2019 Skating Stars Seminar

Private lessons w/Special Guest Coaches!

TO RESPECT OUR COACHES -- LESSONS MAY NOT BE CANCELLED OR CHANGED AT THIS TIME
ANY LAST MINUTE CANCEL OR CHANGE WILL REQUIRE YOU TO STILL PAY THE LESSON FEE.

On Monday, Sept 2nd our Guest Presenters - Max Aaron, Phillipn Mills and Melissa Vriner & Gail Royce  - are staying in Denver to teach private lessons at SSIA.   If you would like a lesson, select your lessons time(s) below.  Lessons are available first come-first serve until all slots are filled.  You may sign up for more than 1 lesson time with each presenter.

Lesson Rates:
Max Aaron (Technical): $45 for 20min
Phillip Mills (Choreography): $45 for 20 min
Melissa Vriner (Off-Ice Conditioning) - Groups up to 5 skaters - $45 for 30 min/skater
Gail Royce - $45 for 30 min

** Lessons fee to be paid directly to each coach at start of lesson.

Date: 09/02/2019 (Mon.)

Location: South Suburban Ice Arena
6580 S Vine Street, Littleton, CO 80121

Created by:   Lisa may
 
Already signed up? You can change your sign up.

Time (MDT) Available Slot
6:00am - 6:20am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Ashley Chang
Ashley Chang

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
6:20am - 6:40am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Natalie Stead
Natalie Stead Juvenile

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Ashley Chang
Ashley Chang-Juvenile
6:30am - 7:00am  

Melissa Vriner - 30 min (Off-Ice Conditioning) (5)

 
6:40am - 7:00am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Olivia Checkosky
Olivia Checkosky - Intermediate

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Ashley Chang
Ashley Chang-Juvenile
7:00am - 7:20am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Olivia DeAgostino
Olivia DeAgostino - Novice

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Ashley Chang
Ashley Chang - Juvenile
7:00am - 7:30am  

Melissa Vriner - 30 min (Off-Ice Conditioning) (5)

 
7:20am - 7:40am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Jill Radow
Marisa Radow Intermediate

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
7:30am - 8:00am  

Melissa Vriner - 30 min (Off-Ice Conditioning) (5)

 
1 of 5 slots filled
Adrianna Stefanondakis
Adrianna - Pre-Pre
7:40am - 8:00am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Autumn Hall
Autumn Hall - Pre Juv

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Jill Radow
Marisa Radow Intermediate
8:00am - 8:30am  

Melissa Vriner - 30 min (Off-Ice Conditioning) (5)

 
1 of 5 slots filled
Ashley Chang
Ashley Chang-Juvenile
8:10am - 8:30am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Adrianna Stefanondakis
Adrianna - Pre Pre

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
8:30am - 8:50am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Mandi Darr
Isaiah Darr - Pre-Preliminary

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Autumn Hall
Autumn Hall - Pre Juv
8:30am - 9:00am  

Melissa Vriner - 30 min (Off-Ice Conditioning) (5)

 
1 of 5 slots filled
Olivia DeAgostino
Olivia DeAgostino - Novice
8:50am - 9:10am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Mandi Darr
Addie Darr - Juvenile

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Katie Stacy
Katie Stacy (Int./Nov.)
9:00am - 9:30am  

Melissa Vriner - 30 min (Off-Ice Conditioning) (5)

 
1 of 5 slots filled
Jill Radow
Marisa Radow Intermediate

Gail Royce - 30 min (Off Ice Sports Psyhchology)

 
9:10am - 9:30am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
jocelyn nutt
jocelyn nutt/preliminary

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Katie Stacy
Katie Stacy (Int./Nov.)
9:30am - 9:50am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Samara Schoch
Samara Schoch Juvenile

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
jocelyn nutt
jocelyn nutt-preliminary
9:30am - 10:00am  

Melissa Vriner - 30 min (Off-Ice Conditioning) (5)

 

Gail Royce - 30 min (Off Ice Sports Psyhchology)

 
Jill Radow
Marisa Radow Intermediate
10:00am - 10:20am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Michelle Karmozyn
Eve Karmozyn-Juvenile

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Sienna Nachtrieb
Sienna Machtrieb pre Juv
10:00am - 10:30am  

Melissa Vriner - 30 min (Off-Ice Conditioning) (5)

 

Gail Royce - 30 min (Off Ice Sports Psyhchology)

 
10:20am - 10:40am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Andi Lindahl
Taylor Lindahl - Juvenile

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Katrine Rennaker
Evelyn Rennaker - Juvenile
10:30am - 11:00am  

Melissa Vriner - 30 min (Off-Ice Conditioning) (5)

 

Gail Royce - 30 min (Off Ice Sports Psyhchology)

 
Ashley Chang
Ashley Chang-Juvenile
10:40am - 11:00am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Sienna Nachtrieb
Sienna Nachtrieb pre juv

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Katrine Rennaker
Evelyn Rennaker - Juvenile
11:00am - 11:20am  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Sienna Nachtrieb
Sienna Nachtrieb pre Juv

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
11:00am - 11:30am  

Melissa Vriner - 30 min (Off-Ice Conditioning) (5)

 

Gail Royce - 30 min (Off Ice Sports Psyhchology)

 
Ema Jessen
Ema Jessen - Intermediate
11:30am - 12:00pm  

Melissa Vriner - 30 min (Off-Ice Conditioning) (5)

 
2 of 5 slots filled
Renet Greer
Amelia Greer Preliminary
Desiree Rozen
HR

Gail Royce - 30 min (Off Ice Sports Psyhchology)

 
Katrine Rennaker
Evelyn Rennaker - Juvenile
12:00pm - 12:30pm  

Gail Royce - 30 min (Off Ice Sports Psyhchology)

 
Renet Greer
Amelia Greer
12:30pm - 1:00pm  

Gail Royce - 30 min (Off Ice Sports Psyhchology)

 
1:10pm - 1:30pm  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Hannah Rozen
Hannah Rozen

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Kelly Harris
Sophie Harris-Prelim
1:30pm - 1:50pm  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Kelly Harris
Sophie Harris-Preliminary

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Dianna Miranda
Kacie Miranda - pre pre
1:50pm - 2:10pm  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Kelly Harris
Sydney Kaulback-Preliminary

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Kacie Miranda
Kacie Miranda- pre pre
2:10pm - 2:30pm  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Bryn Yahner
Bryn yahner preliminary

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Desiree Rozen
Hannah Rozen
2:30pm - 2:50pm  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Hannah Rozen
Hannah Rozen

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Bryn Yahner
Bryn yahner. Preliminary
2:50pm - 3:10pm  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Desiree Rozen
HR

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Charlotte Hobson
Charlotte - Pre Pre
3:10pm - 3:30pm  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Clarissa Hobson
Charlotte Hobson - Pre-pre

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Tomomi Gropp
Tera Gropp -pre pre
3:30pm - 3:50pm  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Tomomi Gropp
Tera Gropp -pre pre

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
Olivia DeAgostino
Olivia DeAgostino - Novice
3:50pm - 4:10pm  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Olivia DeAgostino
Olivia DeAgostino - Novice

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 
4:10pm - 4:30pm  

Max Aaron - 20 min (On-Ice Technical)

 
Tamara Valdez
Ana Valdez - Novice

Phillip Mills - 20 min (On-Ice Chroeography)

 


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service