
David Eastham

Discus Volunteers (3)

9:00 am - 12:00 pm

 
2 of 3 slots filled
Theron Cosgrave
9AM-12PM
Sarah Edson

Discus Volunteers (3)

12:00 pm - 3:00 pm

 
2 of 3 slots filled
Michelle Bledsoe noon to 3 pm
Vanessa Sorkin
12-3

Pole Vault Volunteers - Girls (3)

9:00 am - 12:00 pm

 
All slots filled
Kelly Siemens
Nancy Perkins
Atle Guttormsen

Pole Vault Volunteers - Girls (2)

12:00 pm - 2:30 pm

 
All slots filled
Maru Fernandez
Rodger Siemens

Pole Vault Volunteers - Boys (2)

2:30 pm - 5:00 pm

 
All slots filled
Patrick Gallagher
Josh Fenton

Pole Vault Volunteers - Boys (2)

5:00 pm - end of the pole vault (7:30 ish)

 
All slots filled
Atle Guttormsen
Graham Hymus

Long Jump Volunteers - Boys (3)

10:00 am - 12:00 pm

 
All slots filled
Jan Maes
Juan Ramirez
Brad Norton
10-12

Long Jump Volunteers - Boys (3)

12:00 pm - 2:30 pm

 
2 of 3 slots filled
Jan Maes
Will Jewell
12-2:30pm

Long Jump Volunteers - Girls (3)

2:30 pm - 4:30 pm

 
2 of 3 slots filled
Jesse Witt
Suzette Smiley-Jewell Smiley-Jewell
2:30 to 4:30

Long Jump Volunteers - Girls (3)

4:30 pm - end of long jump (6:30 pm-ish)

 
2 of 3 slots filled
Jesse Witt
Vanessa Sorkin
4:30-6:30

Triple Jump Volunteers - Girls (3)

10:00 am - 12:00 pm

 
All slots filled
Jean Hsu Lo
Measuring
Jesse Witt
Jesse Witt

Triple Jump Volunteers - Girls (3)

12:00 pm - 2:30 pm

 
All slots filled
Jesse Witt
Jesse Witt
Ilan Prudhomme
12:00p-2:30p

Triple Jump Volunteers - Boys (3)

2:30 pm - 4:30 pm

 
All slots filled
Lynn Starr
Karla Stevenson
Scott Stevenson

Triple Jump Volunteers - Boys (3)

4:30 pm - end of triple jump (6:00 pm-ish)

 
All slots filled
Clariza Doms
Carolyn Fulks
Lynn Starr

High Jump Volunteers - Girls (3)

10:00 am - 1:30 pm

 
2 of 3 slots filled
Tom (for Shay) Hawkes
I should be pretty flexible on the day shift wise.
Heather Lybbert

High Jump Volunteers - Boys (3)

1:30 pm - end of the high jump (5:00pm-ish)

 
All slots filled
Rob Oldham
Jim Seibert
Schorre Oldham

Finish Line Volunteers (3)

9:00 am - 12:30 pm

 
All slots filled
Deb Anderson
Emily Olavarri
Fenmeng Zhu

Finish Line Volunteers (3)

12:00 pm - 3:30 pm

 
All slots filled
Erin Perry
Michael Rios
nancy rashid

Finish Line Volunteers (3)

4:15 pm - 7:00 pm

 
All slots filled
Laurie Carney
Alessandra Frizzi
Gerardo Del Toro

Finish Line Volunteers (3)

6:30 pm - 8:30 pm

 
All slots filled
Ron Bemnett (2)
Ron and Starla Bennett
Gerardo Del Toro

Entry Gate & Program Sales (2)

8:00 am - 11:00 am

 
All slots filled
Shane Tucker
Diane Layman

Entry Gate & Program Sales (2)

11:00 am - 2:00 pm

 
All slots filled
Delinda Nicolet
Merissa Leamy

Entry Gate & Program Sales (2)

2:00 pm - 5:00 pm

 
All slots filled
Julie Cole-Marie
Britt Or Sandy Ferguson

Entry Gate & Program Sales (2)

5:00 pm - 8:00 pm

 
All slots filled
Steven Drown
5-8 PM
Tom Young

Coach & Athlete Check-in (3)

7:30 am - 10:30 am

 
All slots filled
Laura Garcia
I’m a new volunteer and will need training :)
Melissa Williams
Neal Williams

Coach & Athlete Check-in (2)

10:30 am - 1:30 pm

 
All slots filled
Kris Inouye
Michelle Manghise

Coach & Athlete Check-in (2)

1:30 pm - 3:30 pm (at 3:30 moving to entry gate)

 
All slots filled
Mariko Di Genova (2)

Coach & Athlete Check-In

3:30 pm to 5:30 pm (table at the main entry gate)

 
Cecilia Wittkop

Awards Distribution - Sprints/Field (2)

9:30 am - 12:30 pm

 
All slots filled
James Sachs
Sasha Beoshanz

Awards Distribution - Sprints/Field (2)

12:30 pm - 4:00 pm

 
All slots filled
Sean Keegan
12:30-4PM shift
Donna Hackett

Awards Distribution - Distance (2)

4:00 pm - 6:30 pm (help set-up for distance awards)

 
All slots filled
Joanne Ayers
Estela Heringer

Awards Distribution - Distance (2)

6:30 pm - 9:30 pm

 
All slots filled
Aimee Tannehill
Bruce Leistikow
I aim to help 6:30 pm - 9:30 pm

Coaches' Hospitality Tent (2)

8:00 am - 10:00 am (help with set-up)

 
All slots filled
Kristen Weeks-Norton
Michelle Agnew

Coaches' Hospitality Tent

10:00 am - 1:00 pm

 
Jasmine Lautzenheiser Lautzenheiser
10:00 am - 1:00 pm

Coaches' Hospitality Tent

1:00 pm - 4:00 pm

 
Margit Vogel
Vogel 1-4pm

Coaches' Hospitality Tent

4:00 pm - 7:00 pm

 
Abby Koenig
4:00 pm - 7:00 pm

Coaches' Hospitality Tent (2)

7:00 pm - 9:00 pm (help take down)

 
All slots filled
Greg Lynch
Johan Leveau
7-9 pm

Concessions (2)

8:30 am - 11:30 am

 
All slots filled
Sandy Hopkins
Mona Siegel

Concessions (2)

11:30 am - 2:30 pm

 
All slots filled
Leilani Armstrong (2)

Concessions (2)

2:30 pm - 5:30 pm

 
All slots filled
Barbara Tangaan (2)

Concessions (2)

5:30 pm - 8:30 pm

 
All slots filled
Stephanie Nguyen (2)


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home